Προς το περιεχόμενο

Ασφαλιστική, πληρωμή και .. Βουλγαρία


Apoithaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας όλους,

Γραφώ περιληπτικά τι συνέβη  τον περασμένο Οκτώβριο. Τέλη Οκτωβρίου λοιπόν, πάει να ξεπαρκάει αμάξι μπροστά από το δικό μου και κατά την εκκίνηση του σβήνει (ανηφορικός δρόμος) και σκάει στη μούρη του αυτοκινήτου μου με αποτέλεσμα να ξεκουμπώσει τον προφυλακτήρα σε κάποια σημεία. Εκείνη την στιγμή δεν έγινε δήλωση επιτόπου, αλλά το παιδί την επόμενη μέρα έκανε τη δήλωση του στον ασφαλιστή (Levins ασφαλιστική).

Με κάλεσαν μετά από 1-2 ημέρες και μου πρότειναν να πάω να κάνω την επισκευή σε δικό τους συνεργείο χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι έγω. Όλα καλά όλα ωραία. Μιλάω για επιβεβαίωση με το συνεργείο, το πάω και είχαμε και μία επικοινωνία σχετικά με το αν έκανα δήλωση εγώ ή όχι. Δήλωση, σε επικοινωνία με τον ασφαλιστή μου δεν έκανα, διότι η άλλη ασφαλιστική δεν ανήκει στον φιλικό διακανονισμό και εφόσον πρότειναν να πάει σε συνεργαζόμενο συνεργείο το αναλαμβάνουν αυτοί.

Μετά από περίπου 3 εβδομάδες, με αναμονές για πραγματογνώμονα κτλ με καλούν να παραλάβω το αμάξι, όπου κατά την παραλαβή δεν μου ζήτησαν οτιδήποτε άλλο, απλά πήρα τα κλειδιά και έφυγα (είχαμε κάνει έντυπο εκχώρησης ώστε να πληρωθεί το συνεργείο αντί για εμένα).

Πλέον Ιανουάριος, με καλεί από το συνεργείο και με ρωτάει αν είχα κάνει δήλωση (πάλι πίσω) διότι τους τα μασάει η ασφαλιστική για την αποζημίωση. Μου λέει θα επικοινωνήσουμε αν χρειαστεί κάτι. Εχθές λαμβάνω ένα προωθημένο email από την ιδιοκτήτρια του συνεργείου (Το αρχικό email της Autoprotect, εκπρόσωπος της Βουλγάρικης ασφαλιστικής στην Ελλάδα) όπου αναφέρει ότι δεν συμπίπτει η ζημιά με το κόστος και σημειώσει από πάνω του ποσού 750€ και λογαριασμό για κατάθεση, μαζί με τις αποδείξεις.

Εγώ ποτέ δεν είπα στο συνεργείο φτιάξτε το και αν δεν το πληρώσει η ασφαλιστική το πληρώνω εγώ. Όπως επίσης γνωρίζω ότι κατά τις επισκέψεις του πραγμαγνόμωνα, μετά αν είναι οκ οι ζημιές, λαμβάνεις από την ασφαλιστική το ΟΚ για να φτιάξεις το όχημα/ζημιά (πέρασα την διαδικασία σε μη συμβεβλημένο συνεργείο τον Αύγουστο για το Scooter μου).

Ο ασφαλιστής μου λέει να μην πληρώσω τίποτα και ότι εφόσον είναι συμβεβλημένο συνεργείο θα πρέπει να τα βρουν μεταξύ τους αυτοί (Συνεργείο - Ασφάλεια του άλλου). Ρώτησα και δικηγόρο και περιμένω ενημέρωση. Έχει κάποιος εικόνα αν χάνω κάτι ή έχω καταλάβει κάτι λάθος; Προφανώς αν δεν το πλήρωνε η ασφαλιστική του άλλου, θα το έφτιαχνα αλλού ή και καθόλου. Σημείωση ότι η απάντηση της ασφαλιστικής με τον αριθμό φακέλου και την αιτιολογία, αναφερόταν προς εμένα (με το επώνυμο μου) χωρίς να έχω επικοινωνήσει εγώ μαζί τους ποτέ γραπτά για το συγκεκριμένο αίτημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Apoithaki είπε

όπου αναφέρει ότι δεν συμπίπτει η ζημιά με το κόστος και σημειώσει από πάνω του ποσού 750€ και λογαριασμό για κατάθεση, μαζί με τις αποδείξεις.

Τι σημαινει αυτο? τι προβλημα εχει η ζημια ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, andreaspA said:

Τι σημαινει αυτο? τι προβλημα εχει η ζημια ?

 

Η απάντηση που μου προώθησε είναι αυτή:
 


Σε συνέχεια των επικοινωνιών μας σχετικά με το φάκελο ασφαλιστική περίπτωσης (ΦΑΠ) αριθμός φακέλου , παρακαλώ σημειώστε ότι κατόπιν έρευνας του ειδικού τμήματος ζημιών της ασφαλιστικής εταιρείας, δεδομένου ότι οι συνθήκες του ατυχήματος δεν εμφανίζονται να συνάδουν με τα γεγονότα όπως αυτά έχουν καταγραφεί και η έκταση των ζημιών δεν ανταποκρίνεται στις μετρήσεις των ειδικών, βρισκόμαστε στην δυσάρεστη θέση να σας ενημερώσουμε ότι κατόπιν εντολής, δεν μπορούμε να προβούμε σε αποζημίωση για την εν λόγω περίπτωση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απλα λογια σου λενε οτι η ζημια ειναι πλαστή. Και το ερωτημα που τιθεται ειναι... "Ειναι πλαστη??"
Αν ειναι, το βουλωνεις και τα πληρωνεις.

Αν δεν ειναι, παιρνεις τηλεφωνο τον αλλον και του λες οτι δεν σε πληρωνουν διοτι ισχυριζονται οτι η ζημια ειναι πλαστη.

να σε ενημερωσουν λοιπον τι συναδει και τι δεν συναδει με την ζημια. Ο ασφαλιστης σου πρεπει να ασχοληθει λιγο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν είναι πλαστή, το θέμα μου είναι ότι πως προχώρησαν σε επισκευή της ζημιάς αν δεν έχουν πάρει το ΟΚ για το κόστος; Πως γίνεται μετά από 4 μήνες θυμήθηκαν ότι δεν ισχύει η ζημιά;

Πρακτικά δεν έχω κάνει καμιά επικοινωνία, παρά μόνο με το συνεργείο (που τώρα ζητάει το κόστος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Apoithaki είπε

Προφανώς δεν είναι πλαστή, το θέμα μου είναι ότι πως προχώρησαν σε επισκευή της ζημιάς αν δεν έχουν πάρει το ΟΚ για το κόστος; Πως γίνεται μετά από 4 μήνες θυμήθηκαν ότι δεν ισχύει η ζημιά;

Πρακτικά δεν έχω κάνει καμιά επικοινωνία, παρά μόνο με το συνεργείο (που τώρα ζητάει το κόστος).

Μάλλον η ασφαλιστική δεν δέχεται το ποσό.. Τους φάνηκε αρκετό .. Η  προσπαθεί τα γυρίσει τώρα.. Να στείλει ο άλλος που σου έκανε την ζημιά ένα  email και να αναφέρει στην δικιά του εταιρεία  ασφαλιστική ότι θα πρέπει να σε αποζημίωση και είναι αληθινό το ατύχημα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Apoithaki said:

(Το αρχικό email της Autoprotect, εκπρόσωπος της Βουλγάρικης ασφαλιστικής στην Ελλάδα) όπου αναφέρει ότι δεν συμπίπτει η ζημιά με το κόστος

Αυτό δεν σε αφορά, η συμφωνία σου με το συνεργείο ήταν να του κάνεις εκχώρηση για να πληρωθεί απευθείας από την ασφαλιστική, και όχι να πληρώσεις εσύ σε περίπτωση που δεν εισπράξουν από την ασφαλιστική. Λάθος του συνεργείου που προχώρησε σε επισκευή χωρίς να συμφωνήσει πρώτα με την ασφαλιστική για το ύψος της ζημιάς, όχι δικό σου.

Το παραπάνω είναι με βάση τη λογική, το εάν μπορεί το συνεργείο να διεκδικήσει οτιδήποτε από εσένα δεν το γνωρίζω, μάλλον θα πρέπει να ρωτήσεις δικηγόρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, Apoithaki said:

Προφανώς δεν είναι πλαστή, το θέμα μου είναι ότι πως προχώρησαν σε επισκευή της ζημιάς αν δεν έχουν πάρει το ΟΚ για το κόστος; Πως γίνεται μετά από 4 μήνες θυμήθηκαν ότι δεν ισχύει η ζημιά;

Πρακτικά δεν έχω κάνει καμιά επικοινωνία, παρά μόνο με το συνεργείο (που τώρα ζητάει το κόστος).

Έκανες 2 μεγάλα και ίσως μοιραία λάθη! Πρώτον δεν κάλεσες την ασφαλιστική σου και δεύτερον την τροχαία για καταγραφή! Δεν θα ξεμπερδέψεις εύκολα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Apoithaki είπε

έντυπο εκχώρησης

εχεις αντιγραφο?

σημασια δεν εχει τι συμφωνησες αλλα τι υπεγραψες. γιατι δεν ρωτησες το συνεργειο απο που και ως που σε ενδιαφέρει εσενα η δικη τους συνεργασία και οι οικονομικες διαφορες τους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τροχαία αν δεν υπάρχει τραυματισμός έρχεται;  γιατί μια φορά που τους κάλεσα εγώ μου είπαν να πάρω τηλ την ασφαλιστική μου. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει τραυματισμός δεν ερχόμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, chaosmaster said:

Η τροχαία αν δεν υπάρχει τραυματισμός έρχεται;  γιατί μια φορά που τους κάλεσα εγώ μου είπαν να πάρω τηλ την ασφαλιστική μου. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει τραυματισμός δεν ερχόμαστε...

Αν επιμείνεις θα έρθουν και θα πουν ότι τις υλικές ζημιές θα τις βρουν οι ασφαλιστικές, αν συνεχίσεις να είσαι επίμονος θα συντάξουν δελτίο ΤΟΤΑ στο οποίο επίτηδες δεν θα γράψουν σχεδόν τίποτα, τζάμπα η φασαρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τροχαία αν δεν κάνω λάθος δεν έρχεται σε τέτοιες περιπτώσεις. Δήλωση όντως έπρεπε να κάνω από ότι φαίνεται. Δεν έχω απαντήσει ακόμα στο αίτημα του συνεργείου για την χρέωση ότι δεν με αφορά.

Απλά προσπαθώ να σκεφτώ από που και ως που 4 μήνες μετά μου λένε δεν πληρώνει η ασφαλιστική (που συνεργάζονται και ο πραγματογνώμονας πήγε 3 φορές εκεί) και ζητάνε να πληρώσω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, chaosmaster said:

Η τροχαία αν δεν υπάρχει τραυματισμός έρχεται;  γιατί μια φορά που τους κάλεσα εγώ μου είπαν να πάρω τηλ την ασφαλιστική μου. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει τραυματισμός δεν ερχόμαστε...

Αν είναι περίπλοκο το ατύχημα ερχεται. Τώρα για έναν προφυλακτήρα που ο άνθρωπος αποδέχτηκε και την υπαιτιότητα, δεν υπάρχει λόγος. Αν επιμένεις θα έρθουν, αλλά δε θα καταφέρεις και τίποτα.

Επεξ/σία από GodzillaCover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...