Προς το περιεχόμενο

Μη δίνετε φιλοδωρήματα σε delivery!


gpapadakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, jmmys είπε

Δεν έχουν POS.Όπως και σχεδόν όλοι γιατροί και δικηγόροι,υδραυλικοί,ηλεκτρολόγοι κλπ

όλοι εχουν, ζήτα λογαριασμό για να τους κανεις μεταφορά με πρόφαση ότι δεν έχεις μετρητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Την  συμφωνια που εχει κανει ο υπαλληλος του ντελιβερι με το καταστημα που εργαζεται εκτος του οτι ο πελατης που απλα παραγγελνει ενα πιτογυρο δεν ειναι σε θεση να την γνωριζει, ειναι και εντελως ασχετο με το οτι καποιοι ντελιβεραδες θεωρουν υποχρεωτικο το Tip και αν δεν το παρουν χαρασουν τα κουδουνια με το περιοβοητο Γ

Δεν υπαρχει καποια συμφωνια,υπαρχει ειτε τα νομιμα ειτε παρανομια σε ενσημα-εξοδα κτλπ,και εξηγησα σε προηγουμενο ποστ μου οτι περα απο goodys-dominos αντε και κανα εταιρικο Γρηγορης-Coffee Berry κανεις αλλος δεν δινει τα νομιμα οσο κ να προσπαθουμε.Επισης ανεφερα οτι τα πιτσιρικια κ ατομα που κανουν τετοια πραγματα ειναι οτι να ναι κ οχι απλα τιπς δεν θα επρεπε να παιρνουν αλλα κανονικα θα επρεπε να παιρνετε το μαγαζι που παραγγειλατε κ να κανετε παραπονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dkstopo είπε

όλοι εχουν, ζήτα λογαριασμό για να τους κανεις μεταφορά με πρόφαση ότι δεν έχεις μετρητα. 

Αθήνα ίσως.Επαρχία κανενας.Να πω επίσης ότι δεν έχει καμμία υποχρέωση ο πελάτης για tip.

Δεν είναι το πρόβλημα αυτό,το πρόβλημα είναι ότι είμαστε λαός γιδιών.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • κλειδώθηκε και ξεκλειδώθηκε αυτό το θέμα

Αυτο με το Γ εχει αρχισει και με εξοργιζει πολυ.

Αυτο ειναι μια βλακεια που ξεκινησε η γενια του τικτοκ,δεν το κανουν οι παλιοι διανομεις,μονο τα νεα κωλοπαιδα.
Επισης,ειναι κατι που παιζει μονο Αθηνα,ισως και λιγο Σαλονικα.

Ελπιζω να καταφερουμε να το σταματησουν καπως.

Τωρα για τον ΤS δε θα σχολιασω,μπορω να καταλαβω τι προηγηθηκε αυτου του post,αλλα δε μπορω ουτε να υπαινιχθω ,καθως ειμαι ενα warning μακρια απο το ban.

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Απο την αλλη το αφεντικο του εχει προσλάβει αλλοδαπούς που τους δινει 3 ευρω την ωρα.

Συνεχιστε να μη δινετε τιπς ( οχι εσυ φιλε ) και θα δειτε οτι σε 2-3 χρονια μονο αλλοδαποι που δε μιλανε ελληνικα θα σας φερνουν την παραγγελια.Εκει να δεις πως θα φωναζετε.
Οταν ο αλλος παιρνει 4 ευρω και απο αυτα εχει να πληρωσει βενζινη,φθορες και ζημιες,αν σταματησει να παιρνει τα τιπς,θα σταματησει να κανει και τη δουλεια.

 

2 ώρες πριν, Sayonaras είπε

Πρώτον το φαγητό απέξω σε πολλές περιπτώσεις είτε φτύσει είτε δεν φτύσει κάποιος μέσα είναι βρώμικο.

Κανεις δε φτυνει παιδια,ετσι το λενε για να το παιξουν σερνικοι.

Μπορει να κλεβουν καμια πατατα,αλλα μεχρι εκει.

 

4 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Για αυτούς που βγάζουν 2-3κ το μήνα όπως λένε ποσώς με ενδιαφέρει.

Δεν παιζει αυτο το σεναριο,αν μιλας για διανομεις.
Αυτα τα νουμερα παιζουν αμα δουλευεις 16 ωρες τη μερα.
Μη λεμε οτι θελουμε.

Οσοι τα λενε,λενε ψεμματα,ή τους ειπε καποιος ψεμματα και τα ανακυκλωνουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, jmmys είπε

Νταλικέρης 12 χρόνια,σε όλη την Ευρώπη και Ελλάδα.Εχω ζήσει πολλά.Παρόλα αυτά είναι υποκριτικό να υπάρχει θέμα για τους ντελιβεραδες αλλά όχι για άλλα.

Ξέρω τα έχω ζήσει  και εγω ,  για να ρωτήσουν  τα παιδιά  στης μεταφορικές  που είναι από τσιγκο τι ζόρι τρώνε φορτώνοντας  ξεφορτωνοντας   φορτηγά  και νταλίκες.  Ούτε μέρα δεν θα άντεχε  ντιλιβερας  εκεί.   

Υπάρχουν  πολύ δυσκολότερα  επαγγέλματα και με περισσότερους  κινδύνους  για ρωτήστε ένα  χειριστή  Κλαρκ  τι θα πάθει εάν τούμπαρει   ένας τόνος εμπόρευμα πάνω του. 

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Nabuko είπε

Το επάγγελμα δεν είναι επικίνδυνο. Οι ίδιοι οι διανομείς το κάνουν επικίνδυνο. 

Ειναι απο μονο του επικινδυνο.
Ο χρονος που βρισκομαστε στο δρομο,ειναι πολλαπλασιος απο οποιοδηποτε αλλο επαγγελμα που χρησιμοποιει δικυκλο.

Και αν οδηγησουμε οπως λες,με βασει τον ΚΟΚ,θα φας αυριο.

Δοκιμασμενο αυτο.

 

5 λεπτά πριν, salvador_ είπε

Ξέρω τα έχω ζήσει  και εγω ,  για να ρωτήσουν  τα παιδιά  στης μεταφορικές  που είναι από τσιγκο τι ζόρι τρώνε φορτώνοντας  ξεφορτωνοντας   φορτηγά  και νταλίκες.  Ούτε μέρα δεν θα άντεχε  ντιλιβερας  εκεί.   

 

Νατος,αρχισαμε τις συγκρισεις.

Ουτε εσυ θα αντεχες να οδηγεις 8 ωρες στη βροχη στους 4 βαθμους,αλλα δε στο λεμε.
Α οχι,εσυ εισαι απο τσιγκο,αντεχεις.

7 ώρες πριν, G.TH. είπε

Μου λέει, δεν βρίσκω άνθρωπο να κάνει το ντελίβερυ με τίποτα.

Και αμα συνεχισει αυτη η κατασταση,με νοοτροπιες οπως ο TS,σε 2-3 χρονια  θα παραδιδουν μονο αλλοδαποι που δε μιλανε ελληνικα.
Και εκει να δεις πως θα φωναζουν.

6 ώρες πριν, Snoob είπε

Υ.Γ. Μου έχει τύχει να μην έχω παραπάνω να δώσω. Δεν υπήρχε ούτε δεκάλεπτο επιπλέον στο σπίτι, μάζεψα δυο μικρά κέρματα, άφησα και τα ρέστα, έβγαινε ελάχιστα λιγότερο από ένα ευρώ. Κoντά 10% φιλοδώρημα στην παραγγελία. Μούτρα.

Δεν ξερω ποιος τους ειπε οτι 1 ευρω δεν ειναι ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΑ ΤΙΠΣ.

50 λεπτα ειναι υπερ αρκετο.

Παρ'ολα αυτα,αν δεν εχεις ψιλα,δε σου απαγορευει κανεις να δωσεις χοντρα και να του πεις "κρατα 2 ευρω απο εδω ".

 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ringboy είπε

Φιλοδωρημα  δινω, αλλα σκεφτομαι να το σταματησω γιατι εχει παραγινει
το κακο με τα μηχανακια. Πετιουνται απο δεξια, απο αριστερα, απο το  αντιθετο ρευμα
πατωντας διπλη γραμμη ,  απο πεζοδρομια, αο ποδηλατοδρομους και οτι αλλο
μπορειτε να φανταστειτε. 
Εχτες  οδηγουσα στην σχεδον μποτιλιαρισμενη Παπαναστασιου,  (Θεσσαλονικη)
ειχα φλας να στριψω δεξια, και ο αλλος πισω κορναριζε να παω πιο γρηγορα 
γιατι δεν χωρουσε δεξια η αριστερα
(και στριβοντας τον βλεπω να στραβοκυταζει κι ολας)

το καλύτερο είναι που καταλαμβάνουν τουλάχιστον 2 θέσεις βάζοντας τα κάθετα στην οδό δίπλα από το πεζοδρόμιο. Γενικά ξεκινάνε 1-2 και μετά σιγά σιγά πετυχαίνουν σειρά καμία 10ριά και δύσκολα σπάει το σερί τους

10 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ειναι απο μονο του επικινδυνο.
Ο χρονος που βρισκομαστε στο δρομο,ειναι πολλαπλασιος απο οποιοδηποτε αλλο επαγγελμα που χρησιμοποιει δικυκλο.

Και αν οδηγησουμε οπως λες,με βασει τον ΚΟΚ,θα φας αυριο.

Δοκιμασμενο αυτο.

 

Νατος,αρχισαμε τις συγκρισεις.

Ουτε εσυ θα αντεχες να οδηγεις 8 ωρες στη βροχη στους 4 βαθμους,αλλα δε στο λεμε.
Α οχι,εσυ εισαι απο τσιγκο,αντεχεις.

Και αμα συνεχισει αυτη η κατασταση,με νοοτροπιες οπως ο TS,σε 2-3 χρονια  θα παραδιδουν μονο αλλοδαποι που δε μιλανε ελληνικα.
Και εκει να δεις πως θα φωναζουν.

Δεν ξερω ποιος τους ειπε οτι 1 ευρω δεν ειναι ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΑ ΤΙΠΣ.

50 λεπτα ειναι υπερ αρκετο.

Παρ'ολα αυτα,αν δεν εχεις ψιλα,δε σου απαγορευει κανεις να δωσεις χοντρα και να του πεις "κρατα 2 ευρω απο εδω ".

 

ήδη 7 με 8 στους 10 είναι πάκια-μπάγκλες καουμπόιδες των δρόμων κυρίως της wolt με απύθμενο θράσσος ξεπερνάνε και τους αλβανούς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MrHavoC είπε

ήδη 7 με 8 στους 10 είναι πάκια-μπάγκλες καουμπόιδες των δρόμων κυρίως της wolt με απύθμενο θράσσος ξεπερνάνε και τους αλβανούς

Δε συμφωνω με τους χαρακτηρισμους σου.
Επισης,εχουμε 2024,οι αλβανοι εχουν ενσωματωθει και εχουν τις ιδιες δουλειες με εμας.
Γιατι βγαζεις τοσο μισος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ειναι απο μονο του επικινδυνο.
Ο χρονος που βρισκομαστε στο δρομο,ειναι πολλαπλασιος απο οποιοδηποτε αλλο επαγγελμα που χρησιμοποιει δικυκλο.

Και αν οδηγησουμε οπως λες,με βασει τον ΚΟΚ,θα φας αυριο.

Δοκιμασμενο αυτο.

 

Νατος,αρχισαμε τις συγκρισεις.

Ουτε εσυ θα αντεχες να οδηγεις 8 ωρες στη βροχη στους 4 βαθμους,αλλα δε στο λεμε.
Α οχι,εσυ εισαι απο τσιγκο,αντεχεις.

Μια χαρά άντεχα  και με λιγότερους  βαθμούς  , μην ρωτάς γιατί δεν έκατσα μόνιμα  μάλλον γιατί  είχα φιλοδοξίες  από το να είμαι  ντιλιβερας για μια  ζωή.  

Φυσικά και θα κάνουμε συγκρίσεις  όταν μόνο ο κλάδος του ντιλιβερυ κλαίει  συνέχεια  , ενώ υπάρχουν  τόσα άλλα σοβαρά  θέματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Sayonaras said:

Εγώ αλλιώς τα ξέρω. Στους συνανθρώπους χρωστάμε κάποια πράγματα αυτονόητα που δεν είναι γραμμένα πουθενά. Όσοι καταλαβαίνουν, καταλαβαίνουν. Σεβαστή η άποψη σου ωστόσο.

Συμφωνώ απόλυτα.!

Τα λεφτά για μια υπηρεσία που έχουμε ήδη πληρώσει όμως, δεν είναι ένα από αυτά.

Εννοείται να είμαι ευγενικός με τους ανθρώπους, τη δουλειά τους κάνουν. Αλλά όχι να πληρώσω για κάτι που έχω ήδη πληρώσει. 

Εμένα κανένας δεν μου δίνει tip για τη δουλειά που κάνω. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, salvador_ είπε

Φυσικά και θα κάνουμε συγκρίσεις  όταν μόνο ο κλάδος του ντιλιβερυ κλαίει  συνέχεια  , ενώ υπάρχουν  τόσα άλλα σοβαρά  θέματα 

Εγω βλεπω εσενα και τον Παπαδακη να κλαιτε παντως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Συνεχιστε να μη δινετε τιπς ( οχι εσυ φιλε ) και θα δειτε οτι σε 2-3 χρονια μονο αλλοδαποι που δε μιλανε ελληνικα θα σας φερνουν την παραγγελια.Εκει να δεις πως θα φωναζετε.
Οταν ο αλλος παιρνει 4 ευρω και απο αυτα εχει να πληρωσει βενζινη,φθορες και ζημιες,αν σταματησει να παιρνει τα τιπς,θα σταματησει να κανει και τη δουλε

4 ευρώ δεν παίρνει  κανείς σήμερα  5+ πάει  η ώρα.   Και κάποιος  που πάει καθημερινά  στην δουλειά του  κάνεις δεν του δίνει  βενζίνες και έξοδα  αυτοκινητου  μηχανής.   Υποτίθεται  ότι στα 5.5 ευρώ την ώρα που παίρνεις  σου καλύπτουν  τα έξοδα του παπιου  , να στο πω και διαφορετικά   τα βάζετε  με τον πελάτη που σας δίνει  δουλειά  αλλά όχι φιλοδώρημα  αντί με τον κακό εργοδότη  που σας δίνει  μισά ένσημα  και χαμηλό  ωρομίσθιο

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filip123go είπε

Τα λεφτά για μια υπηρεσία που έχουμε ήδη πληρώσει όμως, δεν είναι ένα από αυτά.

 

Στις σερβιτορες φανταζομαι δεν αφηνεις ουτε δεκαλεπτο,σωστα;

Μόλις τώρα, salvador_ είπε

4 ευρώ δεν παίρνει  κανείς σήμερα  5+ πάει  η ώρα.   Και κάποιος  που πάει καθημερινά  στην δουλειά του  κάνεις δεν του δίνει  βενζίνες και έξοδα  αυτοκινητου  μηχανής.   Υποτίθεται  ότι στα 5.5 ευρώ την ώρα που παίρνεις  σου καλύπτουν  τα έξοδα του παπιου  , να στο πω και διαφορετικά   τα βάζετε  με τον πελάτη που σας δίνει  δουλειά  αλλά όχι φιλοδώρημα  αντί με τον κακό εργοδότη  που σας δίνει  μισά ένσημα  και χαμηλό  ωρομίσθιο

Που τα ειδες ολα αυτα;
Κανεις αυτη τη δουλεια,ή απλα λες οτι ακους;
Μια χαρα παιζει το 4ευρω ακομα και αν δεν ειχε παρει το efood ολους τους διανομεις,δε θα επαιζε 5ευρω.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Sayonaras said:

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν Συμφωνώ ούτε στο ελάχιστο με τις αλητείες που κάνουν μερικοί διανομείς αλλά οφείλω επειδή ξέρω να αναφέρω δυο πράγματα.

Πρώτον το φαγητό απέξω σε πολλές περιπτώσεις είτε φτύσει είτε δεν φτύσει κάποιος μέσα είναι βρώμικο. Νομίζετε ότι στο σουβλάκι πλένουν την ντομάτα πριν την κόψουν και την βάλουν μέσα; Το να τρώμε fast food απέξω είναι ένα ρίσκο που παίρνουμε. Δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα ποσό καθαρό είναι αυτό που τρώμε εκτός απο ελάχιστες περιπτώσεις.

Δεύτερον όταν σε πολλές περιπτώσεις ζητάνε σε διανομείς να μεταφέρουν στον τέταρτο όροφο σε πολυκατοικίες χωρίς ανελκυστήρα βαριές παραγγελίες του τύπου εξάδες με 1,5 λίτρων νερά και η παραγγελία στοιχίζει 9,80 η ακόμα και 9,95 και όχι μόνο δεν δίνουν φιλοδώρημα αλλά ζητάνε και το 5 λεπτό καταλαβαίνετε ότι όπως υπάρχουν κακοί διανομείς που δεν σέβονται, υπάρχουν και πελάτες που κάνουν το ίδιο σε προκλητικό βαθμό. 

Το άλλο είναι επίσης ενώ ο διανομέας είναι με το χαμόγελο, να καλημερίσει κλπ όπως βλέπω στα σχόλια ότι θέλετε να είναι δηλαδή να του κλείνουν την πόρτα στα μούτρα χωρίς ούτε ένα ευχαριστώ, μια καλημέρα. Λες και δεν είναι άνθρωπος. Δεν μιλάμε καν για φιλοδώρημα, ούτε καν στοιχειώδη ευγένεια δεν υπάρχει σε πολλές περιπτώσεις.

Δεν είναι άσπρο μαύρο γιατί μέχρι τώρα σε όλα σχεδόν τα σχόλια μόνο για κακούς διανομείς έχω δει. Για αυτό οφείλω να πω και την άποψη της άλλης πλευράς.

 

Σίγουρα υπάρχουν οι περιπτώσεις του 4ου ή 5ου χωρίς ασανσέρ ή χαλασμένου,  προσωπικά σε τέτοια περίπτωση θα έδινα τιπ ή θα κατέβαινα στην είσοδο.

Σίγουρα υπάρχουν και πελάτες που δεν θα είναι ευγενικοί, αυτό όμως δεν δίνει το δικαίωμα στον διανομέα να μην είναι ευγενικός και σε αυτούς και σε άλλους

Την έχω κάνει και εγώ πριν πολλά χρόνια την δουλειά, με κρύο, βροχές  και χιόνια,  4ους χωρίς ασανσερ κλπ, να πηγαίνεις εναν καφέ στου διαόλου το κέρατο και να μην σου αφήνουν τίποτα.

Αλλά δεν θεωρούσα πως το τίπ ήταν δικαίωμα ή το να μην είμαι τυπικός και ευγενικός

Αν δεν σου αρέσει μια δουλεία ψάχνεις να βρεις κάτι άλλο, αν δεν μπορείς να βρεις  κάτι άλλο τότε προσπαθείς ακόμα και έτσι να είσαι σωστός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Και κάποιος  που πάει καθημερινά  στην δουλειά του  κάνεις δεν του δίνει  βενζίνες και έξοδα  αυτοκινητου  μηχανής.   

Για ποιο λογο κανεις συγκριση;
Δε με νοιαζει να σου απαντησω σε αυτο,ειναι εντελως ακυρο.

 

2 λεπτά πριν, sdikr είπε

Αλλά δεν θεωρούσα πως το τίπ ήταν δικαίωμα ή το να μην είμαι τυπικός και ευγενικός

 

Αυτα τα κανουν τα κωλοπαιδα της νεας γενιας,που ειναι περιστασιακοι στο επαγγελμα.
Οι πιο παλιοι δεν καναν τετοιες @@@@,με καποιες εξαιρεσεις φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...