Προς το περιεχόμενο

Ελαφριά έκδοση Linux για απλή χρήση


Earper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, tuxpower said:

ακριβά το δίνεις.. βρίσκεις t460s με 8GB 150-170 max..

4 soldered + 8gb , 960 evo plus 250gb , νεες μπαταριες (παιρνει 2) , touch oθονη ... ακριβα ? το σκοτωνω. μεσα μπαινω :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/2/2024 στις 9:05 ΠΜ, Earper είπε

Έχω ένα αρχαίο λάπτοπ και θέλω να βάλω έναν SSD και να περάσω Linux.
Το θέλω μόνο για απλή χρήση, πχ YouTube και Online ταινίες.
Ποια έκδοση θα ήταν ιδανική για να βάλω;
 

7 ώρες πριν, imitheos είπε

Δεν θα βλέπει ούτε 4K ταινίες ούτε 1080p. Θα τις βλέπει σε 360p και θα μπαίνει μόνο σε ειδησεογραφικά sites με text και static blog sites που δεν είναι βαριά.

Εφόσον δεν μιλάμε ότι θα δώσει ένα κάρο χρήματα σε ένα χρέπι, πείτε μια διανομή στον άνθρωπο να την δοκιμάσει και αν / όταν δει ότι δεν πάει καθόλου το λάπτοπ, τότε κρίνει τι θα κάνει.

 

Στο αρχικό ποστ έγραψε ο άνθρωπος τι θέλει να κάνει.Ούτε για 360p μιλάμε , ούτε για static pages, ούτε ξερωγω για tilling windows.
Αρκετοί γράψαμε πως το μηχάνημα είναι πολύ παλιό -σε σημείο να πετάξει τα λεφτά του για να κάνει upgrade- θα ταλαιπωρηθεί άδικα.
Ειλικρινά δεν έχω καμία διάθεση αντιπαράθεσης , αλλά επειδή το έργο το έχω δεί πολλές φορές ,ξέρω και την κατάληξη. (και παραδοξως εδώ θα συμφωνήσω με τον @mphxths πως δεν ανασταίνει μια διανομή λινουξ ένα παλιό μηχάνημα ... ίσως να κάνει καλύτερη διαχείρηση πόρων και οικονομία στη ραμ αλλά δεν μπορει να κάνει θαύματα).
 

Με μια γρήγορη ματιά εδώ στις τοπικές αγγελίες βρίσκει μηχανημα με πολύ λίγα χρήματα (του στυλ πενήντα ευρώ) που θα κάνει τη δουλειά του χωρίς ταλαιπωρία και χωρίς να ρίξει φράγκο σε αναβαθμίσεις - ούτε καν να περάσει νεο λειτουργικό δεν θα χρειαστεί.

Το ψιλοκουράσαμε νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2024 στις 9:05 ΠΜ, Earper είπε

Γεια σας.

Έχω ένα αρχαίο λάπτοπ και θέλω να βάλω έναν SSD και να περάσω Linux.
Το θέλω μόνο για απλή χρήση, πχ YouTube και Online ταινίες.


Ο υπολογιστής είναι TOSHIBA SATELLITE L40-16D και τα χαρακτηριστικά του:
• Επεξεργαστής: Intel Dual Core T2310 (1MB cache, 1.46 GHz, 533 MHz FSB).
• Οθόνη: 15.4'' WXGA TFT display, με ανάλυση 1280 x 800.
• Μνήμη: 2x1024MB DDR2 667.
• Κάρτα γραφικών: Intel GMA X3100 έως 358MB ( όταν στο σύστημα είναι εγκατεστημένη μνήμη 2GB ).


Ποια έκδοση θα ήταν ιδανική για να βάλω;
 
Ευχαριστώ πολύ!

Με τόσο χαμηλά specs μπορείς να δοκιμάσεις void linux , mx linux Ίσως και καθαρό debian με xfce λογικά θα είσαι μια xαρά γιαυτό που ζητάς. Αν καταφέρεις να βάλεις και άλλα 2 Gb μνήμης θα είσαι πολύ καλύτερα.Εχω δυο  αντίστοιχα για απλή χρήση αλλά με slackware και void για αυτο που το θελω δεν εχω προβλημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τη δυνατότητα για ταινίες και youtube, ισχύει ότι έχει ειπωθεί. Τώρα για να στήσεις το ελαφρύτερο δυνατό σύστημα κάνε τα εξής: Μπούταρε απο το  netinstall του debian, stable ή testing ότι θέλεις. Στο partitioning , άφησε τα default για να σου φτιάξει και swap. Όταν σε φτάσει στο σημείο για να διαλέξεις desktop, ΑΠΟΤΣΕΚΑΡΗΣΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Μετά απο άλλα εννιά πακέτα άν θυμάμαι καλά, θα ολοκληρωθεί η εγκατάσταση και θα ζητήσει reboot. Μετά την επανεκκίνηση, συνδέσου σα root και δώσε apt update. Αφού εκτελεστεί, δώσε apt install xorg enlightenment terminology pipewire chromium. Αφού εκτελεστεί και αυτη, δώσε systemctl reboot και συνδέσου σαν απλός χρήστης. Και θα μπαίνεις στο γραφικό περιβάλλον με startx όπως τον παλιό καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ θα σας τρολλάρω τώρα...

99,9% ο άνθρωπος που άρχισε το νήμα δεν έχει ιδέα απο linux, και μπήκε εδω μήπως και αναστήσει το laptopaki του (το οποίο είναι πολύ δύσκολο - το λύσαμε αυτό- ). Μιας και ρωτάει μη ξέροντας οτι τα spec του laptop είναι αρχαία αυτό σημαίνει οτι ο άνθρωπος δεν έχει πολύ βασικές γνώσεις - χωρίς να τον κατηγορώ, καλά κάνει -.

Και ερχόμαστε τώρα εμείς (οι γνώστες)  και προτείνουμε  void, debian και εντολές στο τερματικό...

πάει εξαφανίστηκε..

βάλτε μυαλό με την καλή εννοια ..    Προτείνουμε Linux Mint, Ubuntu, άντε και Zorin os. Αυτές και μόνο αυτες. Όχι οτι μας αρέσει και χρησιμοποιούμε εμείς...

 

 

Screenshot_20240228_165436.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε tuxpower με το μυαλό που πιστεύω πως διαθέτεις, με την καλή έννοια πάντα, δέν θα έπρεπε να προτείνεις αυτές τις διανομές. Είσαι σίγουρος οτι κάτάλαβες τί σύστημα έχει ο TS; Όταν κάποιος αποφασίζει να εγκαταστήσει ένα καινούριο λειτουργικό σύστημα στον υπολογιστή του, δέ γίνεται να μήν μπορεί να γράψει δύο απλούστατες εντολές στο τερματικό.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, feia53 said:

Όταν κάποιος αποφασίζει να εγκαταστήσει ένα καινούριο λειτουργικό σύστημα στον υπολογιστή του, δέ γίνεται να μήν μπορεί να γράψει δύο απλούστατες εντολές στο τερματικό.

Δεν το πες σοβαρα αυτο ε ? :) Προτεινες netinstall debian , εντολες στο tty και να ξεκιναει το γραφικο με startx απο το tty. Δηλαδη καπου να εχουμε συναισθηση τι σημαινει μεσος χρηστης ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο είπα απόλυτα σοβαρά. Μήπως κατα τη γνώμη σας ο μέσος χρήστης πρέπει να πάρει πορτατίφ αντί για υπολογιστή; Ηρεμήστε ρε παιδιά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, feia53 είπε

Φίλε tuxpower με το μυαλό που πιστεύω πως διαθέτεις, με την καλή έννοια πάντα, δέν θα έπρεπε να προτείνεις αυτές τις διανομές. Είσαι σίγουρος οτι κάτάλαβες τί σύστημα έχει ο TS;

Κατάλαβα μια χαρά. Το μήνυμα δεν ήταν για τον ts , αλλά για «εμάς».  Προτείνουμε πάντα στημένες, έτοιμες διανομές χωρις χρήση τερματικού ή περίεργα configurations για να παίξει video σε νέους χρήστες εκτός αν ζητηθεί από τον ίδιο κάτι διαφορετικό.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προτείνουμε αυτό που θα αξιοποιήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το hardware του ts.

Γιατί αυτό ακριβώς ζήτησε.

Έτοιμη διανομή που να εγκαθίσταται next,next,next, που να τον καλύπτει, καλώς ή κακώς δεν υπάρχει.

Επεξ/σία από feia53
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, feia53 said:

Προτείνουμε αυτό που θα αξιοποιήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το hardware του ts.

Γιατί αυτό ακριβώς ζήτησε.

Έτοιμη διανομή που να εγκαθίσταται next,next,next, που να τον καλύπτει, καλώς ή κακώς δεν υπάρχει.

Bασικα κακως προτεινουμε το οτιδηποτε. Οι πληροφοριες ειναι ελλειπεις. Δεν ξερουμε τι γνωσεις εχει περι λινουξ , τι εμπειρια εχει σε αυτο και γενικοτερα απο Η/Υ , software και hardware. Το "εχω το ταδε hardware ποια διανομη να βαλω" δεν λεει απολυτως τιποτα. Και επειδη δεν λεει απολυτως τιποτα , ολοι μπαινουν και προτεινουν αυτο που χρησιμοποιουν , οπως εκανες και εσυ. Το ολο σκηνικο ειναι χιλιοπαιγμενο και τα εχω πει στο παρελθον παμπολλες φορες. Δεν αλλαξε τιποτα , και δεν προκειται να αλλαξει ποτε τιποτα. Ωρες ωρες δικαιολογω το arch forum που μπινελικωνει οσους μπαινουν και ρωτανε πραγματα χιλιοειπωμενα , χωρις προσωπικη προεργασια και με ελλειπεις πληροφοριες.

Σε αυτο που λες λοιπον , οχι δεν προτεινουμε αυτο που θα αξιοποιησει με τον καλυτερο δυνατο τροπο το hardware του ts. Προτεινουμε αυτο που θα αξιοποιησει με τον καλυτερο τροπο το hardware του ts βασιζομενοι σε ολα αυτα που προανεφερα στην πρωτη παραγραφο. Και οταν ο αλλος ρωταει μια τετοια ερωτηση αυτοματως συμπεραινουμε οτι μιλαμε για απλο χρηστη με την λιγοτερη δυνατη εμπειρια σε λινουξ. Αν θεωρεις οτι ενας τετοιος χρηστης ειναι σωστο να εμπλακει σε debian , tty , startx και τα σχετικα , τι να πω ...

Υπαρχουν διανομες με lxde ή xfce , προσεταρισμενες , π.χ. xubuntu , lubuntu για παραδειγμα , που ειναι και ελαφριες και ευχρηστες. Αλλα επιμενω να στηριζω αυτο που εγραψα στην πρωτη παραγραφο , πριν οποιαδηποτε προταση κανει καποιος σε τετοιου ειδους ερωτησεις. Αλλα φυσικα ολοι πορωμενοι να δειξουν γνωσεις , προτεινουν ο,τι γουσταρει ο καθενας πιο πολυ για αυτοεπιβεβαιωση , χωρις να δινουν ουσιαστικη λυση στο προβλημα.

Τελος , μην ξαναπω τα ιδια για τα αδυναμα hardware και οτι μια διανομη οσο και ελαφρια να ειναι θα κανει θαυματα εως ενα σημειο. Απο κει και περα , η εμπειρια χρησης θα ειναι μονο για καταδικους και βαρυποινιτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ μπηχτη, δεν είναι φυσιολογικό ο καθένας να προτείνει αυτό που ξέρει καλύτερα; Εγώ μετά από χρόνια έχω καταλήξει στο debian, αυτό ξέρω καλύτερα, το έχω βολευτει, δε θα μπορούσα να προτεινω κάτι άλλο. Και το βασικό μου επιχείρημα είναι ότι μπορεί να γίνει όσο ελαφρύ και όσο βαρύ θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, feia53 said:

Ρε συ μπηχτη, δεν είναι φυσιολογικό ο καθένας να προτείνει αυτό που ξέρει καλύτερα;

Δηλαδη αν ρωτησω τον verstappen τι αμαξι να παρω σαν νεος οδηγος τι πρεπει να μου προτεινει ? Μονοθεσιο της red bull ?
Ωραια και το gentoo μπορει να γινει ελαφρυ , να του το προτεινουμε ? Δηλαδη καπου , κοινη λογικη. Εχουμε τα δεδομενα της υποθεσης και με αυτα προτεινουμε κατι. Για να εχει νοημα και αυτο που προτεινουμε. Για σκεψου να προτεινει ο καθενας την διανομη που ξερει και αγαπαει , τι εχει να γινει ... για μπες στην θεση του TS ... τι συμπερασμα θα εβγαζες ?

Τεσπα , εγω ειπα αυτα που ειχα να πω ... νομιζω το εχω εξαντλησει το θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ μπηχτη, με ακραία παραδείγματα δεν ενισχύεις τη θέση σου. Τέλος πάντων όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Δε βγάζει πουθενά η αντιπαράθεση αυτή καθεαυτή. Εγώ θεωρώ ότι απάντησα με ακρίβεια στον ts. Και κάποια στιγμή πρέπει να εκλείψει αυτός ο μύθος ότι το debian είναι για πυρηνικούς επιστήμονες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...