Προς το περιεχόμενο

Μη δίνετε φιλοδωρήματα σε delivery!


gpapadakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, sdikr είπε

Δεν υπάρχει κάτι για να παραφράσω

 

 

Έχω γράψει ξεκάθαρα ότι δέχομαι όλα τα επιχειρήματα εκτός από ένα (είπα ποιο) , οπότε πώς συνάδει η απάντηση σου στο μήνυμα μου αφού δεν το παραφράζεις; Δέχομαι τα επιχειρήματα σημαίνει ότι συμφωνώ  με το σκεπτικό και συνάμα με την απόφαση τους να μην δώσουν, σε περίπτωση που δεν σου είναι ξεκάθαρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Mhlogiatros said:

Θα συμφωνησω αλλα να επισημανω κατι .... Ο τροπος που φερονται στους διανομεις μερικοι . Σα να εχουν καποιον να βγαλουν τα κομπλεξ τους  προσωπικα δε βλεπω συχνα τετοια συμπεριφορα αλλα οταν ειχα ερθει αθηνα ημουν wtf ...

Που να δεις πως φέρονται σε άλλους υπαλλήλους,  ή πως συμπεριφέρονται οι διανομείς σε άλλους, τι πάει να πεί αυτό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παει να πει οτι επαρχια παιρνουν καλυτερα tips . Αρκει να μη τον πετυχω αναποδα στο στενο εκει θα παρει μεταλο navara :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Παντα παραγγελνω με καρτα και δεν δινω ποτε φιλοδωρημα. ΠΟΤΕ ομως...

καποιοι θρασεις σερβιτοροι,βλεποντας οτι συνοδευεις γυναικα, οταν βγαζεις καρτα να πληρωσεις σε ρωτανε μπροστα της για να σε εκβιασουν να χρεωσω και φιλοδωρημα στην καρτα; 😡

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, afentiko said:

Έχω γράψει ξεκάθαρα ότι δέχομαι όλα τα επιχειρήματα εκτός από ένα (είπα ποιο) , οπότε πώς συνάδει η απάντηση σου στο μήνυμα μου αφού δεν το παραφράζεις; Δέχομαι τα επιχειρήματα σημαίνει ότι συμφωνώ  με το σκεπτικό και συνάμα με την απόφαση τους να μην δώσουν, σε περίπτωση που δεν σου είναι ξεκάθαρο. 

Και σου απάντησα,  το ότι μπορεί να έχει χρήμματα για άλλο πράγμα δεν σημαίνει οτι θα έπρεπε να έχει και για tip.

Προσωπικά αν θέλεις εγώ δεν θα παραγγείλω απο έξω,  αν θα παραγγείλω θέλω να δώσω κάτι, αλλά δεν θα κάθομαι να είμαι του στυλ   4,70 το πιτογυρο,  να του δώσω 0,30 5 ευρώ στο σύνολο  και να μου κάνει μούτρα. το ότι έχω διαθέσιμα άλλα 5 ευρώ δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να του τα δώσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα με καρτα απο efood ομως ηρακλειο ειναι συνηθως επαγγελματιες δε θα δεις τετοια .. Σε αντιθεση με  το γυραδικο της γωνιας  που  τα delivery του ηταν οντως για τον Π@τσον και εδινα tip για κρυα μετα απο 1 ωρα και βαλε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, sdikr είπε

Και σου απάντησα,  το ότι μπορεί να έχει χρήμματα για άλλο πράγμα δεν σημαίνει οτι θα έπρεπε να έχει και για tip.

Προσωπικά αν θέλεις εγώ δεν θα παραγγείλω απο έξω,  αν θα παραγγείλω θέλω να δώσω κάτι, αλλά δεν θα κάθομαι να είμαι του στυλ   4,70 το πιτογυρο,  να του δώσω 0,30 5 ευρώ στο σύνολο  και να μου κάνει μούτρα. το ότι έχω διαθέσιμα άλλα 5 ευρώ δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να του τα δώσω.

 

Τεσπα μπορεί να έχω εγώ θέμα και να μη καταλαβαίνω τι θες να πεις. Δλδ στην παραγγελία 4,70 αν έχεις 2 τάληρα δε μπορείς να του δώσεις και τα 2 και να του πεις κράτα 5,5 και να σου δώσει ρέστα 4,5; ( με το σκεπτικό ότι δε θες να αφήσεις 5 και να ξινίσει). Προφανώς δε θα έπρεπε να ξινίσει ούτε με το 30λεπτο έτσι; Δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ κανένα γαϊδούρι που ξινίζει είτε σε 20 είτε σε 30 λεπτά που του αφήνουν που δεν είναι αναγκαστικό. Απλά μιλάμε από τη μεριά του καταναλωτή/πελάτη. Το πόιντ μου είναι ότι οικονομικά όλοι όσοι παραγγέλνουν αντέχουν να αφήσουν20-30-50 λεπτά τιπ που μπορεί να ακούγεται αμελητέο ποσό, αλλά άμα σε 30-40 παραγγελίες που θα πάει συνολικά στη βάρδια του πάρει από όλες 30-50 λεπτά βγαίνει ένα τίμιο έξτρα χαρτζιλικάκι. Οι ντελιβεράδες ξινίζουν επειδή αφήνουν τίπ 1 στους 10 και αυτός ο ένας αφήνει 50 λεπτά. Οπότε στα μάτια αυτού του 1 ο ντελιβεράς φαίνεται μακάκας. Αν άφηναν και οι 10 από 30 λεπτά, δε θα ξίνιζε σε κανέναν 

Επεξ/σία από afentiko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, ma3stros said:

Παραδοσιακα (και οχι μονο) υπαρχουν δουλειες που ο εργαζομενος λογω της εξυπηρετησης που παρεχει ο πελατης του δινει φιλοδωρημα.

Ρε σεις, ποια εξυπηρέτηση;;; Την παλεύετε;;; Σιγά μην μας κάνουν και χάρη!!

3 hours ago, ma3stros said:

 

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, Snoob said:

Πρέπει να είναι κανείς πολύ τυχερός για να μην έχει πέσει τον τελευταίο χρόνο (και λίγο λέω) σε delivery που κρέμασε μούτρα γιατί το φιλοδώρημα δεν ήταν αρκετό σε συνάρτηση με α)το πόσα έχει συμφωνήσει ο ίδιος για να κάνει μια δουλειά β)το ύψος της παραγγελίας ή/και γ)τι καιρό κάνει έξω.

Τα μούτρα ορισμένων (προφανώς όχι όλων, αλλά αρκετών για να μη θεωρώ πειστική τη θεωρία της "εξαίρεσης" στον κανόνα) δεν ήταν ο βασικός λόγος που σταμάτησα να παραγγέλνω. Αλλά, έπαιξε κι αυτή η παράμετρος το ρόλο της.

Υ.Γ. Μου έχει τύχει να μην έχω παραπάνω να δώσω. Δεν υπήρχε ούτε δεκάλεπτο επιπλέον στο σπίτι, μάζεψα δυο μικρά κέρματα, άφησα και τα ρέστα, έβγαινε ελάχιστα λιγότερο από ένα ευρώ. Κoντά 10% φιλοδώρημα στην παραγγελία. Μούτρα. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά. Δεν χρωστάω κάτι να ανοίγω την πόρτα του σπιτιού μου και να βλέπω μούτρα. Προσωπικά, δεν θέλω να έχω πλέον συμμετοχή σε αυτή την κατάσταση. Αν αποφασίσω να πάρω κάτι από έξω, θα πάω να το πάρω μόνος μου. Δεν μπορώ/θέλω, δεν θα πάρω απέξω. 

ειμαστε σιγουροι οτι δεν εισαι αυτος που εγραψε το πρωτο ποστ ??? Ειμουνα σιγουρος για τέτοια απαντηση!

Το θεμα δεν το πολυ καταλαβαινω, οκ ειχες περιεργες καταστασεις, σπανιες, προσωπικα δεν εχω βιωσει καμια τετοια συμπεριφορα. 

Και αν δεν αρεσουν τα μουτρα οπως λετε αυτο ειανι δικο σας θεμα οχι αυτουνου που εργαζετε για να σου φερει κάτι. Δεν εχεις ιδεα τι βιωνει ο αλλος, δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να ειναι ολοι με χαμογελο, παντου και οπουδηποτε σε οτι εργασία. Οπως δεν ειμαι ουτε και εγω ως πελάτης. Ποτέ αγενής ομως.

44 minutes ago, georgiouu said:

καποιοι θρασεις σερβιτοροι,βλεποντας οτι συνοδευεις γυναικα, οταν βγαζεις καρτα να πληρωσεις σε ρωτανε μπροστα της για να σε εκβιασουν να χρεωσω και φιλοδωρημα στην καρτα;

που ζειτε και τα εχετε δει αυτά; μήπως τα φανταζεστε, εχεις παρατηρησει εαν κανει το ιδιο σε ΟΛΟΥΣ τους πελάτες ας πουμε. Μου θυμιζει το Πιο τραγικο απο την SHELL και το να βαλω κατοσταρα μα εχει 0.000000002 διαφορά, δεν θελω, μα κερδιζετε, δεν θελω,μα το αυτοκινητο θα πηγαινει σφαιρα, δεν θέλω.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αρχή λέω ότι πάντα αφήνω μα πάντα όμως αλλά μην τρελαθουμε να θεωρούμε και υποχρέωση μας να αφήσουμε πόσο μάλλον να απαιτήσει ειδικά όταν σου φέρνει τα πράγματα κρύα..... Όσο για το ότι δεν παίζουν λεφτά να έχετε υποψην ότι κάποιοι μαζεύουν τα ψιλά για να παραγγείλουν επειδή τα παιδιά τους θέλουν κάτι απέξω σιγά μην κάτσουν να εξηγήσουν στον διανομέα η να φάνε μακαρόνια με το ζόρι επειδή θέλει ο ντιλιβερας τιπ επίσης να σημειώσω πως με 50 λεπτά στραβωνουν θεωρώ πως έχουν σαν μίνιμουμ το 1 ευρώ....

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, great είπε

 

Και αν δεν αρεσουν τα μουτρα οπως λετε αυτο ειανι δικο σας θεμα οχι αυτουνου που εργαζετε για να σου φερει κάτι. 

Να συμπληρωσω οτι επισης δικο μας θεμα ειναι αν θα αφησουμε tip η οχι, ειτε γιατι δεν εχουμε ειτε γιατι απλα δεν θελουμε, δεν ειμαστε υποχρεωμενοι.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, great said:

Πρέπει να είναι κανείς πολύ τυχερός για να μην έχει πέσει τον τελευταίο χρόνο (και λίγο λέω) σε delivery που κρέμασε μούτρα γιατί το φιλοδώρημα δεν ήταν αρκετό

προφανως λοιπον παω για το ΤΖΟΚΕΡ. Τρομερα αστοχη γενικευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, andreaspA είπε

Χτες πετυχα μια γιαγια εξω απο το lidl. Μου ειπε την ιστορια της, για την κορη της που εμεινε χηρα και μου ζητησε κανενα χυμο για τα εγγονια. Για το σχολειο.

Της πηρα 6 χυμους, 10 σοκοφρετες και της εδωσα και 20€.

Πουρμπουαρ σε ντελιβερα δεν δινω, με εξαιρεση στρογγυλοποιηση στα ρεστα αλλα παντα μιλωντας για μπρουτζινα. Και ο λογος ειναι η απαιτηση.

 

1000 μπράβο! 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, andreaspA said:

Χτες πετυχα μια γιαγια εξω απο το lidl. Μου ειπε την ιστορια της, για την κορη της που εμεινε χηρα και μου ζητησε κανενα χυμο για τα εγγονια. Για το σχολειο.

στα spam mail λογικα για την περιουσια που εχεις στο ονομα σου πρεπει να κανεις reply εεεε ???

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...