Προς το περιεχόμενο

Ασφαλιστική, πληρωμή και .. Βουλγαρία


Apoithaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Apoithaki είπε

Απλά προσπαθώ να σκεφτώ από που και ως που 4 μήνες μετά μου λένε δεν πληρώνει η ασφαλιστική (που συνεργάζονται και ο πραγματογνώμονας πήγε 3 φορές εκεί) και ζητάνε να πληρώσω εγώ.

Δεν εχει σχεση ο πραγματογνωμονας. Ο πραγματογνωμονας παιρνει 15+ΦΠΑ για να βλεπει λαμαρινες και να λεει τι χρειαζονται για να φτιαχτουν. Δεν εχει γνωση του φακελου ζημιας.
Την εδωσαν για ερευνα την ζημια γιατι κατι τους βρωμαγε. Στο συνεργείο ποιος σε έστειλε? Γενικά το συνεργείο το πληρωνεις γιατι έχεις υποχρεωση να το πληρωσεις και ηθικα και νομικά. 
Στην συνεχεια επικοινωνεις με τον εμπλεκομενο και του λες οτι η ασφαλιστικη του δεν σε πληρωνει. Αν δεν το κανονισει αμεσα, προχωρας με την νομική προστασια σου αν εχεις, αλλιως με δικηγορο δικο σου που τον πληρωνεις.
Επικοινωνεις με την Levins, και ζητας διευκρινησεις στο τι δεν τους αρεσε στην ζημια, μηπως μπορεις να εξηγήσεις κατι που τους φαινεται παραξενο.

Ο ασφαλιστης σου τι σου λεει ? Του εχεις μιλησει?

Ειμαι ασφαλιστικός πράκτορας.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, andreaspA said:

Δεν εχει σχεση ο πραγματογνωμονας. Ο πραγματογνωμονας παιρνει 15+ΦΠΑ για να βλεπει λαμαρινες και να λεει τι χρειαζονται για να φτιαχτουν. Δεν εχει γνωση του φακελου ζημιας.
Την εδωσαν για ερευνα την ζημια γιατι κατι τους βρωμαγε. Στο συνεργείο ποιος σε έστειλε? Γενικά το συνεργείο το πληρωνεις γιατι έχεις υποχρεωση να το πληρωσεις και ηθικα και νομικά. 
Στην συνεχεια επικοινωνεις με τον εμπλεκομενο και του λες οτι η ασφαλιστικη του δεν σε πληρωνει. Αν δεν το κανονισει αμεσα, προχωρας με την νομική προστασια σου αν εχεις, αλλιως με δικηγορο δικο σου που τον πληρωνεις.
Επικοινωνεις με την Levins, και ζητας διευκρινησεις στο τι δεν τους αρεσε στην ζημια, μηπως μπορεις να εξηγήσεις κατι που τους φαινεται παραξενο.

Ο ασφαλιστης σου τι σου λεει ? Του εχεις μιλησει?

Ειμαι ασφαλιστικός πράκτορας.
 

Καλημέρα! Στο συνεργείο με έστειλε η ίδια η Levins επειδή είναι συνεργαζόμενο με αυτούς. Ο ασφαλιστής μου λέει ότι εφόσον με έστειλαν αυτοί στο συνεργείο πρέπει να τα βρει το συνεργείο με αυτούς ως συνεργαζόμενο, διαφορετικά πως προχώρησαν σε επισκευή χωρίς να με ενημερώσουν ότι δεν καλύπτεται;

Θα καλέσω αύριο το παιδί που με χτύπησε αν και ήδη του έστειλα να μου δώσει το τηλ του ασφαλιστή του, μήπως μιλούσα εγώ.

 

Επεξ/σία από Apoithaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Apoithaki είπε

Θα καλέσω αύριο το παιδί που με χτύπησε αν και ήδη του έστειλα να μου δώσει το τηλ του ασφαλιστή του, μήπως μιλούσα εγώ.

Να παρουμε σαν δεδομενο οτι το ατυχημα εχει γινει.

Να παρουμε επισης σαν δεδομενο οτι υπατιος ειναι ο αλλος στο 100%

Παμε παρακατω...

ή θα σε πληρωσει η ασφαλιστικη του ή θα σε πληρωσει αυτος απο την τσεπη του.

Οποτε πανω σε αυτο, τον παιρνεις τηλεφωνο, τον ενημερωνεις οτι η ασφαλιστικη του δεν πληρωνει το συνεργειο, και του ζητας να πραξει τα δεοντα, σε διαφορετικη περιπτωση θα πληρωσει αυτος. Ειτε με το καλο είτε με το αγριο (δικαστικά).

Επιμενω ομως οτι πρεπει να μιλησει καποιος που καταλαβαινει με την Levins (ο ασφαλιστης σου. Αληθεια καταλαβαινει ??) για να μαθει τι δεν τους αρεσει στην ζημια και την εστειλαν για ερευνα και μαλιστα κατι (τι???) βρηκαν.
Απλα το οτι του εφυγε στην οπισθεν και σε ακουμπησε? ο αλλος επαθε ζημια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, andreaspA said:

θα σε πληρωσει η ασφαλιστικη του ή θα σε πληρωσει αυτος απο την τσεπη του.

Εσύ είσαι σίγουρα ασφαλιστής; 

Για αυτό το λόγο ασφαλιζομαστε. Για να καλύψει την αστική μας ευθύνη έναντι τρίτων. 

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως το συνεργείο προχώρησε σε επισκευή χωρίς να έχει το οκ από την βουλγαρική ασφαλιστική του τρίτου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα 750 είναι ολόκληρη η ζημιά ή παραπάνω χρήματα από αυτά που δίνει η ασφαλιστική στο συνεργείο που το έφτιαξες ?

Στο πρώτο πάντως post αν διαβάζω καλά αναφέρθηκε ότι ο προφυλακτήρας ξεκούμπωσε σε κάποια σημεία .Αλλάχτηκε ? .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, chaosmaster said:

Η τροχαία αν δεν υπάρχει τραυματισμός έρχεται;  γιατί μια φορά που τους κάλεσα εγώ μου είπαν να πάρω τηλ την ασφαλιστική μου. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει τραυματισμός δεν ερχόμαστε...

Είναι υποχρεωμένη να έρθει για να κάνει καταγραφή. Η φροντίδα ατυχήματος το αναφέρει όταν είναι στο συμβάν ότι θα πρέπει να καλέσετε και την τροχαία για καταγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλαξαν βάσεις στον προφυλακτήρα (και κούμπωσε σωστά), φανάρι (;) (250) και 500€ παροχή υπηρεσιών / φανοποιιο (Πέρασαν λίγο χρώμα το pull bar). Προφανώς 500€ είναι πολλά για αυτά που έκαναν.

Θα το δω αύριο να μιλήσω σε πρώτη φάση μαζί τους, αλλά με βάση την επικοινωνία για την επισκευή (Δηλαδή με κάλεσε η ασφαλιστική να πάω στο συνεργείο αν θέλω, όπου μίλησαν αυτοί και με κάλεσαν από το συνεργείο να κλείσω ραντεβού) δεν θα έπρεπε να ασχοληθώ εγώ για κανένα κομμάτι της διαδικασίας, πόσο μάλλον να πληρώσω επειδή δεν τα βρήκαν στη συνεργασία.

 

Επεξ/σία από Apoithaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Apoithaki είπε

Θα το δω αύριο να μιλήσω σε πρώτη φάση μαζί τους

Δεν καταλαβαίνω εσύ γιατί ασχολείσαι? δε σε αφορά τίποτα από όλα αυτά. Είναι θέμα του άλλου οδηγού, της ασφαλιστικής(?) που επέλεξε και του συνεργείου που συνεργάζεται με την ασφαλιστική (?). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν και εγώ ασφαλισμένος σε μια βουλγαρική ασφαλιστική πριν 10 χρόνια και βρήκα μια γυναίκα πίσω σε ένα φανάρι και της μπήκε όλο το πορτ μπαγαζ μέσα σε ένα fiesta με 5-10 χλμ. Κάνουμε δήλωση κανονικά και με πήραν τηλέφωνο μετά από 5 μήνες ότι το έφτιαξαν με δικά τους λεφτά και η ασφαλιστική μου δε τους πληρώνει και να το πληρώσω εγώ κλπ. Του είπα πήγαινε στα δικαστήρια εγώ δε πληρώνω τίποτα. Δε με ξανά ενόχλησαν.. Είχα πιέσει και εγώ τότε την ασφαλιστική μου να πληρώσει να τελειώνουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ένα πράγμα αναρωτιέμαι σε χτύπησε άλλος ασφαλισμένος, στο συνεργείο  σε έστειλε η ασφαλιστική με τον πραγματογνώμονα της και στο επισκεύασε. ΤΕΛΟΣ τι ασχολείσαι άλλο με την εμφανή υπερκοστολόγηση που έκανε το συνεργείο για να τα πάρει από την ασφαλιστική και η ασφαλιστική το μυρίστηκε και το χρησιμοποιεί για να μην πληρώσει τίποτα; Εμπλέκεσαι κάπου; Και τον άλλον που σου έκανε κανονικά δήλωση γιατί τον μπλέκεις και τον ενοχλείς και αυτόν; Κλείσιμο τηλεφώνου αν σε ξαναπάρουν και πες τους να τα βρουν και καμία άλλη κουβέντα και επαφή μαζί τους.  Συμβαίνει κάτι άλλο; Για αυτό μερικοί αναρωτιούνται στις προηγούμενες σελίδες ήταν πραγματικό το ατύχημα; 

Επεξ/σία από Artman13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να ασχοληθώ καθόλου, το ίδιο μου είπε και ο ασφαλιστής μου. Το θέμα είναι αν το συνεργείο μπορεί να διεκδικήσει λεφτά από εμένα ή γιατί με έμπλεξε εξ αρχής.

Προφανώς και δεν θέλω να ενοχλώ τον άνθρωπο, απλά μου ήρθε εμένα ένα email που λέει πλήρωσε 750€ επειδή δεν το καλύπτει η ασφάλεια και έχω μείνει λίγο μαλακας με τη διαδικασία..

Όπως και να έχει σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!

 

Edit: προφανώς ξανά αναφέρω ότι ήταν πραγματικό, διαφορετικά θα πηγαίνα στο θείο μου που είναι μηχανικός να κουμπωσουμε τις βάσεις και τον προφυλακτήρα και να τελείωνα, δεν θα ασχολουμουν περαιτέρω.

Επεξ/σία από Apoithaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Apoithaki είπε

Το θέμα είναι αν το συνεργείο μπορεί να διεκδικήσει λεφτά από εμένα ή γιατί με έμπλεξε εξ αρχής.

φυσικα και μπορει να τα διεκδικησει , και φυσικα και θα κερδισει. Μια εκχωρηση του εχεις κανει του δικαιωματος εισπραξης. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν του χρωστας λεφτα. Αν δεν πληρωθει, τον πληρωνεις.

 

22 λεπτά πριν, Apoithaki είπε

Προφανώς και δεν θέλω να ενοχλώ τον άνθρωπο, απλά μου ήρθε εμένα ένα email που λέει πλήρωσε 750€ επειδή δεν το καλύπτει η ασφάλεια και έχω μείνει λίγο μαλακας με τη διαδικασία..

ο ανθρωπος εχει ευθυνη για την ζημια που σου προξενησε και η ασφαλιστικη του εταιρια λεει οτι ειστε και οι δυο απατεωνες. Συνεπως δεν καταλαβαινω τι σημαινει το "δεν θελω να ενοχλω τον ανθρωπο".

 

23 λεπτά πριν, Apoithaki είπε

προφανώς ξανά αναφέρω ότι ήταν πραγματικό

να μαθεις τοτε τον λογο που το εστειλαν για ερευνα. Κατι δεν κολλαει στην ζημια. Πιθανα ο αλλος να το εχει συστημα. Πιθανα να μην ταιριαζουν τα χτυπηματα. Κατι εγραψες παραπισω για pull bar. Τι αμαξι εχεις? τι αμαξι εχει?
Οπως καταλαβαινεις δεν γινεται αλλη διαγνωση απο Forum. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να επικοινωνείς είτε με το συνεργείο, είτε με αυτόν που σου έκανε τη ζημιά δεν χρωστάς τίποτα χρωστάει η ασφαλιστική στο συνεργείο με το οποίο συνεργάζεται και ας τα βρουν μεταξύ τους, αν η ασφαλιστική δεν θέλει να πληρώσει κακώς που ξεκίνησε την διαδικασία και στο έφτιαξε, το κόστος το ήξερε από πριν οπότε δεν είναι θέμα υπερκοστολόγησης εκτός αν δεν το ήξερε που είναι θέμα συνεργείου και πάλι δεν υπάρχει υποχρέωση από εσένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...