Προς το περιεχόμενο

Γιατι να τα εχω να καθονται;


suruklemes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, minosnikas είπε

Εντωμεταξύ δεν έχω διαβάσει μέχρι στιγμής κάποιον να προτείνει επενδυτικά / ασφαλιστικά ασφαλιστικών εταιριών τύπου ΝΝ accelerator+.
Εγώ εκεί ρίχνω κάθε μήνα ένα ποσό το οποίο δε θα μου λείψει.
https://www.nnhellas.gr/idiotes/ependysi/nn-accelerator

Και εγώ έχω μια ασφάλεια εκεί, Ultra Plan. Είχα και άλλες στο παρελθόν, έληξαν και εισέπραξα. Σαν μηνιαία αποταμίευση το βλέπω με μικρή απόδοση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, prometheas είπε

Μακριά από τις συμβουλες των Youtubers τύπου Τσούνη. Mόνο για τα commissions νοιάζονται. 

Μικρο καλάθι για να μην κλαίτε μετά.. 

Μόνο πρόεδρο επενδυτή...

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

19 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

κοιτα λιγο οχι οτι ειμαι κανενα ειδικος, εχω ψαξει για τον εαυτο μου δεν εχω ιδιαιτερες σχεσεις με επενδυσεις.
ετσι εχω πεισει εγω εμενα για το τι θα κανω...εσυ κανε οτι θες 😛 

το ολο ζητημα ξεκιναει πρωτιστως απο 2 πραγματα, το προφανες την οικονομικη κατασταση του επενδυτη και την ηλικια του/την οικογενειακη του κατασταση.
αλλιως επενδυει ενας 19χρονος, αλλιως ενας 60αρης αλλιως ενας μυριουχος αλλιως οι συνδιασμοι αυτων.
κανεις δεν θελει να χασει λεφτα....κανεις δεν ειναι ηλιθιος, αλλα προφανως αλλιως να χασεις 1k αλλιως να χασεις 20k αλλιως 1μυριο. αλλιως να εχεις 2 σπιτια, 1 εξωχικο και μια γκαρσονιερα να νοικιαζεις, αλλιως να ζεις στο υπογειο.
O καθε ανθρωπος εχει το δικο του επισης κριτηριο για το ακριβως θα πει "ασφαλες", για αυτο υπαρχουν και καποια τεστ για να δεις σε ποια βαθμιδα εισαι.  πχ https://www.getsmarteraboutmoney.ca/tools/investor-personality-quiz/
στανταρακι υπαρχουν καλυτερα απο αυτο δεν εκατσα να το ψαξω ιδιαιτερα.

Αλλα κατανοωντας αυτες τις basic ιδεες και μετα βαζωντας κατω τα οποια επενδυτικα εργαλεια υπαρχουν εκει εξω μπορεις να πεις, με βαση τη δικη μου ψυχολογια εγω οδηγουμαι προς τα εκει, προς αυτα τα 1-2-5 επενδυτικα οχηματα.
Και οταν συζηταμε για "επενδυση" μιλαμε εξ αρχης για κατι που ενεχει ρισκο!
αλλα απο την αλλη...εδω που εχουμε φτασει...με οσα τρελα εχουν συμβει σε αυτη την μπο...ο χωρα, δηλ πως ευκολο ειναι να θεωρησεις πως υπαρχει ασφαλεια σε τραπεζικο συστημα, σε ελληνικα ομολογα, σε ομολογα τραπεζων σε δεν ξερω και εγω τι. αυτο ειναι δικο σου να το κρινεις παλι.

το μονο που ειναι σιγουρο ειναι πως οι τοκοι σε εναν απλο καταθετικο λογ/μο σε μια οποιαδηποτε ελληνικη τραπεζα ειναι για κλαματα...ουτε καν για γελοια, μονο για κλαματα.
Την ωρα που οπου και αν ανοιξεις καναλι θα μιλαμε με τον εναν ή τον αλλο τροπο για πληθωρισμο.
Τωρα πρεπει να βρεις (αλλα μαλλον πιο ευκολα τον αισθανεσαι) τι στο διακο ειναι ο πληθωρισμος.

Αρα, οταν εχεις πληθωρισμο 8-10% και επιτοκια 0,02%....δεν ξερω, στο δικο μου μυαλο, το λογικο ειναι να ρισκαρεις κατι, οχι ολα, κατι ομως, μπας και σου κατσει κατι λιγο καλυτερο στη ζωη.

η μια ακομα παραμετρος/ιδιαιτεροτητα στην περιπτωση σου μπορει να θεωρησεις πως ειναι πως μπορει τον υπολογισμο του ρισκου να τον κανεις εσυ, αλλα στον παρνομαστη η ηλικια δεν ειναι η δικη σου μαλλον, αλλα του/των παιδιων σου.

εγω λοιπον που δεν ειμαι 40αρης και δεν εχω οικογενεια και παιδι(α), ειπα μπορω να το ρισκαρω καπως, και πηγα στο VWCE.
τι ειναι αυτο.....απλοικα, εχεις ακουσει τις εκφρασεις "οι πλουσιοι θα γινονται παντα πλουσιοτεροι", "too big to fall", "αν δεν μπορεις να τους νικησεις ακολουθησε τους" και αλλα τετοια γραφικα? ε στον οικονομικο τομεα αυτο μεταφραζεται σε κατι. εχεις ακουσει για google, meta, μικρομαλακι, τεσλα, apple,jp morgan κλπ? ε, αυτα ειναι σχεδον συνωνυμα.

επομενη σκεψη, οκ 1 απο αυτες τα επομενα 20 χρονια, οκ μπορει ο μαρκος ο ζουγκεμπερκης να τα κανει σκατα και να πεσει η meta....αλλα να πεσουν  και οι επομενες 200 υπερ τεραστιες τραπεζες, φαρμακοβιομηχανιες, τεχνολογικες εταιρειες?? για να πεσουν ολες μαζι ταυτοχρονα....τι θα εχει συμβει?
σκεψου το. Απαντηση, ειτε παγκοσμιος ειτε μετεωριτης. πραγματικα αυτα τα 2, τιποτα αλλο δεν γινεται να συμβει για να πεσουν ολα μαζεμενα.

επομενη σκεψη, δεν αμφιβαλλω πως η οικονομια κανει κυκλους αλλα απο το 1870 εως το 2023, αντικειμενικα δεν ειμαστε ολοι σαν χωρα/σαν ευρωπη/σαν κοσμος καλυτερα? οικονομικα μιλωντας, ο κοσμος δεν αναπτυσεται? δεν εξελισσεται? γιατι εχει συμβει αυτο? βασικα γιατι ο κοσμος παραγει πλουτο. αναπνεουμε για να παραγουμε πλουτο...τωρα ποιος τον καρπωνεται αλλο θεμα, αλλα γενικα εχουμε παραξει απειρο πλουτο, και παρολο που καποιοι εχουν ωφεληθει περισσοτερο απο αλλους, ο κοσμος ειναι καλυτερος σημερα απο οτι πριν 200/500/1000 χρονια.

αρα με αυτην την ξανα λεω basic παραδοχη, ποσο χρονο+διαθεση+ορξη για κατανοηση ισσολογισμων εχεις να μελετησεις ποια θα παει καλα τα επομενα 20χρονια? εγω, καθολου, κυριως διαθεση. basic γνωση υπαρχει, αλλα διαθεση καμια. υπαρχει καποιο επενδυτικο εργαλειο που μπορει να σε βοηθησει να επενδυσεις σε ολες μαζεμενα?
ναι υπαρχει, λεγεται etf.
τι ειναι το etf? ενα καλαθι το οποιο εχει μεσα μετοχες με καποιες εταιρειες.
πχ εταιρειες που ανηκουν στην αμερικη, στην ευρωπη, στην ελλαδα, στον τεχνολογικο τομεα, στις ανακυλωσιμες πηγες ενεργειες, στο ΑΙ,στις 500 μεγαλυτερες εταιρειες θες στον κοσμο, θες στο μιουρικα? θες στο ελλαδα? καλα στο ελλαδα δεν εχει 500, ποσες να ειναι 50-100? αλλα τεσπα η ιδεα αυτη ειναι. Αν πιστευεις πως ο κοσμος δεν θα ψοφησει σε 20 χρονια, γιατι να να μην αναπτυχθεις και εσυ οσο θα αναπτυχθει ολος ο κοσμος? ή ολος ο τεχνολογικος τομεας μονο? ή οσο το ΑΙ μονο? αλλα και αν ο ταδε τομεας παει σκατα γιατι καποιος αλλος σεισμος/καταποντισμος ερθει θα πας και εσυ.

Εγω βαζω τα λεφτα μου στο οτι γενικα η οικονομια μετα απο για μενα 35χρονια θα ειναι πιο ψηλα απο οτι η οικονομια σημερα, στα etfs που ακολουθουν τον δεικτη οπως ο sp500/ all world top500
Aπο εκει και περα, θα προτεινα να δεις ποιος ειναι ο warren buffet αν δεν ξερεις πχ και η berkshire hathaway, τι ειναι η stadards & poors, ποιος ο sp500 και να δεις ποια ειναι η συμβουλη του σε τυπικους επενδυτες

ειναι παρα πολλα για μπορεσω να τα γραψω σε ενα τυπικο φορουμ τοπικ. αλλα για μενα αυτη η καλυτερη συμβουλη για τον περισσοτερο κοσμο. στα ελληνικα υπαρχουν διαφορα καναλια που αναλυουν το θεμα, με σιγουρα πιο γνωστο τον τσουνη

αλλα ολα αυτα, αν εισαι 60αρης και περιμενεις να βγεις στην συνταξη σε 7 χρονια...ολα αυτα τσαμπα τα εγραψα γιατι εκει δεν εχεις τον χρονο να ρισκαρεις το τι θα γινει στο τοσο αμεσο μελλον (οκ ναι ειπαμε εισαι 40 αλλα θελω να δειξω την λογικη, ξερεις για να μην ακολουθησεις τυφλα τις μπουρδες μου γιατι ειπα 4-5 αγγλικες μλκς και νομισεις πως ξαφνικα ειμαι κανενας μεγας επενδυτης ή κατι τετοιο)

αυτα βαριεμαι να γραψω αλλα, ποιος θα τα διαβασει αλλωστε 😛 

ευχαριστώ πολύ, ησουν κατατοπιστικότατος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2024 στις 2:22 ΜΜ, kogba είπε

Και εγώ έχω μια ασφάλεια εκεί, Ultra Plan. Είχα και άλλες στο παρελθόν, έληξαν και εισέπραξα.

Πόσα χρονια/δεκαετιες περιμενες για το καθενα?

Στις 4/3/2024 στις 4:15 ΜΜ, 1comment είπε

Σιγά το ποσό που θες και τόκο!

Δυο-τρια χρονια μπορεις να βγαλεις με αυτο το ποσο. Αρκει να μην εχεις δανειο ή ενοικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dasos2024 είπε

Πόσα χρονια/δεκαετιες περιμενες για το καθένα;

10 και 15. Όχι συνεχόμενα όμως, τα έκανα με μικρή διαφορά, σε διαφορετικές τράπεζες, όπου υπήρχε η καλύτερη προσφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kogba είπε

10 και 15. Όχι συνεχόμενα όμως, τα έκανα με μικρή διαφορά, σε διαφορετικές τράπεζες, όπου υπήρχε η καλύτερη προσφορά. 

Πως οχι συνεχομενα? Τα ασφαλιστικα/επενδυτικα προγραμματα κρατανε 10, 15 ή και παραπανω χρονια αλλα ειναι συνεχομενα.

Δε μου λες τωρα κατι, οταν εξαργυρωνες τα δηλωνες την εφορια? Γιατι αν δωσεις πχ. 10.000 και παρεις μετα απο 10 χρονια 15.000, πως θα δηλωσεις 15.000 αφου το κερδος ειναι μόνο 5.000 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Πως οχι συνεχομενα? Τα ασφαλιστικα/επενδυτικα προγραμματα κρατανε 10, 15 ή και παραπανω χρονια αλλα ειναι συνεχομενα.

Δε μου λες τωρα κατι, οταν εξαργυρωνες τα δηλωνες την εφορια? Γιατι αν δωσεις πχ. 10.000 και παρεις μετα απο 10 χρονια 15.000, πως θα δηλωσεις 15.000 αφου το κερδος ειναι μόνο 5.000 🤔

Εννοώ ότι δεν περίμενα να τελειώσει το ένα για να αρχίσω άλλο πρόγραμμα. Άνοιξα ένα στην χ τράπεζα και ένα ακόμη στην ψ, όταν μπορούσα και ήταν κάτι που έκρινα ότι αξίζει. 

 

Όχι, δεν δήλωσα ποτέ κάτι. Ούτε και με ενόχλησε κανείς. Δεν ήταν και μαύρο χρήμα να ασχοληθεί η τράπεζα ή η εφορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kogba είπε

Εννοώ ότι δεν περίμενα να τελειώσει το ένα για να αρχίσω άλλο πρόγραμμα. Άνοιξα ένα στην χ τράπεζα και ένα ακόμη στην ψ, όταν μπορούσα και ήταν κάτι που έκρινα ότι αξίζει. 

 

Όχι, δεν δήλωσα ποτέ κάτι. Ούτε και με ενόχλησε κανείς. Δεν ήταν και μαύρο χρήμα να ασχοληθεί η τράπεζα ή η εφορία. 

ναι γιατί λογικά το αρχικό κεφάλαιο θεωρειται ήδη φορολογημένο ενώ το επιτόκιο εισπράτεται αφού αποδόσει τον φόρο η τράπεζα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kogba είπε

Όχι, δεν δήλωσα ποτέ κάτι. Ούτε και με ενόχλησε κανείς. Δεν ήταν και μαύρο χρήμα να ασχοληθεί η τράπεζα ή η εφορία. 

Kανονικα ολα τα εισοδηματα πρεπει να δηλωνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Kανονικα ολα τα εισοδηματα πρεπει να δηλωνονται.

Τα χρήματα υπήρχαν ήδη στην τράπεζα, και στις δύο περιπτώσεις. Κανονικά δηλωμένα και φορολογημενα. 

 

Έγινε η ασφάλεια, έληξε, εισέπραξα. Φαντάζομαι, εισέπραξε και το κράτος τόκους;  Να τα ξαναδηλωσω, όχι, δεν πρόκειται. Τα τραπεζικά στοιχεία μου τα έχουν, ας κάνουν έλεγχο οι ίδιοι με την τράπεζα ή ότι θέλουν. 

 

Εκτός και αν το κάνει ο λογιστής μου χωρις να γνωρίζω, όταν κάνει την δήλωση. Δεν ασχολούμαι πολύ εγώ. 

Επεξ/σία από kogba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 5/3/2024 στις 12:46 ΠΜ, vagos789 είπε

10.000 τα χωριζεις σε δεκα κομματια και καθε μηνα αγοραζεις ενα etf αμερικανου δεικτη πχ Nasdaq,με επαναεπενδυση μερισματος. 
Μετα τα ξεχνας για 20 χρονια. Οταν πας να τα εξαργυρωσεις,θα εχουν δεκαπλασιαστει. 

Δεν το κατάλαβα αυτό... 10 κομμάτια με 1 etf ; Μήπως εννοείς 10 διαφορετικά etf;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, The_Judas said:

Δεν το κατάλαβα αυτό... 10 κομμάτια με 1 etf ; Μήπως εννοείς 10 διαφορετικά etf;

Προφανώς εννοεί ότι κάθε μήνα επενδύεις 1000€ σε κάποιο συγκεκριμένο ETF, αγοράζοντας όσα τεμάχια του ETF αντιστοιχούν στα 1000€ (πχ στο vuaa αντιστοιχούν ~11,11 τεμάχια).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα κέρδη από ασφάλειες είναι αφορολόγητα, γιατί δεν θεωρούνται επενδυτικό προϊόν. Με επιφύλαξη βέβαια. Με έτρωγε ένας τραπεζικός να κάνω, για να πάρει το bonus του αλλά δεν έκανα, έκανα αμοιβαίο το οποίο πήγε για 2 χρόνια τρένο και μετά όταν χρειάστηκε να το ρευστοποιήσω γιατί χρειαζόμουν τα χρήματα, είχε χάσει τα κέρδη και είχε χάσει και ακόμα 2%. Και υποτίθεται ήταν χαμηλού ρίσκου, αλλά covid, Ουκρανία...να το έχουν αυτό στο μυαλό όσοι ψάχνονται για επενδύσεις...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...