Προς το περιεχόμενο

Έχει μειωθεί η ζήτηση εργαζόμενων στην πληροφορική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 minutes ago, V.I.Smirnov said:

Το να φτάσεις τελικά να δουλέψεις ακριβώς εκεί ίσως είναι απίθανο.
Αλλά το να κάνεις MSc σε σχετικό τομέα και να έχεις την βιτρίνα είναι ήδη πολύ σημαντικό για να ξεχωρίσεις.
Στο ΕΜΠ έχει μαθήματα που αφορούν πυρηνικούς αντιδραστήρες. Δεν μπορεί να τα πάρει κάποιος φοιτητής;   δεν μπορεί να ενδιαφερθεί να μελετήσει γι αυτά τα θέματα,  και μετά να ψάξει στο εξωτερικό ένα MSc σε τέτοιους τομείς για να αποκτήσει τη βασική βιτρίνα ;
Στα προγραμματιστικά που έχουν λυσσάξει όλοι πώς το κάνει δηλαδή;
Μια χαρά μπορεί λοιπόν, απλώς δεν το κάνει επειδή είναι κοντόφθαλμος....

-

Έχεις καταλάβει ότι άλλαξες θέμα στην πλοκή του διαλόγου;Πως φτάσαμε στα f16 όπως λέει και ο από πάνω;Επειδή το ξανά ρώτησα ….εισαι ακαδημαϊκός για να μας λυθούν κάποιες απορίες;Οτιδήποτε γράφεις με την έκταση που δίνεις και τους τρόπους που χρησιμοποιείς υπερβολές και μειώσεις άλλων κλάδων μου θυμίζει συμπεριφορές καθηγητών κι εργαστηριακών που είχα…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Σπυρος Ζιαβρος είπε

Έχεις καταλάβει ότι άλλαξες θέμα στην πλοκή του διαλόγου;Πως φτάσαμε στα f16 όπως λέει και ο από πάνω;Επειδή το ξανά ρώτησα ….εισαι ακαδημαϊκός για να μας λυθούν κάποιες απορίες;Οτιδήποτε γράφεις με την έκταση που δίνεις και τους τρόπους που χρησιμοποιείς υπερβολές και μειώσεις άλλων κλάδων μου θυμίζει συμπεριφορές καθηγητών κι εργαστηριακών που είχα…

Όχι, δεν είμαι ακαδημαϊκός.
Κι αν διάβαζες όλη τη συζήτηση, κι όχι μια-δυο λέξεις απομονωμένα που σου χτύπησαν στο μάτι θα καταλάβαινες περισσότερα...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η λύση σε γενικευμένα φαινόμενα υποβάθμισης εξιδεικευμένων επαγγελμάτων που έβγαλαν τα μάτια τους πάνω απ' τα βιβλία δεν μπορεί να είναι "πήγαινε γίνε πυρηνικός επιστήμονας ή ό,τι πιο niche υπάρχει στο εξωτερικό για να είσαι σπάνιος στον εργοδότη σου" αλλά πήγαινε συνδικαλίσου. Επίσης πιο εύκολα θα βγάλεις λεφτά παίρνοντας λίγα από πολλούς (κομμώτριες, καφετέριες, πολ. μηχ για άδειες, πεα, γιατρούς και νομικούς κτλ), παρά να βασίζεσαι σε έναν εργοδότη να σου δώσει τον σούπερ μισθό απ' την τσέπη του.

Επεξ/σία από rain-man
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο αρχικό μας θέμα.

1. Ζήτηση

Δεν έχει μειωθεί η ζήτηση, απλά έχουν αλλάξει οι κλάδοι που έχουν ζήτηση. Κάποτε υπήρχε ζήτηση για web developers. Τώρα με το joomla και το wordpress ο καθένας μπορεί να μάθει να φτιάχνει ιστοσελίδες οπότε υπάρχουν αμέτρητοι web developers που υπερκαλύπτουν την αγορά.

Αντίθετα υπάρχει τρελή ζήτηση σε AI, cloud engineers, data engineers, κλπ.

Οι πρώτοι που μπαίνουν σε έναν κλάδο παίρνουν καλύτερους μισθούς. Όταν κορεστεί η αγορά δεν υπάρχει λόγος να δώσουν μεγάλους μισθούς.

Τώρα με τα LLM, Github Copilot κλπ θα μειωθεί η ζήτηση σε junior developers αλλά κάποια στιγμή θα πλησιάζουν στην σύνταξη οι senior οπότε θα αυξηθεί πάλι η ζήτηση για junior. Στο εξωτερικό οι senior ξεκινούν την συνταξιοδότηση από τα 45 με 50.

2. Σπουδές

Οι σπουδές σε βοηθάνε πολύ να ξεκινήσεις πιο γρήγορα την καριέρα σου καθώς αρκετοί καθηγητές είναι δικτυωμένοι στην βιομηχανία.

Επίσης βοηθάνε επειδή για να σπουδάσει κάποιος συνήθως μετακομίζει σε μεγαλύτερη πόλη στην οποία υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να γνωρίζει τα κατάλληλα άτομα στον κλάδο.

Σίγουρα κάποιος με όρεξη στο χωριό μπορεί να γίνει κορυφαίος στον κλάδο του αλλά μένοντας στο χωριό δεν πρόκειται να καταφέρει πολλά. Κάποιος που θα είχε την δυνατότητα μέσω πανεπιστημίου να γίνει ο επόμενος Bill Gates αν μείνει στο χωριό στην καλύτερη να βγάζει ένα καλό εισόδημα.

3. Σχετικά με την ανάγκη για δια βίου μάθηση, στον κλάδο της πληροφορικής υπάρχουν πολλές ειδικότητες και το πεδίο είναι δυναμικό.

Υπάρχουν:

- πολλές ειδικότητες (web, game, back end, front end, database , AI,...)

- πολλά επίπεδα (junior, senior, architect)

- πολλές πλατφόρμες (windows, Linux, MacOS, android, embedded

- πολλοί κλάδοι (retail, βιομηχανία, aerospace, ...)

- πολλοί τομείς (software, hardware, network, infrastructure,...)

 

Τα πάντα είναι ρευστά. Κάποιοι θα πρέπει να αλλάζουν συνέχεια ρόλους και να μαθαίνουν νέα frameworks, άλλοι είναι πιο τυχεροί και κάνουν μόνιμα την ίδια δουλειά.

Μερικοί ρόλοι αλλάζουν υποχρεωτικά επειδή καταργείται ο προηγούμενος ρόλος τους αλλά και πάλι μπορούν με μικρή προσπάθεια να προσαρμοστούν στον νέο ρόλο.

Για παράδειγμα έστω ότι κάποιος είχε αναλάβει την διαχείριση των server μιας εταιρείας. Πλέον οι εταιρείες πηγαίνουν στο cloud. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα χάσει την δουλειά του, απλά θα πρέπει να μάθει και το cloud ώστε να κάνει migrate την προηγούμενη δουλειά του στα νέα δεδομένα.

@rain-man Δυστυχώς ο νόμος προσφοράς-ζήτησης λειτούργησε στους αποφοίτους. Για να πάρουν ψήφους τα κόμματα αύξησαν παράλογα τους εισακτέους σε κάθε σχολή και έδωσαν και τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΑΕΙ και στα ΤΕΙ. Έτσι αυξήθηκε οι προσφορά πτυχιούχων και παράλληλα μειώθηκαν οι τεχνίτες.

Αυτή την στιγμή ο μπετατζής στην Αθήνα παίρνει καθαρά καλύτερο μεροκάματο από τον διευθυντή νευροχειρουργικής σε δημόσιο νοσοκομείο.

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, rain-man είπε

Η λύση σε γενικευμένα φαινόμενα υποβάθμισης εξιδεικευμένων επαγγελμάτων που έβγαλαν τα μάτια τους πάνω απ' τα βιβλία δεν μπορεί να είναι "πήγαινε γίνε πυρηνικός επιστήμονας ή ό,τι πιο niche υπάρχει στο εξωτερικό για να είσαι σπάνιος στον εργοδότη σου" αλλά πήγαινε συνδικαλίσου. Επίσης πιο εύκολα θα βγάλεις λεφτά παίρνοντας λίγα από πολλούς (κομμώτριες, καφετέριες, πολ. μηχ για άδειες, πεα, γιατρούς και νομικούς κτλ), παρά να βασίζεσαι σε έναν εργοδότη να σου δώσει τον σούπερ μισθό απ' την τσέπη του.

Το παράδειγμά μου φίλε μου ήταν τυχαίο, με την έννοια ότι για τους μηχανικούς υπάρχουν ακόμη πολλοί κλάδοι που είναι παρθένοι από κόσμο, ενδιαφέροντες και έχουν καλές απολαβές και προοπτικές καριέρας.
Για τα συνδικάτα τα έγραψα νωρίτερα, συμφωνώ, υπό την προυπόθεση ότι δεν γίνεται κατάχρηση που τελικά καταλήγει σε νταβατζηλίκι (όπως κάνει το ΤΕΕ ας πούμε). Ωστόσο, οι επαγγελματίες της πληροφορικής δεν το θέλουν διότι νομίζουν ότι μπορούν να υπερασπιοτούν τα επαγγελματικά τους δικαιώματα και το κέρδος τους σε ατομικό επίπεδο. Αυτό όμως δεν πετυχαίνει πάντα και σε όλους τους εργαζόμενους του κλάδου......

-


 

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, StavrosD είπε

@rain-man Δυστυχώς ο νόμος προσφοράς-ζήτησης λειτούργησε στους αποφοίτους. Για να πάρουν ψήφους τα κόμματα αύξησαν παράλογα τους εισακτέους σε κάθε σχολή και έδωσαν και τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΑΕΙ και στα ΤΕΙ. Έτσι αυξήθηκε οι προσφορά πτυχιούχων και παράλληλα μειώθηκαν οι τεχνίτες.

Αυτή την στιγμή ο μπετατζής στην Αθήνα παίρνει καθαρά καλύτερο μεροκάματο από τον διευθυντή νευροχειρουργικής σε δημόσιο νοσοκομείο.

Είναι αλήθεια αυτό. Ο πληθωρισμός υποβαθμισμένων πτυχίων βλάπτει τους σοβαρούς επαγγελματίες που μάτωσαν για το δικό τους πτυχίο. Η πανεπιστημιακή εκπαίδευση θα έπρεπε να είναι υψηλού επιπέδου και κατά συνέπεια να απευθύνεται στους καλύτερους, αντί να γίνεται αντικείμενο πολιτικής και οικονομικής εκμετάλλευσης. Μηχανικός ή φυσικός κάποιος που περνάει στο πανεπιστήμιο με 10 γενικό μεσό όρο και 4 στα μαθηματικά δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ρεαλιστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Aprile said:

Το θέμα είναι ότι από την στιγμή που το Ai θα μπορεί να γράφει κώδικα τί θα γίνει με τους χαμηλά στην ιεραρχία ή νεοεισερχόμενους στην αγορά της πληροφορικής.

Πραγματικά , έχω πολλές απορίες σχετικά με αυτό.... Δλδ πως ακριβώς το σκέφτεστε; Θα λέτε πχ στο ΑΙ, φτιάξε μου μια εφαρμογή που να μου κλείνει αυτόματα διακοπές και αυτό θα το κάνει; Και ότι αυτό το εργαλείο θα  δοθεί δωρεάν σε όλους; Η ότι θα πάει μια ναυτηλιακή πχ, θα δώσει στο AI όλο το legacy code της και θα του πει, κάνε μου migrate σε ότι πιο σύγχρονο υπάρχει, και αυτό θα το κάνει, και μάλιστα σωστά;

Να είστε σίγουροι πως αν ποτε βγει κάτι τέτοιο,
όχι απλα δεν θα είναι δωρεάν, θα κοστίζει όσο 500 developers το μήνα.

Για την ώρα πάντως, το ΑΙ ούτε ένα τεστ δεν μπορει να γράψει σωστά.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα γράψω και εγώ την εμπειρία μου απο την μεριά μου (20 χρονια εμπειρίας στο ΙΤ με τα τελευταία 10 χρονια έμφαση στο cloud σε πολυεθνική), τα τελευταία 2 χρόνια έχω βρεθεί σε κάποια official meetup με φοιτητές 4ου ετους από σχολές πληροφορικής οι οποίοι έρχονται σε πρώτη επαφή  με μεγάλη εταιρεία και σκοπός της συνάντησης είναι να εξερευνήσουν με τι θέλουν να ασχοληθούν επαγγελματικά μετά το τέλος της σχολής.

Αυτό που έχω διαπιστώσει σε όλες τις σχολές (ΑΕΙ πληροφορικής) είναι ότι υπάρχει ένα τεράστιο disconnect μεταξύ του τi ζητάει η αγορά με αυτά που διδάσκουν οι καθηγητές. Π.χ. αυτήν την στιγμή υπάρχει μεγάλο κενό από devops και cloud engineers με γνώσεις python, terraform, ansible κτλ. Επίσης υπάρχει μεγάλη ανάγκη για data engineers (με έμφαση σε datalakes, DBMS κτλ) με τους πιο hot hot providers να είναι AWS πρώτη και Azure δεύτερη (ακολουθούν GCP, oracle κτλ)

Δυστυχώς το curriculum των σχολών που έχω συζητήσει το πολύ να αγγίζει επιφανειακά αυτούς τους τομείς και οι φοιτητές (οι οποίοι κατά το πλείστο ακολουθούν τυφλά και μόνο την ύλη) δεν είχαν γνώσεις καθόλου στο αντικείμενο.

Φυσικά και τα αίτια βρίσκονται στους καθηγητές τους οποίους πάντα τους ρωτάω για τους λόγους και εμμέσως πλην σαφώς η απάντηση ειναι "αφου δεν γνωρίζουμε εμείς πως να το διδάξουμε?"

Το διαταύτα είναι ότι ελάχιστοι φοιτητές ασχολούνται απο μόνοι τους (θα έλεγα το πολύ 5%) και έχουν αποκτήσει ένα βήμα παραπάνω το οποίο όμως για μένα σε ένα interview για juniοr θεση θα ειναι το ατού που θα με κάνει να πώ ναί κατευθείαν.

Αυτό το οποίο για μένα αντιπροσωπεύει ένα πτυχίο πλέον δεν είναι οι γνώσεις, αλλά η δυνατότητα να ελίσσεται κάποιος σε ένα περιβάλλον με "συναδέλφους" και να μπορεί να αποδώσει μέσα σε μια ομάδα καθώς και να δουλέψει μέσα σε μια ομάδα. Επίσης είναι η δομημένη σκέψη και η σύνταξη documentation και report τα οποία είναι skills τα οποία αποκομίζεις στα χρόνια της σχολής.

Στην αντιπέρα όχθη, έχουμε τους self taught, μια κατηγορία εργαζομένων που στο μεγαλύτερο ποσοστό τους έχουν εξειδίκευση σε αυτό που θα κάνουν apply, κυρίως γιατί έχουν αναλώσει όλο τους τον χρόνο για το συγκεκριμένο αντικείμενο, οπότε αυτούς μπορείς να τους πας και σε ανώτερες θέσεις (όχι management) για τις γνώσεις τους. Αυτό το οποίο πρέπει να εξακριβώσεις είναι εαν θα μπορέσει να συνεργαστεί σε μια ομάδα και να αποδώσει σε ενα περιβάλλον που δεν ειναι (lone wolf).

Αυτά ισχύουν σε θέσεις junior κυριώς, γιατι εαν σου έρθει για senior θεση άνθρωπος με 10-15 χρονια στον κλάδο δεν παίζει ρόλο το τι σπούδασε αλλα η δουλεία και τα project που έχει κάνει. 

Θεωρούμε δυνατό green flag ανθρώπους που τελείωσαν άσχετη με το ΙΤ σχολή και μετά μόνοι τους μελέτησαν και εξειδικεύτηκαν., Π.χ. απόφοιτος φυσικού, τελειώσε σπουδές και στο ενδιάμεσο ασχολούταν με devops τεχνολογίες και αφού τελείωσε και τον στρατό επένδυσε άλλους 12 μήνες στην μελέτη. Ήρθε για θέση junior και τον πήραμε σε ανώτερη θέση γιατι συνδύασε the best of two worlds. 

 

 

Επεξ/σία από cyberguy
  • Like 6
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filip123go είπε

Για την ώρα πάντως, το ΑΙ ούτε ένα τεστ δεν μπορει να γράψει σωστά.

Το AI βοηθάει πολύ όσους γνωρίζουν ήδη αρκετά καλά προγραμματισμό καθώς και την ορολογία στα Αγγλικά. Επίσης βοηθάει όσους μαθαίνουν.

Είμαι πολυτεχνίτης, μου αρέσει να μαθαίνω νέα framework. Δεν θα αναλύσω με πόσα Frameworks έχω παίξει, αλλά είμαι πιστοποιημένος σε AI, Deep Learning, NLP, Azure Devops, Android (Java), Android (Kotlin), iOS developer, κλπ.

Στεναχωριόμουν επειδή μετά από μερικά χρόνια δεν θυμόμουν αρκετές λεπτομέρειες από τα παλιότερα Framework. Τώρα με τα LLM έχω πάρει τα πάνω μου, συμπληρώνει τα κενά μου και μπορώ πλέον να αναπτύξω ότι θέλω σε οποιαδήποτε πλατφόρμα είχα δουλέψει παλιότερα.

3 ώρες πριν, rain-man είπε

Μηχανικός ή φυσικός κάποιος που περνάει στο πανεπιστήμιο με 10 γενικό μεσό όρο και 4 στα μαθηματικά δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ρεαλιστικά.

Δυστυχώς και αυτοί βγαίνουν στην πιάτσα και υπογράφουν τα πάντα χωρίς καν αίσθηση της ευθύνης. Έχουν το "χαρτί" και υπογράφουν. Έτσι βλέπουν τις σπουδές, σαν ένα χαρτί που κάνανε αγγαρεία και το πήρανε για να σφραγίζουν ότι να'ναι. Έχω ακούσει ιστορίες για μηχανικούς που με 4~5000€ ακόμα και σε αυθαίρετο σε δημόσια έκταση χωρίς τίτλο ιδιοκτησίας ή άεια οικοδομής υπογράφουν βεβαίωση ότι είναι νόμιμο για να συνδεθεί με τα ΔΕΗ, ύδρευση, αποχέτευση, κλπ.

8 ώρες πριν, Kercyn είπε

Γιατί θα έλεγες ότι μηχανικοί άλλων κλάδων στρέφονται προς την πληροφορική; Είναι κακή ενημέρωση απ' τη σχολή τους; Είναι επειδή δεν υπάρχουν τόσο πολλές ή καλοπληρωμένες ευκαιρίες αλλού; Γιατί θα έλεγα ότι οι θέσεις σε R&D είναι μάλλον λιγότερες από τις θέσεις για senior Software Engineer (που τους ψάχνουν με το κυάλι).

Το ιδανικό για τις εταιρείες είναι μη πληροφορικάριος μηχανικός που γνωρίζει προγραμματισμό. Ιδιαίτερα μηχανολόγοι και ηλεκτρολόγοι με γνώσεις προγραμματισμού έχουν μεγαλύτερη ζήτηση και καλύτερες αποδοχές απ'ότι αν κάποιος γνωρίζει μόνο το ένα.

7 ώρες πριν, Aprile είπε

Το θέμα είναι ότι από την στιγμή που το Ai θα μπορεί να γράφει κώδικα τί θα γίνει με τους χαμηλά στην ιεραρχία ή νεοεισερχόμενους στην αγορά της πληροφορικής.

Προσωρινά θα μειωθεί η ζήτηση για junior προγραμματιστές. Οι mid-senior και οι senior θα κάνουν μια χαρά την δουλειά τους.

Όταν οι τωρινοί senior πάρουν σύνταξη τότε οι λίγοι Junior που θα ανέβουν σε senior θα γίνουν περιζήτητοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cyberguy είπε

Αυτό που έχω διαπιστώσει σε όλες τις σχολές (ΑΕΙ πληροφορικής) είναι ότι υπάρχει ένα τεράστιο disconnect μεταξύ του τi ζητάει η αγορά με αυτά που διδάσκουν οι καθηγητές. Π.χ. αυτήν την στιγμή υπάρχει μεγάλο κενό από devops και cloud engineers με γνώσεις python, terraform, ansible κτλ.

Με λίγα λόγια εσύ περιμένεις από φρέσκους απόφοιτους να ξέρουν υπερεξειδικευμένα frameworks που καλά καλά δεν υπήρχαν όταν πέρασαν στο πανεπιστήμιο και τα οποία μπορεί να μην υπάρχουν σε 10 χρόνια. Οι σχολές να μην έχουν μαθήματα βασικών γνώσεων μαθηματικών, φυσικής, αλγορίθμων, αρχιτεκτονικής υπολογιστών, τηλεπικοινωνίες γιατί αυτά είναι άχρηστα στην Ελλάδα που δεν παράγει υψηλή τεχνολογία και το r&d είναι ελάχιστο, και να έχουν μαθήματα στο Azure και το AWS και ό,τι άλλο βγει του χρόνου, λες και τα τελευταία δεν μπορεί να τα μάθει ο καθένας, ακόμη και χωρίς το υπόβαθρο του πανεπιστημίου. Νομίζω έχει χαθεί εντελώς η μπαλά και οι εργοδότες θέλουν τα πανεπιστήμια να γίνουν 5ετή ΙΕΚ χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα ώστε να παράγει ορδές από ημιαμόρφωτους αναλώσιμους και φυσικά φθηνούς npcs μπροστά από μια οθόνη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rain-man

Λες να ισχύουν οι θεωρίες συνωμοσίας που λένε ότι το σύγχρονο εκπαιδευτικό σύστημα σχεδιάστηκε για να βγάζει εργάτες;

https://medium.com/@sofialherani/the-dark-truth-of-the-educational-system-shaped-by-john-d-rockefeller-77bf1b0167dd

“I don’t want a nation of thinkers, I want a nation of workers.” — John D. Rockefeller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rain-man είπε

Με λίγα λόγια εσύ περιμένεις από φρέσκους απόφοιτους να ξέρουν υπερεξειδικευμένα frameworks που καλά καλά δεν υπήρχαν όταν πέρασαν στο πανεπιστήμιο και τα οποία μπορεί να μην υπάρχουν σε 10 χρόνια. Οι σχολές να μην έχουν μαθήματα βασικών γνώσεων μαθηματικών, φυσικής, αλγορίθμων, αρχιτεκτονικής υπολογιστών, τηλεπικοινωνίες γιατί αυτά είναι άχρηστα στην Ελλάδα που δεν παράγει υψηλή τεχνολογία και το r&d είναι ελάχιστο, και να έχουν μαθήματα στο Azure και το AWS και ό,τι άλλο βγει του χρόνου, λες και τα τελευταία δεν μπορεί να τα μάθει ο καθένας, ακόμη και χωρίς το υπόβαθρο του πανεπιστημίου. Νομίζω έχει χαθεί εντελώς η μπαλά και οι εργοδότες θέλουν τα πανεπιστήμια να γίνουν 5ετή ΙΕΚ χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα ώστε να παράγει ορδές από ημιαμόρφωτους αναλώσιμους και φυσικά φθηνούς npcs μπροστά από μια οθόνη.

Ακριβώς αυτό. Τα πανεπιστήμια δεν είναι για να διδάσκουν frameworks αλλά ουσιαστική, διαχρονική επιστημονική γνώση. Τα frameworks είναι εργαλεία που πρέπει να μάθει κάποιος μόνος του όταν θέλει βγει στην πιάτσα, πληρώνοντας όμως το τίμημα ότι ασχολείται με κάτι που είναι πρόσκαιρο και αναλώσιμο και πρέπει να το κυνηγάει συνέχεια για να είναι μέσα στην επαγγελματική μόδα της αγοράς. Όσο πιο καλά ξέρεις τα εργαλεία, τόσο πιο αποδοτικός είσαι στην καθημερινότητα της δουλειάς σου.
Αλλά ως ένα όριο. Για κάποιον που θέλει εξελίξει ουσιαστικά το υπόβαθρό του ως επιστήμονας αυτό καταλήγει να είναι χαμένος χρόνος.
Προσωπικά πέρασα από αυτό το στάδιο. Για του λόγου το αληθές, αυτά είναι μόνον μερικά από τα βιβλία προγραμματισμού που μελετούσα όταν ήμουν φοιτητής.


image.jpeg.3fa42d6225f03e42dceeb7a0cbbf47a0.jpeg

image.jpeg.e1fea057ff85e7014a4d6dac047f6422.jpeg

Ήμουν πολύ καλός αλλά τα παράτησα όταν συνειδητοποίησα ότι η σταθερή αξία δεν είναι το opengl και το directx αλλά πρωταρχικά η υπολογιστική και η διαφορική γεωμετρία - αυτά δηλ. που (πρέπει να) διδάσκονται στα πανεπιστήμια. Ίσως τα ξαναπιάσω κάποτε αλλά πάντως ποτέ δεν θα ξαναμπλέξω με frameworks που είναι δεμένα από συγκεκριμένες εταιρείες....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω με ενδιαφερον το θεμα και ειλικρινα απορω με καποια πραγματα.

Μιλατε για μισθους 1500-1900-2000-2500 καθαρα τον μηνα και απο πισω αραδιαζετε ενα σωρο προσοντα και μαλιστα και σε χωρες εκτος ελλαδας. (Αγγλια διαβασα πιο πανω νομιζω)

Βρε παιδια, αν δουλεψω 39 ωρες την εβδομαδα στην δουλεια μου θα πιασω περιπου 2500-2600 καθαρα τον μηνα εδω στην Γερμανια.

Τελικα βγαζω καλα λεφτα και δεν το ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BertaJourdan said:

Διαβαζω με ενδιαφερον το θεμα και ειλικρινα απορω με καποια πραγματα.

Μιλατε για μισθους 1500-1900-2000-2500 καθαρα τον μηνα και απο πισω αραδιαζετε ενα σωρο προσοντα και μαλιστα και σε χωρες εκτος ελλαδας. (Αγγλια διαβασα πιο πανω νομιζω)

Βρε παιδια, αν δουλεψω 39 ωρες την εβδομαδα στην δουλεια μου θα πιασω περιπου 2500-2600 καθαρα τον μηνα εδω στην Γερμανια.

Τελικα βγαζω καλα λεφτα και δεν το ξερω...

Ποιος μίλησε για Αγγλία και 1500€ καθαρά; Αν υπάρχει τέτοιο άτομο, να ξυπνήσει γιατί τον κλέβουν, εκτός και αν πρόκειται για εντελώς junior.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...