Προς το περιεχόμενο

Intenso Premium Edition External USB 3.2 SSD 2TB - 89€ [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


yolaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο amazon το γερμανικό διάβασα αρνητικές κριτικές, και για την αξιοπιστία αλλά και για την συνδεσιμότητα. Σαν ποσοστό βέβαια είναι πολύ περισσότερες οι θετικές. Είμαι και εγώ σε δίλημμα μια και οι τιμές στους ssd περιμένουμε να ανέβουν, είναι και αρκετά παλιό μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το μικρότερο (1ΤΒ) για 2o backup αρχείων και κυρίως φωτογραφιών. Αγορά περίπου πριν 2 χρόνια. Δεν έχω ενθουσιαστεί με την ταχύτητα (δεν την έχω μετρήσει με πρόγραμμα), αλλά δεν είχα και ποτέ κανένα πρόβλημα. Τσίμπησα 1. Ευχαριστώ ts.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαντλήθηκε. 

Πρόλαβα και πήρα και εγώ έναν, ευχαριστούμε ts.

Ήταν πολύ δυνατή προσφορά γιατί βλέπω και στις δύο γνωστές πλατφόρμες, πως η επόμενη καλύτερη τιμή είναι 130 ευρώ. 

Επεξ/σία από Rebelos2018
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Rebelos2018 είπε

Είναι καλός ο δίσκος αυτός, είναι ανθεκτικός (στον χρόνο, όχι σε χτυπήματα διότι τον προσέχω) για αποθήκευση και μόνο; 

Για αποθηκευση και μονο δεν παιρνεις εναν ssd, οταν οι hdd ειναι 20-30 ευρω κατω. Βλεπεις και για καποιον που ανοιγει ευκολα στην περιπτωση που το βυσμα παθει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Για αποθηκευση και μονο δεν παιρνεις εναν ssd, οταν οι hdd ειναι 20-30 ευρω κατω. Βλεπεις και για καποιον που ανοιγει ευκολα στην περιπτωση που το βυσμα παθει τιποτα.

Τι εννοείς; 

Ήθελα οπωσδήποτε έναν σκληρό δίσκο 2tb. Ο hdd της Toshiba που πήρα πριν έναν μήνα είχε 80.

Δέκα ευρώ διαφορά και πήρα ssd τώρα. 

Έχω έναν σκληρό δίσκο εξωτερικό 3.5" seagate από το 2011 και έναν δεύτερο, toshiba desktopμε ίδια χαρακτηριστικά από το 2013. Δουλεύουν ακόμα, αλλά δεν θέλω να παίζω με την τύχη μου για αυτό είπα να πάρω νέους. Για backup στο backup, να μην κλαίω. 

Επεξ/σία από Rebelos2018
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Rebelos2018 είπε

Τους είδα και εγώ αλλά είπα να πάρω toshiba, από κριτικές και τώρα είδα την προσφορά και είπα να πάρω και έναν ssd. 

Το ερώτημα είναι αν ο ssd είναι καλύτερος από έναν hdd στον χρόνο. 

Όλα είναι σχετικά.

Εάν το HDD τον προσέξεις να μην χτυπηθεί, πέσει, δεν του τραβήξεις την παροχή την ώρα που γράφει κλπ τότε πιθανότατα θα σου αντέξει περισσότερο. Ίσως και για πάντα. Βέβαια όπως όλα τα μηχανικά μέρη θέλει να κινείται που και που. Τα data δεν θα έχουν πρόβλημα αλλά το drive ίσως. Γίνεται να αλλαχθεί βέβαια με κάποιο από άλλον δίσκο. Όχι ότι πιο εύκολο αλλά εφικτό.

Από την άλλη ο SSD δεν είναι καθόλου ευαίσθητος στην ίδια κακομεταχειριση. Αλλά ηλεκτρονική συσκευή είναι και όχι μηχανική οπότε οι πιθανότητες αστοχίας είναι μεγαλύτερες. Επίσης εχουν αναφερθεί κάποιες σειρές σε επώνυμους που εαν δεν τους χρησιμοποιούσες εχαναν τα data μέσα στον χρόνο. Κανονικά οι SSD μπορουν να κρατήσουν για χρόνια τα data χωρίς παροχή (αν και απ όσο ξέρω οι εταιρείες δεν το εγγυούνται επίσημα για πάνω από ένα χρόνο). Λένε για 10 χρόνια άνετα και ίσως και έως και 50. Αλλά το ρισκάρεις?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Όλα είναι σχετικά.

Εάν το HDD τον προσέξεις να μην χτυπηθεί, πέσει, δεν του τραβήξεις την παροχή την ώρα που γράφει κλπ τότε πιθανότατα θα σου αντέξει περισσότερο. Ίσως και για πάντα. Βέβαια όπως όλα τα μηχανικά μέρη θέλει να κινείται που και που. Τα data δεν θα έχουν πρόβλημα αλλά το drive ίσως. Γίνεται να αλλαχθεί βέβαια με κάποιο από άλλον δίσκο. Όχι ότι πιο εύκολο αλλά εφικτό.

Από την άλλη ο SSD δεν είναι καθόλου ευαίσθητος στην ίδια κακομεταχειριση. Αλλά ηλεκτρονική συσκευή είναι και όχι μηχανική οπότε οι πιθανότητες αστοχίας είναι μεγαλύτερες. Επίσης εχουν αναφερθεί κάποιες σειρές σε επώνυμους που εαν δεν τους χρησιμοποιούσες εχαναν τα data μέσα στον χρόνο. Κανονικά οι SSD μπορουν να κρατήσουν για χρόνια τα data χωρίς παροχή (αν και απ όσο ξέρω οι εταιρείες δεν το εγγυούνται επίσημα για πάνω από ένα χρόνο). Λένε για 10 χρόνια άνετα και ίσως και έως και 50. Αλλά το ρισκάρεις?

Και εγώ αυτό ήξερα, ότι ο hdd είναι πιο ανθεκτικός  στον χρόνο. Αλλά είπα να πάρω αυτόν, για δεύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...