Προς το περιεχόμενο

Απελπισμένος Pure android τύπος, ψάχνει λύση.


BillT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα απεχθανομαι το Google Wallet με την εννοια οτι ηδη οι περισσοτεροι εχουν στο cloud ολα τα προσωπικά τους στοιχεία, το να χωσεις και τις καρτες σου παει πάρα πολυ και το όφελος ειναι μηδαμινο, ενα πορτοφολι μονο για καρτες μια σταλιά χώρο πιανει στην τσεπη σου και ειναι πιο αμεσες. Χρησιμοποιησε εφαρμογες οπως την Catima για χαζομαρουλες τυπου Lidl Plus, ΑΒ Plus κτλ.

Pure Android πλεον δεν υπαρχει περα απο τα Pixel, και εγω τετοια αγοραζω και εχουν εξαφανιστει όλα. Ενα 6A μεταχειρισμενο θα σου κοστισει περιπου 200 ευρω που ειναι value for money. Τα Motorola ειναι πολυ καλα για την τιμη τους με εξαιρεση τον τροπο ξεκλειδωματος που πρεπει να παρεις κλειδι απο την Motorola (η διαδικασια βεβαια ειναι ευκολη). Εχουν βεβαια μερικες σαβουρες της Moto μεσα.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2024 στις 1:51 ΜΜ, o_logistis είπε

Φιλε, ασε τα πολλα μπλα μπλα. αγορασε το τελευταιο pixel. Ναι ειναι ακριβο αλλα ειναι το μονο που θα σε καληψει 100% μαζι με το google watch

Πως φαίνεται αυτός που δεν διάβασε κάν το θέμα που μπήκε να σχολιάσει.

Ο συμφορουμίτης στην τελευταία παράγραφο αναφέρει συσκευή των κοντά 200ευρώ, εδώ προτείνεται συσκευή των 600+.

Ο ορισμός του ότι να ναι...

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Προσωπικα απεχθανομαι το Google Wallet με την εννοια οτι ηδη οι περισσοτεροι εχουν στο cloud ολα τα προσωπικά τους στοιχεία, το να χωσεις και τις καρτες σου παει πάρα πολυ και το όφελος ειναι μηδαμινο, ενα πορτοφολι μονο για καρτες μια σταλιά χώρο πιανει στην τσεπη σου και ειναι πιο αμεσες. Χρησιμοποιησε εφαρμογες οπως την Catima για χαζομαρουλες τυπου Lidl Plus, ΑΒ Plus κτλ.

Pure Android πλεον δεν υπαρχει περα απο τα Pixel, και εγω τετοια αγοραζω και εχουν εξαφανιστει όλα. Ενα 6A μεταχειρισμενο θα σου κοστισει περιπου 200 ευρω που ειναι value for money. Τα Motorola ειναι πολυ καλα για την τιμη τους με εξαιρεση τον τροπο ξεκλειδωματος που πρεπει να παρεις κλειδι απο την Motorola (η διαδικασια βεβαια ειναι ευκολη). Εχουν βεβαια μερικες σαβουρες της Moto μεσα.

Τι προσωπικό στοιχείο είναι η κάρτα; Σκέψου το σαν ένα κλειδί που ανοίγει μια κλειδαριά, μόνο τα λεφτά μπορούν να σου πάρουν.

Το digital wallet είναι αρκετά πιο ασφαλές απ'την φυσική κάρτα.

Το τι αγοράζεις το βλέπουν και αλλιώς μην αγχώνεσαι. Ξέρουν τι θες πριν το αγοράσεις. Η κάρτα στο wallet είναι το λιγότερο.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω κάτι για το MIUI; Που το βλέπετε; Τι θέλω να πω, εγώ όταν πήρα το X3 Pro έβαλα το Nova Launcher και έκανα migrate την home screen από το παλιό Redmi Note 6 Pro οπως την είχα, στο οποίο μάλιστα τότε πήγα από ένα LG G3 με LineageOS που έκανα από αυτό migrate το Nova, δηλαδή εδώ και πάρα πολλά χρόνια δεν έχω καμία διαφορά είτε σε Lineage του 2015 είτε σε MIUI 2024. Έχω κλείσει και τα optimizations του MIUI, δεν χρησιμοποιώ καμία εφαρμογή της Xiaomi (uninstall/disable τα πάντα) αλλά εναλλακτικές συχνά από F-Droid και στις ρυθμίσεις είναι οι κλασσικές Android που θυμάμαι πάντα και διαφημίσεις δεν έχω δει ποτέ κάπου.

Έχω το κεφάλι μου ήσυχο χωρίς root για το Google Pay και όλο τον συρφετό με το SafetyNet κτλ και η εμπειρία μου είναι αυτή που είχα πάντα χωρίς να βλέπω κάπου MIUI

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω ότι σε νιώθω, ότι android πήρα μετά το redmi note 4 ήταν για σκουπίδια ακόμη και με φλασαρισμένες rom και ότι άλλο έχετε πει. Την Xiaomi πλέον την έχω βάλει στη μαύρη λίστα και δεν αλλάζω γνώμη. Δεν ξαναμπαίνω σε διαδικασία bootloader, brick, περίεργες εκδόσεις twrp μια έτσι μια αλλιώς και roms, ας τα κάνουν όσοι έχουν όρεξη πλέον μαγκιά τους.

Απογοήτευση.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Jts είπε

Τι προσωπικό στοιχείο είναι η κάρτα; Σκέψου το σαν ένα κλειδί που ανοίγει μια κλειδαριά, μόνο τα λεφτά μπορούν να σου πάρουν.

Δηλαδη τι αλλο θα επρεπε να μπορουσαν να σου παρουν με μια κάρτα για να μην είναι "μόνο", τη ζωή;  Δε με ενδιαφερει να κρυβω τι αγοραζω, απλα πας γυρευοντας με το "όλα σε ενα καλαθι" και ειδικα οταν μιλαμε για κατι τοσο σημαντικό.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που ψάχνομαι και εγώ όπως ο TS, έχει βρει κανένας λύση που να έχει ΚΑΙ υπέρυθρες;

14 minutes ago, Hacker?pcs said:

Να πω κάτι για το MIUI; Που το βλέπετε; Τι θέλω να πω, εγώ όταν πήρα το X3 Pro έβαλα το Nova Launcher και έκανα migrate την home screen από το παλιό Redmi Note 6 Pro οπως την είχα, στο οποίο μάλιστα τότε πήγα από ένα LG G3 με LineageOS που έκανα από αυτό migrate το Nova, δηλαδή εδώ και πάρα πολλά χρόνια δεν έχω καμία διαφορά είτε σε Lineage του 2015 είτε σε MIUI 2024. Έχω κλείσει και τα optimizations του MIUI, δεν χρησιμοποιώ καμία εφαρμογή της Xiaomi (uninstall/disable τα πάντα) αλλά εναλλακτικές συχνά από F-Droid και στις ρυθμίσεις είναι οι κλασσικές Android που θυμάμαι πάντα και διαφημίσεις δεν έχω δει ποτέ κάπου.

Έχω το κεφάλι μου ήσυχο χωρίς root για το Google Pay και όλο τον συρφετό με το SafetyNet κτλ και η εμπειρία μου είναι αυτή που είχα πάντα χωρίς να βλέπω κάπου MIUI

Να μας λύσουν την απορία. Προσωπικά με άλλο Launcher, αντικατέστησα το EMUI, οπότε γιατί είναι πρόβλημα το τι βλέπεις αν αλλάζεται τόσο εύκολα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, xaerialtwistx είπε

Δηλαδη τι αλλο θα επρεπε να μπορουσαν να σου παρουν με μια κάρτα για να μην είναι "μόνο", τη ζωή;  Δε με ενδιαφερει να κρυβω τι αγοραζω, απλα πας γυρευοντας με το "όλα σε ενα καλαθι" και ειδικα οταν μιλαμε για κατι τοσο σημαντικό.

Την ταυτότητα σου για παράδειγμα, ή οποιαδήποτε σημαντική πληροφορία που μπορούν να χρησιμοποιήσουν εναντίον σου.

Δεν λέω να μην πάρεις και την φυσική κάρτα αν πας ένα ταξίδι πχ ώστε να έχεις επιλογές, αλλά για την καθημερινότητα και βολεύει και είναι πιο ασφαλές.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, xaerialtwistx said:

Δηλαδη τι αλλο θα επρεπε να μπορουσαν να σου παρουν με μια κάρτα για να μην είναι "μόνο", τη ζωή;  Δε με ενδιαφερει να κρυβω τι αγοραζω, απλα πας γυρευοντας με το "όλα σε ενα καλαθι" και ειδικα οταν μιλαμε για κατι τοσο σημαντικό.

Ένα ασφαλισμένο κινητό με fingerprint και κωδικό (όχι pin, αλφαριθμητικό ισχυρό) είναι σκάλες πιο ανώτερο από χύμα κάρτες που άντε μην τις χάσεις, άντε πάρε RFID blocked πορτοφόλι να μην σου κάνουν scam σε κανένα ΜΜΜ κτλ κτλ, συν του ότι με Gpay δεν δίνεις καν τον αριθμό σε κανέναν αλλά έναν fake αριθμό κάρτας.

Τώρα το ότι είναι περασμένες οι κάρτες σε λογαριασμό Google, η Google έχει από τα καλύτερα συστήματα να ασφαλίσεις τον λογαριασμό σου αν το θέλεις, πολύ ανώτερο από οποιοδήποτε τράπεζα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @topos είπε

Προς ts- αν και εκτός budget- εφόσων έχεις πολύ συγκεκριμένες ανάγκες ίσως αξίζει την υπέρβαση για το pixel.

Θέλω να πω πως σε βάθος 3-4ετιας και ενώ το δουλεύεις πιθανότατα να άξιζε τα ~+100-150 ευρώ παραπάνω χρήματα.

Ως plan b

Realme/Motorola για φθηνά

Oneplus Nord για μέτρια τιμη

Και "wildcard" τα nothing phone.

Υ.γ Και μιας και βλέπω συζήτηση για custom rom->

lineage os δεν προτείνετε πλέον?(είχα καλή εμπειρία παλιά κ έλεγα να την ξαναπεράσω αυτές τις μέρες σε Poco x3 pro)

Γενικά οι custom roms δεν συνεργάζονται σωστά με τις apps των τραπεζών και το GPAY. Οι εφαρμογές καταλαβαίνουν ότι το σύστημα είναι πειραγμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Jts είπε

Την ταυτότητα σου για παράδειγμα, ή οποιαδήποτε σημαντική πληροφορία που μπορούν να χρησιμοποιήσουν εναντίον σου.

Δεν λέω να μην πάρεις και την φυσική κάρτα αν πας ένα ταξίδι πχ ώστε να έχεις επιλογές, αλλά για την καθημερινότητα και βολεύει και είναι πιο ασφαλές.

Δε θεωρω πως ειναι τρομερο βαρος ενα πορτοφολι για καρτες, αλλα ο καθε ενας οπως βολευεται.

13 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Ένα ασφαλισμένο κινητό με fingerprint και κωδικό (όχι pin, αλφαριθμητικό ισχυρό) είναι σκάλες πιο ανώτερο από χύμα κάρτες που άντε μην τις χάσεις, άντε πάρε RFID blocked πορτοφόλι να μην σου κάνουν scam σε κανένα ΜΜΜ κτλ κτλ, συν του ότι με Gpay δεν δίνεις καν τον αριθμό σε κανέναν αλλά έναν fake αριθμό κάρτας.

Τώρα το ότι είναι περασμένες οι κάρτες σε λογαριασμό Google, η Google έχει από τα καλύτερα συστήματα να ασφαλίσεις τον λογαριασμό σου αν το θέλεις, πολύ ανώτερο από οποιοδήποτε τράπεζα

Πιο ασφαλες δεν ειναι. Μια αναζητηση στο reddit θα σου δειξει πολλα χακαρισμενα gmail που κατεληξαν σε καρτες που αδειασαν απο λεφτα. Οι φυσικες καρτες δε γινονται ετσι απλα αντιγραφή, μια MITM επιθεση ή μια deauth που θα οδηγησει το θυμα σε ψευτικο δικτυο ειναι πανευκολες για να βουτηξεις τα cookie ενος gmail λογαριασμου, βαλε και ποσοι χρησιμοποιουν ανοικτα δικτυα χωρις να το σκεφτονται. Και οπως ειπα στην αρχη, το θεμα ειναι ειναι πως δινεις τοσα προσωπικα στοιχεια σε μια εταιρεια, τι εμεινε να της δωσεις; Εχει μπει κανενας στο gmail του να δει τα αποθηκευμενα στοιχεια; Εχουμε συνηθισει να κανουμε κινησεις που δεν τις σκεφτομαστε. 

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xaerialtwistx είπε

Δε θεωρω πως ειναι τρομερο βαρος ενα πορτοφολι για καρτες, αλλα ο καθε ενας οπως βολευεται.

Πιο ασφαλες δεν ειναι. Μια αναζητηση στο reddit θα σου δειξει πολλα χακαρισμενα gmail που κατεληξαν σε καρτες που αδειασαν απο λεφτα. Οι φυσικες καρτες δε γινονται ετσι απλα αντιγραφή, μια MITM επιθεση ή μια deauth που θα οδηγησει το θυμα σε ψευτικο δικτυο ειναι πανευκολες για να βουτηξεις τα cookie ενος gmail λογαριασμου, βαλε και ποσοι χρησιμοποιουν ανοικτα δικτυα χωρις να το σκεφτονται. Και οπως ειπα στην αρχη, το θεμα ειναι ειναι πως δινεις τοσα προσωπικα στοιχεια σε μια εταιρεια, τι εμεινε να της δωσεις; Εχει μπει κανενας στο gmail του να δει τα αποθηκευμενα στοιχεια; Εχουμε συνηθισει να κανουμε κινησεις που δεν τις σκεφτομαστε. 

Στο πρώτο γενικά συμφωνώ αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που δεν θες να κουβαλάς και κινητό και πορτοφόλι.

Το δεύτερο δεν είναι επιχείρημα, πόσους έχουν κλέψει νομίζεις με φυσικές κάρτες, άπειρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jts είπε

Στο πρώτο γενικά συμφωνώ αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που δεν θες να κουβαλάς και κινητό και πορτοφόλι.

Το δεύτερο δεν είναι επιχείρημα, πόσους έχουν κλέψει νομίζεις με φυσικές κάρτες, άπειρους.

Ε ok και το κινητο μπορουν να σου κλεψουν και θα εχεις ολες τις καρτες μεσα. Δε μιλαμε για το φυσικο μέρος αλλά για τα στοιχεία της κάρτας, ή τα κρατας για εσενα κ εχεις ολη την ευθυνη, ή τα μοιραζεσαι και πλεον μοιραζεις και την ευθυνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, xaerialtwistx said:

Ε ok και το κινητο μπορουν να σου κλεψουν και θα εχεις ολες τις καρτες μεσα.

Ε, άμα τις κουβαλάς μέσα στην θήκη με το κινητό, λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BillT είπε

 Και γω να μείνω με το Poco και το MIUI θα την κάνω τη δουλειά μου. Αν δεις το γράφω ξεκάθαρα στις πρώτες γραμμές ότι το πρόβλημα και η απελπισία είναι σε μεγάλα εισαγωγικά.

Γίνει όμως συγκεκριμένος τι τελικά θέλεις συμφορουμίτη, γιατί έχουμε φτάσει 4 σελίδες σε αυτό το θέμα και πολλά σχόλια είναι άσχετα με αυτό, επειδή δεν είσαι συγκεκριμένος και ο καθένας γράφει ότι του έρθει.

Θέλεις να το κρατήσεις το Poco που έχεις, ναι ή όχι? Αν θέλεις, τότε κακώς ανοίχτηκε το θέμα αυτό. Εσύ θα το κρίνεις αυτό και όχι εμείς, αφού μιλάμε για δική σου συσκευή.

Αν πάλι δεν θέλεις, τότε να αναφέρεις τι budget υπάρχει για να γίνουν ανάλογες προτάσεις.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...