Προς το περιεχόμενο

Έχει μειωθεί η ζήτηση εργαζόμενων στην πληροφορική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έβαλα για συζήτηση γιατί είπα λες? Αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχουν βάλει ότι να ναι νούμερα απλά για να τραβήξουν βιογραφικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 498
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Giakop89 είπε

Το έβαλα για συζήτηση γιατί είπα λες? Αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχουν βάλει ότι να ναι νούμερα απλά για να τραβήξουν βιογραφικα. 

Γράφει κάπου αν η έρευνα είναι μόνο για Ελλάδα ?

Επίσης αναφέρει ότι βασίζεται σε 14 μισθούς . Τι σημαίνει αυτό ? Τον μισθό που αναγράφουν x 14 ή έχουν κάνει αναγωγή στο έτος ?

10 ώρες πριν, greekfragma είπε

 

ναι ένας junior αν πάει στη 1η δουλειά που θα τον ζητήσουν θα του δώσουν 10-20% πάνω από βασικό δηλαδή κάπου στα 900-1000μεικτά. για τέτοια εκμετάλλευση μιλάμε

έχω πολύ καλή εικόνα του κλάδου μιας και πριν λίγους μήνες ήμουν σε αναζήτηση και είδα τι έπαιζε.

άντε αν το 40-50% σου φαίνεται υπερβολικό να δεχθώ ένα σκαλοπάτι κάτω -30 έως -35%. Αυτά είναι.

Έχω και εγώ εικόνα γιατί εμπλέκομαι σε προσλήψεις εδώ και καιρό ( δεν τις κάνω εγώ)

Για το -20 με -30 θα συμφωνήσω , απλά το -50 μου φάνηκε υπερβολικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, tsofras είπε

Ένας junior παίρνει 900 μεικτά ?

Μήπως εννοείς entry level? Απλά μετά από 1.5 χρόνο πήγαινε σε άλλη και ζήτα 1000 καθαρά.
Δοκιμασμένο όταν πρωτoέποιασα developer.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Μήπως εννοείς entry level? Απλά μετά από 1.5 χρόνο πήγαινε σε άλλη και ζήτα 1000 καθαρά.
Δοκιμασμένο όταν πρωτoέποιασα developer.

Αυτό έγραψα και πιο πάνω , άλλο junior με 0 προϋπηρεσία  και άλλο με ένα χρόνο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tsofras είπε

Μεικτά είναι ρε μαν γιατί -40% με -50% ?

Ένας junior παίρνει 900 μεικτά ?

Οκ ας πούμε για έναν development leader μπορεί να είναι φουσκωμένο το 4700 αλλά το 4000 είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα

Θεωρώ ότι είναι φουσκωμένα κατα 20% σε κάποιες περιπτώσεις , σε άλλες μπορεί να πέφτουν και μέσα ανάλογα  τι ζητάνε για την θέση

Junior είναι κάποιος με 0 προυπηρεσία αλλά και με ένα έτος

Leader μπορεί να είσαι για 5 άτομα αλλά και για 15 κ.ο.κ

Σαν άλλο σχόλιο όσοι θέλετε να ασχοληθείτε με το επάγγελμα απο αγάπη μην κοιτάτε τους μισθούς , θα έρθουν

Όσοι μπήκαν στο επάγγελμα μόνο για τον μισθό (απο όσους έχω γνωρίσει στα 20 χρόνια που δουλεύω ) , είτε τελικά έμειναν με τον μισθό του Junior γιατί δεν μπόρεσαν για παραπάνω είτε παράτησαν το επάγγελμα

Κάντε ότι αγαπάτε στη ζωή σας γιατί θα σας φάει τα 2/3 της ζωής σας

Για Leader εννοείς το minimum 4000? Γιατι αυτοί γράφουν το minimum 4700.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια ειναι και το θέμα κόπος. Πχ. Αν έχεις spaghetti code και μαζεύεις τα ασυμμάζευτα χωρίς test κοκ τόε η τιμή μου πάει στα άπειρα ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Giakop89 είπε

Για Leader εννοείς το minimum 4000? Γιατι αυτοί γράφουν το minimum 4700.

To θέμα είναι πόσα παίρνεις στο χέρι και όχι οι μικτές αποδοχές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Giakop89 είπε

Κάποια μέλη της Randstad δημοσίευσαν τους εξής μισθούς για το τεχνολογικό τομέα στην Ελλάδα για το 2024 στο Linkedin.

 Νομίζω είναι υπερβολικά τα νούμερα ίσως για να τραβήξουν βιογραφικα στις θέσεις που ανοίγουν. Ποια η γνώμη σας? Πόσο ρεαλιστικά τα θεωρείτε τα νούμερα αυτά?

Λέει πως βασίζεται σε μεικτές αποδοχές και 14 μισθοί ανα έτος. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα ποσά προκύπτουν με τη λογική (μεικτός μισθός * 14 μισθοί το χρόνο) / 12. Με αυτό το σκεπτικό για junior dev (1800 * 12) / 14 = 1542 μεικτός μισθός, δηλαδή περίπου 1150 € καθαρά το οποίο δεν το λες φουσκωμένο ούτε υπερβολικό.

Επεξ/σία από Deus ex machina
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Deus ex machina said:

Λέει πως βασίζεται σε μικτές αποδοχές και 14 μισθοί ανα έτος. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα ποσά προκύπτουν με τη λογική (μικτός μισθός * 14 μισθοί το χρόνο) / 12. Με αυτό το σκεπτικό για junior dev (1800 * 12) / 14 = 1542 μικτός μισθός, δηλαδή περίπου 1150 € καθαρά το οποίο δεν το λες φουσκωμένο ούτε υπερβολικό.

 

Επίσης να σημειώσουμε οτι η Randstad είναι working agency στη κατηγορία fast food και όχι premium. Δηλαδή προωθεί κυρίως εισαγωγικές θέσεις με εισαγωγικούς μισθούς. Τσεκαρισμένο σε Ελλάδα και Ευρώπη. Αν όντως ο υπολογισμός είναι αυτός θεωρώ οτι όντως τα αρχικά πσοοστά μου είναι υπερβολικά και αναθεωρώ προς το -20 έως -30%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

δεν βαρεθήκαμε με τους developers, λες και δεν υπάρχουν άλλες εργασίες.....Nft Coding GIF

Διαβάζω τον τίτλο "Μισθοί τεχνολογικού τομέα" και γελάω ειρωνικά.
Η πληροφορική και οι τηλεπικοινωνίες είναι μόνον ένα μικρό τμήμα του τεχνολογικού τομέα - 
και μάλιστα πλέον από τα επαγγελματικώς χειρότερα σε ότι αφορά τις αποδοχές και τη σταθερότητα του επαγγελματικού περιβάλλοντος.
Έπηξε ο κόσμος στους κάθε λογής προγραμματιστές.

Τεχνολογία δεν είναι μόνον η ανάπτυξη λογισμικού.
Πολύ περισσότερο είναι π.χ. η κατασκευή ενός πτερυγίου ενός στροβίλου που αντέχει στις 100000 rpm στους 800 βαθμούς χωρίς κίνδυνο να σπάσει.
Αν ο κόσμος που θέλει να βγάλει λεφτά ήξερε πόσο πληρώνονται οι μηχανικοί που έχουν τέτοιες ειδικότητες (ανάπτυξη υλικών, αστοχία/μηχανική θραύσης, πυρηνικές εγκαταστάσεις κ.α.) την πληροφορική θα την είχε στο φτύσιμο.
Κι εκεί δεν μπορούν να παρεισφρήσουν ουρανοκατέβατοι από σεμινάρια στο udemy και στο youtube, πρέπει να έχεις σπουδάσει στ' αλήθεια....
Τα παραπάνω εκτός ελλάδας προφανώς (όχι ότι κι εδώ δεν έχει ευκαιρίες βέβαια).....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Giakop89 είπε

Κάποια μέλη της Randstad δημοσίευσαν τους εξής μισθούς για το τεχνολογικό τομέα στην Ελλάδα για το 2024 στο Linkedin.

 Νομίζω είναι υπερβολικά τα νούμερα ίσως για να τραβήξουν βιογραφικα στις θέσεις που ανοίγουν. Ποια η γνώμη σας? Πόσο ρεαλιστικά τα θεωρείτε τα νούμερα αυτά?

 

IMG_20240426_231155.jpg

ειναι ΜΕΙΚΤΑ οχι καθαρα.  αλλα και παλι ναι ειναι υπερβολικα πολλα σε σχεση με την πραγματικοτητα.

20 ώρες πριν, tsofras είπε

Μεικτά είναι ρε μαν γιατί -40% με -50% ?

Ένας junior παίρνει 900 μεικτά ?

Οκ ας πούμε για έναν development leader μπορεί να είναι φουσκωμένο το 4700 αλλά το 4000 είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα

Θεωρώ ότι είναι φουσκωμένα κατα 20% σε κάποιες περιπτώσεις , σε άλλες μπορεί να πέφτουν και μέσα ανάλογα  τι ζητάνε για την θέση

Junior είναι κάποιος με 0 προυπηρεσία αλλά και με ένα έτος

Leader μπορεί να είσαι για 5 άτομα αλλά και για 15 κ.ο.κ

Σαν άλλο σχόλιο όσοι θέλετε να ασχοληθείτε με το επάγγελμα απο αγάπη μην κοιτάτε τους μισθούς , θα έρθουν

Όσοι μπήκαν στο επάγγελμα μόνο για τον μισθό (απο όσους έχω γνωρίσει στα 20 χρόνια που δουλεύω ) , είτε τελικά έμειναν με τον μισθό του Junior γιατί δεν μπόρεσαν για παραπάνω είτε παράτησαν το επάγγελμα

Κάντε ότι αγαπάτε στη ζωή σας γιατί θα σας φάει τα 2/3 της ζωής σας

ενας Junior ναι θα παρει 900 μεικτα μην σου πω και λιγοτερα Θωμά, αν θυμαμαι εισαι σε ασφαλιστικη , εχω περασει χρονια σε ασφαλιστικες - ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ - , μεγαλυτερα κατεργα δεν υπαρχουν.

οι μισθοι δεν θα ερθουν αν δεν τους απαιτησεις - και μην μου πεις για εξελιξη , και να εξελιχθεις αν εισαι κοροιδο με 3 και 60 θα σε εχουν.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

ειναι ΜΕΙΚΤΑ οχι καθαρα.  αλλα και παλι ναι ειναι υπερβολικα πολλα σε σχεση με την πραγματικοτητα.

ενας Junior ναι θα παρει 900 μεικτα μην σου πω και λιγοτερα Θωμά, αν θυμαμαι εισαι σε ασφαλιστικη , εχω περασει χρονια σε ασφαλιστικες - ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ - , μεγαλυτερα κατεργα δεν υπαρχουν.

οι μισθοι δεν θα ερθουν αν δεν τους απαιτησεις - και μην μου πεις για εξελιξη , και να εξελιχθεις αν εισαι κοροιδο με 3 και 60 θα σε εχουν.

Σίγουρα εκτός των ασφαλιστικών πετυχαίνεις καλύτερα deals για αυτό λέω και εγώ για τα νούμερα. Κοντά σε αυτά δίνουμε εμείς που είμαστε "σφιγμένοι" σε σχέση με την αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...