Προς το περιεχόμενο

Απλό αντίγραφο κλειδιού αυτοκινήτου


b00mb00m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το καλοκαίρι πάω για μπάνιο, κάνω κωπηλασία και τα λοιπά... σκέφτηκα για λόγους ασφαλείας να φτιάξω ένα απλό κλειδί αυτοκινήτου, μόνο το μέταλλο ώστε να το κουβαλάω μαζί μου.

Την έχω πατήσει με το κινητό και δε θέλω να την πατήσω με το κλειδί, να το χάσω ή να καταστραφεί από το νερό. Έτσι θα αφήνω το κανονικό κλειδί μέσα στο αμάξι και θα κουβάλω μαζί μου αυτό. Στο σπίτι έχω 2ο κανονικό αλλά δε θέλω να το πάρω μαζί μου. Επίσης φοβάμαι και καμια κλοπή στην παραλία.

Υποθέτω είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Φυσικά μιλάω για σύγχρονο αυτοκίνητο (golf 2010) και όχι μοντέλα του '90.

Εφαρμόζει κανείς αυτό το σύστημα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειχα κανει και εγω στο προηγουμενο μου αμαξι για ακριβως τον ιδιο λόγο (τυχαινε κ πηγαινα για μπανιο μονος ενα φεγγαρι επειδη βαριοντουσαν το καθε μερα οι γυρω μου), φυσικα και γινεται, 8-10€ θα σου κοστισει χονδρικα, πρακτικα θες μονο το κελυφος με τη λαμα χωρις το τσιπ του κλειδιου (που ειναι το ακριβο σκελος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

 πρακτικα θες μονο το κελυφος με τη λαμα χωρις το τσιπ του κλειδιου (που ειναι το ακριβο σκελος)

Ναι αυτό θέλω, Μόνο τη λάμα για να ανοίξω την πόρτα. 10€ μια χαρά τιμή είναι.

Και μια απορία που έχω.η πόρτα οκ, θα ανοίγει κανονικά με αυτό το κλειδί. Θα μπορώ να βάλω μπροστά; Δηλαδή θα μπορεί να χρησιμοποιείται σαν βασικό κλειδί; Να κλειδώνει και να ξεκλειδώνει όπως τα παλιά αυτοκίνητα ή λόγω immobilizer δεν...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον το έχει κάνει:

Στην περίπτωσή μου, στο αυτοκίνητο δεν φαίνεται ο αφαλός κι έχει πρόσθετο κάλυμμα (στην χειρολαβή του οδηγού) που το βγάζεις για να ανοίξεις με το κλειδί. Υπάρχει περίπτωση το κάλυμμα αυτό να τα "παίξει" με τα τακτικά βάλε/βγάλε του καλοκαιριού;

(η προφανής σκέψη θα ήταν "βγάλτο και μην το ξαναβάλεις για εκείνο το διάστημα". Σκέφτομαι όμως ότι και μόνο που το συζητάμε εδώ, είναι κάτι που το κάνουν/σκέφτονται και άλλοι και άρα η απουσία του καπακιού από την πόρτα είναι σα να φωνάζει στους "ενδιαφερόμενους" ότι κάπου μέσα θα είναι και το κυρίως κλειδί :))

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, b00mb00m είπε

Ναι αυτό θέλω, Μόνο τη λάμα για να ανοίξω την πόρτα. 10€ μια χαρά τιμή είναι.

Και μια απορία που έχω.η πόρτα οκ, θα ανοίγει κανονικά με αυτό το κλειδί. Θα μπορώ να βάλω μπροστά; Δηλαδή θα μπορεί να χρησιμοποιείται σαν βασικό κλειδί; Να κλειδώνει και να ξεκλειδώνει όπως τα παλιά αυτοκίνητα ή λόγω immobilizer δεν...;

οχι δε θα μπορει να βαλει μπρος, ναι θα γυρναει θεωρητικα τη κλειδαρια αλλα εφοσον δεν εχει Immobilizer δε θα μπορει με τιποτα να βαλει μπροστά...

σε εμενα ηταν λιγο διαφορετικο γιατι πρακτικα ειχα αντιγραφο της μητρας του κλειδιου μονο κ το αμαξι ειχε start button, αρα μια η αλλη μονο τη πορτα μπορουσα να ανοιξω image.png.c760e123a5e56e0af2efb8c7b858ece6.png

12 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Για όποιον το έχει κάνει:

Στην περίπτωσή μου, στο αυτοκίνητο δεν φαίνεται ο αφαλός κι έχει πρόσθετο κάλυμμα (στην χειρολαβή του οδηγού) που το βγάζεις για να ανοίξεις με το κλειδί. Υπάρχει περίπτωση το κάλυμμα αυτό να τα "παίξει" με τα τακτικά βάλε/βγάλε του καλοκαιριού;

(η προφανής σκέψη θα ήταν "βγάλτο και μην το ξαναβάλεις για εκείνο το διάστημα". Σκέφτομαι όμως ότι και μόνο που το συζητάμε εδώ, είναι κάτι που το κάνουν/σκέφτονται και άλλοι και άρα η απουσία του καπακιού από την πόρτα είναι σα να φωνάζει στους "ενδιαφερόμενους" ότι κάπου μέσα θα είναι και το κυρίως κλειδί :))

Χαρη στα τωρινα μου αμαξια ειναι οπως το λες (νομιζω κ εσυ vag εχεις)... απο το βαλε βγαλε θα χαλασει οντως, οποτε δε το κανεις...

δε θα ελεγα οτι θα παει το μυαλο καποιου σε αυτο που σκεφτεσαι εσυ, αλλα μαλλον στο οτι εμεινες απο μπαταρια στο κλειδι κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, b00mb00m είπε

ωραία οπότε βγάζω ένα αντίγραφο απλά και μόνο για να ανοίγω την πόρτα και να το κουβαλάω μαζί μου

Ναι ναι , προσωπικα το εδενα στο κορδονι στο μαγιω κιολας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ναι ναι , προσωπικα το εδενα στο κορδονι στο μαγιω κιολας :P

Το ίδιο έκανα κι εγώ στο παλιό αυτοκίνητο. 2ο κλειδί, στο τσεπάκι του μαγιό και δεμένο με το σχοινάκι που έτσι κι αλλιώς είχε μέσα.

Και στα όρια της παράνοιας που με διακρίνει (ίσως φάνηκε και από το παραπάνω ποστ μου :)) βγαίνοντας από τη θάλασσα και ΠΡΙΝ το χρησιμοποιήσω στην κλειδαριά του έκανα κι ένα ξέπλυμα με γλυκό νερό (μήπως τα άλατα, στην κλειδαριά, σε βάθος χρόνου, μπλα μπλα μπλα :wacko:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, b00mb00m said:

Επειδή το καλοκαίρι πάω για μπάνιο, κάνω κωπηλασία και τα λοιπά... σκέφτηκα για λόγους ασφαλείας να φτιάξω ένα απλό κλειδί αυτοκινήτου, μόνο το μέταλλο ώστε να το κουβαλάω μαζί μου.

Την έχω πατήσει με το κινητό και δε θέλω να την πατήσω με το κλειδί, να το χάσω ή να καταστραφεί από το νερό. Έτσι θα αφήνω το κανονικό κλειδί μέσα στο αμάξι και θα κουβάλω μαζί μου αυτό. Στο σπίτι έχω 2ο κανονικό αλλά δε θέλω να το πάρω μαζί μου. Επίσης φοβάμαι και καμια κλοπή στην παραλία.

Υποθέτω είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Φυσικά μιλάω για σύγχρονο αυτοκίνητο (golf 2010) και όχι μοντέλα του '90.

Εφαρμόζει κανείς αυτό το σύστημα;;

Πρώτα από όλα συναγερμό έχει το αυτοκίνητο, και αν ναι οπλίζει-αφοπλίζει με τα κουμπιά lock-unlock του εργοστασιακού κλειδιού?

Αν ναι, τότε μόλις ξεκλειδώνεις θα χτυπάει ο συναγερμός μέχρι να πάρεις το κανονικό κλειδί από μέσα και να τον σταματήσεις.

Επίσης δεν είναι καλή ιδέα να αφήνεις το κανονικό κλειδί μέσα, αν το βρουν σε περίπτωση διάρρηξης θα χάσεις ολόκληρο το αυτοκίνητο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Το ίδιο έκανα κι εγώ στο παλιό αυτοκίνητο. 2ο κλειδί, στο τσεπάκι του μαγιό και δεμένο με το σχοινάκι που έτσι κι αλλιώς είχε μέσα.

Και στα όρια της παράνοιας που με διακρίνει (ίσως φάνηκε και από το παραπάνω ποστ μου :)) βγαίνοντας από τη θάλασσα και ΠΡΙΝ το χρησιμοποιήσω στην κλειδαριά του έκανα κι ένα ξέπλυμα με γλυκό νερό (μήπως τα άλατα, στην κλειδαριά, σε βάθος χρόνου, μπλα μπλα μπλα :wacko:)

εννοειται πλυσιμο με γλυκο νερο 😅 δεν ειναι παρανοια, απολυτα λογικη κινηση θα την ελεγα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Πρώτα από όλα συναγερμό έχει το αυτοκίνητο, και αν ναι οπλίζει-αφοπλίζει με τα κουμπιά lock-unlock του εργοστασιακού κλειδιού?

Αν ναι, τότε μόλις ξεκλειδώνεις θα χτυπάει ο συναγερμός μέχρι να πάρεις το κανονικό κλειδί από μέσα και να τον σταματήσεις.

Επίσης δεν είναι καλή ιδέα να αφήνεις το κανονικό κλειδί μέσα, αν το βρουν σε περίπτωση διάρρηξης θα χάσεις ολόκληρο το αυτοκίνητο.

συναγερμό δεν έχω.

κι εμένα δε μ αρέσει η ιδέα να ειναι το κλειδί μέσα διότι κάποιος που επιχειρήσει να μπεί για να κλέψει κανένα ψιλό, αν βρει το κλειδί θα του μπούνε ιδέες να πάρει το αυτοκίνητο. Προφανώς θα πρέπει να είναι κρυμμένο. Σε κάθε περίπτωση δε πάω στις ερημιές, υπάρχουν αυτοκίνητα γύρω και πολλά οπότε πιστεύω είναι μικρός ο κίνδυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, b00mb00m said:

συναγερμό δεν έχω.

Ok τότε.

2 minutes ago, b00mb00m said:

κι εμένα δε μ αρέσει η ιδέα να ειναι το κλειδί μέσα διότι κάποιος που επιχειρήσει να μπεί για να κλέψει κανένα ψιλό, αν βρει το κλειδί θα του μπούνε ιδέες να πάρει το αυτοκίνητο. Προφανώς θα πρέπει να είναι κρυμμένο. Σε κάθε περίπτωση δε πάω στις ερημιές, υπάρχουν αυτοκίνητα γύρω και πολλά οπότε πιστεύω είναι μικρός ο κίνδυνος.

Όπως το βλέπει ο καθένας, αν πιστεύεις ότι έτσι ο κίνδυνος είναι μικρός η δική μου γνώμη περισσεύει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, b00mb00m είπε

Έτσι θα αφήνω το κανονικό κλειδί μέσα στο αμάξι και θα κουβάλω μαζί μου αυτό.

Και άμα χάσεις και αυτό μετά πως θα ανοίξεις το αμάξι για να μπεις αφού το κανονικό κλειδί θα είναι μέσα? 

Φτιάξε κάμποσα, βάζε ένα στο μαγιό, ένα σαν μενταγιόν, ένα σε λουράκι στο χέρι, ένα σε σακουλάκι και κρύφτο στην άμμο κάτω απ' την ξαπλώστρα κλπ κλπ.

Αυτό που θες γίνεται πάντως. Το δικό μου έχει 2 κανονικά master, ένα valet key που λειτουργεί μόνο στην μίζα και δεν ξεκλειδώνει το πορτ μπαγκάζ (για όταν το δίνεις σε παρκαδόρους πχ) και ένα για ώρα ανάγκης που χωράει στο πορτοφόλι. Εσύ θες το τελευταίο λογικά. 

Σαν αυτό αριστερά

s-l1600.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν κατάλαβα σε τι θα χρησιμεύσει όλο αυτό και ποια είναι τα υπερ και τα κατά;

Ας πουμε ότι εχεις μαζι σου το μαϊμού κλειδί, το κανονικό μεσα και κανεις δουλεια, το ερωτημα παραμένει αν χασεις την μαϊμού στην θάλασσα πως θα ανοίξεις το αυτοκίνητο θα σπάσεις το τζαμί ή θα σου φέρει κάποιος το δεύτερο απο το σπίτι.

Πρακτικά δεν εχει καμία εφαρμογή αυτο που σκέφτηκες, ασε που τα κατά είναι περισσότερα, πως θα οπλίσεις τον συναγερμό φεύγοντας, τα κλειδιά μέσα στο αυτοκίνητο κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...