Προς το περιεχόμενο

Έχει μειωθεί η ζήτηση εργαζόμενων στην πληροφορική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

αχαχαχα...τι λέτε ρε;  το διδκατορικό δεν είναι έργο;
Δεν είναι επίλυση πραγματικού προβλήματος - συχνά δε κι από το μηδέν;
Αλλά όχι, πραγματικές συνθήκες είναι να σε πρήζει ένας εργοδότης και να χτυπάς κάρτα 9-5...

Προσωπικά, πριν χρόνια σε συνεντεύξεις που τόλμησαν να μου υπαινιχθούν κάτι τέτοιο τους έτριψα τη μούρη και έφυγα χωρίς δεύτερη κουβέντα....

-

Άστο το διδακτορικό, την ερευνητική εργασία (με δηλωμένο 8ωρο εν τω μεταξύ, ένσημα κλπ) σε ερευνητικό κέντρο την προσπερνάμε τελείως. Άλωστε στα ερευνητικά κέντρα (είτε είναι κρατικά, είτε ιδιωτικά πχ Qualcomm Research) ασχολείσαι με υποθετικά προβλήματα και όχι πραγματικά, ούτε βρίσκεις λύσεις με νέες μεθόδους και αλγορίθμους, ούτε έχεις deadlines ούτε παραδοτέα.

Στο μεταξύ εταιρείες όπως openAI και Google προσλαμβάνουν δυνατούς ερευνητές με αστρονομικά ποσά από τα πανεπιστήμια και καθόμαστε και συζητάμε πως προβλήματα υπάρχουν μόνο στην Delloite και στην pwc. Δεν μου κάνει εντύπωση πως η ερεύνα στην ελλάδα και ειδικά στην πληροφορική είναι σε τέτοια μοίρα.

Επίσης για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα, δύο άλλα παιδιά μόλις τέλειωσαν το δικό τους phd τους έγινε πρόσληψη ως senior. Ούτε κατά διάννοια entry. Το περιστατικό με το 1200 μεικτά τα ανέφερα σαν αρνητικό παράδειγμα, από εκεί και πέρα ο καθένας γνωρίζει τι αξίζει και τι προσφέρει μακροχρόνια δέχεται ή απορρίπτει προσφορές.

Επεξ/σία από listerstorm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 486
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, listerstorm είπε

 Άλωστε στα ερευνητικά κέντρα (είτε είναι κρατικά, είτε ιδιωτικά πχ Qualcomm Research) ασχολείσαι με υποθετικά προβλήματα και όχι πραγματικά, ούτε βρίσκεις λύσεις με νέες μεθόδους και αλγορίθμους, ούτε έχεις deadlines ούτε παραδοτέα.

Στο μεταξύ εταιρείες όπως openAI και Google προσλαμβάνουν δυνατούς ερευνητές με αστρονομικά ποσά από τα πανεπιστήμια και καθόμαστε και συζητάμε πως προβλήματα υπάρχουν μόνο στην Delloite και στην pwc.

Λάθος κάνεις !
Στα ερευνητικά κέντρα, και παραδοτέα υπάρχουν και προθεσμίες και κρίση και επίκριση 😊.
Τουλάχιστον στον Δημόκριτο ξέρω τέτοιες περιπτώσεις - και μιλάμε για ερευνητές Α'.

Δεν είναι ασύδοτα και ξέφραγο αμπέλι όπως νομίζετε...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, listerstorm είπε

Δεν μου κάνει εντύπωση πως η ερεύνα στην ελλάδα και ειδικά στην πληροφορική είναι σε τέτοια μοίρα.

Με μόνο αυτήν σου την πρόταση ακύρωσες όλα τα προηγούμενα που είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Λάθος κάνεις

Λάθος κάνεις !
Στα ερευνητικά κέντρα, και παραδοτέα υπάρχουν και προθεσμίες και κρίση και επίκριση 😊.
Τουλάχιστον στον Δημόκριτο ξέρω τέτοιες περιπτώσεις - και μιλάμε για ερευνητές Α'.

Δεν είναι ασύδοτα και ξέφραγο αμπέλι όπως νομίζετε...

-

Εγώ δεν νομίζω τίποτα, διάβασε τι έγραψα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, listerstorm είπε

Εγώ δεν νομίζω τίποτα, διάβασε τι έγραψα πριν.

Γράφεις ότι στα ερευνητικά κέντρα "ούτε βρίσκεις λύσεις με νέες μεθόδους και αλγορίθμους, ούτε έχεις deadlines ούτε παραδοτέα".
Ή κατάλαβα λάθος;   Διότι αυτό δεν ισχύει.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Λάθος κάνεις

Λάθος κάνεις !
Στα ερευνητικά κέντρα, και παραδοτέα υπάρχουν και προθεσμίες και κρίση και επίκριση 😊.
Τουλάχιστον στον Δημόκριτο ξέρω τέτοιες περιπτώσεις - και μιλάμε για ερευνητές Α'.

Δεν είναι ασύδοτα και ξέφραγο αμπέλι όπως νομίζετε...

-

Όταν είπε ότι είχε εμπειρία δεν τον ρώτησα τυχαία αν είναι εργασιακή. Τα έχουμε ξαναακουσει, όπως είπα και παλαιότερα δεν ξεκίνησα να δουλεύω χθες. Έχουν δει πολλά τα μάτια μου όλα αυτά τα χρόνια από ψωνισμένους που στην πραγματικότητα δεν ξέρουν που παν τα 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Λάθος κάνεις

Λάθος κάνεις !
Στα ερευνητικά κέντρα, και παραδοτέα υπάρχουν και προθεσμίες και κρίση και επίκριση 😊.
Τουλάχιστον στον Δημόκριτο ξέρω τέτοιες περιπτώσεις - και μιλάμε για ερευνητές Α'.

Δεν είναι ασύδοτα και ξέφραγο αμπέλι όπως νομίζετε...

-

Στο Δημόκριτο δεν έχουν απλήρωτους ή/και με αστεία ποσά (αν εγκριθεί το κονδύλι) διδακτορικούς και μεταδιδακτορικούς; Δεν έχει διευθυντάδες/υπευθύνους να πάνε για 2-3 ώρες για τα φορτώσουν όλα σε άλλους και μετά να φύγουν; Δεν έχει επιβλέποντες που θέλουν συνεχές κυνήγι για να συνεχίσει η έρευνά σου (στην οποία θα μπει πρώτο-πρώτο το όνομά τους στο τέλος); Έχεις ακούσει κάτι από τα παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Στο Δημόκριτο δεν έχουν απλήρωτους ή/και με αστεία ποσά (αν εγκριθεί το κονδύλι) διδακτορικούς και μεταδιδακτορικούς; Δεν έχει διευθυντάδες/υπεύθυνους να πάνε για 2-3 ώρες για τα φορτώσουν όλα σε άλλους και μετά να φύγουν; Δεν έχει επιβλέποντες που θέλουν συνεχές κυνήγι για να συνεχίσει η έρευνά σου (στην οποία θα μπει πρώτο-πρώτο το όνομά τους στο τέλος); Έχεις ακούσει κάτι από τα παραπάνω;

Ναι (και έχει και χειρότερα), αλλά αυτά δεν αφορούν τους κανονικούς ερευνητές.
Αλλά πάντως η κατάσταση είναι καλύτερη από αλλού.

Επί προσωπικού, είχα προσληφθεί σε εταιρεία ως developer με αρχικό μισθό 1600€.
Με απλό msc, το 2011.  Τα έχω γράψει κι άλλοτε.
Μετά από έναν χρόνο παραιτήθηκα γιατί δεν με ενδιέφερε να γίνω προγραμματιστής.
Τώρα θα ζητούσα τα διπλά - κι όποιος τα 'δινε, αλλιώς γειά σας.
Σιγά που θ' αφήσω να με κρίνει ο κάθε παπάρας, που κυριολεκτικά δεν έχει ούτε τις μισές μου γνώσεις...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Γράφεις ότι στα ερευνητικά κέντρα "ούτε βρίσκεις λύσεις με νέες μεθόδους και αλγορίθμους, ούτε έχεις deadlines ούτε παραδοτέα".
Ή κατάλαβα λάθος;   Διότι αυτό δεν ισχύει.

-

Σαρκαστικό ήταν το κείμενο. Το αναιρούν τα προηγούμενα μου μηνύματα άλλωστε.

 

21 λεπτά πριν, Xdanger είπε

Όταν είπε ότι είχε εμπειρία δεν τον ρώτησα τυχαία αν είναι εργασιακή. Τα έχουμε ξαναακουσει, όπως είπα και παλαιότερα δεν ξεκίνησα να δουλεύω χθες. Έχουν δει πολλά τα μάτια μου όλα αυτά τα χρόνια από ψωνισμένους που στην πραγματικότητα δεν ξέρουν που παν τα 4

Εγώ απο την άλλη βλέπω αυτοαποκαλούμενους AI experts που αν τους ρωτήσεις ποια είναι η διαφορά iteration και epoch σε κοιτάνε σαν μαϊμού. Και όχι δημοσίευση (ούτε σε τυχάρπαστο ελληνικό συνέδριο όχι καμια neurips) ούτε πτυχίο δεν έχουν. Σίγουρα υπάρχουν παντού εξαιρέσεις και δεν γενικεύω ούτε σκοπεύω.

Επεξ/σία από listerstorm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, listerstorm είπε

Σαρκαστικό ήταν το κείμενο. Το αναιρούν τα προηγούμενα μου μηνύματα άλλωστε.

 

Εγώ απο την άλλη βλέπω αυτοαποκαλούμενους AI experts που αν τους ρωτήσεις ποια είναι η διαφορά iteration και epoch σε κοιτάνε σαν μαϊμού.

Έχει και τέτοιους, λογικό είναι. Είναι hot πεδίο ότι αρπάξουν όσο είναι στην μόδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

  

3 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Ναι, αλλά είναι άλλα τα προβλήματα εκεί, δεν θέλω να τα θίξω τώρα.
Πάντως η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη από αλλού.

Τότε ρε συ πώς μπορείς να λες ότι δεν είναι ασύδοτα και ξέφραγο αμπέλι; Αν είναι έτσι στην καλή (όπως λες) περίπτωση του Δημοκρίτου, τότε πώς θα είναι αλλού; Και ο @listerstorm πιο πριν μίλησε για την κατάντια της έρευνας στην Ελλάδα. Πώς γίνετε από τη μία να αναγνωρίζετε τα υπαρκτά προβλήματα του χώρου αλλά από την άλλη να τον εκθειάζετε με υπερβάλλοντα ζήλο σε όποιον πει κάτι αντίθετο;

3 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Επί προσωπικού, είχα προσληφθεί ως developer με αρχικό μισθό 1600€.
Με απλό msc, το 2011.  Τα έχω γράψει κι άλλοτε.
Μετά από έναν χρόνο παραιτήθηκα γιατί δεν με ενδιέφερε να γίνω προγραμματιστής.
Τώρα θα ζητούσα τα διπλά.

-

Καλά θα έκανες και μακάρι να τα έπαιρνες. Αλλά θα πω (όπως έχω ξαναπεί και την προηγούμενη φορά που είχαμε αυτή τη συζήτηση) ότι τα λεφτά που θα ζητούσες τώρα και τα λεφτά που πήρες τότε είχαν να κάνουν με τις γνώσεις σου σε δύσκολα θέματα στα οποία είναι δύσκολο να βρεις άτομα που να τα κατέχουν. Ο "προγραμματισμός" που μπακαλίστικα λέμε έχει πολλές διαφορετικές εκφάνσεις, δεν είναι 1 πράγμα. Το να συγκρίνουμε τον "προγραμματισμό" που έκανες εσύ με τον "προγραμματισμό" που κάνει ένας software engineer ή ένας data analyst μας οδηγεί σε τσακωμούς χωρίς νόημα γιατί ο καθένας λέει τα δικά του και όλοι έχουν δίκιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω τους 2Pac του εγχωριου προγραμματισμου και των γλωσσικων μοντελων που το ποιημα κώδικάς τους μπορεί να δημιουργήσει 2λεπτο death metal, catchy, epic orchestra τραγουδι εξυμνοντας τη διαφορα epoch, iteration, batch και λοιπον διαδικασιων, ποια μεγαλα projects εχουν κανει χρηση των contribution που εχουν ανεβασει στο github τους για να διδαξουν την αδαη κοινοτητα της πληροφορικης;

Θα μπορουσαμε να εχουμε ενα λινκ σε αυτα;

Υ.Γ: Μπορουν να το ανεβασουν και απο τη δουλεια μετα το περας 8ωρου για να ειναι ανετοι και να κανουν καλυτερη παρουσιαση και με PowerBi

ΥΓ2: To ποστ έχει πολυπλοκότητα nlogn

Επεξ/σία από NoDsl
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ο κλάδος είναι μεγάλος και αναλόγως που εστιάζει ο καθένας έχει διαφορετικό σετ γνώσεων. Δυστυχώς αυτό που έχω δει όσα χρόνια εργάζομαι είναι οτι γενικά όσο περνάει ο καιρός βλέπω όλο και περισσότερους που έχουν "μπακάλικες" γνώσεις αλλά απαιτούν πράγματα (βλέπε μισθούς, seniority, κτλ). 

Όσον αφορά το θέμα του να κλείσει το επάγγελμα, θεωρώ πως είναι κάτι πολύ δύσκολο να συμβεί και αν γίνει δεν μπορεί να γίνει καθαρά σε επίπεδο μιας χώρας. Δεν το θεωρώ όμως και απαραίτητα σωστό να εμποδίζεις άτομα τα οποία ενδιαφέρονται πραγματικά για τον χώρο να μάθουν και να δουλεύουν. Μπορεί να μην γίνουν οι περισσότεροι μηχανικοί αλλά μπορεί να γίνουν (κάποιοι) καλοί προγραμματιστές, κάτι το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό μιας και όλα τα επίπεδα είναι απαραίτητα. Επίσης όπως προαναφέρθηκε, το να κλείσει ο κλάδος εξασφαλίζει και όλους αυτούς που έχουν μείνει στάσιμοι ή απλά δεν είχαν ποτέ ιδιαίτερη επαφή με τον κλάδο (βλέπε άτομα που τελείωσαν σχολές με πλάγιους τρόπους), κάτι το οποίο θεωρώ πως είναι τεράστιο πρόβλημα. Οπότε γενικά δεν είναι μονοδιάστατο το θέμα, έχει πολλές πλευρές που πρέπει να εξεταστούν με διάφορα ψεγάδια σε κάθε πιθανή λύση.

Τέλος όσον αφορά το κομμάτι της εμπειρίας και των Phd δεν έχω προσωπική εμπειρία μιας και δεν το κυνήγασα ποτέ εφόσον το είχα (πιο μικρός) συνδεδεμένο στο μυαλό μου οτι θα σε "δέσει" λίγο παραπάνω στο academia κάτι που για λίγο πιο καθαρά βιοποριστικούς λόγους δεν ήθελα (όπως είπατε οι μισθοί τουλάχιστον εδώ Ελλάδα δεν κάνουν match με τον εκτός academia κλάδο). Θα ήθελα βέβαια ειλικρινά να μάθω τι κομμάτια software engineering κάνει κάποιος που ασχολείται με αυτό το κομμάτι - το θεωρητικό εντάξει το καταλαβαίνω απόλυτα, δεν χρειάζεται να αναφερθούμε - γιατί ίσως και αυτό να βοηθήσει και άλλους να αποκτήσουν μια καλύτερη εικόνα και άποψη επί του θέματος εφόσον βλέπω οτι μιλάμε για το τι seniority/salary/etc θα έπρεπε να παίρνει κάποιος που αποφασίζει να παίξει μετά στον έξω χώρο. Γιατί όπως το έχω δει προσωπικά αν κάποιος δεν έχει τις έμπρακτες γνώσεις πάνω σε κάτι που θέλει κάποια εταιρία δύσκολα θα του δώσει "seniority" και καλά χρήματα άσχετα με το γνωστικό του επίπεδο. Τέλος keep in mind, δεν ψάχνουν όλες οι εταιρίες κόσμο που να έχει τρελό θεωρητικό υπόβαθρο, οπότε γι' αυτό ίσως και υπάρχει και αυτό το φαινόμενο που αναφέρετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, V.I.Smirnov said:

αχαχαχα...τι λέτε ρε;  το διδκατορικό δεν είναι έργο;
Δεν είναι επίλυση πραγματικού προβλήματος - συχνά δε κι από το μηδέν;
Αλλά όχι, πραγματικές συνθήκες είναι να σε πρήζει ένας εργοδότης και να χτυπάς κάρτα 9-5...

Προσωπικά, πριν χρόνια σε συνεντεύξεις που τόλμησαν να μου υπαινιχθούν κάτι τέτοιο τους έτριψα τη μούρη και έφυγα χωρίς δεύτερη κουβέντα....

-

Ερώτηση...είσαι ακαδημαικός?Στο διδακτορικό είσαι σε ένα αρκετά κλειστό κύκλο σε αντίθεση με τα προβλήματα που μπορει να βρείς στην εργασία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Xdanger said:

Ναι γιατί δεν έχει δουλέψει σε πραγματικές συνθήκες με πραγματικά προβλήματα ώστε να δώσει λύσεις. 

αει γεια σου!

θα πεσουμε παλι στο loop του ακαδημαικου και του PhD.

Aπλα φιλος, παλιά, διδάκτωρ, τεραστιος, μας ελεγε οτι το wifi δεν περναει δυο πλάκες.

Τι και πως μην ρωτατε, τον έκοψα απο γνωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...