Προς το περιεχόμενο

Έχει μειωθεί η ζήτηση εργαζόμενων στην πληροφορική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρετε αν έχουν αρχίσει στην Ελλάδα να χάνονται θέσεις εργασίας από την εξέλιξη της AI ή είναι νωρίς; Στην Αμερική έμαθα από πρώτο χέρι ότι τουλάχιστον οι Game developers έχουν ήδη πρόβλημα. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 486
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
27 λεπτά πριν, KyrGR είπε

Ξέρετε αν έχουν αρχίσει στην Ελλάδα να χάνονται θέσεις εργασίας από την εξέλιξη της AI ή είναι νωρίς; Στην Αμερική έμαθα από πρώτο χέρι ότι τουλάχιστον οι Game developers έχουν ήδη πρόβλημα. 

Μου ακούγεται απίστευτο. Πού το είδες αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, KyrGR said:

Ξέρετε αν έχουν αρχίσει στην Ελλάδα να χάνονται θέσεις εργασίας από την εξέλιξη της AI ή είναι νωρίς; Στην Αμερική έμαθα από πρώτο χέρι ότι τουλάχιστον οι Game developers έχουν ήδη πρόβλημα. 

ναι ήδη εχουν ξεκινησει οι sex workers robots!

Δεν ξερω ποιο blog εκανε copy paste καποιο αρθρο που ουτε καν ειδε αλλα θα σου ελεγα να μην ανησυχείς. Δεν θα χασεις την θεση σου απο AI. Φούσκα είναι που κανει το μπαμ και θα ξεφουσκώσει και θα μπει σε ενα σταθερο ρυθμο οπως ολες οι τεχνολογιες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, KyrGR said:

Ξέρετε αν έχουν αρχίσει στην Ελλάδα να χάνονται θέσεις εργασίας από την εξέλιξη της AI ή είναι νωρίς; Στην Αμερική έμαθα από πρώτο χέρι ότι τουλάχιστον οι Game developers έχουν ήδη πρόβλημα. 

Σε "δημιουργικά" αντικείμενα όπως UI designers ναι, πολλές εταιρείες χρησιμοποιούν ήδη AI εργαλεία ώστε να μειώσουν την εξάρτησή τους από αυτούς. Σε καμία περίπτωση δεν είναι production-ready τα αποτελέσματά τους, αλλά πιστεύω είναι ζήτημα μηνών να γίνουν. Καλά για marketing δεν το συζητώ, εκεί έχει ξεκινήσει η "σφαγή" εδώ και πολλούς μήνες πλέον.

Για developers θεωρώ πως ειδικά από mid και πάνω με βάση τα τωρινά δεδομένα τουλάχιστον δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Όσες φορές πήγα έστω λίγο να "ζορίσω" την AI, οι απαντήσεις της ήταν εκτός τόπου και χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, great είπε

ναι ήδη εχουν ξεκινησει οι sex workers robots!

Δεν ξερω ποιο blog εκανε copy paste καποιο αρθρο που ουτε καν ειδε αλλα θα σου ελεγα να μην ανησυχείς. Δεν θα χασεις την θεση σου απο AI. Φούσκα είναι που κανει το μπαμ και θα ξεφουσκώσει και θα μπει σε ενα σταθερο ρυθμο οπως ολες οι τεχνολογιες. 

Όταν είπα "από πρώτο χέρι" εννοώ από εργαζόμενο στενό συγγενή σε Αμερικανική μεγάλη εταιρεία. Απολύθηκαν 7 από τους 10 εργαζόμενους με τους οποίους συνεργαζόταν. Δεν έχω τις γνώσεις βέβαια να ελέγξω τον κώδικα που δίνουν τα online AI chats δεν είμαι προγραμματιστής, απλά διερωτώμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 λεπτά πριν, KyrGR είπε

Όταν είπα "από πρώτο χέρι" εννοώ από εργαζόμενο στενό συγγενή σε Αμερικανική μεγάλη εταιρεία. Απολύθηκαν 7 από τους 10 εργαζόμενους με τους οποίους συνεργαζόταν. Δεν έχω τις γνώσεις βέβαια να ελέγξω τον κώδικα που δίνουν τα online AI chats δεν είμαι προγραμματιστής, απλά διερωτώμαι.

Απ' όλους τους λόγους που μπορεί να απολύθηκαν, θα στοιχημάτιζα ότι το Έι-Άι είναι κάπου στο τέλος. Βέβαια δε μας διευκρίνισες αν είναι προγραμματιστές ή κάτι άλλο. Έχω καταλάβει ότι οι εταιρείες έχουν αρχίσει να καλοβλέπουν τομείς όπως γραφίστες, μουσικούς κλπ για να τους αντικαταστήσουν, αλλά δε νομίζω να είναι γενικευμένο (για την ώρα) ακόμα και για αυτούς τους κλάδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2024 στις 7:47 ΜΜ, xgol είπε

το θεωρω χυδαιο να εχει τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα ενας που εχει φαει τη ζωη του στα θρανια απ τα λυκειακα χρονια, εχει κριθει σε Πανεπ. Μεταπτυχιακο κ α. σε συγκριση με εναν που απλα εχει παρακολουθησει εκπαιδευτικα βιντεο. Δεν βρισκω καμια ηθικη στο παραπανω.

🤣

Φανταστείτε να δούλευε έτσι όπως περιγράφει ο κόσμος, ποιο θα ήταν το παγκόσμιο ΑΕΠ

Αυτό που ζητάς είναι η επιτομή του επιδόματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, panatha1369 said:

παιδια για infrastructure engineer (linux & security) ελλαδα ειναι καλα 28-30k καθαρα?

δεν ειμαστε αμερικη και μην μας κανεις να βγαζουεμ κομπιυτερακια δεν ξερουμε απο τετοια στον υπολογιστη.,γεροι ανθρωποι

ποσα ειναι τον μήνα καθαρα πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια μέλη της Randstad δημοσίευσαν τους εξής μισθούς για το τεχνολογικό τομέα στην Ελλάδα για το 2024 στο Linkedin.

 Νομίζω είναι υπερβολικά τα νούμερα ίσως για να τραβήξουν βιογραφικα στις θέσεις που ανοίγουν. Ποια η γνώμη σας? Πόσο ρεαλιστικά τα θεωρείτε τα νούμερα αυτά?

 

IMG_20240426_231155.jpg

Επεξ/σία από Giakop89
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι βλέπεις στα νούμερα βάλε -40% μη σου πω και -50% σε κάποιες περιπτώσεις

τα άλλα θέματα που έχεις απαντήσει δε σε χώραγαν και άνοιξες νέο;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greekfragma είπε

ότι βλέπεις στα νούμερα βάλε -40% μη σου πω και -50% σε κάποιες περιπτώσεις

τα άλλα θέματα που έχεις απαντήσει δε σε χώραγαν και άνοιξες νέο;

 

 

Μεικτά είναι ρε μαν γιατί -40% με -50% ?

Ένας junior παίρνει 900 μεικτά ?

Οκ ας πούμε για έναν development leader μπορεί να είναι φουσκωμένο το 4700 αλλά το 4000 είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα

Θεωρώ ότι είναι φουσκωμένα κατα 20% σε κάποιες περιπτώσεις , σε άλλες μπορεί να πέφτουν και μέσα ανάλογα  τι ζητάνε για την θέση

Junior είναι κάποιος με 0 προυπηρεσία αλλά και με ένα έτος

Leader μπορεί να είσαι για 5 άτομα αλλά και για 15 κ.ο.κ

Σαν άλλο σχόλιο όσοι θέλετε να ασχοληθείτε με το επάγγελμα απο αγάπη μην κοιτάτε τους μισθούς , θα έρθουν

Όσοι μπήκαν στο επάγγελμα μόνο για τον μισθό (απο όσους έχω γνωρίσει στα 20 χρόνια που δουλεύω ) , είτε τελικά έμειναν με τον μισθό του Junior γιατί δεν μπόρεσαν για παραπάνω είτε παράτησαν το επάγγελμα

Κάντε ότι αγαπάτε στη ζωή σας γιατί θα σας φάει τα 2/3 της ζωής σας

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tsofras said:

Μεικτά είναι ρε μαν γιατί -40% με -50% ?

Ένας junior παίρνει 900 μεικτά ?

Οκ ας πούμε για έναν development leader μπορεί να είναι φουσκωμένο το 4700 αλλά το 4000 είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα

Θεωρώ ότι είναι φουσκωμένα κατα 20% σε κάποιες περιπτώσεις , σε άλλες μπορεί να πέφτουν και μέσα ανάλογα  τι ζητάνε για την θέση

Junior είναι κάποιος με 0 προυπηρεσία αλλά και με ένα έτος

Leader μπορεί να είσαι για 5 άτομα αλλά και για 15 κ.ο.κ

Σαν άλλο σχόλιο όσοι θέλετε να ασχοληθείτε με το επάγγελμα απο αγάπη μην κοιτάτε τους μισθούς , θα έρθουν

Όσοι μπήκαν στο επάγγελμα μόνο για τον μισθό (απο όσους έχω γνωρίσει στα 20 χρόνια που δουλεύω ) , είτε τελικά έμειναν με τον μισθό του Junior γιατί δεν μπόρεσαν για παραπάνω είτε παράτησαν το επάγγελμα

Κάντε ότι αγαπάτε στη ζωή σας γιατί θα σας φάει τα 2/3 της ζωής σας

 

ναι ένας junior αν πάει στη 1η δουλειά που θα τον ζητήσουν θα του δώσουν 10-20% πάνω από βασικό δηλαδή κάπου στα 900-1000μεικτά. για τέτοια εκμετάλλευση μιλάμε

έχω πολύ καλή εικόνα του κλάδου μιας και πριν λίγους μήνες ήμουν σε αναζήτηση και είδα τι έπαιζε.

άντε αν το 40-50% σου φαίνεται υπερβολικό να δεχθώ ένα σκαλοπάτι κάτω -30 έως -35%. Αυτά είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εντωμεταξύ το 900 σήμερα είναι σαν να παίρνες 750 ξέρω γω πριν 2 χρόνια... το λέω γιατί μερικοί μπορούν να πουν ότι είναι μια χαρά για τους juniors, που δεν είναι.

όσον αφορά το παραπάνω. θέλουν να μας πουν ότι η χαμηλότερη τιμή για junior είναι 1800 μικτά - 1300 καθαρά? βασικά ότι υπάρχουν και juniors με 2800 μικτά - 1900 καθαρά?. haha.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...