Προς το περιεχόμενο

Μη δίνετε φιλοδωρήματα σε delivery!


gpapadakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, phanispal είπε

Είναι ίδια η επικινδυνότητα της δουλειάς του ντελιβερά με μηχανάκι με αυτούς που αναφέρεις ε;

Να δίνουμε και στους κούριερ παιδιά. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nabuko είπε

Το επάγγελμα δεν είναι επικίνδυνο. Οι ίδιοι οι διανομείς το κάνουν επικίνδυνο. 

,Για να το λες,έχεις δουλέψει ντελιβερας φαντάζομαι έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nos1 είπε

,Για να το λες,έχεις δουλέψει ντελιβερας φαντάζομαι έτσι;

Παίρνεις την παραγγελία, φοράς το κρανάκι σου και πηγαίνεις να παραδώσεις. Οδηγείς φυσιολογικά στον δρόμο ακολουθώντας τον ΚΟΚ, σταματάς σε κόκκινα, σταματάς σε ΣΤΟΠ, πηγαίνεις κανονικά σε μονόδρομους. Οπότε δεν μπορώ να φανταστώ γιατί είναι επικίνδυνο. Και πολλοί άλλοι εργάζονται χρησιμοποιώντας δίκυκλα αλλά δεν βλέπω να το κάνουν θέμα. 

  • Like 16
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα αφήνω tip ένα με δύο ευρώ στο delivery. Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι οι διαφορές πλατφόρμες πχ efood, πολλές φορές χρεώνουν για το delivery ή κοστολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα από το να πήγαινες στο μαγαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, water97 said:

Πάντα αφήνω tip ένα με δύο ευρώ στο delivery. Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι οι διαφορές πλατφόρμες πχ efood, πολλές φορές χρεώνουν για το delivery ή κοστολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα από το να πήγαινες στο μαγαζί.

Αυτό νομίζω είναι θέμα του μαγαζιού για να βγάλει τα "σπασμένα" από την προμήθεια που κρατάνε οι πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Silverage said:

Εμένα μου έχουν χαράξει Γ διπλά στο κουδούνι της εισόδου της πολυκατοικίας.

Φυσικά δεν αφήνω ποτέ τιπ απο τότε.

Εμενα αρχιναει με Γ οποτε .... Γεωργιος Γαμμιας και εσυ ? :P

  • Confused 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Αυτό νομίζω είναι θέμα του μαγαζιού για να βγάλει τα "σπασμένα" από την προμήθεια που κρατάνε οι πλατφόρμες.

Στο μπεργκεράδικο της περιοχής μου έχει 1 ευρώ μεταφορικά ξεχωριστά στην παραγγελία από box αλλά δωρεάν με efood. :huh:

33 λεπτά πριν, Silverage είπε

Εμένα μου έχουν χαράξει Γ διπλά στο κουδούνι της εισόδου της πολυκατοικίας.

Φυσικά δεν αφήνω ποτέ τιπ απο τότε.

Γ=? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ξεφύγει όντως και σε αυτό φταίει η αγωγή που έχουν δώσει σε όλα τα μικρά τραπάκια που ψάχνουν το εύκολο χρήμα.

Δεν έχω σχέση με το επάγγελμα αλλά γνωρίζω ότι με 5ευρώ την ώρα που ψάχνουν αρκετοί δεν βγαίνει γιαυτό και δεν βρίσκουν ντελίβερι.

Επίσης αρκετοί έχουν scooter πλέον που έχει αυξήσει τα έξοδα συντήρησης / αγοράς κατά πολύ.

Πάντα δίνω αλλά πλέον με τέτοιες συμπεριφορές που βλέπω έχω περιορίσει τις παραγγελίες κατά πολύ, μαζί με την ακρίβεια και την μείωση ποιότητας/ποσότητας δεν αξίζει πλέον.

Πρέπει να προσαρμοστούμε σε όλα τα επαγγέλματα / εργασίες γιατί θα ζούμε με τιπ για μια ζωή, ας πάει ο καφές 5 ευρώ να πληρώνονται σωστά όλοι οι εργαζόμενοι, ο καφές είναι απλά ένα παράδειγμα, ΟΛΑ πρέπει να ανέβουν μαζί με τους μισθούς να μπαίνει και κανένα ΙΚΑ στην εστίαση.....

Αλλά μας έχουν μάθει να κυνηγάμε την προσφορά και το κινεζικό έτσι δεν πάει μπροστά σχεδόν τίποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O μόνος λόγος που αφήνουμε τιπ στους ντελιβεράδες και στους σερβιτόρους και σε κανένα άλλο είναι διότι χειρίζονται (κουβαλάνε) το φαγητό μας.  Για αυτό και δεν έχει καθιερωθεί να αφήνουμε σε κανέναν άλλο πχ κουριερ , βενζινάδες κλπ 

Τώρα και εγώ είμαι κατά αυτού του εθίμου αλλά τι να κάνεις πάντως επειδή κατά 99% παραγγέλλω απο efood κλπ και αφήνω πάντα 0,5€ δεν μου έχει τύχει κάποιο αρνητικό όπως αυτά που περιγράφεται αλλά γνωρίζουν από πριν το τιπ που θα λάβουν γιατί πληρώνω με πιστωτική. Μια φορά μόνο είδα τον ντελιβερά του Γρηγόρη να πηγαίνει ανάποδα και παραλίγο να πέσει πάνω μου και απο τότε παρόλο που ήταν απο τα ποιο αγαπημένα μου μαγαζιά δεν έχω ξανα πάρει. Ας πρόσεχαν. 

Επεξ/σία από Artman13
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

 

Γ=? 

Καποιοι ντελιβεραδες, ειτε επειδη δεν τους δωσανε καθολου Tip, ειτε επειδη το tip που τους δωσανε δεν τους ικανοποιησε, θεωρουν οτι ειναι εξυπνος τροπος αντιδρασης  να χαραξουν φευγωντας στο κουδουνι του πελατη που εκανε την παραγγελια ενα Γ. Οπου Γ=γυφτος.

Τωρα αν ειναι γυφτος αυτους που δεν αφησε η αφησε μικρο tip η ειναι γυφτος αυτος που χαραξε το Γ στο κουδουνι λες και δεν πληρωνεται για την δουλεια που κανει και ζητιανευει τα Tip, ειναι μεγαλη κουβεντα.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 3
  • Thanks 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δίνω 1 ευρώ στο χέρι. Αλλά παραγγέλνω 2 φορές και αν το χρόνο επειδή δεν τρώω junk food. :lol: Αν περιμένουν από μένα σώθηκαν.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Παίρνεις την παραγγελία, φοράς το κρανάκι σου και πηγαίνεις να παραδώσεις. Οδηγείς φυσιολογικά στον δρόμο ακολουθώντας τον ΚΟΚ, σταματάς σε κόκκινα, σταματάς σε ΣΤΟΠ, πηγαίνεις κανονικά σε μονόδρομους. Οπότε δεν μπορώ να φανταστώ γιατί είναι επικίνδυνο. Και πολλοί άλλοι εργάζονται χρησιμοποιώντας δίκυκλα αλλά δεν βλέπω να το κάνουν θέμα.

Μέχρι εδώ όλα καλά και το προφανές και σωστό είναι ότι σαν οδηγός δικύκλου πρώτα απ' όλα,τηρεις όλα τα παραπάνω...Ελα όμως που δεν είσαι μονος στον δρόμο και όλα αυτά που προανεφερες οπως παραβιάσεις ΚΟΚ κτλ,δεν τα τηρούν οι άλλοι...Για να μην αναφερθώ και σε άλλους κινδύνους, κλοπές,πεσιματα,καιρικές συνθήκες κ.α που μπορεί να αντιμετωπίσει ένας διανομέας στην καθημερινότητα του.

Τώρα,ως προς το θέμα μας,το να ανοίγει ο άλλος topic στο insomnia με τίτλο "Μην δίνετε φιλοδώρηματα σε delivery"το βρίσκω τουλάχιστον αστείο και δεν θα μπω στην διαδικασία να το σχολιάσω περαιτέρω...

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν μου έκοβε απόδειξη για το φιλοδώρημα, θα έδινα σε κάποιες περιπτώσει. Σε κάποιες εφαρμογές σου λέει στο τέλος εάν θες να δώσεις κάτι για τον διανομέα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, afentiko said:

Τεσπα μπορεί να έχω εγώ θέμα και να μη καταλαβαίνω τι θες να πεις. Δλδ στην παραγγελία 4,70 αν έχεις 2 τάληρα δε μπορείς να του δώσεις και τα 2 και να του πεις κράτα 5,5 και να σου δώσει ρέστα 4,5; ( με το σκεπτικό ότι δε θες να αφήσεις 5 και να ξινίσει). Προφανώς δε θα έπρεπε να ξινίσει ούτε με το 30λεπτο έτσι; Δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ κανένα γαϊδούρι που ξινίζει είτε σε 20 είτε σε 30 λεπτά που του αφήνουν που δεν είναι αναγκαστικό. Απλά μιλάμε από τη μεριά του καταναλωτή/πελάτη. Το πόιντ μου είναι ότι οικονομικά όλοι όσοι παραγγέλνουν αντέχουν να αφήσουν20-30-50 λεπτά τιπ που μπορεί να ακούγεται αμελητέο ποσό, αλλά άμα σε 30-40 παραγγελίες που θα πάει συνολικά στη βάρδια του πάρει από όλες 30-50 λεπτά βγαίνει ένα τίμιο έξτρα χαρτζιλικάκι. Οι ντελιβεράδες ξινίζουν επειδή αφήνουν τίπ 1 στους 10 και αυτός ο ένας αφήνει 50 λεπτά. Οπότε στα μάτια αυτού του 1 ο ντελιβεράς φαίνεται μακάκας. Αν άφηναν και οι 10 από 30 λεπτά, δε θα ξίνιζε σε κανέναν 

 Νομίζω πως θα τσίνισει παραπάνω αν θα πρέπει να βρει ρέστα, δεν θέλω να το δοκιμάσω, έχουμε και μια κάποια ηλικία

Στην τελευταία σου πρόταση η λύση είναι απλή, δεν αφήνει κανένας τίποτα αν είναι να ξινίζουν με τον 10ο που τους άφησε

1 hour ago, great said:

ειμαστε σιγουροι οτι δεν εισαι αυτος που εγραψε το πρωτο ποστ ??? Ειμουνα σιγουρος για τέτοια απαντηση!

Το θεμα δεν το πολυ καταλαβαινω, οκ ειχες περιεργες καταστασεις, σπανιες, προσωπικα δεν εχω βιωσει καμια τετοια συμπεριφορα. 

Και αν δεν αρεσουν τα μουτρα οπως λετε αυτο ειανι δικο σας θεμα οχι αυτουνου που εργαζετε για να σου φερει κάτι. Δεν εχεις ιδεα τι βιωνει ο αλλος, δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να ειναι ολοι με χαμογελο, παντου και οπουδηποτε σε οτι εργασία. Οπως δεν ειμαι ουτε και εγω ως πελάτης. Ποτέ αγενής ομως.

Με τον ίδιο τρόπο που αυτός ο διανομέας όταν θα έρθει να πάρει κάτι απο μένα (και μπορεί να μην αγοράσει και τίποτα και σίγουρα δεν θα αφήσει τιπ)  απαιτεί να του χαμογελάω,  έτσι και εγώ απαιτώ να μην είναι αγενής και έστω ενα καλημέρα, καλησπέρα να το πεί

Επεξ/σία από sdikr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δίνω πουρμπουάρ σε ντελιβεράδες και ανάλογα
την περίπτωση (γιορτές, φόρτο εργασίας,εξυπηρέτηση,
ευχαρίστηση κτλ) δίνω πουρμπουάρ  και σε άλλους εργαζόμενους
διάφορων ειδικοτήτων ... αν και δεν είμαι για πολυτέλειες.
Κουμάντο δε θα κάνω στο πορτοφόλι σας και μπορείτε να δίνετε ή
να μη δίνετε πουρμπουάρ αλλά αν το σκεφτείτε καλύτερα στους
ανθρώπους που σας κουβαλούν το φαγητό και το ποτό σας καλό θα
ήταν να τους δίνετε κατιτίς... 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...