Προς το περιεχόμενο

Απελπισμένος Pure android τύπος, ψάχνει λύση.


BillT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 minutes ago, fotis1997 said:

Μήπως μια λύση θα ήταν δύο κινητά;

Ένα παλιό/μεταχειρισμένο που θα το τρέχεις stock με google wallet και τράπεζες και το POCO σου με Pixel Experience. 

Με αυτό τον τρόπο και προβλήματα δεν θα έχεις και περισσότερη ασφάλεια θα έχεις και το λειτουργικό που θέλεις.

Είναι κάτι που πέρασε από το μυαλό μου από την αρχή που έγινε αυτό, αλλά μάλλον θα με κουράσει η φάση με τα δύο κινητά και το απέρριψα γρήγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως, επειδή κι εγώ είμαι σε παρόμοια φάση και θέλω να φύγω από Samsung, παρόλο που δεν έχω σε τόσο μεγάλη εκτίμηση το Nothing 2a, ενδέχεται να καταλήξω εκεί. Αυτή τη στιγμή στο Amazon.de κοστίζει 330€ με δώρο ακουστικά. Αν περιμένει κάποιος και μπορεί να το βρει στα 250€, πιστεύω δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή. Hardware ικανοποιητικό, software καθαρό και οι κάμερες, συγκριτικά με το Pixel 7a είναι σε παρόμοια επίπεδα. Αρνητικά του, τα υλικά κατασκευής (είναι όλο πλαστικό) και ίσως το design. Το 2ο λύνεται με μία θήκη (που ούτως ή άλλως θα κουμπώσουμε), ενώ το 1ο από την μία είναι καλό γιατί σε περίπτωση φθοράς θα είναι φθηνά τα ανταλλακτικά. Αυτή τη στιγμή κατέχω το Α52 5G το οποίο είναι κι αυτό πλαστικό και χρειάστηκε να πάει σε σέρβις για σπασμένη οθόνη (ήταν χτυπημένο και περιμετρικά). Μέσα στην εγγύηση, μου βγήκε στα 110€ η επισκευή οθόνης και σασί.

Επεξ/σία από Timoroc_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, Timoroc_ said:

Πάντως, επειδή κι εγώ είμαι σε παρόμοια φάση και θέλω να φύγω από Samsung, παρόλο που δεν έχω σε τόσο μεγάλη εκτίμηση το Nothing 2a, ενδέχεται να καταλήξω εκεί. Αυτή τη στιγμή στο Amazon.de κοστίζει 330€ με δώρο ακουστικά. Αν περιμένει κάποιος και μπορεί να το βρει στα 250€, πιστεύω δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή. Hardware ικανοποιητικό, software καθαρό και οι κάμερες, συγκριτικά με το Pixel 7a είναι σε παρόμοια επίπεδα. Αρνητικά του, τα υλικά κατασκευής (είναι όλο πλαστικό) και ίσως το design. Το 2ο λύνεται με μία θήκη (που ούτως ή άλλως θα κουμπώσουμε), ενώ το 1ο από την μία είναι καλό γιατί σε περίπτωση φθοράς θα είναι φθηνά τα ανταλλακτικά. Αυτή τη στιγμή κατέχω το Α52 5G το οποίο είναι κι αυτό πλαστικό και χρειάστηκε να πάει σε σέρβις για σπασμένη οθόνη (ήταν χτυπημένο και περιμετρικά). Μέσα στην εγγύηση, μου βγήκε στα 110€ η επισκευή οθόνης και σασί.

Απλά μια επισήμανση. Οι photos του Nothing 2a (σύμφωνα με τα έως τώρα reviews) είναι απλά OK. Τίποτα ιδιαίτερο, δηλαδή. Δεν συγκρίνονται με αυτές του Pixel 7a, το οποίο π.χ. στο blind test του MKBHD βγήκε πρώτο στο φως της ημέρας, 3ο σε low light κλπ. Το optimisation που κάνουν (σε επίπεδο camera software) τα Pixel είναι μακράν ανώτερο από αυτό της Nothing (και πολλών άλλων κινητών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, stark είπε

Απλά μια επισήμανση. Οι photos του Nothing 2a (σύμφωνα με τα έως τώρα reviews) είναι απλά OK. Τίποτα ιδιαίτερο, δηλαδή. Δεν συγκρίνονται με αυτές του Pixel 7a, το οποίο π.χ. στο blind test του MKBHD βγήκε πρώτο στο φως της ημέρας, 3ο σε low light κλπ. Το optimisation που κάνουν (σε επίπεδο camera software) τα Pixel είναι μακράν ανώτερο από αυτό της Nothing (και πολλών άλλων κινητών).

Συμφωνώ σε αυτά που λες, κατά τη γνώμη μου τα Pixel βγάζουν τις καλύτερες φωτογραφίες. Μπορεί να "μπλεδίζουν", να είναι πιο ψυχρές, αλλά προσωπικά γουστάρω φουλ. Τα reviews που λες τα έχω διαβάσει, το βίντεο δεν έτυχε να το δω αλλά θα το τσεκάρω κι αυτό, ευχαριστώ για την παράθεση. 

Πέτυχα ένα άλλο βίντεο όμως που είχε πλάνα από NP(2a) και P7a. Ειδικά το dynamic range είναι καλύτερο στο Pixel, τα χρώματα επίσης κατά τη γνώμη μου αλλά είναι και θέμα προτίμησης, σε πολλούς αρέσουν πιο θερμά. Δεν ξέρω, εμένα μου φάνηκαν πολύ κοντά τα αποτελέσματα (ήταν σίγουρα φωτογραφίες ημέρας, νύχτας δεν είδα), αν σκεφτείς κιόλας ότι το Pixel έχει καλύτερο λογισμικό και hardware, όταν τα αποτελέσματα είναι κοντά, καταλήγει να βγαίνει χαμένο κατά κάποιον τρόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, gnarkill said:

Σου είπα δεν στέκουν αυτά που λες οπότε αποφάσισε τι θες γιατί δε μας λες τι θες. Και ούτε ξέρεις τι ισχύει. Και μάλλον ούτε θες να καταλάβεις. Συνεχίζουμε κάτι που δεν έχει νόημα. Ας πιάσω 2 σημεία για παράδειγμα τα gestures έχουν σπάσει λόγω android εδώ και 3 χρόνια και ΌΧΙ ΛΌΓΩ MIUI  αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα. Για αυτό πέθαναν και οι custom luncher.

Τι εννοούμε gestures; Γιατί προσωπικά 2 χρησιμοποιώ, στο home screen τραβάω προς τα κάτω και βγάζει το notification bar και τράβηγμα προς τα πάνω και βγάζει την αναζήτηση σε εφαρμογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Hacker?pcs said:

Τι εννοούμε gestures; Γιατί προσωπικά 2 χρησιμοποιώ, στο home screen τραβάω προς τα κάτω και βγάζει το notification bar και τράβηγμα προς τα πάνω και βγάζει την αναζήτηση σε εφαρμογές

Μιλάμε για την πλοήγηση στο τηλέφωνο χωρίς τη χρήση των πλήκτρων home, back, και recent apps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, BillT said:

Μιλάμε για την πλοήγηση στο τηλέφωνο χωρίς τη χρήση των πλήκτρων home, back, και recent apps

Χμ εγώ τα χρησιμοποιώ αυτά. Μιλάμε για το home screen; Γιατί στις εφαρμογές νομίζω είναι θέμα των εφαρμογών και όχι του launcher το πως θα παίζουν χωρίς αυτά τα κουμπιά

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Hacker?pcs said:

Χμ εγώ τα χρησιμοποιώ αυτά. Μιλάμε για το home screen; Γιατί στις εφαρμογές νομίζω είναι θέμα των εφαρμογών και όχι του launcher το πως θα παίζουν χωρίς αυτά τα κουμπιά

Όχι δεν είναι θέμα εφαρμογών. Η ρύθμιση είναι system wide και παίζει παντού.

Το πρόβλημα είναι χρόνιο και έχει ξεκινήσει από την ίδια την Google. Η κατάσταση φαίνεται να έχει βελτιωθεί κάπως στις τελευταίες εκδόσεις του Android αλλά δεν έχει δωθεί ολοκληρωτική λύση. 

Εγώ πχ με custom ROM στο Poco δεν είχα κανένα θέμα, τουλάχιστον στις εκδόσεις 13 και 14.

 Διαβάζω όμως στα Samsung πχ ότι υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση 1-2 δευτερολέπτων όταν επιστρέφεις στη home screen με τη χρήση third party launcher.

 Στο Poco για να γίνει αυτό θέλει ένα συνδυασμό εφαρμογών, permissions, Accessibility settings και εντολών adb  που να σου πω την αληθεια δεν έχω καταλάβει αν τελικά δουλεύει ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, BillT είπε

Μιλάμε για την πλοήγηση στο τηλέφωνο χωρίς τη χρήση των πλήκτρων home, back, και recent apps

Όλα τα σύγχρονα κινητά το έχουν. 

Εγώ Παρολαυτα στο a52s έχω τρόπο να έχω ταυτόχρονα και τους δύο τρόπους και μάλιστα με αόρατα  τα κάτω κουπιά 

Έχω νόβα launcher πάντα 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το Nothing Phone 2a που έχει 343€ η έκδοση 12/256 με δώρο ακουστικά που έχει στο Γερμανικό Αμαζον είναι εκπληκτική προσφορά. Η συσκευή έχει πάρα πολύ καλά χαρακτηριστικά για τα χρήματα που ζητάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2024 στις 11:52 ΠΜ, imr είπε

Οθονη, καμερα stylus, μονο και μονο για το πενακι το θεωρω πολυ καλυτερο απo αντιστοιχο iphone.

Σε τι χρησιμεύει το πενάκι; Έχω ένα s22 ultra που επίσης έχει, αλλά δεν έχω καταλάβει σε τι χρειάζεται.

Στις 7/3/2024 στις 1:26 ΜΜ, Black Demis είπε

Το να μην έχεις καν πορτοφόλι μαζί σου και να το χάνεις (έχω χάσει δύο φορές το πορτοφόλι)

Έχεις όλες κάρτες μέσα ούτε βγάλε ούτε βάλε ούτε διάλεξε, πλέον και ταυτότητα κλπ είναι μέσα παίρνω μαζί μου μόνο το κινιτο

Στο δικό μου τηλέφωνο δεν λειτουργεί η ταυτότητα. Αλλά έχω πάντα μαζί μου λίγα μετρητά, μπορεί να χρειαστώ ταξί ή να βρεθώ στις Βρυξέλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, CaptainChris said:

Παιδιά το Nothing Phone 2a που έχει 343€ η έκδοση 12/256 με δώρο ακουστικά που έχει στο Γερμανικό Αμαζον είναι εκπληκτική προσφορά. Η συσκευή έχει πάρα πολύ καλά χαρακτηριστικά για τα χρήματα που ζητάει 

Σκεφτομαι να αντικαταστησω το Poco x3 μου λες να διω διαφορα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...