Προς το περιεχόμενο

Απελπισμένος Pure android τύπος, ψάχνει λύση.


BillT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, imr είπε

Δεν διαφωνω αλλα εχει αρκετους περιορισμους το iphone. Ουτε ενα vanceed δεν μπορεις να βαλεις.

Για αυτο θεωρω τη samsung τον καλυτερο συνδιασμο ελευθεριας, ευκολιας, δυνατοτητων χωρις να μπλεκεις με custom roms αλλα να μπορεις να βαλεις ενα εξωτερικο apk

Δε με βόλεψε ποτέ το λειτουργικό της Samsung. Το θεωρώ υπερφορτωμένο χωρις κανένα λόγο. Επίσης τα samsung δεν παίρνουν GCAM Που για μένα είναι βασικός λόγος να μπλέξεις με Android και custom builds. 

Αν είχαν μισή τιμη απο τα μήλα θα άξιζαν. Δεν έχουν όμως. Όταν ζητάς λεφτά μήλου, you 'd better deliver αντίστοιχο value. 

Αλλά φυσικά αυτά είναι προσωπική μου αποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, gakost said:

Ξέρω θα ακουστών σαν να βρίζω σε καποιους …


Εγώ να ρωτήσω γιατί θέλεις να πρήζεσαι με πράγματα που δεν έχουν καμία αξία. Οκ το καταλαβαίνω σαν χόμπι αλλά για την καθημερινότητα πάρε ένα τηλέφωνο να κανείς την δουλειά σου. Για τα στάνταρ 5 10 πράγματα που κάνουμε οι περισσότεροι καθημερινά τη διαφορά έχει το one ui πχ με ένα Pixel;

Για custom rom θα έλεγα μακριά από συσκευές που χρησιμοποιείς καθημερινά. Οι ενημερώσεις ασφαλείας είναι πολύ σημαντικές και σε όλα τα cyber security frameworks και πιστοποιήσεις είναι πάνω πάνω στην λίστα προτεραιοτήτων. Λίγο αν ασχοληθείς να ψάξεις τι exploits κυκλοφορούν κάθε μέρα θα τρομάξεις… 
 

 Επίσης αν χρησιμοποιείς ηλεκτρονικά πορτοφόλια, αν χρειαστεί να επικοινωνήσεις με την τράπεζα για οτιδήποτε έχει να κάνει με τις χρεώσεις, (ύποπτες συναλλαγές, κλοπή κλπ) το πρώτο κοιτάνε είναι τα logs και σου λένε εχεις ηλεκτρονικό πορτοφόλι βρες τα με τον πάροχο.

Δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά ψάχνεις από ένα κινητό αλλά δες και την σειρά Α της Samsung. Στα νέα μοντέλα της δίνει 5 χρόνια αναβαθμίσεις απλά μην πάρεις περσινό μοντελο γιατί τα 5 χρόνια μετράνε από την κυκλοφορία. 
 

 

εν μέρει έχεις δίκιο. Σήμερα ότι και να πάρεις, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τη δουλειά σου θα την κάνεις. Και γω να μείνω με το Poco και το MIUI θα την κάνω τη δουλειά μου. Αν δεις το γράφω ξεκάθαρα στις πρώτες γραμμές ότι το πρόβλημα και η απελπισία είναι σε μεγάλα εισαγωγικά. Απλά επειδή το κινητό εκτός από εργαλείο είναι και χόμπι, κάποιοι θέλουμε να κάνουμε τη δουλειά μας, όπως ακριβώς μας αρέσει και έχουμε συνηθίσει. Χρησιμοποιώ smartphone 20 χρόνια τώρα, από εποχές που δεν ήταν όλα ρόδινα και η κοινότητα με τον τρόπο της έχει συμβάλει πολύ ώστε να φτάσουν τα λειτουργικά εκεί που είναι σήμερα.

23 minutes ago, BadBoy said:

Εγώ από την άλλη το F3 το έχω με crDroid, root και fingerprint που δουλεύει ακόμη, έχω δυνάμεις και όρεξη να ασχοληθώ. Κυρίως από πείσμα, γιατί το κινητό είναι δικό μου και όχι της εταιρίας ή της Google και δευτερευόντως γιατί όντως το MIUI είναι ότι χειρότερο υπάρχει σε λειτουργικό.

Αλλά είναι αλήθεια ότι υπάρχει πόλεμος την τελευταία περίοδο και το χειρότερο είναι ότι δεν ξέρεις πότε θα σε κρεμάσει. Πάντως αν και προσωπικά θα ξεκλείδωνα τα πάντα, νομίζω ότι στα 200-250€ η πιο καθαρή εμπειρία είναι τα Motorola.

Pixel προτείνω αβέρτα σε όποιον μένει σε χώρα που υποστηρίζεται, λόγω πολλών και γρήγορων updates. Στην Ελλάδα όχι ακόμη, θέλει πατέντες και αν πάθει κάτι περιμένεις. Τα τελευταία μοντέλα πάντως έχουν καλύτερη συμβατότητα με τα δίκτυα εδώ, οπότε λογικά δε θα αργήσει και η επίσημη είσοδος.

απόλαυσε το όσο κρατήσει. Αλλά πραγματικά αν βασίζεσαι αρκετά στο pay και σε κρεμάσει θα δεις ότι είναι μεγάλη κρυάδα

15 minutes ago, itakias said:

 

>Έχω Poco F3 με πανάρχαιο MIUI που μου καίει τα μάτια οποτε το ανοιγω, ειδικά τώρα που συνήθισε ο πωπός μου το μηλαράκι με iOS. Έχουμε καμια καλή προταση για καθαρό android να μη πάει άπατο; 

Εγώ μόνο Pixel Experience και Pixel OS δοκίμασα επειδή ήθελα Pixel εμεπιρία. Στην experience δεν υπάρχει επίσημη android 14, δεν ξέρω αν υπάρχει ανεπίσημη, πάντως  μου άρεσε περισσότερο από PixelOS. Αλλά για ακόμα πιο Pure android κατάσταση, crdroid και Paranoid θα είναι μια χαρά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι καθεσαι και παιδευεσαι με φλασαρισματα ρομ κλπ και τρως αδικα τη ζωη σου για πραγματα που δε θα δουλεψουν ποτε 

Πηγαινε παρε ενα τηλ πχ  Samsung να ησυχασεις και να μην ασχολεισαι μερα νυχτα με ρυθμισεις κλπ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, itakias said:

Δε με βόλεψε ποτέ το λειτουργικό της Samsung. Το θεωρώ υπερφορτωμένο χωρις κανένα λόγο. Επίσης τα samsung δεν παίρνουν GCAM Που για μένα είναι βασικός λόγος να μπλέξεις με Android και custom builds. 

Αν είχαν μισή τιμη απο τα μήλα θα άξιζαν. Δεν έχουν όμως. Όταν ζητάς λεφτά μήλου, you 'd better deliver αντίστοιχο value. 

Αλλά φυσικά αυτά είναι προσωπική μου αποψη. 

Απο ποτε εχεις να δοκιμασεις oneui? Ετσι ελεγα και εγω οταν θυμομουν εποχες s3-s4, αλλα τα τελευταια χρονια εχει κανει αλματα και δινει 5 χρονια updates.

Η gcam ειναι πρακτικα αχρηστη σε σοβαρο κινητο. Τα flagship της sasmsung ειναι απο στοκ εφαμιλα των iphone 

Συμφωνω οτι στις τωρινες τιμες ειναι πιο vfm τα iphone αλλα εχουν πολλους περιορισμους

Μεγαλυτερο φαουλ της samsung ειναι οι exynos που παντα καταργουνται και παλι καπως ερχονται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Δεν θέλει καμία πατέντα πάντως πλεον για να λειτουργήσει 5G και στην Ελλάδα, σε Pixel 7 και 8. Επίσης αν κάποιος το αγοράσει απο Amazon Ιταλίας (dispatched και fulfilled by Amazon) έχει σίγουρα καλύτερη κάλυψη για εγγύηση σε σχέση με κάποιον πχ που έχει Poco αγορασμένο από κάποιο σκρουτζομάγαζο.

Στα τελευταία μοντέλα το γνωρίζω ότι είναι καλύτερα τα πράγματα, αλλά και πάλι θέλει πατέντες. Ανέφερες μόνο το 5G, το VoWiFi ακόμη θέλει κόλπα και δε δουλεύει άμεσα. Γενικά βελτιώθηκαν τα πράγματα στα 7 και 8, αλλά ακόμη δεν είναι στο 100%.

Επίσης εάν αγοράσεις από μαγαζί με παραεισαγωγή, προφανώς θα περιμένεις, όπως θα περιμένεις και από Amazon για επισκευή. Σίγουρα στατιστικά το Amazon είναι καλύτερο από ένα τυχαίο μαγαζί, και τα δύο όμως είναι σαφώς χειρότερα από αγορά κινητού από επίσημο αντιπρόσωπο στη χώρα μας (κάτι που μπορείς να κάνεις με τα Poco, αλλά όχι με τα Pixel).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, patatasc said:

Γιατί είναι σημαντικό το wallet; Ποια είναι η χρήση που χρειάζεσαι;

Όντος δεν ξέρεις? To Google wallet πέρα από κάποια πράγματα κάνει κάτι βασικό βάζεις μέσα όσες κάρτες έχεις της τράπεζας και πλυρωνεις με το κινιτο, πχ εγώ έχω και της 4 κάρτες μέσα σε αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Όντος δεν ξέρεις? To Google wallet πέρα από κάποια πράγματα κάνει κάτι βασικό βάζεις μέσα όσες κάρτες έχεις της τράπεζας και πλυρωνεις με το κινιτο, πχ εγώ έχω και της 4 κάρτες μέσα σε αυτό

Δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Χρησιμοποιώ τις κάρτες κανονικά, όλες  ανέπαφες είναι. Γιατί να το βάλω στο κινητό; Τι κερδίζω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, froyd said:

Custom Rom και GPAY ή e-banking apps δεν συμβαδίζουν καλά. Ειδικά όσο περνάει ο καιρός οι νέες εφαρμογές των τραπεζών και της Google κάνουν πολλούς ελέγχους που δεν έκαναν πριν, δυσκολεύοντας την κατάσταση.

Αν είσαι android fan, τότε χρειάζεσαι το Pixel, για την full εμπειρία. Για να σπάσουν οι περιορισμοί, εγώ χρησιμοποιώ το Opera που έχει ενσωματωμένο VPN, οπότε δεν με νοιάζει το ίδιο να έχω custom rom. Επίσης βάζω ιδιωτικό DNS το dns.adguard.com , και τέρμα οι διαφημίσεις

Εγώ χρησιμοποιώ το blockada που έχει δικό του VPN για όλη την συσκευή και κόβει και τις διαφημίσεις από παντού. Πραγματικά έχω βρει την υγειά μου από όταν το έβαλα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, patatasc είπε

Δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Χρησιμοποιώ τις κάρτες κανονικά, όλες  ανέπαφες είναι. Γιατί να το βάλω στο κινητό; Τι κερδίζω;

Τίποτα,δεν είναι για εσένα,απλά προσπερνάς.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ts- αν και εκτός budget- εφόσων έχεις πολύ συγκεκριμένες ανάγκες ίσως αξίζει την υπέρβαση για το pixel.

Θέλω να πω πως σε βάθος 3-4ετιας και ενώ το δουλεύεις πιθανότατα να άξιζε τα ~+100-150 ευρώ παραπάνω χρήματα.

Ως plan b

Realme/Motorola για φθηνά

Oneplus Nord για μέτρια τιμη

Και "wildcard" τα nothing phone.

Υ.γ Και μιας και βλέπω συζήτηση για custom rom->

lineage os δεν προτείνετε πλέον?(είχα καλή εμπειρία παλιά κ έλεγα να την ξαναπεράσω αυτές τις μέρες σε Poco x3 pro)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, patatasc said:

Δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Χρησιμοποιώ τις κάρτες κανονικά, όλες  ανέπαφες είναι. Γιατί να το βάλω στο κινητό; Τι κερδίζω;

Να μην κουβαλας καρτες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, patatasc said:

Δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Χρησιμοποιώ τις κάρτες κανονικά, όλες  ανέπαφες είναι. Γιατί να το βάλω στο κινητό; Τι κερδίζω;

Ευκολία γιατί δεν χρειάζεται να κουβαλάς κάρτες, ενώ κινητό ή smartwatch έχεις πάντα πάνω σου. 

Επίσης ασφάλεια, γιατί κάθε φορά που πληρώνεις με wallet δεν χρησιμοποιείται ο αριθμός της κάρτας σου, αλλά κάποιος άλλος εικονικός αριθμός, οπότε σε τυχόν διαρροή, δεν παίρνουν τα στοιχεία της φυσικής σου κάρτας

Επεξ/σία από BillT
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, patatasc said:

Δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Χρησιμοποιώ τις κάρτες κανονικά, όλες  ανέπαφες είναι. Γιατί να το βάλω στο κινητό; Τι κερδίζω;

Το να μην έχεις καν πορτοφόλι μαζί σου και να το χάνεις (έχω χάσει δύο φορές το πορτοφόλι)

Έχεις όλες κάρτες μέσα ούτε βγάλε ούτε βάλε ούτε διάλεξε, πλέον και ταυτότητα κλπ είναι μέσα παίρνω μαζί μου μόνο το κινιτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα τον λόγο ύπαρξης αυτού του θέματος.

Βλέπω τίτλο Pure Android τύπος, λέω θα γραφτεί τίποτα για Google pixel και υποστήριξη στην Ελλάδα.

Αντ αυτού βλέπω θέμα στο οποίο ο κάτοχος έχει εδώ και 2χρόνια.....Poco F3 και σαν εναλλακτικές αναφέρεται μεταξύ άλλων και άλλη εταιρεία με bloatware, η Samsung.

Ακυρος τίτλος με λίγα λόγια....

Και πέραν όλων αυτών που γράφτηκαν, βλέπω στο τέλος του κειμένου, ένα συμφορουμίτη που δεν ξέρει και ο ίδιος τι θέλει  όπως γράφει και ο ίδιος. Ούτε κάποιο συγκεκριμένο budget υπάρχει να προτείνουν και οι υπόλοιποι ανάλογα.

Αρα τι ακριβώς να του πούμε εμείς οι υπόλοιποι?

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...