Προς το περιεχόμενο

Μη δίνετε φιλοδωρήματα σε delivery!


gpapadakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Έχει παραγινει η κατάσταση με τα ντελιβερυ που επειδή δεν παίρνουν φιλοδώρημα ή δεν τους αρέσει το φιλοδώρημα που παίρνουν, επιδίδονται σε φθορά ξένης ιδιοκτησίας, σημαδεύοντας κουδούνια έξω από την πολυκατοικία και μέσα στο ασανσέρ με "Γ" και τέτοια (που προφανώς αντιπροσωπεύει τους ίδιους, αφού δε σεβονται ούτε την εργασία τους).

Είναι τόσο ανίδεοι που δεν καταλαβαίνουν π.χ. ότι ο άλλος μπορεί να μην έχει, ή ότι είναι ενοικιαστής και στα @@ του ότι και να γράψουν/χαράξουν.

1000€ το μήνα παίρνει ο ειδικευόμενος γιατρός στο νοσοκομείο που έχει ΕΥΘΥΝΗ,

όποιος θέλει να βγάλει καλύτερα χρήματα να πάει να κάνει χειρωνακτική εργασία ή να πάει να μάθει μια τέχνη.

Καλησπέρα.. Δεν είναι όλοι έτσι.. Μην τα παραλες.. Και αυτοί βγάζουν πιο λίγα χρήματα.. Μην νομίζεις ότι βγάζουν πολλα σε 

Δεν παίρνει ο γιατρός αυτά τα χρήματα.. Είπαμε εντάξει δεν αμοίβεται σωστά αλλά όχι και 1000 Ευρώ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες πετυχα μια γιαγια εξω απο το lidl. Μου ειπε την ιστορια της, για την κορη της που εμεινε χηρα και μου ζητησε κανενα χυμο για τα εγγονια. Για το σχολειο.

Της πηρα 6 χυμους, 10 σοκοφρετες και της εδωσα και 20€.

Πουρμπουαρ σε ντελιβερα δεν δινω, με εξαιρεση στρογγυλοποιηση στα ρεστα αλλα παντα μιλωντας για μπρουτζινα. Και ο λογος ειναι η απαιτηση.

 

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 21
  • Sad 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλοδωρημα  δινω, αλλα σκεφτομαι να το σταματησω γιατι εχει παραγινει
το κακο με τα μηχανακια. Πετιουνται απο δεξια, απο αριστερα, απο το  αντιθετο ρευμα
πατωντας διπλη γραμμη ,  απο πεζοδρομια, αο ποδηλατοδρομους και οτι αλλο
μπορειτε να φανταστειτε. 
Εχτες  οδηγουσα στην σχεδον μποτιλιαρισμενη Παπαναστασιου,  (Θεσσαλονικη)
ειχα φλας να στριψω δεξια, και ο αλλος πισω κορναριζε να παω πιο γρηγορα 
γιατι δεν χωρουσε δεξια η αριστερα
(και στριβοντας τον βλεπω να στραβοκυταζει κι ολας)

Επεξ/σία από ringboy
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, tzotzo said:

Ή μπορείς να σηκωθείς από τον καναπέ και να πας να τα πάρεις εσύ.

Αυτό κάνω προσωπικά, κάνω και την βόλτα μου,  σκέψου να το κάνουν όλοι αυτό όμως,  ποιος θα έχει θέμα να βρεί δουλειά μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που υπάρχουν πολλοί που δεν δίνουν. Δεν ξερω γιατί αλλά υποσυνείδητα μου έχει γίνει σαν άγραφος κανόνας να δίνω. Μια φορά ήθελα να παραγγείλω καφε, και επειδη τα είχα ακριβώς και δεν έφταναν για τιπς, δεν παράγγειλα από ντροπή

Επεξ/σία από killer76
  • Like 12
  • Confused 8
  • Sad 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

1000€ το μήνα παίρνει ο ειδικευόμενος γιατρός στο νοσοκομείο που έχει ΕΥΘΥΝΗ

Το χαρτζιλικάκι τους όμως το παίρνουν κι αυτοί.

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το να δώσει να ή να μην δώσει κάποιος είναι δικαίωμα του.  Επίσης στο χέρι του κάθε διανομέα είναι να εινι ευγενικός και κάνει τον πελάτη να θέλει να αφήσει κάτι. Πρωσοπικα επειδή την κάνω περιστασιακά αυτήν την δουλειά για έξτρα σέβομαι τον κάθε ένα που δεν έχει να δώσει γιατί όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Οπως έχω πάει και σε πελάτη που δεν του έφταναν και του κ δεν πειρ; ζει άστα. Και μου τα άφησε σε τιπ τυχαία  επόμενος. Προσωπικά και επειδή την είχα κάνει πιτσιρικάς αυτήν την δουλειά και ξέρω πόσο συμαντικο είναι το tip για τους διανομείς αφήνω πάντα και έχω μάθει και στα παιδιά μου να αφήνουν παρα το γεγονός ότι είναι σχετικά μικρά. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, killer76 είπε

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που υπάρχουν πολλοί που δεν δίνουν. Δεν ξερω γιατί αλλά υποσυνείδητα μου έχει γίνει σαν άγραφος κανόνας να δίνω. Μια φορά ήθελα να παραγγείλω καφε, και επειδη τα είχα ακριβώς και δεν έφταναν για τιπς, δεν παράγγειλα από ντροπή

Εμενα μου κανει εντυπωση που καποιοι θεωρουν οτι ειναι υποχρεωτικο το tip και μαλιστα αισθανονται και ασχημα (οπως καλη ωρα εσυ) αν δεν εχουν να δωσουν.

Με αυτη την λογικη γιατι να μην αφηνουμε tip σε ολα τα επαγγελματα? Για παραδειγμα παμε στο πρατηριο να βαλουμε καυσιμα γιατι να μην δωσουμε Tip στον υπαλληλο? Στο super market γιατι να μην δωσουμε tip στον ανθρωπο του ταμειου που μας εξυπηρετησε? Στα ταξι που μας αφηνει εξω απο την  πορτα της δουλειας μας γιατι να μην δωσουμε Tip κτλ κτλ κτλ

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 19
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδοσιακα (και οχι μονο) υπαρχουν δουλειες που ο εργαζομενος λογω της εξυπηρετησης που παρεχει ο πελατης του δινει φιλοδωρημα.

Εγω λ.χ. παντα αφηνω ομως το ποσο που θα δωσω ως tip εξαρταται απο την παροχη που θα εχω.

Εαν για οποιοδηποτε λογω καποιος διανομεας σου κανει κακη εξυπηρετηση ή φθορα περιουσιας ειναι απαραδεκτο και εκει το προβλημα σου δεν εχει να κανει με τον οριζοντιο τιτλο του θεματος που λες να μην δινει κανενας και πουθενα. 

Εαν εσυ δεν θελεις να αφηνεις ειναι δικαιωμα σου.. αν θελεις να αφησεις τα χαλκινα παλι δικαιωμα σου ειναι. Να προτρεπεις μεσω ενος θρεντ να μην αφηνεις κανενας τιπ ομως γιατι?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...