Προς το περιεχόμενο

Απελπισμένος Pure android τύπος, ψάχνει λύση.


BillT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετώ το forum!!

Ποστάρω πιο πολύ για να πω τον πόνο μου, παρά για συμβουλές, αλλά πραγματικά αυτή τη στιγμή αισθάνομαι σαν να έχω χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου (με μεγάλα εισαγωγικά και πάντα σε τεχνολογικά πλαίσια, μην τρελαθούμε κιόλας😉).

Χρησιμοποιώ android περίπου 15 χρόνια και πραγματικά το λατρεύω, επίσης χρησιμοποιώ full google services σχεδόν για τα πάντα.

Στην αρχή είχα htc με μαμά λειτουργικό και όταν έμαθα πια τι παίζει με το android ξεκίνησα τα φλασαρίσματα με pure android roms και root. Μετά ήρθαν τα Nexus. Η ανάγκη για root είχε αρχίσει να απομακρύνεται καθώς πλέον είχα το λειτουργικό που ήθελα από μαμά Google και έφτασα μέχρι το Nexus 6P που μας άφησε χρόνους λόγω του γνωστού bug με το bootloop. Στη συνέχεια πέρασα στο Mi A2 λόγω android one και σε γενικές γραμμές ήμουν μια χαρά μέχρι να αρχίσει να μένει πίσω σε ενημερώσεις. Είχα αφήσει πια τα φλασαρίσματα πίσω και λόγω χρόνου δεν μπορούσα να παρακολουθώ τη σκηνή. Τα Pixel λόγω υποστήριξης στην Ελλάδα αλλά και λόγω τιμής δεν ήταν στις επιλογές μου. Όταν έφτασε η ώρα της αλλαγής του A2 πήρα το τηλέφωνο που έχω σήμερα, το Poco F3. Την συγκεκριμένη χρονική στιγμή (πριν 2 χρόνια περίπου) με κάλυπτε ως hardware. Οθόνη μια χαρά, SoC παλίο μεν, αλλά ναυαρχίδα στα νιάτα του, οπότε όλα μια χαρά. Πήρα λοιπόν την απόφαση να το πάρω και να ξαναχωθώ στα βαθιά. Εννοείται δεν το χρησιμοποίησα ούτε μια μέρα με MIUI, περίμενα να περάσουν οι μέρες να ξεκλειδώσω bootloader, και πέρασα Pixel Experience. Μαγεία!!!

Τα προβλήματα άρχισαν πριν κάνα μήνα όταν ξαφνικά μια μέρα δεν μπόρεσα να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνο για να πληρώσω με το Google Wallet. Καθώς δεν παρακολουθώ πλέον, όπως είπα και πριν, δεν είχα ιδέα από integrity fails κτλ και για να πω την αλήθεια ακόμα δεν έχω καταλάβει αν αυτό συμβαίνει μόνο στο Poco και στην Xiaomi ή αν η Google αποφάσισε ότι πλέον δεν θέλει custom roms και κόβει την πρόσβαση στο wallet σε όλους όσοι χρησιμοποιούν custom roms.

Το πρόβλημα διορθώθηκε προσωρινά με φλασαρισμα νέας rom, αλλά πριν μερικές μέρες επανήλθε. Να τονίσω εδώ, επειδή έχω και smartwatch ότι την πρώτη φορά που συνέβη και δοκίμασα να κάνω πληρωμή με το ρολόι, δεν δούλεψε ούτε αυτό, την δεύτερη φορά δούλεψε η πληρωμή, αλλά πλέον δεν μπορούσα να βασίζομαι σε αυτό για κάτι που χρησιμοποιώ τόσες φορές μέσα στη μέρα μου. Εννοείται να κυνηγάω root, integrity fix κτλ το ξεχνάω γιατί ούτε θέλω, αλλά ούτε έχω χρόνο να ασχολούμαι με αυτά πλέον λόγω παιδιών.

Πήρα λοιπόν τη μεγάλη απόφαση και επέστρεψα σε εργοστασιακή rom, μάλιστα κλείδωσα και bootloader γιατί είχα διαβάσει στο xda ότι το pay δεν δουλεύει χωρίς να κλειδώσεις το τηλέφωνο, κάτι που το διαπίστωσα και εγώ στο σετάρισμα του κινητού χωρίς κλείδωμα.  

Το τηλέφωνο το είχα ξεγράψει να πω την αλήθεια από πριν το φλασάρω, αλλά τέλος πάντων είπα να το δουλέψω μερικές μέρες, βασικά για να κάνω τη δουλειά μου, καθώς δεν ήταν στα πλάνα μου η αλλαγή κινητού. Επίσης είχα τις ελπίδες μου ότι βάζοντας Nova τουλάχιστον θα έχω τα βασικά της καθημερινότητας όπως τα ξέρω. Αμ δε...!! το backup του Nova δεν δούλεψε ποτέ, με άδειους φακέλους, κρασαρίσματα κτλ. Έβαλα beta 8 και δούλεψε αλλά  για να τον κάνεις να δουλέψει με gestures και όχι με πλήκτρα πλόηγησης θέλει να γίνει κι άλλη δουλειά που μένει να δω αν είναι αξιόπιστοι κάτι οδηγοί που έχω δει. 

Που καταλήγω? Μάλλον πουθενά...

Na μείνω με το Poco να το παλέψω όσο μπορώ και πιο ήρεμος να αποφασίσω για νέο κινητό όταν έρθει η ώρα? Το βλέπω ότι δεν θα είμαι ικανοποιημένος με κανένα άλλο android πέραν αυτού που φοράνε τα Pixel. Μπορεί να λέω στον τίτλο Pure android αλλά εννοείται ότι απέχει πολύ από το pure. Το θέμα είναι ότι σε κανονικό Pixel δεν μπορώ να πάω οικονομικά, αλλά και τα a series που είναι πιο οικονομικά (πάντα σε second hand market) έχουν μικρές οθόνες και εγώ έχω μεγάλη πρεσβυωπία😆

Από συνήθεια, κοιτάζω κινητά με snapdragon λόγω custom roms, είναι κάτι που δυσκολέυομαι να το αποβάλω ακόμα και αν οι custom roms δεν είναι θέμα πλεόν.

Oneplus Nord CE 3 Lite, είναι μια επιλογή, επειδή το κοιτάζω ταυτόχρονα και για το γιο μου ως πρώτο του κινητό, αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν θα μείνω ικανοποιημένος από το λειτουργικό. Σίγουρα θα είναι καλύτερο από MIUI πάντως.

Samsung δεν έχω αγοράσει ποτέ (εκτός από το Nexus S). θεωρώ ότι έχει βελτιωθεί το One Ui, επίσης έχει την καλύτερη πολιτική στις αναβαθμίσεις. Βέβαια μιλάμε για κάτι σε midrange και κάτω, και όχι για ναυαρχίδα.

Motorola και Realme για καθαρό λειτουργικό θα μου κάνουν λέτε? και πιο μοντέλο?

Αυταααά!!! Βγήκε σεντόνι τελικά, αλλά ήθελα να τα γράψω για να δω και αν υπάρχει κανένας που να είναι τώρα ή να έχει βρεθεί σε αντίστοιχη κατάσταση και πως το αντιμετώπισε. Όλοι ξέρουμε ότι το κινητό μας είναι το απόλυτο πολυεργαλέιο για την καθημερινότητα μας, αλλά μόνο όταν βρεθούμε σε τέτοια κατάσταση το εκτιμούμε πραγματικά!!! 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...πωπω διάβασα ολόκληρο το σεντόνι κ καρδούλα για το κουράγιο σου!

Τι να πω, με ένα ταπεινό OnePlus (περνώντας απο sybian σε nexus ύστερα κ πολύ cyanogen κ μετα ...ένα κάρο mid και high end συσκευές) είμαι κ εγώ που ευτυχώς παρόλο τον ξεκλειδώτο bootloader το GPay κ γενικα ότι απαιτεί nfc λειτουργεί κανονικά κ απροβλημάτιστα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, TechnoState said:

...πωπω διάβασα ολόκληρο το σεντόνι κ καρδούλα για το κουράγιο σου!

Τι να πω, με ένα ταπεινό OnePlus (περνώντας απο sybian σε nexus ύστερα κ πολύ cyanogen κ μετα ...ένα κάρο mid και high end συσκευές) είμαι κ εγώ που ευτυχώς παρόλο τον ξεκλειδώτο bootloader το GPay κ γενικα ότι απαιτεί nfc λειτουργεί κανονικά κ απροβλημάτιστα.

 

sybian ε? γερόλυκος και συ. Εγω ήμουν του άλλου στρατοπέδου. Windows mobile, pocket pc κτλ. Και εκεί ανελέητο παιχνίδι και φλασάρισμα για 8-9 χρόνια. Και φυσικά πολλά λεφτά σε συσκευές αλλά τότε είχα να σκεφτώ μόνο εμένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε, ασε τα πολλα μπλα μπλα. αγορασε το τελευταιο pixel. Ναι ειναι ακριβο αλλα ειναι το μονο που θα σε καληψει 100% μαζι με το google watch

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είμαι της ίδιας νοοτροπίας με το κινητό και έχω περάσει τα ίδια.

Συσκευές που είχα έχω.

Xiaomi A1, X3 NFC, F5 (υποψήφιο να μείνει πάλι 3 χρόνια)

Κατά σειρά έβγαλαν κάπου στα 3-4 χρόνια το καθένα με κόστος κάτω από 400ευρώ (ακριβότερο προφανώς το F5 στα 390).

Τι κρατάω. Οτι αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς με bootloader, flash custom rom κλπ μπορεί να πάρεις πολλά περισσότερα σε αξία και return of value λόγω διάρκειας ζωής της συσκευής. Προφανώς έχει ένα ζόρι να διαβάσεις να συγκρίνεις και να καταλήξεις τι θες από αυτά που προσφέρονται.

Τι πετάω. Ότι αναγκαστικά παντρεύεσαι τη κοινότητα του xda και τους devs με ότι συνεπάγεται αυτό σε αναβαθμίσεις και ή κάτι έσπασε και περιμένεις fix. Ελάχιστες οι περιπτώσεις αλλά υπάρχουν.

Προς το παρόν είμαι με το F5 με HyperOS και οκ ένας advanced user βλέπει που μειονεκτεί. Θα έλεγα όμως οτι γενικά είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Κάποια πράγματα διορθώνονται με λίγο ψάξιμο χωρίς φλασάρισμα και έχεις ένα καλό stock android απενεργοποιώντας ότι δεν θες.

Αν θα αποφασίσω ξεκλείδωμα και φλασάρισμα το F5; Μάλλον αργότερα μετά το 1ο έτος αγοράς του. Προς το παρόν δε πάει άσχημα και το HyperOS και φυσικά καμία σχέση με την αηδία MIUI του παρελθόντος.

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, o_logistis said:

Φιλε, ασε τα πολλα μπλα μπλα. αγορασε το τελευταιο pixel. Ναι ειναι ακριβο αλλα ειναι το μονο που θα σε καληψει 100% μαζι με το google watch

Αν μπορούσα να το κάνω φίλε μου τόσο απλά δεν θα έγραφα το σεντόνι. Άσε που δεν με βρίσκει σύμφωνο η πολιτική των εταιρειών με τις τιμές στα ύψη. 

7 minutes ago, greekfragma said:

Επειδή είμαι της ίδιας νοοτροπίας με το κινητό και έχω περάσει τα ίδια.

Συσκευές που είχα έχω.

Xiaomi A1, X3 NFC, F5 (υποψήφιο να μείνει πάλι 3 χρόνια)

Κατά σειρά έβγαλαν κάπου στα 3-4 χρόνια το καθένα με κόστος κάτω από 400ευρώ (ακριβότερο προφανώς το F5 στα 390).

Τι κρατάω. Οτι αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς με bootloader, flash custom rom κλπ μπορεί να πάρεις πολλά περισσότερα σε αξία και return of value λόγω διάρκειας ζωής της συσκευής. Προφανώς έχει ένα ζόρι να διαβάσεις να συγκρίνεις και να καταλήξεις τι θες από αυτά που προσφέρονται.

Τι πετάω. Ότι αναγκαστικά παντρεύεσαι τη κοινότητα του xda και τους devs με ότι συνεπάγεται αυτό σε αναβαθμίσεις και ή κάτι έσπασε και περιμένεις fix. Ελάχιστες οι περιπτώσεις αλλά υπάρχουν.

Προς το παρόν είμαι με το F5 με HyperOS και οκ ένας advanced user βλέπει που μειονεκτεί. Θα έλεγα όμως οτι γενικά είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Κάποια πράγματα διορθώνονται με λίγο ψάξιμο χωρίς φλασάρισμα και έχεις ένα καλό stock android απενεργοποιώντας ότι δεν θες.

Αν θα αποφασίσω ξεκλείδωμα και φλασάρισμα το F5; Μάλλον αργότερα μετά το 1ο έτος αγοράς του. Προς το παρόν δε πάει άσχημα και το HyperOS και φυσικά καμία σχέση με την αηδία MIUI του παρελθόντος.

Με το F5 βέβαια ακόμα και stock να το αφήσεις έχεις να ελπίζεις σε κάποιες αναβαθμίσεις, ενώ εγώ με το F3 τέλος. Άσε που γύρισα απο android 14 σε android 13.

Αν παρακολουθείς xda, το πρόβλημα που περιγράφω το έχεις ξανακούσει? δεν έχω πλέον τη διάθεση να το παρακολουθω. Και στο δικό μου μη νομίζεις ότι είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα. Μια φορά για να το φλασάρω με 1-2 ota updates και μετά το είχα αφήσει στάσιμο γιατί το επόμενο update ήθελα clean install και βαριόμουν τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις ParanoidAndroid και EvoX roms με τα ανάλογα fixes. Προφανώς δε μπορώ να εγγυηθώ πόσο σταθερά και σε διάρκεια θα δουλεύει το Security certificate για το NFC. 

Εγώ άφησα το Χ3 για αυτό το λόγο και πέρασα στο F5. Αποφάσισα οτι δε μπορώ να πειραματίζομαι πλέον μετά τα 3+ χρόνια που το κράτησα με τα banking apps και security measures και ήθελα απλά κάτι να δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κι εγώ στην ίδια φάση. X3 με Pixel Experience που με κρέμασε πριν μέρες σε κακή στιγμή λόγω "security requirements που δεν πληροί η συσκευή μου" και έχω μείνει χωρίς Wallet. Από μια σύντομη αναζήτηση σε reddit, xda κλπ. έμαθα ότι εδώ και κάνα μήνα έσφιξαν τα πράγματα με τη Google και πλέον τσεκάρει και το kernel name (είχα custom kernel) και επίσης απαιτεί unique fingerprint για κάθε συσκευή, που δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τη διαδικασία. Το MIUI οριακά το άντεξα τις 15 πρώτες μέρες μέχρι να γίνει unlock ο bootloader οπότε δύσκολα να επιστρέψω σε αυτό. Μακάρι να υπήρχαν πλέον περισσότερες επιλογές με (σχεδόν) stock Android 😕 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, greekfragma said:

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις ParanoidAndroid και EvoX roms με τα ανάλογα fixes. Προφανώς δε μπορώ να εγγυηθώ πόσο σταθερά και σε διάρκεια θα δουλεύει το Security certificate για το NFC. 

Εγώ άφησα το Χ3 για αυτό το λόγο και πέρασα στο F5. Αποφάσισα οτι δε μπορώ να πειραματίζομαι πλέον μετά τα 3+ χρόνια που το κράτησα με τα banking apps και security measures και ήθελα απλά κάτι να δουλεύει.

Το τηλέφωνο αυτό δεν ξαναφλασάρεται, τέλος. ή θα το πουλήσω ή θα το παλέψω να δω αν θα το φέρω λίγο στα μέτρα μου.

Λες Paranoid και συγκινούμαι. Στην παλιά της μορφή ήταν και με διαφορά η αγαπημένη μου. Σταθερή μέχρι αηδίας και με το killer feature που μπορούσες να επιλέξεις dpi σε κάθε εφαρμογή ξεχωριστά ανάλογα με τα γούστα σου. Αυτό πραγματικά έπρεπε να πάει σε επίσημη μορφή στη Google. Μετά την επανεμφάνιση δεν έχω δοκιμάσει

3 minutes ago, infin1tyGR said:

Είμαι κι εγώ στην ίδια φάση. X3 με Pixel Experience που με κρέμασε πριν μέρες σε κακή στιγμή λόγω "security requirements που δεν πληροί η συσκευή μου" και έχω μείνει χωρίς Wallet. Από μια σύντομη αναζήτηση σε reddit, xda κλπ. έμαθα ότι εδώ και κάνα μήνα έσφιξαν τα πράγματα με τη Google και πλέον τσεκάρει και το kernel name (είχα custom kernel) και επίσης απαιτεί unique fingerprint για κάθε συσκευή, που δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τη διαδικασία. Το MIUI οριακά το άντεξα τις 15 πρώτες μέρες μέχρι να γίνει unlock ο bootloader οπότε δύσκολα να επιστρέψω σε αυτό. Μακάρι να υπήρχαν πλέον περισσότερες επιλογές με (σχεδόν) stock Android 😕 

Συμπάσχεις λοιπόν και συ φίλε μου.

ξεκίνησα να διαβάζω ένα οδηγό για unique fingerprint και απλά τον άφησα. Δεν είναι για μένα πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, greekfragma said:

Προς το παρόν δε πάει άσχημα και το HyperOS και φυσικά καμία σχέση με την αηδία MIUI του παρελθόντος.

Τι βελτιώσεις έχεις δει στο HyperOS? Περιμένω να έρθει στο Redmi Note 12 Pro 5g αλλά διαβάζω ότι καταπίνει τη μπαταρία και ότι έχει αρκετά θεματάκια σε performance ακόμα. Η βασική του αλλαγή είναι το integration του Xiaomi Ecosystem αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι εχω διαβασει, η Motorola εχει το λιγοτερο Bloatware στις συσκευες στις ( #2 η Oneplus αλλα δεν ξερω ποσο αξιοπιστη ειναι μετα την συγχωνευση με OPPO), μετα οπως ειπανε και αλλοι πας Pixel αλλα προσωπικα χωρις υποστηριξη στην Ελλαδα δεν μου πολυ καθεται .. Τελος υπαρχει "νεος" παικτης στην αγορα Nothing.  Προσφατα βγηκε το Nothing Phone (2a) για την τιμη του τιμιο. Πολυ καθαρο OS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, για pure Android, κοιτάς σε Motorola, Realme, Google. Οι δύο πρώτες, σίγουρα είναι καλές επιλογές, ειδικά στις φθηνές κατηγορίες, είναι ελαφριά η έκδοση του λογισμικού σε όποια από τις εταιρείες αυτές ψάξεις. Νομίζω όμως ότι κυρίως κοιτάς σε Motorola & Google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρε ενα pixel 8 απο jmctech και εισαι αρχοντας μετα την πολιτικη 7 ετων updates που εσχατως υιοθετησαν

https://www.jmctech.gr/product/google-pixel-8-5g-dual-sim-8gb-ram-128gb-rose-de/

 

 

poco f3 ειχα και εγω και πλεον βρηκα κινητο για τα επομενα 5-5,5 χρονια,και δεδομενου οτι στα 5-6 χρονια θα ξοδεψεις περισσοτερα χρηματα για σαπια low end-mid range κινητα realme-poco-xiaomi κινητα αξιζει η αγορα ενος pixel που στο συγκεκριμενο καταστημα εχει την χαμηλοτερη τιμη παγκοσμιως μετα τα προγραμματα κινητης της verizon στην αμερικη που τα δινουν σε τιμη poco-realme-xiaomi low end κινητων

 

ισως χρειαστει αλλαγη μπαταριας στα 5-5,5 χρονια μετα απο εντονη χρηση (με μεση χρηση δεν νομιζω) αλλα τοτε θα ειναι η ωρα για να το αλλαξεις

 

με graphene os εχεις και το υψιστο επιπεδο ασφαλειας σε android εφαμιλλο με ενος iphone,οποτε εισαι καλυμμενος σε επιπεδο ασφαλειας συναλλαγων

Επεξ/σία από emp87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, k4ts0u said:

Τι βελτιώσεις έχεις δει στο HyperOS? Περιμένω να έρθει στο Redmi Note 12 Pro 5g αλλά διαβάζω ότι καταπίνει τη μπαταρία και ότι έχει αρκετά θεματάκια σε performance ακόμα. Η βασική του αλλαγή είναι το integration του Xiaomi Ecosystem αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

 

Πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας. Με μέτρια χρήση από 85% στο 20% είδα 48ώρες αυτονομία.

Μηδέν κολλήματα και διαφημίσεις (προφανώς ρυθμίζεις 1-2 πράγματα στα settings) και σε συνδυασμό με το adguard plus και το personaldnsfilter δε περνάει κανένα σκουπίδι.

Ταχύτατο gps nfc δαχτυλικό.

Ενσωμάτωση google apps με όλα τα backup και συγχρονισμό από το προηγούμενο X3 NFC που είχα και όλα τα restore πέρασαν χωρίς να χάσω τίποτα.

Κανένα παράπονο μέχρι στιγμής σαν stock rom που με θεωρώ και αρκετά παράξενο.

Δε μπορώ να ξέρω ο καθένας πως πέρασε την HyperOS στη συσκευή του. Εγώ τράβηξα backup στην MIUI. reset και από τέρμα καθαρή MIUI πέρασα την αναβάθμιση OTA σε HyperOS. Ρύθμισα πρώτα τη Rom και ύστερα έκανα restore τα δικά μου πράγματα.

Όλα άριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετα την πολιτικη των 7 ετων updates δεν υπαρχει λογος για καποιον που κατα μειζονα λογο ψαχνει ενα κινητο με pure android,με συνεχεις αναβαθμισεις και με το υψηλοτερο επιπεδο ασφαλειας και σταθεροτητας στον κοσμο των android να κοιταξει κατι περα απο pixel 8/8 pro την δεδομενη στιγμη

αν δεν σε ενδιαφερουν οι μακροχρονιες αναβαθμισεις και εισαι βασικος χρηστης υπαρχουν και επιλογες τυπου motorola edge 40 αλλα σαν αγορα δεν ειναι καλη αν εχεις σκοπο να το κρατησεις παραπανω απο 3ετια δεδομενου οτι με 100 και κατι ευρω μπορεσεις να παρεις pixel 8 που θα καλυψει απο αποψη ενημερωσεων,ασφαλειας και εμπειριας χρησης

 

παντως ειτε με nova launcher ειτε με custom roms το αυθεντικο pixel experience ειναι ασυγκριτο τοσο στην ομαλοτητα οσο και σε επιπεδο ασφαλειας,τα υπολοιπα ειναι απλα skins που ομοιαζουν στο αυθεντικο αλλα αργα η γρηγορα διαπιστωνεις οτι δεν τρεχουν,δεν ειναι τοσο smooth οπως το αυθεντικο

4 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Είμαι κι εγώ στην ίδια φάση. X3 με Pixel Experience που με κρέμασε πριν μέρες σε κακή στιγμή λόγω "security requirements που δεν πληροί η συσκευή μου" και έχω μείνει χωρίς Wallet. Από μια σύντομη αναζήτηση σε reddit, xda κλπ. έμαθα ότι εδώ και κάνα μήνα έσφιξαν τα πράγματα με τη Google και πλέον τσεκάρει και το kernel name (είχα custom kernel) και επίσης απαιτεί unique fingerprint για κάθε συσκευή, που δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τη διαδικασία. Το MIUI οριακά το άντεξα τις 15 πρώτες μέρες μέχρι να γίνει unlock ο bootloader οπότε δύσκολα να επιστρέψω σε αυτό. Μακάρι να υπήρχαν πλέον περισσότερες επιλογές με (σχεδόν) stock Android 😕 

nothing phone,motorola για πιο βασικους χρηστες,pixel απο jmctech για οσους θελουν κινητο να το κρατησουν περισσοτερα χρονια

Επεξ/σία από emp87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...