Προς το περιεχόμενο

Ασφαλιστική, πληρωμή και .. Βουλγαρία


Apoithaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο ts να απαντήσει έντιμα και ξεκάθαρα αν το αυτοκίνητό του είχε προϋπάρχουσες ζημιές τις οποίες βρήκε την ευκαιρία να τις φτιάξει μετά το τρακάρισμα και γι' αυτό το κόστος πήγε στα 750 ευρώ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο μεμπτό στην ιστορία είναι ότι κακώς δεν φωνάξες για καταγραφή την δική σου φροντίδα ατυχήματος και κακώς δεν ενημέρωσες τον ασφαλιστικό σου πράκτορα/διαμεσολαβητή (αν υπάρχει και δεν έχει γίνει κάποια online ασφάλιση).

Από εκεί και πέρα..... από την στιγμή που ο φανοποιός σου παρέδωσε κλειδιά ΚΑΙ αυτοκίνητο, ΔΕΝ ασχολείσαι!  Στην χειρότερη των περιπτώσεων ( και αυτό μόνο αν θες εσύ επειδή την ώρα του ατυχήματος ίσως φάνηκε συνεργάσιμος) να ενημερώσεις τηλεφωνικά τον έτερο εμπλεκόμενο.

Επειδή προσωπικά μου έχει τύχει να μπλεχτω με Βουλγάρικη ασφάλεια του υπαίτιου σε ατύχημα που είχαμε, ο φανοποιός δεν δέχθηκε εξαρχής την εξουσιοδότηση εκχώρησης (ενώ γενικώς δουλεύει με αυτόν τον τρόπο, ακόμα και σε εταιρείες εκτός φιλικού, όχι όμως με εταιρείες ΕΠΥ). Εκεί λοιπόν έβγαλε το κοστολόγιο το συνεργείο, ήρθε ο πραγματογνώμονας της Βουλγάρικης εταιρείας, έδωσε το Οκ, φτιάχτηκε το αμάξι, πλήρωσα ΕΓΩ τον φαναρτζη, και ύστερα κατέθεσα τα τιμολόγια. Μετά από σχεδόν 5 μήνες, με πλήρωσε η Βουλγάρικη. Τέλος. Περιττό να σου πω ότι στην όλη διαδικασία, η δική μου ασφαλιστική ήταν ΑΦΑΝΤΗ! Όμως αριθμό φακέλου για το ατύχημα με φωτογραφίες και σχεδιαγράμματα άνοιξε. Να φανταστείς πως μετά από 3 χρόνια τώρα, ο φάκελος αυτός στην δική μου ασφαλιστική φαίνεται σε εκκρεμότητα!!!

Από την στιγμή λοιπόν που υπάρχουν: 1) αποδοχή ευθύνης από τον εμπλεκόμενο 2) επίσκεψη πραγματογνώμονα στο συνεργείο  3) αποδοχή από το συνεργείο εξουσιοδότησης εκχώρησης και 4) παράδοση του οχήματος στον ιδιοκτήτη από το ίδιο το συνεργείο τότε  μην σε απασχολεί τίποτα άλλο. Είτε το συνεργείο έκανε μ@λ@κ.α και προχώρησε βεβιασμένα σε επισκευή οπότε θα βγάλει άκρη με την εταιρεία (δεν σε νοιάζει) είτε η εταιρεία θα στραφεί στον άλλο εμπλεκόμενο (επίσης δεν σε νοιάζει).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Nabuko said:

Ο ts να απαντήσει έντιμα και ξεκάθαρα αν το αυτοκίνητό του είχε προϋπάρχουσες ζημιές τις οποίες βρήκε την ευκαιρία να τις φτιάξει μετά το τρακάρισμα και γι' αυτό το κόστος πήγε στα 750 ευρώ

Δεν είχε κάτι το αυτοκίνητο και αν είχε και δε το γνώριζα δεν ήταν κάτι μεγάλο. Εγώ έδειξα στο συνεργείο το ξεκουμπωμα του προφυλακτήρα και τα σημάδια στο pull bar. Το τι συζήτησαν και τι προχώρησαν και άλλαξαν δεν το ήξερα σαν κόστος μέχρι προχθές.

Δεν θα είχα κανένα λόγο να κάτσω με έναν ξένο και να εκμεταλλευτώ την διαδικασία σε ασφαλιστική εκτός φιλικού διακανονισμού.

Έτυχε να είμαι εκεί, είδα που χτύπησε το αμάξι και την επόμενη μέρα μου έκανε την δήλωση.

Μυρίζονται ασυνεννοησία, μιας και διάβασα πολλές κρητικές και από μηχανικούς με την Autoprotect που εκπροσωπεί την βουλγαρική "ασφαλιστική".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω διαβάζω και πραγματικά δεν καταλαβαίνω 2 Άνθρωποι είχαν ατύχημα έπραξαν τα δέοντα βγήκε μια ζημιά πήγαν στον βαφέα που του υπέδειξε η ασφαλιστική έφτιαξε το αμάξι και η ασφαλιστική τώρα λέει ότι δεν αποδέχομαι να πληρώσω την ζημια; Δηλαδή πως; η κάθε ασφαλιστική λέει σε πελάτη πήγαινε σε αυτόν φτιάξτο και μετά δεν τον πληρώνει επειδή κάτι είδε; Και εγώ κάτι βλέπω σε αυτό ότι δεν θέλει να πληρώσει δηλαδή συγνώμη αν ο άλλος έχει Bugatti  και σπάσει ένα κλιψακι και του  βγει η ζημιά 50.000 θα πει η ασφαλιστική ότι είναι πολλά εγώ για αυτή τη ζημια πληρώνω 200 ευρώ;;; Και γιατί να μπει στην διαδικασία να πληρώσει ο φίλος τον βαφέα δηλαδή αν δεν έχει λεφτά τι θα κάνει και κερατάς και δαρμενος; Ρε κάτι κωλοσυστηματα που υπάρχουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2024 στις 11:24 ΜΜ, Apoithaki είπε

Η τροχαία αν δεν κάνω λάθος δεν έρχεται σε τέτοιες περιπτώσεις

πάντα έρχεται και είναι υποχρεωτικό να έρθει εφόσον καλέσεις να καταγράψει το συμβάν για να μην τρέχεις όπως τώρα .

Απλώς αργεί , μου έχει τύχει να περιμένω και κάτι παραπάνω από μία ώρα , αλλά όπως προανέφερα έχεις το κεφάλι σου μετά ήσυχο γιατί δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει το χαρτί της τροχαίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ducatista είπε

Ρε κάτι κωλοσυστηματα που υπάρχουν

Απ' ό,τι έχω καταλάβει, το να ασφαλίσει κάποιος το όχημά του σε εταιρεία της προκοπής, καλό για τους άλλους είναι περισσότερο, παρά για τον ίδιο.

Δε διάβασα όλα τα σχόλια, πάντως και σε μένα έτυχε να πέσει πάνω στο σταθμευμένο αυτοκίνητό μου κάποιος με Levins, και ευτυχώς βρήκα φανοποιό που ούτε του έδωσα χρήματα, και μου έφτιαξε κι άλλα σημεία άσχετα με το χτύπημα. Μάλιστα εκεί που με βρήκε ο τύπος ήταν ήδη χτυπημένο και 2-3 φανοποιοί που ρώτησα αρχικά μου έβγαλαν υπέρογκο κοστολόγιο και μάλιστα τα περισσότερα θα έπρεπε να τα βάλω απ' την τσέπη μου άνευ αποζημίωσης ακριβώς επειδή προϋπήρχαν σημάδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 φορές με έχουν τρακάρει, πήγα σε συνεργείο της επιλογής μου, ήρθε ο πραγματογνώμονας, έβγαλε αξία επισκευής, με φώναξε ο φανοποιός μου είπε ότι έχει το ΟΚ από την ασφαλιστική, τέλος. Την 1 φορά του είπα να φτιάξει και κάτι άλλες ζημιές με δική μου έξτρα χρέωση, κομπλέ.

Μου φαίνεται πολύ περίεργο που απευθύνεται συμβεβλημένος μάλιστα φανοποιός, στον πελάτη. Είχε γίνει πραγματογνωμοσύνη πήρε το ΟΚ της ασφαλιστικής και προχώρησε. Τώρα αν τους έστειλε τίποτα υπέρογκα τιμολόγια και δεν τα αποδέχτηκε η ασφαλιστική δεν είναι δουλειά του πελάτη να ασχοληθεί. Γραφ' τους κανονικά, στείλε τους ένα mail "δεν με νοιάζει βρείτε τα μεταξύ σας, εγώ δεν είμαι συμβεβλημένος με κανένα από τους 2 σας και χάρηκα που σας γνώρισα άντε γεια". Αφού έχεις συμβουλευτεί και δικηγόρο μη μασάς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα είχες τήν ατυχία νά μπλεξεις με βουλγαρική ασφάλεια 1 στους 10 πληρώνεται και άν έτσι λειτουργούν εκεί είναι μόνο γιά να πληρώνονται εαν πρέπει να πληρώσουν η ασφάλειες απο BG απλά δεν το κάνουν και δεν μπορείς να κανείς τίποτα δεν θέλω να σε χάλασω αλά έτσι δουλεύει το πράμα εκεί. Έχω τραβήξει τα πάνδεινα από τρακαρισμα με αμάξι απο BG και η κατάληξη ηταν να το δώσω για σίδερα αφού και με δικηγόρο και οτι έκανα απλά με έγραψαν στα κακαλα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 24/02/2024 at 20:21, Apoithaki said:

Έχει κάποιος εικόνα αν χάνω κάτι ή έχω καταλάβει κάτι λάθος; 

Πάντα, μα πάντα, θα ενημερώνεις επιτόπου και την δική σου ασφαλιστική για να έρχονται για καταγραφή, φταις δεν φταις. Για αυτό τους πληρώνεις μεταξύ άλλων, για να σε εκπροσωπούν σε τέτοιες περιπτώσεις.

Από εκεί και πέρα, στην θέση σου δεν θα ασχολιόμουν περαιτέρω, ας τα βρει μόνη της η ασφαλιστική με τον πελάτη της και το συνεργαζόμενο συνεργείο.

Στην ακραία περίπτωση που πάει κάποιος δικαστικά, τι μπορείς να αποδείξεις με χαρτιά/emails; Έχεις κάπου γραπτώς το να σου λένε «πήγαινε στο τάδε συνεργείο και φτιάξτο»; Ή όλες οι συνομιλίες ήταν προφορικές, σου 'πα, μου 'πες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπειτα από νέα επικοινωνία με τον ασφαλιστή μου έστειλα ένα email σε συνεργείο/ασφαλιστική σαν απάντηση σχετικά με το ότι έχει ακολουθηθεί η διαδικασία και γιατί επικοινωνούν μαζί μου.

Φαντάζομαι τα sms πιάνονται αν προχωρήσει:

Spoiler

Screenshot_20240226_134207_Messages2.jpg.98136cfd7e1c8f31ba867f188510736c.jpg

Screenshot_20240226_135608_Messages2.jpg.db32ef118e49cc80afcd3ebd092ed670.jpg

Update της απάντησης:

Spoiler

Καλο θα ήταν ο Δικηγόρος σας να επικοινωνήσει με την ασφαλιστική για να διαλευκανθεί  η υπόθεση,  διότι σε εμάς δεν δίνουν τις απαραίτητες εξηγήσεις λόγω προσωπικών δεδομένων 

Εμείς δεν έχουμε καμία ευθύνη που μετά απο ελεγχο της ασφαλιστικης δεν αποζημιώνει. Το αυτοκίνητο επισκευάστηκε απο εμας με την σύμφωνη γνώμη του πραγματογνώμονα. όπου επιβεβαιώνει οτι όντος υπάρχει αυτή η  ζημία.
 
Σε περίπτωση που σε εμάς δεν εξοφληθούν τα τιμολόγια είμαστε αναγκασμένοι να κινηθούμε νομικά απεναντι σας και εσείς απέναντι στην εν λόγω ασφαλιστική

Πώς προχωράνε σε επισκευή με το οκ του πραγματογνώμονα και όχι του διακανονιστη;

Επεξ/σία από Apoithaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
40 minutes ago, Apoithaki said:

Έπειτα από νέα επικοινωνία με τον ασφαλιστή μου έστειλα ένα email σε συνεργείο/ασφαλιστική σαν απάντηση σχετικά με το ότι έχει ακολουθηθεί η διαδικασία και γιατί επικοινωνούν μαζί μου.

Φαντάζομαι τα sms πιάνονται αν προχωρήσει:

  Hide contents

Screenshot_20240226_134207_Messages2.jpg.98136cfd7e1c8f31ba867f188510736c.jpg

Screenshot_20240226_135608_Messages2.jpg.db32ef118e49cc80afcd3ebd092ed670.jpg

Update της απάντησης:

  Hide contents

Καλο θα ήταν ο Δικηγόρος σας να επικοινωνήσει με την ασφαλιστική για να διαλευκανθεί  η υπόθεση,  διότι σε εμάς δεν δίνουν τις απαραίτητες εξηγήσεις λόγω προσωπικών δεδομένων 

Εμείς δεν έχουμε καμία ευθύνη που μετά απο ελεγχο της ασφαλιστικης δεν αποζημιώνει. Το αυτοκίνητο επισκευάστηκε απο εμας με την σύμφωνη γνώμη του πραγματογνώμονα. όπου επιβεβαιώνει οτι όντος υπάρχει αυτή η  ζημία.
 
Σε περίπτωση που σε εμάς δεν εξοφληθούν τα τιμολόγια είμαστε αναγκασμένοι να κινηθούμε νομικά απεναντι σας και εσείς απέναντι στην εν λόγω ασφαλιστική

Πώς προχωράνε σε επισκευή με το οκ του πραγματογνώμονα και όχι του διακανονιστη;

Με τα SMS's είσαι καλυμένος. Μην ασχοληθείς περαιτέρω μαζί τους.

Το βάρος της απόδειξης πέφτει στο συνεργείο και είναι δύο τα ενδεχόμενα:

  1. Είτε ενημέρωσαν την εταιρεία για το κόστος και τους έδωσε γραπτώς το ΟΚ για να προχωρήσουν, οπότε αν πάνε δικαστικώς θα αναγκαστεί η ασφαλιστική να πληρώσει (μαζί και τα δικαστικά έξοδα).
  2. Είτε δεν ενημέρωσαν κανέναν και προχώρησαν από μόνοι τους σε επισκευή, χωρίς να έχουν πάρει γραπτώς το ΟΚ από την εταιρεία. Σε αυτή την περίπτωση δεν πρόκειται να πάνε καν δικαστικώς, από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάτι για να αποδειχθεί.

Το (2) βέβαια δεν ξέρω ποιος σοβαρός επαγγελματίας θα το έκανε (ειδικά με ασφαλιστικές αμφιβόλου φερεγγυότητας), αλλά τον τελευταίο καιρό δεν με εκπλήσσει τίποτε πλέον, έχω συναντήσει πολύ βλακεία μαζεμένη στο δρόμο μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις νομική προστασία στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο σου ; Αν ναι μιλησε μαζί τους να σε συμβουλέψουν και να αναλάβουν τα επόμενα βήματα αν χρειαστεί..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...