Προς το περιεχόμενο

Μη δίνετε φιλοδωρήματα σε delivery!


gpapadakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, afentiko said:

Μπορώ να δεχθώ τα περισσότερα επιχειρήματα, αλλά το επιχείρημα "άμα δεν έχει ο άλλος..." με τις σημερινές τιμές στην εστίαση δεν υφίσταται και δε μπορώ να το δεχθώ. Από τη στιγμή που κάποιος παραγγέλνει (φαγητό/καφέ/γλυκό) αυτοακυρώνει το επιχείρημα "δεν έχω να δώσω". Δλδ έχει να δώσει 3,70 το πιτόγυρο (που συνολική παραγγελία θα είναι 8-10ευρώ) 3-4 φορές την εβδομάδα αλλά δεν έχει να δώσει το 50λεπτο; Σοβαρά τώρα; Έχει να δίνει κάθε μέρα 2,20 για φρέντο εσπρέσσο και 2,40 για καπουτσινάρα (και 2-3 την ημέρα) αλλά του λείπει πάλι το 50λεπτο; Σταματήστε να χρησιμοποιείτε αυτό το επιχείρημα, πείτε τα υπόλοιπα, δεκτά. Όποιος δεν έχει το 50λεπτο θα έπαιρνε μπριζόλα ή κοτόπουλο με 3,5 ευρώ το κιλό και θα έφτιαχνε και μια γαβάθα ρύζι/μακαρόνια/πατάτες και με 10 εύρω θα έβγαζε γεύματα 3 ημερών. Όλοι οι άλλοι που παραγγέλνουν (και καλά κάνουν αφού τους παίρνει) να πουν στα ίσα ότι δεν ΘΕΛΩ να δώσω.

Εχετε απόλυτο δίκαιο,  πρέπει να σταματήσει να αγοράζει delivery,  να πηγαίνει απο το κατάστημα μόνος του, είμαι σίγουρος πως ο διανομέας θα συνεχίσει να δουλεύει εκεί και να πληρωνεται χωρίς να πηγαίνει παραγγελίες

Επεξ/σία από sdikr
  • Like 5
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, sdikr είπε

Εχετε απόλυτο δίκαιο,  πρέπει να σταματήσει να αγοράζει delivery

 

Δεν είπα αυτό φίλε μου. διάβασε την τελευταία πρόταση. Να πάρει εννοείται και να μη δώσει τιπ αφού δε θέλει, απλά να λέει δεν θέλω να δώσω, όχι δε μπορώ/δεν έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Προς το νηματοθέτη, απογοήτευση που δεν υπάρχει η φωτογραφία της ζημιάς που έκανε ο ντελίβερυ στο κουδούνι

Δεν χρειάζεται. Μια βόλτα στα σοσιαλ και θα βρεις αρκετά παραδείγματα. Κυρίως τικτοκ που τους κράζουν για αυτό τον λόγο. 

15 λεπτά πριν, G.TH. είπε

 

 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, afentiko είπε

Όλοι οι άλλοι που παραγγέλνουν (και καλά κάνουν αφού τους παίρνει) να πουν στα ίσα ότι δεν ΘΕΛΩ να δώσω.

Αυτο λεμε τοση ωρα οτι ειναι παραλογο απο καποιους του κλαδου να θεωρειται το tip αναγκαστικο και να ξινιζουν τα μουτρα η ακομη χειροτερα να μουτζουρωνουν και κουδουνια επειδη ειτε δεν πηραν καθολου Tip ειτε πηραν μικρο Tip και δεν τους αρεσε.Ειναι δικαωμα του καθενας  αν θα επιλεξει να δωσει η να μην δωσει, αν του περισσευει η οχι το 1 ευρω δεν αφορα τον ντελιβερα, δεν ειναι υποχρεωμενος ο πελατης να δωσει.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία και οι διανομείς (courier) απλώνουν χέρι. Κοπέλα απο εταιρία courier περιοχή Μαρούσι που ασχολείτε καθημερινά με αντικαταβολές, ένα εικοσαρικάκι το βγάζει άνετα,  την ημέρα, έτσι μας λέει. Και  τη πιστεύω γαιτί βλέπω όλο και πιο συχνά λένε δεν έχουν ρέστα για να τους αφήσεις το υπόλοιπο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, afentiko said:

Δεν είπα αυτό φίλε μου. διάβασε την τελευταία πρόταση. Να πάρει εννοείται και να μη δώσει τιπ αφού δε θέλει, απλά να λέει δεν θέλω να δώσω, όχι δε μπορώ/δεν έχω

Βρε και αυτοκίνητο μπορεί να έχει να πάρει,  μπορεί να έχει και για βίλα

Τι πάει να πει αυτό;

Κάνω παραγγελία κάτι που περιέχει μέσα στην τιμή τον μισθό της διανομής.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sdikr είπε

Βρε και αυτοκίνητο μπορεί να έχει να πάρει,  μπορεί να έχει και για βίλα

Τι πάει να πει αυτό;

Κάνω παραγγελία κάτι που περιέχει μέσα στην τιμή τον μισθό της διανομής.

 

Ή δεν έχεις διαβάσει τι έχω γράψει ή εσκεμμένα προσπαθείς να το παραφράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, afentiko είπε

Ή δεν έχεις διαβάσει τι έχω γράψει ή εσκεμμένα προσπαθείς να το παραφράσεις.

Μα καποιοι εδω στο νημα εχουν γραψει οτι δεν δινουν Tip γιατι απλα δεν γουσταρουν, δικαιωμα τους ειναι

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pwpwpw είπε

Μα καποιοι εδω στο νημα εχουν γραψει οτι δεν δινουν Tip γιατι απλα δεν γουσταρουν, δικαιωμα τους ειναι

προφανώς, και καλά κάνουν. Είπα δέχομαι τα υπόλοιπα επιχειρήματα εκτός από το δεν έχω/δε μπορώ να δώσω(δε με παίρνει οικονομικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, afentiko είπε

προφανώς, και καλά κάνουν. Είπα δέχομαι τα υπόλοιπα επιχειρήματα εκτός από το δεν έχω/δε μπορώ να δώσω(δε με παίρνει οικονομικά)

το δεν εχω δεν σημαινει απαρατητα δεν βγαινω οικονομικα.Εχει κατσει να βγαινει η παραγγελια 9,90, να δινω το δεκαρικο και να μην εχω καθολου κερματα   για μπουρμπουαρ και να  εχω μονο χαρτονομισματα, ε δεν θα δωσω και 5 ευρω tip για 2 πιτογυρα και μια cola, ας ξινισει τα μουτρα του αδιαφορο μου ειναι.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρέπει να είναι κανείς πολύ τυχερός για να μην έχει πέσει τον τελευταίο χρόνο (και λίγο λέω) σε delivery που κρέμασε μούτρα γιατί το φιλοδώρημα δεν ήταν αρκετό σε συνάρτηση με α)το πόσα έχει συμφωνήσει ο ίδιος για να κάνει μια δουλειά β)το ύψος της παραγγελίας ή/και γ)τι καιρό κάνει έξω.

Τα μούτρα ορισμένων (προφανώς όχι όλων, αλλά αρκετών για να μη θεωρώ πειστική τη θεωρία της "εξαίρεσης" στον κανόνα) δεν ήταν ο βασικός λόγος που σταμάτησα να παραγγέλνω. Αλλά, έπαιξε κι αυτή η παράμετρος το ρόλο της.

Υ.Γ. Μου έχει τύχει να μην έχω παραπάνω να δώσω. Δεν υπήρχε ούτε δεκάλεπτο επιπλέον στο σπίτι, μάζεψα δυο μικρά κέρματα, άφησα και τα ρέστα, έβγαινε ελάχιστα λιγότερο από ένα ευρώ. Κoντά 10% φιλοδώρημα στην παραγγελία. Μούτρα. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά. Δεν χρωστάω κάτι να ανοίγω την πόρτα του σπιτιού μου και να βλέπω μούτρα. Προσωπικά, δεν θέλω να έχω πλέον συμμετοχή σε αυτή την κατάσταση. Αν αποφασίσω να πάρω κάτι από έξω, θα πάω να το πάρω μόνος μου. Δεν μπορώ/θέλω, δεν θα πάρω απέξω. 

  • Like 12
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Snoob είπε

Πρέπει να είναι κανείς πολύ τυχερός για να μην έχει πέσει τον τελευταίο χρόνο (και λίγο λέω) σε delivery που κρέμασε μούτρα γιατί το φιλοδώρημα δεν ήταν αρκετό σε συνάρτηση με α)το πόσα έχει συμφωνήσει ο ίδιος για να κάνει μια δουλειά β)το ύψος της παραγγελίας ή/και γ)τι καιρό κάνει έξω.

Τα μούτρα ορισμένων (προφανώς όχι όλων, αλλά αρκετών για να μη θεωρώ πειστική τη θεωρία της "εξαίρεσης" στον κανόνα) δεν ήταν ο βασικός λόγος που σταμάτησα να παραγγέλνω. Αλλά, έπαιξε κι αυτή η παράμετρος το ρόλο της.

Υ.Γ. Μου έχει τύχει να μην έχω παραπάνω να δώσω. Δεν υπήρχε ούτε δεκάλεπτο επιπλέον στο σπίτι, μάζεψα δυο μικρά κέρματα, άφησα και τα ρέστα, έβγαινε ελάχιστα λιγότερο από ένα ευρώ. Κοντά 10% φιλοδώρημα στην παραγγελία. Μούτρα. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά. Δεν χρωστάω κάτι να ανοίγω την πόρτα του σπιτιού μου και να βλέπω μούτρα. Προσωπικά, δεν θέλω να έχω πλέον συμμετοχή σε αυτή την κατάσταση. Αν αποφασίσω να πάρω κάτι από έξω, θα πάω να το πάρω μόνος μου. Δεν μπορώ/θέλω, δεν θα πάρω απέξω. 

Κανουν  βιντεακια στο tik tok Που διαμαρτυρονται. Για να παραγγειλει καποιος πρεπει να βγει πρωτα με θερμομετρο στην βεραντα και να ελεγξει εξονυχιστικα τον καιρο, καθως με κρυο δεν κανει να παραγγελνουμε, με πολυ ζεστη επισης δεν κανει, ουτε με αερα κανει και φυσικα αν βρεχει ουτε για αστειο. Αν παρουμε αυτα ως δεδομενα τα ντελιβερι θα επρπει να εχουν δουλεια μονο τον Μαιο και τον Σεπτεβρη που ειναι ο ορισμος της Ανοιξης και του Φθινοπωρου αντιστοιχα. Τους υπολοιπος μηνες θα ηταν ανεργοι εκτος και αν νομιζουν οτι το καταστημα θα τους πληρωνει για να μην παραδιδουν καμια παραγγελια.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνησω αλλα να επισημανω κατι .... Ο τροπος που φερονται στους διανομεις μερικοι . Σα να εχουν καποιον να βγαλουν τα κομπλεξ τους  προσωπικα δε βλεπω συχνα τετοια συμπεριφορα αλλα οταν ειχα ερθει αθηνα ημουν wtf ...

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...