Προς το περιεχόμενο

Ελαφριά έκδοση Linux για απλή χρήση


Earper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, feia53 said:

Ρε συ μπηχτη, δεν είναι φυσιολογικό ο καθένας να προτείνει αυτό που ξέρει καλύτερα; Εγώ μετά από χρόνια έχω καταλήξει στο debian, αυτό ξέρω καλύτερα, το έχω βολευτει, δε θα μπορούσα να προτεινω κάτι άλλο. Και το βασικό μου επιχείρημα είναι ότι μπορεί να γίνει όσο ελαφρύ και όσο βαρύ θέλεις.

Σε αυτό έχεις άδικο. Αν ήταν έτσι θα έμπαινε στο distrowatch και θα έβαζε την πρώτη σε προτιμήσεις.

Ο OP ρωτάει περιμένοντας ότι κάποιος θα ζυγίσει τις προδιαγραφές / απαιτήσεις του (που συνήθως είναι ελλειπείς όπως είπε ο mphxths και τυπικά δεν μπορούμε να δώσουμε καμμία απάντηση) και θα του δώσει την καλύτερη συμβουλή για την περίπτωσή του.

"Ρε σεις πήρα ένα χωράφι και θέλω ένα αυτοκίνητο να μπαίνει μέσα να μην κολλάει στο χώμα, κτλ". "Εγώ μετά από χρόνια κατέληξα στο opel corsa, αυτό ξέρω καλύτερα, το έχω βολευτεί, δε θα μπορούσα να προτείνω κάτι άλλο". Βλέπεις το παράλογο;

Αν κάποιος ξέρει μόνο την διανομή που χρησιμοποιεί και δεν έχει εμπειρία από άλλες, τότε ας μην απαντήσει. Το να προτείνει ελαφρά τη καρδία τη δική του διανομή είναι προσβολή προς τον OP.

Αγνοείς ότι _εσύ_ μπορείς να την κάνεις ελαφριά ή βαριά επειδή ξέρεις πώς να το κάνεις. Ο νέος χρήστης δεν ξέρει καν τι είναι το apt που του είπες. "Ας διαβάσει manpages". Δεν μπορεί να διαβάσει manpages γιατί δεν ξέρει ότι υπάρχουν οι manpages. Ακόμη και να ξέρει, δεν θα ξέρει ποια manpage αντιστοιχεί στο "ρυθμίζω το δίκτυό μου", κτλ.

4 minutes ago, feia53 said:

Ρε συ μπηχτη, με ακραία παραδείγματα δεν ενισχύεις τη θέση σου. Τέλος πάντων όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Δε βγάζει πουθενά η αντιπαράθεση αυτή καθεαυτή. Εγώ θεωρώ ότι απάντησα με ακρίβεια στον ts. Και κάποια στιγμή πρέπει να εκλείψει αυτός ο μύθος ότι το debian είναι για πυρηνικούς επιστήμονες 

Ίσως άλλαξε αλλά μέχρι πρότεινος έπρεπε να έχεις τελειώσει πανεπιστήμιο για να μπορέσεις στην ιστοσελίδα του debian να βρεις που σκατά είναι το iso και έπρεπε να είσαι πυρηνικός επιστήμονας αν ήθελες να βρεις που είναι το non-free iso ή άλλες παραλλαγές.

α) Το debian είναι καταπληκτική διανομή αλλά, όπως όλες οι διανομές, δεν είναι για όλους

β) Σίγουρα δεν είναι (ακόμη) για τον OP.

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο υπολογιστής είναι αρχαιολογία και ανήκει σε κανένα μουσείο. Το Linux δεν κάνει θαύματα, δεν μπορεί να αναστήσει νεκρούς και δεν ξέρω για ποιο λόγο κάποιοι το διαφημίζουν ως τέτοιο.
Βάλε το σε ένα μουσείο λοιπόν και ας το εκεί, δεν κάνει για να βλέπεις youtube το 2024, το 2006-7 ίσως να έκανε μια χαρά, τώρα πλέον όχι. 
Όλα αυτά τα λέω, γιατί μερικοί δημιουργούν υπερβολικές προσδοκίες για το Linux ότι μπορεί μια ελαφριά διανομή να κάνει παπάδες, μαντέψτε, ΔΕΝ κάνει αυτό που νομίζετε, μόλις φορτωθούν γραφικά και script σε ένα σύγχρονο browser τιγκάρει CPU, RAM κλπ και η όποια ελαφρότητα πάει περίπατο και μετά απογοητεύεται κάποιος που το Linux δεν έκανε ότι υποσχέθηκε. 
-δεν ξέρω μπορεί να τα είπαν κι άλλοι αυτά δεν διάβασα και τις 4 σελίδες του thread, αλλά βλέπω ότι (κακώς) η συζήτηση συνεχίζεται περί του ποιας διανομής ταιριάζει στον OP, guess what: ΚΑΜΙΑ! - 

Στις 26/2/2024 στις 5:14 ΜΜ, tuxpower είπε

με αυτοματισμούς PLC και SCADA δουλεύω :)

Πού δουλεύεις...να σε έχω υπόψη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/2/2024 στις 9:05 ΠΜ, Earper είπε

Γεια σας.

Έχω ένα αρχαίο λάπτοπ και θέλω να βάλω έναν SSD και να περάσω Linux.
Το θέλω μόνο για απλή χρήση, πχ YouTube και Online ταινίες.


Ο υπολογιστής είναι TOSHIBA SATELLITE L40-16D και τα χαρακτηριστικά του:
• Επεξεργαστής: Intel Dual Core T2310 (1MB cache, 1.46 GHz, 533 MHz FSB).
• Οθόνη: 15.4'' WXGA TFT display, με ανάλυση 1280 x 800.
• Μνήμη: 2x1024MB DDR2 667.
• Κάρτα γραφικών: Intel GMA X3100 έως 358MB ( όταν στο σύστημα είναι εγκατεστημένη μνήμη 2GB ).


Ποια έκδοση θα ήταν ιδανική για να βάλω;
 
Ευχαριστώ πολύ!

Το πρώτο που θα κάνεις σε ένα τέτοιο μηχάνημα
είναι να φροντίσεις για την καλή ψύξη του επεξεργαστή,
γιατί διαφορετικά, και ανεξαρτήτως λειτουργικού,
ακόμα και χωρίς σκληρό ή καθόλου λειτουργικό να το βάλεις να ανάψει και μόνο,
θα βαράει ενοχλητικά το ανεμιστηράκι τρελές στροφές
(λόγω ξεραμένης πάστας, λόγω σκόνης κοκ).

Επειδή είμαι συμπτωματικά σε αντίστοιχη αναζήτηση,
συμπτωματικά με τον ίδιο επεξεργαστή αλλά 1GB ram, χειρότερη μάλλον gpu και όχι ssd,

θα σου μιλήσω όχι υποθετικά
αλλά με μερικές διαπιστώσεις :

Τηρουμένων των αναλογιών
μπορείς να το κάνεις ένα λειτουργικό υπολογιστή
αλλά για συγκεκριμένες χρήσεις:

- όχι για online βίντεο (δηλαδή πχ Youtube θα παίξει με σχετική δυσκολία το πολύ μέχρι 240p-360p)
- ναι για τοπικά αρχεία βίντεο (μέχρι 1280x720 !), παραδόξως δηλαδή παίζουν μια χαρά αν τα ανοίξω με Chromium

- ναι για σερφάρισμα στο ίντερνετ ακόμα και μερικές καρτέλες στο παρασκήνιο ή σχετικά βαριές ιστοσελίδες (χωρίς όμως παρακολούθηση βίντεο όπως είπα)

- ναι για libreoffice, για διαχείριση αρχείων κλπ κλπ

Σίγουρα δε θα είναι το πιο σβέλτο μηχάνημα,
αν ήταν
δε θα υπήρχε αντικείμενο να διαφέρει από τους σύγχρονους υπολογιστές.
Απλά θα αγόραζες μια φορά σε όλη σου τη ζωή και τέλος,
αλλά προφανώς ένας σύγχρονος υπολογιστής είναι άπειρες φορές πιο δυνατός.

Από εκεί και πέρα
δεν είναι και άχρηστο μηχάνημα.
Με τον ίδιο επεξεργαστή όπως σου είπα και με 1 GB ram

λειτουργεί-ανάβει-σβήνει σχετικά άνετα για τόσο παλιό και αδύναμο μηχάνημα

ενδεικτικά και χωρίς ssd
με 32bit Debian 12.5/lightdm/lxqt:
στο μπουτάρισμα είναι πανέτοιμο αναμμένο σε <2' ,
lag δεν παρουσιάζει κατά διάνοια (και όμως !) αν δεν τρέχει κάτι πολύ βαρύ παράλληλα (και όχι μόνο),
θα ανοίξει ένα libreoffice writer σε 20" χωρίς περαιτέρω lag,
θα κλείσει ακαριαία το libreoffice λχ χωρίς lag,
θα σβήσει πλήρως σε 5" (ναι, 5 δευτερόλεπτα)
κοκ


και ενδεικτικά στο boot με Debian 12.5/lightdm/lxqt ξεκινά με μόλις 280 MB κατανάλωση ram και <<5% cpu .

ΥΓ: Για κάτι που αναφέρθηκε
ένας 4ης γενιάς i5-7 διαπιστωμένα πάλι είναι υπεράνετος ακόμα και για 4Κ online βίντεο με Ubuntu και από πίσω να τρέχουν δεκάδες καρτέλες.
Όποιος θέλει ας διαφωνήσει δηλαδή αλλά δε μιλάω υποθετικά,
μόνο διαπιστωμένα και με καθημερινή χρήση.

Επεξ/σία από tagezachariah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tagezachariah said:

στο μπουτάρισμα είναι πανέτοιμο αναμμένο σε <2'

 

1 hour ago, tagezachariah said:

θα ανοίξει ένα libreoffice writer σε 20" χωρίς περαιτέρω lag

Ουτε μελλοθανατους δεν υποβαλλουν σε τετοια βασανιστηρια !! :) 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mphxths είπε

 

Ουτε μελλοθανατους δεν υποβαλλουν σε τετοια βασανιστηρια !! :) 

Δηλαδή θα έπρεπε να ολοκληρώνει επεξεργασία βίντεο 4Κ σε 4"; :lol:
Λοιπόν. Ας συναισθανθούμε λίγο. Στο ίδιο μηχάνημα ο topic starter ξέρει ότι δε μπορεί ούτε το Windows start menu να ανοίξει και καταλαβαίνει τους περιορισμούς.

Αντικειμενικά όμως οι χρόνοι είναι αξιοπρεπέστατοι όχι απλά για μηχάνημα παλιό
αλλά για μηχάνημα χωρίς ssd που τρέχει σύγχρονο λειτουργικό και σύγχρονα προγράμματα. Με ssd θα ήταν και πιο σύντομοι.

Και είναι και τίμιοι, δηλαδή το boot το μετράω όχι απλά για να εμφανιστεί το UI του dekstop αλλά για να είναι και πλήρως πανέτοιμο χωρίς να είναι άλλο απασχολημένος ο σκληρός.

Ο οποίος σκληρός σε idle σημειωτέον δίνει μια ήρεμη εμπειρία χρήσης, δηλαδή δεν απασχολεί καθόλου στη συνέχεια το σύστημα (ας πούμε σε αντίθεση με κάτι Windows να τρέχουν εργασίες στο παρασκήνιο).

Και μια άλλη διαπίστωση στην κυριολεξία μηδενικό lag και είναι εντυπωσιακό γιατί ο επεξεργαστής δείχνει να μην κόβει από το λειτουργικό
κάτι που το υποστηρίζουν κι οι αριθμοί:
280ΜΒ ram και <5% cpu .

Τώρα δύο είναι τα εκνευριστικά:

- βασικά το ανεμιστηράκι (με ένα καθάρισμα και μια πάστα ίσως λίγο βελτιωθεί)

- το bottleneck που σε μεγάλο βαθμό το δημιουργεί ο μηχανικός σκληρός (με ένα ssd - όπως εννόησε ο topic starter - οι χρόνοι θα είναι πιο αποδοτικοί σίγουρα)

Ο ίδιος ο topic starter. πιο μεγάλη απόδοση στις 2+ δεκαετίες που πέρασαν από τότε που το ψώνισε, δε θα έχει γνωρίσει ακόμα και με το λειτουργικό με το οποίο είχε έρθει το μηχάνημά του, όχι να περιμένει και επιδόσεις.

Πχ τη σουίτα γραφείου που τη φορτώνει σε λιγότερο από 20"
αν την κλείσει και την ξαναφορτώσει στην ίδια συνεδρία θα πάρει 5".
Και όταν λέμε 20" ή 5" δεν εννοούμε ότι θέλει τόσο lag για να αλλάξει γραμματοσειρά, να γυρίσει σελίδα ή να πληκτρολογήσεις.
Καμία σχέση.
Δεν έχει lag. Είναι εντυπωσιακό σε αυτό τουλάχιστον.
Mόνο στο χρόνο πρώτης εκκίνησης έχουν αναφορά οι όποιοι αριθμοί.

Και γενικώς είναι εντυπωσιακό τηρουμένων των αναλογιών.
Ούτε επίσης σημαίνει πως κάθε πρόγραμμα έχει τον ίδιο χρόνο για να φορτώσει.
Προφανώς.
Μια φωτογραφία θα την ανοίξει σε 1" , γιατί τόσο θα κάνει να φορτώσει το πρόγραμμα απεικόνισης. Η κύλιση ανάμεσα στις φωτογραφίες εννοείται πως γίνεται με όλη τη σημασία της λέξης ακαριαία στη συνέχεια. Όπως και ακαριαία χωρίς lag εμφανίζει τις μικρογραφίες στο διαχειριστή αρχείων. Παρομοίως το vlc θα το ανοίξει σχεδόν ακαριαία ή ένα text αρχείο θα το ανοίξει ακαριαία.

Πραγματικά είναι εντυπωσιακό το ότι δεν έχει lag. Το ξαναλέω γιατί είναι απίστευτο σε επίπεδο λειτουργικού και όχι μόνο.
Αν ξέρει κάποιος τη χρήση που θα κάνει πχ
για σερφάρισμα σε βασικές ιστοσελίδες ή για email ή για αποκλειστική χρήση banking-πληρωμών
ή για εφεδρικό
ή για τοπική παρακολούθηση πολυμέσων
ή για επεξεργασία γραφείου
κλπ κλπ
υπάρχουν μια χαρά χρήσεις που μπορούν να γίνουν.
Καμία σχέση με άχρηστο που ειπώθηκε
(άχρηστο ίσως για online video που ζητάει ο topic starter,
για offline video όμως είναι ΟΚ έως 1280x720)
αλλά αν υπάρχει κάποιος που του περισσεύει κανένα τέτοιο δήλαδή
εδώ είμαστε αν του είναι αχρείαστο . :D

ΥΓ:
Κι επειδή ειπώθηκαν τόσες υπερβολές,
4ης γενιάς i5-i7 τρέχει μια χαρά και 4Κ με multitasking από πίσω.

Επεξ/σία από tagezachariah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tagezachariah said:

Αντικειμενικά όμως οι χρόνοι είναι αξιοπρεπέστατοι

Ποιοι χρονοι ειναι αξιοπρεπεστατοι ? libreoffice στα 20 δευτερα ? Οντως λιγη συναισθηση του τι λεμε ...
Ειπαμε , καλη η χρεπολαγνεια , αλλα να υπαρχει και καποιο οριο καπου.
 

1 hour ago, tagezachariah said:

4ης γενιάς i5-i7 τρέχει μια χαρά και 4Κ με multitasking από πίσω.

Αν δεν εχεις καποιο x265 βιντεο , πες μου να σου στειλω να δουμε τι θα τρεχει μια χαρα... Ειδικα στους intel 4ης γενιας , αν καταφερεις σε λινουξ και εχεις hw accel ελα να μου το πεις. Ειδικα αν τυχεις σε καμμια hd 4500 , εχεις να φτυσει αιμα. Το εχω φτυσει εγω και στο λεω εκ πειρας... 720p στην καλυτερη και οχι χωρις λαγκαρισματα. Και μιλαμε για x264.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, να ρωτησω και εγω κατι, μιας και λετε για i5.

Ενα παλιο μηχανημα με i5-4590 3.3 Ghz, 8gb Ram,SSD, (χωρις καποια καρτα γραφικων), μεχρι ποια διανομη λινουξ μπορει να σηκωσει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ποιοι χρονοι ειναι αξιοπρεπεστατοι ? libreoffice στα 20 δευτερα ? Οντως λιγη συναισθηση του τι λεμε ...
Ειπαμε , καλη η χρεπολαγνεια , αλλα να υπαρχει και καποιο οριο καπου.
 

Αν δεν εχεις καποιο x265 βιντεο , πες μου να σου στειλω να δουμε τι θα τρεχει μια χαρα... Ειδικα στους intel 4ης γενιας , αν καταφερεις σε λινουξ και εχεις hw accel ελα να μου το πεις. Ειδικα αν τυχεις σε καμμια hd 4500 , εχεις να φτυσει αιμα. Το εχω φτυσει εγω και στο λεω εκ πειρας... 720p στην καλυτερη και οχι χωρις λαγκαρισματα. Και μιλαμε για x264.

Ενσυναίσθηση σημαίνει να ξέρεις ότι ο περισσότερος κόσμος δεν αλλάζει high end υπολογιστή σαν τα πουκάμισα
και να καταλαβαίνεις ότι ο περισσότερος κόσμος λειτουργεί υπολογιστές που σε ελάχιστο χρόνο από την αγορά τους είναι απαξιωμένοι τεχνολογικά επειδή τα λειτουργικά και τα προγράμματα βαραίνουν.

Ένα χρέπι όπως το λες του topic starter τον καιρό που άνοιγε τα Windows XP
το είχε αγοράσει του κουτιού και έτρεχε επιδόσεις παραπλήσιες με ένα custom Linux 20+ χρόνια μετά,
ή παραπλήσιες με τα low end χρέπια που ο περισσότερος κόσμος ψωνίζει καινούρια και τρέχουν :Windows 11,
αλλά ο συγκεκριμένος κόσμος είναι ευχαριστημένος γιατί έχει επιλέξει συγκεκριμένες χρήσεις.

 

'Οσο για το υπόλοιπο story με τον 4ης γενιάς 
δε χρειάζεται να μπαίνεις σε κανένα κόπο γιατί και εγώ από πείρα μιλάω και απορώ με αυτά που διαβάζω.

1 λεπτό πριν, BertaJourdan είπε

Καλησπερα, να ρωτησω και εγω κατι, μιας και λετε για i5.

Ενα παλιο μηχανημα με i5-4590 3.3 Ghz, 8gb Ram,SSD, (χωρις καποια καρτα γραφικων), μεχρι ποια διανομη λινουξ μπορει να σηκωσει?

 

Αστειεύεσαι; Σηκώνει την τελευταία διανομή που θες.
Τώρα σου γράφω από 4ης γενιάς και Ubuntu 23.10 .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, tagezachariah said:

Ενσυναίσθηση σημαίνει να ξέρεις ότι ο περισσότερος κόσμος δεν αλλάζει high end υπολογιστή σαν τα πουκάμισα
και να καταλαβαίνεις ότι ο περισσότερος κόσμος λειτουργεί υπολογιστές που σε ελάχιστο χρόνο από την αγορά τους είναι απαξιωμένοι τεχνολογικά επειδή τα λειτουργικά και τα προγράμματα βαραίνουν.

Κανεις δεν ειπε να αλλαζει μηχανηματα σαν τα πουκαμισα. Και αυτο που περιγραφεις το εζησα στο πετσι μου. Πηρα gaming laptop πριν καποια χρονια (intel 7ης) και μεσα σε 2-3 χρονια ηταν απαξιωμενος. Ακομα ομως τραβαει και δεν τον αλλαζω , εκτος και αν προσγειωθουν στα χερια μου καναδυο χιλιαρικα να παρω κανα καλο λαπτοπ. Καποιο hardware ομως δεν τραβαει οσο και να χτυπιομαστε εμεις. Αλλαζει η τεχνολογια και οι απαιτησεις. Το "έχει επιλέξει συγκεκριμένες χρήσεις" το ακουω βερεσε. Θα κατσει δηλ καποιος να αναβαθμισει ενα χρεπι να του βαλει λινουξ και να αναρτησει στον τοιχο του γραφειου του ενα χαρτι με τις επιτρεπτες εργασιες ωστε να μην παρεκκλινει απο αυτες ? Κατι τετοιο ? Με 4,5 κατοσταρικα παιρνεις φορητο που κανει τα παντα ... και για δουλειες γραφειου θα κρατησει καμμια 5ετια για πλακα.
Οι υπολογιστες ειναι ακριβο χομπυ , ειδικα τα φορητα. Ευκολα μενεις πισω στις εξελιξεις και αρχιζει η χρεπολαγνεια.
 

13 minutes ago, BertaJourdan said:

Ενα παλιο μηχανημα με i5-4590 3.3 Ghz, 8gb Ram,SSD, (χωρις καποια καρτα γραφικων), μεχρι ποια διανομη λινουξ μπορει να σηκωσει?

Τα παντα σηκωνει , αλλα εσυ μιλας για σταθερο. Εδω η συζητηση γινεται για χρεποφορητα , οπου οι αναγκες σε μπαταρια , θερμοκρασιες κλπ επηρεαζουν και τον τροπο που βλεπουμε τα πραγματα ... Ναι ο intel 4ης θα παιξει ενα βιντεο , αλλα το cpu usage θαναι τετοιο που θερμοκρασιες και μπαταρια θα το κανουν ασυμφορο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Κανεις δεν ειπε να αλλαζει μηχανηματα σαν τα πουκαμισα. Και αυτο που περιγραφεις το εζησα στο πετσι μου. Πηρα gaming laptop πριν καποια χρονια (intel 7ης) και μεσα σε 2-3 χρονια ηταν απαξιωμενος. Ακομα ομως τραβαει και δεν τον αλλαζω , εκτος και αν προσγειωθουν στα χερια μου καναδυο χιλιαρικα να παρω κανα καλο λαπτοπ. Καποιο hardware ομως δεν τραβαει οσο και να χτυπιομαστε εμεις. Αλλαζει η τεχνολογια και οι απαιτησεις. Το "έχει επιλέξει συγκεκριμένες χρήσεις" το ακουω βερεσε. Θα κατσει δηλ καποιος να αναβαθμισει ενα χρεπι να του βαλει λινουξ και να αναρτησει στον τοιχο του γραφειου του ενα χαρτι με τις επιτρεπτες εργασιες ωστε να μην παρεκκλινει απο αυτες ? Κατι τετοιο ? Με 4,5 κατοσταρικα παιρνεις φορητο που κανει τα παντα ... και για δουλειες γραφειου θα κρατησει καμμια 5ετια για πλακα.
Οι υπολογιστες ειναι ακριβο χομπυ , ειδικα τα φορητα. Ευκολα μενεις πισω στις εξελιξεις και αρχιζει η χρεπολαγνεια.

Παραπάνω ήμουν σαφής και αναφέρθηκα-πρότεινα συγκεκριμένες χρήσεις.
Αυτά που ο topic starter θέλει, μπορεί να μη γίνονται ακριβώς όπως τα θέλει,
σίγουρα όμως μπορεί να προσανατολιστεί σε άλλες χρήσεις όπως και να κάνει συγκεκριμένες κινήσεις για να αξιοποιήσει ένα μηχάνημα που ακόμα και ως εφεδρικό ανάγκης δεν πάει στον τενεκέ.
Εγώ να το ξαναπώ, αν δηλαδή κάποιος έχει για χάρισμα κανένα ´τέτοιο, εδώ είμαστε.

Από εκεί και μετά
ο καθένας είναι ελεύθερος να ακούσει, να αγνοήσει, να πάρει και να δώσει συμβουλές όπως να έχει μια άποψη.
Κι όποιος άλλος θέλει μπορεί να του αρέσει ή να μην του αρέσει μια άποψη που ακούει
όπως και να λύσει τα κομμάτια του υπολογιστή του και να τα στολίσει σε ένα ωραιότατο κάδρο στοντοίχο.

Δημοκρατία έχουμε και όλες οι απόψεις είναι σεβαστές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, tagezachariah said:

Παραπάνω ήμουν σαφής και αναφέρθηκα-πρότεινα συγκεκριμένες χρήσεις.

Και εγω εδωσα πρακτικη λυση για να μην παρεκκλινει απο αυτες. Γιατι μπορει να παρασυρθει , ποτε δεν ξερεις... Λιστα με τις χρησεις σε ενα χαρτι και κολλημα στο τοιχο.... 
 

5 minutes ago, tagezachariah said:

Εγώ να το ξαναπώ, αν δηλαδή κάποιος έχει για χάρισμα κανένα ´τέτοιο, εδώ είμαστε.

Α θελεις και να στο χαρισουν ε ? :) Thinkpad T460s = 250 euros , acer 1810tz (olympic edition) = 80 euros , acer ferrari 200 = 50 euros . Τα acer ειναι για τους μαζοχες του ινσομνια :) Απο ο,τι βλεπεις , δεν εχω ελλειμα σε χρεπια :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Και εγω εδωσα πρακτικη λυση για να μην παρεκκλινει απο αυτες. Γιατι μπορει να παρασυρθει , ποτε δεν ξερεις... Λιστα με τις χρησεις σε ενα χαρτι και κολλημα στο τοιχο.... 
 

Α θελεις και να στο χαρισουν ε ? :) Thinkpad T460s = 250 euros , acer 1810tz (olympic edition) = 80 euros , acer ferrari 200 = 50 euros . Τα acer ειναι για τους μαζοχες του ινσομνια :) Απο ο,τι βλεπεις , δεν εχω ελλειμα σε χρεπια :) 

Το ήξερα ότι η φυλή των λινουξάδων είναι μια καταραμένη φάρα
αλλά δεν ήξερα ότι πρέπει διαρκώς να πηγαίνει σε άλλα επίπεδα πρόσφυσης.
Λοιπόν.

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις, πολύ περισσότερο κάνα βίτσιο να τις επιβάλουν κιόλας.
Ένα λάπτοπ που κάθεται και από το πουθενά με ένα ssd , μια πάστα ή ένα καθάρισμα να αποκτήσει επιδόσεις netbook (οι χρήσεις που λέγαμε)
είναι μια χαρά για εκείνον που το χρειάζεται και χωρίς lag.
Οποιοσδήποτε τρίτος τώρα τί ζόρι θα τραβήξει με τα κέφια των άλλων, ας το ψάξει μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μην γράφετε φαντασίες και παίρνετε κόσμο στον λαιμό σας. Είπαμε δουλειά της προκοπής σε αρχαιολογία με ένα Linux δεν κάνεις. Όλα τα άλλα είναι να χουμε να λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει φιλαράκο, τις φαντασίες σου κράτα τις για τον εαυτό σου
γιατί το πείραμα στην πράξη το δοκίμασα εγώ κι όχι εσύ.

Με τις υπερβολές που γράφετε - εκτός αν δεν καταλαβαίνετε ελληγνικά -
τρομοκρατείτε και παραπληροφορείτε τον κόσμο
και κάπως έτσι φτάνει να ρωτάει τρομοκρατημένος ο φίλος παραπάνω αν θα τρέχει 4ης γενιάς την τελευταία διανομή Linux.

Θες και δουλειά της προκοπής.

Επεξ/σία από tagezachariah
  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...