Προς το περιεχόμενο

Ασφαλιστική, πληρωμή και .. Βουλγαρία


Apoithaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν δέχεται η ασφαλιστική να πληρώσει το ποσό πρέπει να πληρωθεί από αυτόν που σε τράκαρε....εσύ δεν έχεις καμία δουλειά να πληρώσεις τίποτα καθως η ζημιά αγορά αστική ευθύνη αυτό που σε τράκαρε έναντι τρίτων λ, δηλαδή εσένα...εσύ όπως και να έχει πρέπει να αποζημιωθείς...εφόσον πηγές και σε συμβεβλημένο τους συνεργείο χαιρέτα τους...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, andreaspA said:

φυσικα και μπορει να τα διεκδικησει , και φυσικα και θα κερδισει. Μια εκχωρηση του εχεις κανει του δικαιωματος εισπραξης. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν του χρωστας λεφτα. Αν δεν πληρωθει, τον πληρωνεις.

 

ο ανθρωπος εχει ευθυνη για την ζημια που σου προξενησε και η ασφαλιστικη του εταιρια λεει οτι ειστε και οι δυο απατεωνες. Συνεπως δεν καταλαβαινω τι σημαινει το "δεν θελω να ενοχλω τον ανθρωπο".

 

να μαθεις τοτε τον λογο που το εστειλαν για ερευνα. Κατι δεν κολλαει στην ζημια. Πιθανα ο αλλος να το εχει συστημα. Πιθανα να μην ταιριαζουν τα χτυπηματα. Κατι εγραψες παραπισω για pull bar. Τι αμαξι εχεις? τι αμαξι εχει?
Οπως καταλαβαινεις δεν γινεται αλλη διαγνωση απο Forum. 

 

3 hours ago, li@m said:

Εσύ είσαι σίγουρα ασφαλιστής; 

Για αυτό το λόγο ασφαλιζομαστε. Για να καλύψει την αστική μας ευθύνη έναντι τρίτων. 

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως το συνεργείο προχώρησε σε επισκευή χωρίς να έχει το οκ από την βουλγαρική ασφαλιστική του τρίτου. 

Απ' ότι φαίνεται από τον παραπάνω σχολιασμό ειναι και επικίνδυνος επαγγελματίας.

 

Προς τον ts, αν σου είπε ο ασφαλιστής σου μην ασχοληθείς, μην ασχοληθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέγα λάθος που δεν κλήθηκε η ασφαλιστική σου να κάνει καταγραφή καθώς και τροχαία δεν καταλαβαίνω ενώ είστε ασφαλισμένοι γιατί μπλέκετε σε τέτοιες περιπέτειες με διακανονισμούς και μάλιστα με ξένη ασφαλιστική ένας λόγος παραπάνω που έπρεπε να καλέσεις την δική σου ασφάλεια για καταγραφή.

Επεξ/σία από ptriv1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, andreaspA said:

Σε εμενα απευθυνεσαι ?

Αν δηλώνεις ασφαλιστής ναι, σε εσένα απευθύνομαι. 

 

Ο άνθρωπος τα έκανε όλα ολοσωστα όπως γράφει στο πρώτο ποστ, και εσύ τον έχεις πει απατεώνα σε τρια διαφορετικά ποστ.

Εκτός ότι, δίνεις και λάθος συμβουλές.

 

Από την στιγμή που έγινε θετική δήλωση από τον ασφαλισμένο της Βουλγαρικης και ο πραγματογνώμονας έχει γράψει τι έχει χαλάσει και πρέπει να αλλαχτεί, ο ts δεν φέρει καμία ευθύνη.

Όπως δεν φέρει καμία ευθύνη, στο γεγονός αν έφτιαξε το συνεργείο κάτι παραπάνω από αυτά που έγραψε ο πραγματογνώμονας ή δεν πήρε τελική έγκριση.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Ο άνθρωπος τα έκανε όλα ολοσωστα όπως γράφει στο πρώτο ποστ, και εσύ τον έχεις πει απατεώνα σε τρια διαφορετικά ποστ.

σε 23!
Δεν τον λεω εγω απατεωνα. Ουτε τον ξερω, ουτε τον εχω δει ποτε στην ζωη μου.
Η Levins τον λεει απατεωνα , για αυτο και την εστειλε την ζημια για ερευνα οπως γραφει το μηνυμα που του εστειλαν. Και το προβλημα ειναι οτι κατι βρηκαν! Τωρα τι βρηκαν , πιθανα ξερει ο TS, πολυ πιθανα και κανεις και για αυτο του λεω οτι πρεπει να μαθει. Ειτε απευθειας ο ίδιος, είτε ο ασφαλιστης του.

Ο TS χρωσταει 750€ στο φανοποιο ο οποιος δεν πληρωνεται απο την Levins με την εκχωρηση που του εκανε.

Η Levins τον λεει απατεωνα λοιπον! Οτι εχει στησει την ζημια με τον αλλον ή/και εχει φορτωσει προηγουμενες ζημιες στην Levins.

Ποσο πιο καθαρα να το πω ?

 

26 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Αν δηλώνεις ασφαλιστής ναι, σε εσένα απευθύνομαι.

Και δεν δηλωνω Ασφαλιστης. Ασφαλιστικος πρακτορας ειμαι. Περα απο το γεγονος οτι δεν υπαρχουν πια ασφαλιστές και ειναι ολοι πράκτορες.

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, andreaspA said:

σε 23!
Δεν τον λεω εγω απατεωνα. Ουτε τον ξερω, ουτε τον εχω δει ποτε στην ζωη μου.
Η Levins τον λεει απατεωνα , για αυτο και την εστειλε την ζημια για ερευνα οπως γραφει το μηνυμα που του εστειλαν. Και το προβλημα ειναι οτι κατι βρηκαν! Τωρα τι βρηκαν , πιθανα ξερει ο TS, πολυ πιθανα και κανεις και για αυτο του λεω οτι πρεπει να μαθει. Ειτε απευθειας ο ίδιος, είτε ο ασφαλιστης του.

Ο TS χρωσταει 750€ στο φανοποιο ο οποιος δεν πληρωνεται απο την Levins με την εκχωρηση που του εκανε.

Η Levins τον λεει απατεωνα λοιπον! Οτι εχει στησει την ζημια με τον αλλον ή/και εχει φορτωσει προηγουμενες ζημιες στην Levins.

Ποσο πιο καθαρα να το πω ?

 

Και δεν δηλωνω Ασφαλιστης. Ασφαλιστικος πρακτορας ειμαι. Περα απο το γεγονος οτι δεν υπαρχουν πια ασφαλιστές και ειναι ολοι πράκτορες.

Η Levin's να τα βρει με τον πελάτη της και το συμβεβλημένο συνεργείο. Μην συνεχίζεις το κρεσεντο αυθαίρετων συμπερασμάτων και κατηγορίων γιατι εκτίθεσαι σαν επαγγελματιας

 

ΥΓ: αν ήθελε να στήσει την δουλεια δεν θα πήγαινε σε συμβεβλημένο συνεργείο. Θα πήγαινε σε ένα δικό του. Δεν χρειάζεται να έχεις τελειώσει ούτε δημοτικό να το καταλάβεις αυτό.

Επεξ/σία από tzotzo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tzotzo είπε

Η Levin's να τα βρει με τον πελάτη της και το συμβεβλημένο συνεργείο. Μην συνεχίζεις το κρέας το αυθαίρετων συμπερασμάτων και κατηγορίων γιατι εκτίθεσαι σαν επαγγελματιας

Εισαι ασχετος και θρασυς. Σύνηθες. Πανε πακετο αυτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο έντυπο της εκχώρησης τι ακριβώς γράφει;Μηπως έχει όρο να πληρωθεί το συνεργείο απο τον ιδιοκτήτη αν δεν πληρωθεί απο την ασφαλιστικη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Στο έντυπο της εκχώρησης τι ακριβώς γράφει;Μηπως έχει όρο να πληρωθεί το συνεργείο απο τον ιδιοκτήτη αν δεν πληρωθεί απο την ασφαλιστικη;

Δεν χρειαζεται να εχει καποιον ορο. Μια απλη εκχώρηση του δικαιωματος εισπραξης ειναι. Απο 5 γραμμες σε μια εξουσιοδότηση με γνήσιο υπογραφής, μεχρι μια σελιδα. 
Εκχωρείς το δικαιωμα εισπραξης σε καποιον τριτο. Εννοειται οτι αν δεν πληρωθει, εχεις υποχρεωση πληρωμης των εργασιων που σου εκανε.
Διαβασε ενα δειγμα απο allianz.

https://www1.allianzdirect.gr/static/alz/docs/legal/info-documents/ekxorisi_apaitisis_lm.pdf

Ολες πανω κατω τα ιδια ειναι.

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, andreaspA said:

Δεν χρειαζεται να εχει καποιον ορο. Μια απλη εκχώρηση του δικαιωματος εισπραξης ειναι. Απο 5 γραμμες σε μια εξουσιοδότηση με γνήσιο υπογραφής, μεχρι μια σελιδα. 
Εκχωρείς το δικαιωμα εισπραξης σε καποιον τριτο. Εννοειται οτι αν δεν πληρωθει, εχεις υποχρεωση πληρωμης των εργασιων που σου εκανε.
Διαβασε ενα δειγμα απο allianz.

https://www1.allianzdirect.gr/static/alz/docs/legal/info-documents/ekxorisi_apaitisis_lm.pdf

Ολες πανω κατω τα ιδια ειναι.

Ρε συ εμένα με μπερδεύει το σημείο του ότι εγώ δεν συμφώνησα ΠΟΤΕ να επισκευάσει το όχημα μου αν δεν καλύπτεται από την ασφαλιστική η ζημιά.

Το έντυπο αντίστοιχο είναι, και είχαν συμπληρωθεί μόνο ΑΦΜ και στοιχεία τραπέζης όταν έκανα την ψηφιακή βεβαίωση εγγράφου (όχι λεπτομέρειες ατυχήματος, αριθμούς κυκλοφορίας οχημάτων κτλ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Εννοειται οτι αν δεν πληρωθει, εχεις υποχρεωση πληρωμης των εργασιων που σου εκανε.

Ο ts πήγε σε συνεργείο που δεν ήταν της επιλογής του. Πήγε σε συνεργείο που του υπέδειξε η ασφαλιστική. Πραγματογνώμονας δεν πήγε να το δει και να βγάλει πόρισμα σχετικά με τη ζημιά και το κόστος εργασιών?

Δηλαδή το πήγε ο ts σε συνεργείο της ασφαλιστικής, του το έφτιαξαν και τώρα η ασφαλιστική κάνει την πάπια? ας τον άφηνε να πάει από την αρχή σε δικό του συνεργείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Apoithaki είπε

Ρε συ εμένα με μπερδεύει το σημείο του ότι εγώ δεν συμφώνησα ΠΟΤΕ να επισκευάσει το όχημα μου αν δεν καλύπτεται από την ασφαλιστική η ζημιά.

το καταλαβαινω. Να σου πω ομως οτι το οκ για την ζημια το δινει ο διακανονιστης. Δυστυχως ομως φαναρτζηδες με πραγματογνωμονες (φαναρτζηδες και αυτοι) μπερδευουν τα πραγματα χωρις λογο. Τσακωνομαι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ! 
Και ευθυνη εχουν ολοι! εκτος απο εσενα. Και οταν λεω ολοι, εννοω , συνεργεια, φαναρτζηδες αλλά και ασφαλιστικες εταιριες που εχουν βαλει κατα βάση αποφοιτους δημοτικου , αποτυχημενους λαμαριναδες , να μιλανε εκ μερους τους για ζημιες.
Ειναι συγχρονη τακτικη αυτη. Πριν δεκαετια δεν γινοταν. Η δουλεια του πραγματογνωμονα με του διακανονιστη ηταν εντελως διαφορετική. Ο πραγματογνωμονας εβλεπε λαμαρινες και ελεγε "ενα φτερο, ενα καπω, ενα φαναρι και βαψιμο" και ο διακανονιστης εκλεινε την ζημια. "Τοση υπαιτιοτητα, τοση παλαιοτητα, τοση αποζημιωση. Ναι ή Οχι"
Τωρα μπερδευτηκαν τα πραγματα δυστυχως υποτιθεται για λιγοτερα προβληματα.
Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να μαθεις γιατι σε λενε απατεωνα. Κατι εχουν δει? κατι ξερουν? το εχει ξανακανει 10 φορες ο αλλος? κατι δεν ταιριαζει? καποιος βλαξ πραγματογνωμονας-ερευνητης δεν ξερει τι του γινεται ? 
Πρεπει να μαθεις τον λογο που σε βγαζουν απατεωνα, και να τον αντικρουσεις. 
Επισης πρεπει να πιεσεις τον αλλον οδηγο , γιατι αυτος ειναι υπαιτιος. "Εις ολοκληρον και αλληγευως" θα ειναι η αποφαση του δικαστηριου. Απο οπου θες εισπράτεις.

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

ας τον άφηνε να πάει από την αρχή σε δικό του συνεργείο.

δεν θα αλλαζε τιποτα. Συμφωνα με το μηνυμα που του προωθησαν, το προβλημα τους δεν ειναι οτι χρεωσε πολυ βαψιμο. Το προβλημα ειναι οτι δεν ταιριαζει η ζημια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τρελό το ότι πήγα σε δικό τους συνεργείο, το κράτησαν 3 εβδομάδες για τις επισκέψεις και τον έλεγχο και στο τέλος, ενώ συνεργάζονται, δεν πληρώνουν το "δικό" τους συνεργείο. Τον Αύγουστο είχα δύο περιστατικά με scooter, σε μη συμβεβλημένο, αλλά μίλησα με τη δική μου ασφαλιστική και βγήκε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Apoithaki είπε

Είναι τρελό το ότι πήγα σε δικό τους συνεργείο, το κράτησαν 3 εβδομάδες για τις επισκέψεις και τον έλεγχο και στο τέλος, ενώ συνεργάζονται, δεν πληρώνουν το "δικό" τους συνεργείο. Τον Αύγουστο είχα δύο περιστατικά με scooter, σε μη συμβεβλημένο, αλλά μίλησα με τη δική μου ασφαλιστική και βγήκε άκρη.

Δεν ειναι "δικο τους" . Ενα συνεργειο ειναι που δεχεται και παιρνει εκχωρησεις για βουλγαρικες εταιριες.
Εχω φανοποιιο που του εχω στειλει εκατοντάδες αυτοκινητα για επισκευη τα τελευταια 20 χρονια. Σε δικο μου πελατη θα παρει εκχωρηση για βουλγάρικη, αλλα με βαρια καρδιά. Και αυτο επειδη του στέλνω ολα τα υπολοιπα. Κανει τον μαλακα και παιρνει και την βουλγάρικη.

Μην ταλαιπωρεισαι αδικα. Μαθε τι ερευνησαν και τι πορισμα εβγαλαν. Επισης επικοινωνησε με τον αλλον οδηγο.
Αυτη ειναι η λυση σου στο προβλημα σου. Αν εκτιμάς τον ασφαλιστή σου, πες του να σε βοηθησει με την Levins.
Αν δεν βγαλεις ακρη , βαζεις νομική προστασια και κανεις αγωγη στον αλλον και στην Levins, αφου πρωτα πληρωσεις το φανοποιο.
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...