Προς το περιεχόμενο

Απελπισμένος Pure android τύπος, ψάχνει λύση.


BillT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ με Google pixel είχα πρόβλημα με το Google wallet με graphene os και ξανά πέρασα την official rom. Παλιότερα χρησιμοποιούσα Xiaomi αλλά αυτό το MIUI πολύ bloated. Γενικά ότι κινητό έχω χρησιμοποιήσει τα τελευταία χρόνια είναι μέσα στο bloat. Τα κινητά της Google για εμένα είναι η μόνη επιλογή πλέον. Θα πρότεινα να πας σε Pixel μεταχειρισμένο. Θα προτιμούσα πάλι το graphene os που είχα αλλά...

Επεξ/σία από magictoboggan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, το ηλεκτρονικό πορτοφόλι έχει την ευκολία ότι δεν χρειάζεται να κουβαλάει κάποιος μαζί του και παντού την κάρτα, έλα όμως που έχει τύχει να μην μπορώ να κάνω τη συναλλαγή με το τηλέφωνο επομένως, με ξελάσπωσε η κάρτα εκεί πέρα επομένως ναι, έχει την ευκολία αυτή αλλά, δεν είναι και εγγυημένο και πλήρως ασφαλές.

Ναι, βγάζει έναν πλασματικό αριθμό κατά τη διάρκεια της συναλλαγής αλλά σε φλασαρισμένη έκδοση του λογισμικού, θα φοβόμουν τυχόν κενά ασφαλείας, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από αυτή την άποψη ενώ η εργοστασιακή έκδοση του λογισμικού, προσπερνά τέτοιου είδους ζητήματα θαρρώ, υπάρχει περισσότερη μελέτη πιστεύω από το να βρω από τον Χ,ψ εκεί έξω μια rom για να την εγκαταστήσω, συν του ότι μπορεί να γίνει κάποιο λάθος κατά τη διαδικασία και γεια σας χαίρετε και αντίο.

Δεν έχω κάνει ποτέ τη διαδικασία, κυρίως λόγω φόβου μην αχρηστευσω μια συσκευή και επίσης, άπαξ και βγάλει πρόβλημα ένα κινητό μου μετά από 2 χρόνια, θα πάω σε ένα άλλο επομένως, πόση επένδυση να κάνει κάποιος, εκτός αν είναι απλά για πειραματισμό, εκεί, πάω πάσο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, xaerialtwistx said:

Δε θεωρω πως ειναι τρομερο βαρος ενα πορτοφολι για καρτες, αλλα ο καθε ενας οπως βολευεται.

Πιο ασφαλες δεν ειναι. Μια αναζητηση στο reddit θα σου δειξει πολλα χακαρισμενα gmail που κατεληξαν σε καρτες που αδειασαν απο λεφτα. Οι φυσικες καρτες δε γινονται ετσι απλα αντιγραφή, μια MITM επιθεση ή μια deauth που θα οδηγησει το θυμα σε ψευτικο δικτυο ειναι πανευκολες για να βουτηξεις τα cookie ενος gmail λογαριασμου, βαλε και ποσοι χρησιμοποιουν ανοικτα δικτυα χωρις να το σκεφτονται. Και οπως ειπα στην αρχη, το θεμα ειναι ειναι πως δινεις τοσα προσωπικα στοιχεια σε μια εταιρεια, τι εμεινε να της δωσεις; Εχει μπει κανενας στο gmail του να δει τα αποθηκευμενα στοιχεια; Εχουμε συνηθισει να κανουμε κινησεις που δεν τις σκεφτομαστε. 

Χακαρισμενο gmail = λάθος χρήστη, όχι αδυναμία της Google και του Gpay. Σε ανοιχτό wifi πλέον δεν είναι πρόβλημα, όλα μεταξύ του έχουν TLS που για το google pay δεν χρειάζεται κιόλας, δουλεύει offline. Για το θέμα privacy δεν χρειάζεται να τα έχεις όλα σε ένα, εγώ έχω ένα gmail αποκλειστικά για χρήση με το κινητό/gpay, το main είναι άλλο και δεν είναι gmail αλλά protonmail

Τις φυσικές κάρτες πέρα από την απλή κλοπή/απώλεια, το scam είναι ότι έχει ο άλλος ένα αθόρυβο POS μέσα  από το μπουφάν και κάνει πληρωμή χωρίς να το καταλάβεις ενώ είναι κοντά σου σε κάποιο λεωφορείο/μετρό πχ

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, imr είπε

Απο ποτε εχεις να δοκιμασεις oneui? Ετσι ελεγα και εγω οταν θυμομουν εποχες s3-s4, αλλα τα τελευταια χρονια εχει κανει αλματα και δινει 5 χρονια updates.

Η gcam ειναι πρακτικα αχρηστη σε σοβαρο κινητο. Τα flagship της sasmsung ειναι απο στοκ εφαμιλα των iphone 

Συμφωνω οτι στις τωρινες τιμες ειναι πιο vfm τα iphone αλλα εχουν πολλους περιορισμους

Μεγαλυτερο φαουλ της samsung ειναι οι exynos που παντα καταργουνται και παλι καπως ερχονται

Για μένα η gcam ήταν τρόπος να έχω good enough φωτογραφία σε συσκευές mid range 

Πχ το ποκο που πάσχει σε αυτόν τον τομέα με gcam μπορείς να έχεις φωτό που σε καλύπτουν καθώς και το εξαιρετικό astrophotography mode που δεν υπάρχει στα μήλα. 
 

Αν είναι να σώσω λεφτά που αγοράζουν και μήλο, εννοείται ότι θα τα δώσω για μήλο που κρατάνε και μια αξία και δεν θα τα έδινα για Samsung flagship με τον πανexypnos επεξεργαστή τους που τα πληρώνεις 900€ και το επόμενο εξάμηνο τα σκοτώνεις με 300€ και δε φεύγουν (δικαιολογημένα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Fulgore said:

Γίνει όμως συγκεκριμένος τι τελικά θέλεις συμφορουμίτη, γιατί έχουμε φτάσει 4 σελίδες σε αυτό το θέμα και πολλά σχόλια είναι άσχετα με αυτό, επειδή δεν είσαι συγκεκριμένος και ο καθένας γράφει ότι του έρθει.

Θέλεις να το κρατήσεις το Poco που έχεις, ναι ή όχι? Αν θέλεις, τότε κακώς ανοίχτηκε το θέμα αυτό. Εσύ θα το κρίνεις αυτό και όχι εμείς, αφού μιλάμε για δική σου συσκευή.

Αν πάλι δεν θέλεις, τότε να αναφέρεις τι budget υπάρχει για να γίνουν ανάλογες προτάσεις.

Δεν καταλαβαίνω το άγχος σου φίλε μου να μου βρεις λύση. Και σε αυτό και σε προηγούμενο μήνυμα είπες ότι δεν θα έπρεπε να ανοίξει αυτό το θέμα, άρα κακώς βρίσκεσαι εδώ.

Είπα ξεκάθαρα

Quote

Ποστάρω πιο πολύ για να πω τον πόνο μου, παρά για συμβουλές

Quote

Βγήκε σεντόνι τελικά, αλλά ήθελα να τα γράψω για να δω και αν υπάρχει κανένας που να είναι τώρα ή να έχει βρεθεί σε αντίστοιχη κατάσταση και πως το αντιμετώπισε. 

Το θέμα ήταν γενικό, ξέφυγε και σε κάποιες περιπτώσεις, πράγμα που εμένα δεν με πειράζει. Εγώ φιλτράρω αυτά που πρέπει και την απόφαση μου θα την πάρω όταν έρθει ή ώρα της.

Σίγουρα το Poco θα φύγει. Από τη στιγμή που η Xiaomi δεν επιτρέπει τη χρήση third party launcher με gestures για μένα το θέμα κλείνει εκεί. Είναι κάτι πέραν της φιλοσοφίας μου και της φιλοσοφίας του android γενικότερα. Αυτό και μόνο φτάνει για να μην το θέλω. Το αν θα φύγει τις επόμενες 5 μέρες ή τους επόμενους 3 μήνες, εξαρτάται από πολλά και σε αυτά μόνο εγώ θα δώσω την απάντηση την κατάληλη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα μια περίληψη στο chatgpt, τις απαντήσεις δεν τις διάβασα. Αυτά που λες δε γίνονται εδώ και πόσα χρόνια δεν καταλαβαίνω τι λες. Οπότε μάλλον το είχες στο συρτάρι  τα τελευταία 2 χρόνια και αποφάσισες να το βγάλεις απο εκεί είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ οπότε δεν έχεις επαφή με την σημερινή κατάσταση. Επίσης μας λες για pixel rom κλπ δεν μας εξηγείς γιατί σε αρέσει και αποκλείεις τα άλλα από το κείμενο δεν προκύπτει κάτι τέτοιο. Οπότε η απάντηση είναι πάρε iphone 

Επεξ/σία από gnarkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, itakias said:

Για μένα η gcam ήταν τρόπος να έχω good enough φωτογραφία σε συσκευές mid range 

Πχ το ποκο που πάσχει σε αυτόν τον τομέα με gcam μπορείς να έχεις φωτό που σε καλύπτουν καθώς και το εξαιρετικό astrophotography mode που δεν υπάρχει στα μήλα. 
 

Αν είναι να σώσω λεφτά που αγοράζουν και μήλο, εννοείται ότι θα τα δώσω για μήλο που κρατάνε και μια αξία και δεν θα τα έδινα για Samsung flagship με τον πανexypnos επεξεργαστή τους που τα πληρώνεις 900€ και το επόμενο εξάμηνο τα σκοτώνεις με 300€ και δε φεύγουν (δικαιολογημένα) 

Ε σε σάπια κινητά ναι ότι και να βάλεις σάπιο θα παραμείνει. 

Ακόμα και τα midrange της samsung πχ α54 μια χαρά κάμερα έχουν και δεν χρειάζονται αλχημείες.

Καμία σχέση με τα κινέζικα

 

Αυτή τη στιγμή μόνο samsung για midramge+ συσκευές) και apple υπάρχουν για σοβαρές επιλογές. 

Δεν είναι τόσο απλά γιατί δεν έχουν όλα τα samsung 800 ευρώ.  Ούτε έχει η apple κάτι αντίστοιχο του s24 ultra. 

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, gnarkill said:

Διάβασα μια περίληψη στο chatgpt, τις απαντήσεις δεν τις διάβασα. Αυτά που λες δε γίνονται εδώ και πόσα χρόνια δεν καταλαβαίνω τι λες. Οπότε μάλλον το είχες στο συρτάρι  τα τελευταία 2 χρόνια και αποφάσισες να το βγάλεις απο εκεί είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ. Οπότε η απάντηση είναι πάρε iphone 

Η τρανή απόδειξη ότι το chatgpt θέλει ακόμα δουλίτσα😆

Ποια πράγματα δεν γίνονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, imr είπε

Ε σε σάπια κινητά ναι ότι και να βάλεις σάπιο θα παραμείνει. 

Ακόμα και τα midrange της samsung πχ α54 μια χαρά κάμερα έχουν και δεν χρειάζονται αλχημείες.

Καμία σχέση με τα κινέζικα

 

Αυτή τη στιγμή μόνο samsung για midramge+ συσκευές) και apple υπάρχουν για σοβαρές επιλογές. 

Δεν είναι τόσο απλά γιατί δεν έχουν όλα τα samsung 800 ευρώ.  Ούτε έχει η apple κάτι αντίστοιχο του s24 ultra. 

Με κίνδυνο να είμαι off topic  και να γινει το θέμα flame, το s24 ultra τι παραπάνω έχει απο ενα καλό iPhone ; Σοβαρά ρωτάω, δεν παρακολουθώ τις τελευταίες εξελίξεις της Samsung γιατι ειχαν φαει μπλακλιστ απο μενα εδώ και καιρό. 

ΠΧ το astrophotography mode του GCAM δεν υπάρχει στο iPhone ούτε σε samsung κινητά. Παρόλα αυτά ακόμα και μια παλιά φτηνή συσκευή Xiaomi μπορεί με GCAM να πάρει αστροφωτογραφίες που για να τις ξεπεράσεις πρέπει να δώσεις αρκετές χιλιάδες ευρώ εξοπλισμό και να διαβάσεις αρκετές εβδομάδες για το πως να κάνεις stacking alignment κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, BillT είπε

Η τρανή απόδειξη ότι το chatgpt θέλει ακόμα δουλίτσα😆

Ποια πράγματα δεν γίνονται?

Δε θα κάτσω να αναλύσω αλλά αυτά που λες γιατί δε στέκουν οπότε δεν έχει νόημα η όλη συζήτηση. Εγώ θα έλεγα get your facts right. Εγω είπα ότι είχα να πω. Άμα δεν προκύψει κάτι καινούριο δεν έχει νόημα να προσθέσω να κάτι. Ενημερώσου πρώτα γιατί τα μισά από αυτά που λες ισχύουν, αποφάσισε τι θες και μετά θα μπορούσαμε να προχωρήσουμε. Δεν το λέω για κακό 

11 λεπτά πριν, itakias είπε

Με κίνδυνο να είμαι off topic  και να γινει το θέμα flame, το s24 ultra τι παραπάνω έχει απο ενα καλό iPhone ; Σοβαρά ρωτάω, δεν παρακολουθώ τις τελευταίες εξελίξεις της Samsung γιατι ειχαν φαει μπλακλιστ απο μενα εδώ και καιρό. 

ΠΧ το astrophotography mode του GCAM δεν υπάρχει στο iPhone ούτε σε samsung κινητά. Παρόλα αυτά ακόμα και μια παλιά φτηνή συσκευή Xiaomi μπορεί με GCAM να πάρει αστροφωτογραφίες που για να τις ξεπεράσεις πρέπει να δώσεις αρκετές χιλιάδες ευρώ εξοπλισμό και να διαβάσεις αρκετές εβδομάδες για το πως να κάνεις stacking alignment κτλ. 

Από όσο ξέρω υπάρχει κανονικά στα samsung θα το δω κιόλας. Το ένα έχει android το άλλο έχει ιός αυτή είναι η διαφορά. Για μένα από το 13 και μετά υπερτερουν τα iphone το θέμα είναι απλά να μπορείς να τα συνηθίσεις άμα τα συνηθίσεις είναι πολύ ανώτερα. Τώρα για φωτογραφίες από ότι είδα δεν αναφέρεται στο αρχικό ποστ οπότε καλό είναι να ξέρουμε στοιχεία γιατί έτσι δεν καταλήγουμε κάπου μάλλον γιατί βλέπω 5 σελίδες φαντάζομαι ο καθένας λέει την δικιά του εμπειρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, gnarkill said:

Δε θα κάτσω να αναλύσω αλλά αυτά που λες γιατί δε στέκουν οπότε δεν έχει νόημα η όλη συζήτηση. Εγώ θα έλεγα get your facts right. Εγω είπα ότι είχα να πω. Άμα δεν προκύψει κάτι καινούριο δεν έχει νόημα να προσθέσω να κάτι. Ενημερώσου πρώτα γιατί τα μισά από αυτά που λες ισχύουν, αποφάσισε τι θες και μετά θα μπορούσαμε να προχωρήσουμε. Δεν το λέω για κακό 

και εγώ αλήθεια ρωτάω. Ποιο πράγμα λες ότι δεν γίνεται γιατί δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου είπα δεν στέκουν αυτά που λες οπότε αποφάσισε τι θες γιατί δε μας λες τι θες. Και ούτε ξέρεις τι ισχύει. Και μάλλον ούτε θες να καταλάβεις. Συνεχίζουμε κάτι που δεν έχει νόημα. Ας πιάσω 2 σημεία για παράδειγμα τα gestures έχουν σπάσει λόγω android εδώ και 3 χρόνια και ΌΧΙ ΛΌΓΩ MIUI  αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα. Για αυτό πέθαναν και οι custom luncher. Κάνουν προσπάθειες αλλά δουλειά δε γίνεται. Το ίδιο και οι πληρωμές ούτε οι ρομ φταίνε ούτε τα πιξελ ούτε η miui ούτε το ποκο. Η google αποφάσισε να κυνηγάει όλο αυτό. Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι δε θες να μπεις στο τρυπακι να ζεις με αυτό το κυνηγητό οπότε ρομ κλπ τις ξεχνάς άπαξ και ξεκλειδώσεις έχεις αυτά τα προβλήματα που δε μας λες και γιατί θες να ξεκλειδώσεις εκτός από το να έχεις πιξελ ρομ που δεν λες καν γιατί θες πιξελ ρομ.

 

Οι πληρωμές με ρολόι δε σχετίζονται με όλα αυτά οπότε πάλι δεν ξέρω τι λες Άρα στην ουσία δε μας λες τίποτα. Επειδή δεν έχεις εμπειρία με κάτι άλλο πρέπει να μας πεις τι θες για να δούμε τι σε βολεύει άμα σε βολεύει κάτι. Εσύ χωρίς να έχεις εμπειρία λες πράγματα που δεν ισχύουν 

 

Άμα θες πιξελ ρομ πάρε πιξελ με πολλούς περιορισμούς υποχωρήσεις και χωρίς να λειτουργούν τα gestures σε 3d party luncher 

 

Επεξ/σία από gnarkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, itakias said:

Με κίνδυνο να είμαι off topic  και να γινει το θέμα flame, το s24 ultra τι παραπάνω έχει απο ενα καλό iPhone ; Σοβαρά ρωτάω, δεν παρακολουθώ τις τελευταίες εξελίξεις της Samsung γιατι ειχαν φαει μπλακλιστ απο μενα εδώ και καιρό. 

ΠΧ το astrophotography mode του GCAM δεν υπάρχει στο iPhone ούτε σε samsung κινητά. Παρόλα αυτά ακόμα και μια παλιά φτηνή συσκευή Xiaomi μπορεί με GCAM να πάρει αστροφωτογραφίες που για να τις ξεπεράσεις πρέπει να δώσεις αρκετές χιλιάδες ευρώ εξοπλισμό και να διαβάσεις αρκετές εβδομάδες για το πως να κάνεις stacking alignment κτλ. 

Οθονη, καμερα stylus, μονο και μονο για το πενακι το θεωρω πολυ καλυτερο απo αντιστοιχο iphone.

Βεβαια θα προτιμουσα το απλο iphone απο το απλο s23/24 στα ιδια λεφτα (αν και τα iphone εχουν αλλα θεματα που γινεται εντελως offtopic)

 

Astromode εχουν και τα galaxy αλλα ειναι αχρηστο feature στην ουσια αν καποιος θελει να ασχοληθει με τετοια πραγματα παει ακομα και σε φτηνη φωτογραφικη

Το gcam πολυ κακο για το τιποτα, πρεπει να ψαχνεις για update, συγκεκριμενες εκδοσεις αν δουλευουν κτλ κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillT είπε

Σίγουρα το Poco θα φύγει. Από τη στιγμή που η Xiaomi δεν επιτρέπει τη χρήση third party launcher με gestures για μένα το θέμα κλείνει εκεί. 

Αφού λοιπόν αποφάσισες ότι θα φύγει το Poco,  δώσε και ένα διαθέσιμο budget, γιατί όπως βλέπεις γεμίζουν τσάμπα σελίδες με άσχετα σχόλια, και βλέπω σύντομα να πέφτει κλείδωμα χωρίς να έχεις πάρει απάντηση/βγάλει άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μια λύση θα ήταν δύο κινητά;

Ένα παλιό/μεταχειρισμένο που θα το τρέχεις stock με google wallet και τράπεζες και το POCO σου με Pixel Experience. 

Με αυτό τον τρόπο και προβλήματα δεν θα έχεις και περισσότερη ασφάλεια θα έχεις και το λειτουργικό που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...