Προς το περιεχόμενο

Ελαφριά έκδοση Linux για απλή χρήση


Earper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, uniquegr είπε

Κατόπιν μιας σύντομης αναζήτησης στο youtube, είδα και αυτό:

Antix Linux & IceWM. Όταν έχω χρόνο θα το δοκιμάσω στο διπύρηνο toshiba laptop που διαθέτω. Δείχνει ενδιαφέρον λειτουργικό, θέλω να το δοκιμάσω ως προς τις δυνατότητες αναπαραγωγής τοπικών αρχείων video και youtube.

δε θα δεις διαφορά μεγάλη , πάντως είναι μονόδρομος η συγκεκριμένη διανομή . Παλιά είχα τα puppy linux σαν αναφορά αλλά έχω καιρό να παρακολουθήσω την εξέλιξη

μια ελαφριά διανομή απλά θα σου προσφέρει πιο γρήγορο boot , συνήθως ελαφρύ και σπιρτόζικο διαχειριστή αρχείων , κατα τα άλλα μια εφαρμογή όπως browser, office κτλ θα ανοίξει στον ίδιο χρόνο . Η μόνη περίπτωση να έχει διαφορά είναι αν μια πιο βαριά διανομή πιάνει μνήμη και ξεκινά swap , ή αν έχεις ext4 ή btrfs με συμπίεση σε σκληρό δίσκο (που ακόμα και σε αυτό στο σαπάκι έπιανε σεβαστό % του επεξεργαστή)

Σε νορμάλ παλιούς επεξεργαστές που περιορίζονται στα 4gb προτείνω συμπίεση μνήμης (lz4 μιας και zstd είναι πιο βαριά) για 1:3+ όφελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε τοσο αδύναμα μηχανηματα κανα lubuntu η LTSC 2016(Απο τον θείο και μονο αν υπαρχουν 4GB ram). Το Puppy linux το ειχα δοκιμασει πολλα χρονια πριν.

Κατοσταρισμενο  θα ειναι συνεχεια, για 480p Youtube και αργο σερφαρισμα (SSD εννοειται) θα "περπατάει".

Αμα δεν εχουνε τουλαχιστον 2cores/4threads, δυστυχως ουτε για βασικη χρηση δεν κανουνε τα τόσο παλιά λαπτοπς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Apaleytos80 είπε

Αμα δεν εχουνε τουλαχιστον 2cores/4threads, δυστυχως ουτε για βασικη χρηση δεν κανουνε τα τόσο παλιά λαπτοπς.

 

Κάτσε ρε μπρο , εδώ ο άλλος σκίζεται να με πείσει πως αμα βάλω "σπεσιαλ" διανομή ο ματρακάς θα πετάει...

τι όχι ; με κοροιδέψανε ;
(gentoo να το κάνω compile σε τέτοιες cpu...να φριξει το σκυλί που λέμε , ακόμα και τα μισά να τα πάρεις binary είναι σαν να πας στο ΙΚΑ για παραπεμτικό "περάστε σε 8 μήνες και θα σας το έχουμε έτοιιμο" )

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ριξω κ εγω την εμπειρια μου,σε ενα Ζ-8350 με 2gb ram (hp X2 detachable) του περασα Mx linux με xfce περιβαλον και το πασαρα σε ενα ξαδερφακι μου που θελει να βλεπει κατι serverακια απομακρυσμενα σε περιπτωση που ειναι στο δρομο κ οχι σπιτι για να εχει το desktop και να παρακολουθει κανα βιντεακι σε κανα yt ή κανα ποδοσφαιρο σε κανα πειρατικο site.Εδω κ ενα 2μηνο που το εχει μια χαρα τον εχει εξυπηρετησει απ'οτι μου λεει συν οτι ολοι οι drivers που χρειαστηκε το λαπτοπακι ακομη και για την οθονη αφης,καρτες δικτυου κλπ τα βρηκε ολα χωρις προβληματα και γενικα μου φαινεται μια ευχρηστη εκδοση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, catmaster είπε

Κάτσε ρε μπρο , εδώ ο άλλος σκίζεται να με πείσει πως αμα βάλω "σπεσιαλ" διανομή ο ματρακάς θα πετάει...

τι όχι ; με κοροιδέψανε ;
(gentoo να το κάνω compile σε τέτοιες cpu...να φριξει το σκυλί που λέμε , ακόμα και τα μισά να τα πάρεις binary είναι σαν να πας στο ΙΚΑ για παραπεμτικό "περάστε σε 8 μήνες και θα σας το έχουμε έτοιιμο" )

Φυσικά και σε τέτοιους επεξεργαστές το compiling είναι υπόθεση αρκετών ωρών μη σου πω και ημέρας ( μπορεί και παραπάνω ). ΟΜΩΣ, υπάρχει η δυνατότητα να γίνει σε άλλο πιο δυνατό υπολογιστή, με πολλούς τρόπους,  ένας εκ των οποίων είναι το distcc. Και τότε είναι υπόθεση μιας ώρας και αν, ανάλογα βέβαια τί θα του φορτώσεις για να το μεταφράσει.

Και δεν είπα ότι θα πετάει γενικά, είπα ότι θα πετάει σε σχέση με άλλες διανομές ( για windows δεν το συζητάμε καν ).

Επεξ/σία από uniquegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, uniquegr είπε

Και τότε είναι υπόθεση μιας ώρας και αν, ανάλογα βέβαια τί θα του φορτώσεις για να το μεταφράσει.

Και με τα updated packages ; 

8 ώρες πριν, uniquegr είπε

Και δεν είπα ότι θα πετάει γενικά, είπα ότι θα πετάει σε σχέση με άλλες διανομές ( για windows δεν το συζητάμε καν ).

Το ζητούμενο -και ρεζουμέ- του θέματος είναι "πόσο πίσω μπορούμε να πάμε όσον αφορά την χρήση ενός μηχανήματος που όμως να μας παρέχει ικανοποιητική εμπειρία χρήσης".
Στο προκείμενο όπως το έθεσε στην πρώτη ανάρτηση ο op , απαντήσαμε αρκετοί πως το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν γίνεται λειτουργικό για καθημερινή χρήση - απλά θα τον ταλαιπωρήσει τον άνθρωπο - πόσο μαλλον αν δεν έχει και πρότερη εμπειρία σε linux.

Δεν χρειάζεται να το πετάξει-αυτό το μηχανάκι μπορείς να το κάνεις κάτι άλλο -πχ περασέ του ένα ubuntu server και κάτσε με το tty να μάθεις βασικά πράγματα για την σωστή διαχείρηση του λειτουργικού (άνοιγμα φακέλων -χρηστών και δικαιώματα, βασικές εντολές, bash , shell και ένα σωρό άλλα ) -εκεί θα είναι μια χαρά.Η σετάρισε ενα smb/nfs , βάλε και ενα external hdd και άστο headless το καημένο όλη μέρα να κάνει τη δουλίτσα του.
Τώρα , να γράφουμε για ελαφρές διανομές που θα μπορούν να μπουν στο μηχανημα με μπόλικες υποχωρήσεις και "ναι μεν αλλά"  για μένα προσωπικά είναι χάσιμο χρόνου για τον απλό λόγο πως μπορεί να διαθέσει ένα σχετικά νορμαλ ποσό της τάξης των εκατό ευρώ για ενα λαπτοπ που ειλικρινά αν το βάλεις δίπλα στο παλιό που έχει ο op θα του φανεί σα να οδηγούσε λεωφορείο και ξαφνικά μπήκε στο enterprise.

Αυτή τη στιγμή μπορείς να βρείς με αυτά τα χρήματα πχ ενα thinkpad t440 που είναι αρκετά γερό , και έχει και καλό upgradability , μπορείς να βάλεις και win10/11 και ταυτόχρονα και llinux διανομές.
Και άσε τον μπήχτη να λέει για τα θηρία του αφού θέλει και "άκοπο" hevc να παίζει ταινίες.😂

Δηλαδή δεν γράφω ούτε για χιλιάρικα ούτε για πεντακοσάρικα , με εκατό ευρώ - αν θες να χώσεις και ακόμα άλλα 50 παίρνεις και μια εξωτερική μτχ οθόμη 1080p και έχεις και μια χαρά μηχανάκι για το γραφείο.

Και για να μην παρεξηγηθώ , κι εγώ έχω κρατήσει παλιά μηχανήματα, και γοιυστάρω τα νέα άτομα που μπαίνουν στο χώρο του ανοιχτού κώδικα και γράφουν τι έχουν καταφέρει , αλλά κάπου βάλτε ενα stop gap και δέιτε το θέμα λίγο πιο σφαιρικά με βάση αυτό που έγραψα αρχικά 
(και δώστε και κανα φράγκο στους φουκαράδες τους devs που παρέχουν όλες αυτές τις θαυμάσιες διανομές - ακόμα και 3-5 ευρώ σε κάθε κατέβασμα θα πιάσει τόπο)🙂
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, catmaster said:

Και άσε τον μπήχτη να λέει για τα θηρία του αφού θέλει και "άκοπο" hevc να παίζει ταινίες.😂

Εχω βαλει το κινητο μου να τραβαει φωτος/βιντεος σε hevc :) Ειναι το μελλον λεμε !! Περα απο την πλακα , αν ειχα 100ΤΒ σε δισκους , θα κατεβαζα ταινιες σε x264 των 20-30gb η καθεμια ετσι για την ιστορια και το decoding θα ηταν σχετικα πιο ανετο για το μηχανημα. Αλλα τα TBs δεν ειναι πασατεμποι και ψυχαναγκαστικα να το παρεις το hevc προσφερει καλυτερη συμπιεση με το ιδιο ή και καλυτερο αποτελεσμα απο το x264 , στο μισο μεγεθος. Αλλα ερχεται με κοστος την επεξεργαστικη ισχυ που απαιτει για το decoding του... δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα και οπως λεει και ο θυμοσοφος λαος ... την προοδο δεν μπορεις να την σταματησεις !! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εχω βαλει το κινητο μου να τραβαει φωτος/βιντεος σε hevc :) Ειναι το μελλον λεμε !!

Σιγά μη σπάσεις τα αυγά ....που πήρες το νόμο του moore και μας τον τρίβεις στη μουρ....
(είδες τι φλεξάρισμα έκανα εδώ ε ; )🤣🤣

Περάν της πλάκας δεν διαφωνώ με το hevc (στο jellyfin έχει ακόμα ενα σωρό προβλήματα), και απαξ και σε βολευει πασο.
Στο προκείμενο τώρα-αυτη τη στιγμή γράφω από ενα παλιό acer που μοιυ εφερε ενα πελατάκι να το "σημαζέψω"  -core i5-2450 και δεν είχε ανοίξει ποτέ και έπιανε 90 βαθμούς.... τσιμέντα τιτάν έγινε η παστα - ξεχαρβαλωμένοι μεντεσέδες και τα win να κάνουν bloat party .. τώρα μια χαρά δουλέυει για βασικές δουλίτσες και μέχρι 1080p βιντεάκια.
(αλήθεια αυτά τα γ@μημένα win10 ακόμα δεν έχουν tab folders η εγώ ο τυφλός δεν το βρίσκω; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, catmaster said:

αλήθεια αυτά τα γ@μημένα win10 ακόμα δεν έχουν tab folders η εγώ ο τυφλός δεν το βρίσκω;

Kαι που τα εβαλαν στα 11αρια , τι να λεει ? 200 χρονια εχω συνηθισει να ανοιγω πολλα explorers για να κανω την δουλεια μου , δεν μπορω με τιποτα να αρχισω να χρησιμοποιω tabs... Επρεπε να τα ειχαν φερει νωριτερα , οχι τωρα που γερασαμε !
Στα 10αρια δεν ξερω τι γινεται με το θεμα αυτο , νομιζω οτι δεν υποστηριζεται επισημα.
 

7 minutes ago, catmaster said:

Στο προκείμενο τώρα-αυτη τη στιγμή γράφω από ενα παλιό acer που μοιυ εφερε ενα πελατάκι να το "σημαζέψω"  -core i5-2450 και δεν είχε ανοίξει ποτέ και έπιανε 90 βαθμούς.... τσιμέντα τιτάν έγινε η παστα - ξεχαρβαλωμένοι μεντεσέδες και τα win να κάνουν bloat party .. τώρα μια χαρά δουλέυει για βασικές δουλίτσες και μέχρι 1080p βιντεάκια.

Μιλαμε για τον 2450m ? Αν ναι , μιλαμε για 2/4 cpu που τουρμπιζει μεχρι τα 3GHz. Του βαζεις ram και εναν ssd και στεκεται αξιοπρεπως. Κατι αλλοι celeron/atom ή κατι παλιοι που δεν εχουν καν hyperthreading ειναι που δεν τραβανε για τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μιλαμε για τον 2450m ? Αν ναι , μιλαμε για 2/4 cpu που τουρμπιζει μεχρι τα 3GHz. Του βαζεις ram και εναν ssd και στεκεται αξιοπρεπως. Κατι αλλοι celeron/atom ή κατι παλιοι που δεν εχουν καν hyperthreading ειναι που δεν τραβανε για τιποτα.

Ναι 2450 mobile , μπήκε ενας ssd , θα μπεί και ενα caddy στη θεση του cdrom με 1tb hdd για storage, θέλει ram σίγουρα , αλλά θα την περάσουμε αργότερα λέει το πελατάκι λόγω έλλειψης χρημάτων.

image.png.7a3cd00e1c96ccca87d1de0e58daa564.png

10 λεπτά πριν, mphxths είπε

Στα 10αρια δεν ξερω τι γινεται με το θεμα αυτο , νομιζω οτι δεν υποστηριζεται επισημα.

Norton Commander λενε και κλαινε 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ελαφριές διανομές και τα διαφορετικά περιβάλλοντα έχουν να κάνουν κυρίως με το πόσο ικανό είναι ένα pc να διαχειριστεί μια γυμνή διανομή. Με το που περάσεις προγράμματα, η ελαφριά διανομή δε θα σε βοηθησει ιδιαιτερα εκτος και αν τα προγραμματα που θες τρεχουν απο τη γραμμη εντολών. Για να το πω διαφορετικά, μια γυμνή tiny core διανομή, θα σου φάει περίπου 64mb ram αλλά είναι άχρηστη όπως θα την παραλάβεις. Μια Ubuntu θα σου φαει περιπου πολλαπλάσια αλλά έχει πολύ μεγαλύτερη χρηστικότητα. Και στις 2 περιπτώσεις, τα απαιτουμενα specs ειναι σχετικά μικρά μπροστα στην αυξηση που θα σου κανει η χρηση ενος browser (εγω εχω 32GB RAM και το 1/4 ή και παραπάνω πάει σε 2 ανοικτους browser με μονιμα ≈10 ανοικτες καρτέλες εκαστος).

Ομοιως και προγραμματα που βασιζονται σε Java, θα κάνουν την χαμηλών specs διανομή σου να βγάζει καπνούς.

 

Εν ολίγοις, αυτες οι ελαφριές διανομές είναι κυρίως για εργσίες που δεν απαιτούν γραφικό περιβάλλον και η χρήση ενός browser είναι η πλέον ακατάλληλη εκτός και αν βολευεσαι με αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα !

Αν θα θέλατε τη γνώμη μου, για συστήματα σαν αυτό που περιγράφεται στο αρχικό μήνυμα του νήματος, προτείνω τη διανομή Lubuntu. Εχει όλο το βασικό λογισμικό για εργασίες γραφείου προεγκατεστημένο και πάνω απ' όλα έχει μικρό αποτύπωμα στη RAM. Οπότε με τη συγκεκριμένη διανομή, το σύστημά σου πιστεύω ότι θα μπορεί ν' ανταποκριθεί αξιοπρεπώς σε εργασίες γραφείου.

Σας ευχαριστω,

Ο Άσπρος Γάτος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2024 στις 3:11 ΜΜ, imitheos είπε

Το debian (σαν "συμβατική" διανομή) λίγο δύσκολο το κόβω να μην είναι βαρύ αλλά εφόσον dancer το χρησιμοποιείς σε παρόμοιο μηχανήμα, σε πιστεύω ότι κάνει

Το debian είναι εμφανώς πιο ελαφρύ από όλες τις mainstream διανομές που βασίζονται σε αυτό και φυσικά από όλες τις διανομές που βασίζονται στο Ubuntu. Επίσης, έχει το net installer iso, με το οποίο εγκαθιστάς ΜΟΝΟ ό,τι θες και η εγκατάσταση είναι ακόμα πιο ελαφριά από αυτήν που προκύπτει από το live iso. Κάνεις δηλαδή εντελώς custom εγκατάσταση, κάτι που ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει, επειδή το debian απλά δεν έχει marketing. 

Στις 12/4/2024 στις 8:44 ΜΜ, White_Cat είπε

Καλησπέρα !

Αν θα θέλατε τη γνώμη μου, για συστήματα σαν αυτό που περιγράφεται στο αρχικό μήνυμα του νήματος, προτείνω τη διανομή Lubuntu. Εχει όλο το βασικό λογισμικό για εργασίες γραφείου προεγκατεστημένο και πάνω απ' όλα έχει μικρό αποτύπωμα στη RAM. Οπότε με τη συγκεκριμένη διανομή, το σύστημά σου πιστεύω ότι θα μπορεί ν' ανταποκριθεί αξιοπρεπώς σε εργασίες γραφείου.

Σας ευχαριστω,

Ο Άσπρος Γάτος

 

Το Lubuntu εδώ και χρόνια έχει αλλάξει πολιτική και ούτε ελαφριά διανομή είναι, ούτε απευθύνεται σε παλιά pc, όπως ήταν η διακηρυγμένη φιλοσοφία του όταν ξεκίνησε. Τότε το λάτρεψα και το χρησιμοποιούσα πολύ, μετά την αλλαγή, τέλος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...