Προς το περιεχόμενο

Τερματίζει πλήρως τη λειτουργία του ο Yuzu emulator για το Nintendo Switch


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράλληλα, θα καταβάλει 2,4 εκατομμύρια δολάρια προκειμένου να κλείσει εξωδικαστικά η αγωγή που υπέβαλε η Nintendo.

Κάτι περισσότερο από μία εβδομάδα μετρούσε η αγωγή την οποία κατέθεσε η Nintendo σε βάρος των δημιουργών του Yuzu, του κορυφαίου emulator για το Nintendo Switch, κατηγορώντας τους ότι "διευκόλυναν την πειρατεία σε κολοσσιαία κλίμακα". Από ό,τι φαίνεται, ο Yuzu εγκαταλείπει τη δικαστική αναμέτρηση και ικανοποιεί πλήρως τα αιτήματα της Nintendo, με την εξέλιξη αυτή να επηρεάζει και τον Citra emulator, για το Nintendo 3DS.

Σύμφωνα με έγγραφο το οποίο κατατέθηκε από κοινού στο δικαστήριο από τους διαδίκους, η Tropic Haze, η εταιρία πίσω από το Yuzu, όχι μόνο συμφώνησε να καταβάλει στη Nintendo το ποσό των 2.400.000 δολαρίων αλλά παράλληλα αναγνωρίζει πως ο Yuzu είναι "κυρίως σχεδιασμένος να παρακάμπτει [τα πνευματικά δικαιώματα της Nintendo] και να τρέχει παιχνίδια για το Nintendo Switch". Η εταιρία αποδέχεται να πάψει οριστικά να αναπτύσσει το Yuzu, να φιλοξενεί σε διακομιστή της τον emulator, να διανέμει τον κώδικα ή τα στοιχεία του Yuzu, να φιλοξενεί ιστοσελίδες και αναρτήσεις μέσων κοινωνικής δικτύωσης που προωθούν το Yuzu, ή να προβεί σε οιαδήποτε άλλη ενέργεια παρακάμπτει την προστασία των πνευματικών δικαιωμάτων της Nintendo.

Παράλληλα, η Tropic Haze εκχωρεί την ιστοσελίδα yuzu-emu.org στη Nintendo, αποδέχεται να διαγράψει όχι μόνο τα δικά της αντίγραφα του Yuzu αλλά και "όλα τα εργαλεία παράκαμψης που χρησιμοποιήθηκαν για την ανάπτυξη ή τη χρήση του Yuzu" και να παραδώσει τυχόν "φυσικές συσκευές παράκαμψης" και "τροποποιημένο υλικό εξοπλισμό της Nintendo" στην ιαπωνική εταιρία. Επιπλέον, συμφωνεί να μη διαγράψει τυχόν άλλα "αποδεικτικά στοιχεία" τα οποία παραβιάζουν τα πνευματικά δικαιώματα της Nintendo.

Ο Bunnei, που συμμετείχε στην ανάπτυξη τόσο του Yuzu όσο και του Citra, επιβεβαίωσε στο κανάλι του Yuzu στο Discord ότι από τη συμφωνία επηρεάζονται και οι δύο emulators. 

Discord_1Y1QSehVYV.webp.8523d378469abbd47c3e8ef685360706.webp

Το πλήρες κείμενο της προτεινόμενης οριστικής απόφασης και μόνιμης απαγόρευσης δεν έχει εγκριθεί ακόμη από το δικαστήριο. Όμως, ο πηγαίος κώδικας και των δύο emulators έχει ήδη αφαιρεθεί από το GitHub.

Δεν είναι ακόμη σαφές αν αυτό είναι κυριολεκτικά το τέλος για τους Yuzu και Citra, καθώς εξακολουθούν να κυκλοφορούν στο διαδίκτυο αντίγραφα και των δύο emulators. Μάλιστα, ορισμένοι υποστηρικτές τους είχαν αναφέρει ανοιχτά ότι σκόπευαν να διατηρήσουν αντίγραφα του Yuzu όταν γνωστοποιήθηκε η κατάθεση αγωγής από τη Nintendo, πριν λίγες ημέρες.

Ασαφές παραμένει επίσης το κατά πόσο η εξέλιξη αυτή θα μπορούσε να επηρεάσει και άλλους emulators, πέρα από το Yuzu και το Citra. Σε περίπτωση που οι δημιουργοί του Yuzu είχαν επιλέξει τη δικαστική αναμέτρηση, ένα από τα βασικά ερωτήματα θα ήταν το κατά πόσο ο Yuzu παρακάμπτει ουσιαστικά τις προστασίες της Nintendo, μιας και ο ίδιος ο emulator δεν περιέχει κλειδιά της εταιρίας. Το δεδομένο είναι πως το κείμενο της συμφωνίας ζητά από το δικαστήριο να κρίνει ρητά ότι ο Yuzu παρακάμπτει τα πνευματικά δικαιώματα της ιαπωνικής εταιρίας, χρησιμοποιώντας τα κλειδιά που του τροφοδοτούν οι χρήστες, έστω κι αν δεν τα περιλαμβάνει ο ίδιος.

Όμως, παρότι η Nintendo στέλνει ένα ηχηρό μήνυμα, μέσα από τη στάση που τήρησε έναντι του Yuzu, το οποίο θα μπορούσε να προκαλέσει ανησυχία σε άλλους developers, δεν αναμένεται να προκύψει νομικό προηγούμενο. "Το θετικό είναι ότι οι συμβιβασμοί αυτοί δεν συνιστούν δικαστικές αποφάσεις, ακόμη και όταν επικυρώνονται από δικαστήρια, επομένως δεν δημιουργούν νομικό προηγούμενο", ανέφερε ο Ρίτσαρντ Χεγκ, δικηγόρος με ειδίκευση στο εμπορικό δίκαιο, ο οποίος παρουσιάζει το podcast Virtual Legality, σε δήλωσή του στο The Verge.

O Χεγκ εικάζει ότι οι δημιουργοί του Yuzu συμφώνησαν στο συμβιβασμό καθώς η Nintendo τους προσέφερε τουλάχιστον ένα μέγιστο όριο ως προς το ύψος των ευθυνών τους. "Πρόκειται για μεγάλο ποσό, όμως είναι ένα δεδομένο ποσό και υποψιάζομαι ότι η συμβουλή που δέχτηκαν ήταν ότι η έκθεσή τους ήταν υψηλή και υπήρχε σοβαρή περίπτωση να χάσουν, έχοντας πληρώσει δικηγόρους για μεγάλο διάστημα".


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως υπάρχει ακόμη ο Ryujinx, φαντάζομαι ο ανοιχτός κώδικας θα φέρει κι άλλους emulators.

Κρίμα για τη φασαρία και για αυτούς που έβαλαν πραγματικό μεράκι για τη δημιουργία του

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι υπερ στην αγωγη της nintendo , και μπραβο της ...

θελεις παιχνιδια switch αγορασε switch ...

καποιοι δουλευουν στο να φτιαξουνε το καθε παιχνιδι και πρεπει να πληρωθουνε.

ειμαι υπερ μονο σε τυπου emulator για τα παλια classic games τυπου nes , snes κτλ.. τα roms της νοσταλγιας... 

  • Like 16
  • Thanks 3
  • Confused 15
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παιχνιδια που υπαρχουν τρεχουν κανονικα.υποστηριξη σε καινουργια δεν θα υπαρχει.ΟΛΑ τα μαριο παιζουν κανονικοτατα 

  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο έδαφος Κίνας και Ρωσίας θα μπορούσαν να γίνουν σχεδόν τα πάντα, όσο και να χτυπιόντουσαν οι δυτικές βιομηχανίες. Γεμάτες με κορυφαία μυαλά στον προγραμματισμό και το reverse engineering. Αλλά όταν βλέπεις παντελή απροθυμία υποστήριξης(ούτε σεντς στην κυριολεξία, πέρα από τις χυδαίες βρισιές) του ενός και μοναδικού ατόμου στον πλανήτη που ξεκίνησε επιτυχημένο πόλεμο απέναντι σε μια αυτοκρατορία DRM καταλαβαίνεις γιατί δεν προχωράει απολύτως τίποτα στο χώρο και όλα θα πεθάνουν. Είναι απολύτως δίκαιο και αναμενόμενο.

Γιατί κακά τα ψέματα το Yuzu το χρησιμοποιηούσαν και ως εναλλακτική για τα απαραβίαστα games στο PC. Ας πληρώσουν τώρα για την αχαριστία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο καιρό ξεκίνησα το Yuzu  ήθελα καιρό να παίξω αλλά δεν είχα το κατάλληλο πισι.

Προσωπικά 3-4 παιχνίδια με ενδιαφέρουν , εννοείτε ότι δεν συμφωνώ με την κίνηση αυτή ας κυνηγούσε αυτούς που βγάζουν τα roms.

Γενικά πάντως σαν συμπεριφορά η Nintendo δεν μου αρέσει καθόλου για αυτό δεν έχω αγοράσει ποτέ κονσόλα της όσο και αν το έχω σκεφτεί πολλές φορές πλυν του Ν64 που έκανα τραμπα με PS1 

 

 

  • Like 3
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω λύση στο πρόβλημα της Nintendo, σταματάει το σάπιο hardware και στο επόμενο switch βάζει κάτι αρκετά δυνατό να μην μπορεί σε 1-2 χρόνια να το κάνει emulation handheld ή smartphone με λιγότερα χρήματα.

  • Like 6
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η πλειοψηφία δεν θα αγοράσει την κονσόλα της ούτως ή άλλως(εννοώ απο αυτούς που χρησιμοποιούν emulators) καθώς θέλουν να παίξουν 2-3 παιχνίδια συγκεκριμένα.Προσωπικά είχα και το πούλησα και πλέον μου έχουν χαρίσει ένα.Το ΤΟΤΚ το έπαιξα σε emulator γιατί η απόδοση ήταν έτη φωτός μακριά απο το τραγικό performance της κονσόλας.

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, Sakm said:

Εγω ειμαι υπερ στην αγωγη της nintendo , και μπραβο της ...

θελεις παιχνιδια switch αγορασε switch ...

καποιοι δουλευουν στο να φτιαξουνε το καθε παιχνιδι και πρεπει να πληρωθουνε.

ειμαι υπερ μονο σε τυπου emulator για τα παλια classic games τυπου nes , snes κτλ.. τα roms της νοσταλγιας... 

Δε θέλουν όλοι να παίξουν το καινούριο Zelda που κάνει 70 ευρώ σε κακή ανάλυση και με fps drops.

  • Like 6
  • Sad 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sakm είπε

Εγω ειμαι υπερ στην αγωγη της nintendo , και μπραβο της ...

θελεις παιχνιδια switch αγορασε switch ...

καποιοι δουλευουν στο να φτιαξουνε το καθε παιχνιδι και πρεπει να πληρωθουνε.

ειμαι υπερ μονο σε τυπου emulator για τα παλια classic games τυπου nes , snes κτλ.. τα roms της νοσταλγιας... 

Και αυτα τα παιχνιδια καποτε θα γινουν classic. Κακο ειναι να υπαρχει απο τωρα emulator;

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mayrhKaltsa είπε

Δε θέλουν όλοι να παίξουν το καινούριο Zelda που κάνει 70 ευρώ σε κακή ανάλυση και με fps drops.

70euro; Το tears of the kingdom;

Περίεργο γιατί εγώ το αγόρασα στα 53ε από γνωστό μαγαζί Γλυφάδα.

Όντως δεν θέλουν όλοι να το παίξουν, μονάχα η πλειοψηφία. 

Επίσης παιχνιδάρα που έχει πάρει 10/10 στο ign, 10/10 στο gamespot, να του προσάπτεις τέτοια αρνητικά σαν να είναι τρίτης διαλογής το θεωρώ υπερβολικό. Το παιχνίδι τρέχει σε 1080p με ικανοποιητικότατο frame rate. Δεν είναι τα πάντα ένα benchmark. 

 

 

21 λεπτά πριν, xristos97 είπε

Και αυτα τα παιχνιδια καποτε θα γινουν classic. Κακο ειναι να υπαρχει απο τωρα emulator;

Κακό είναι γιατί πρόκειται για διαφυγόντα κέρδη. Η κονσόλα είναι ακόμα στον κύκλο ζωής της και οποιαδήποτε τέτοια ενέργεια αποτελεί στέρηση εσόδων. 

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι λατρης του emulation, η αλήθεια είναι οτι συνήθως βγαινανε χρόνια μετά οταν τα παιχνίδια δεν είχαν πλέον μεγάλη εμπορική αξία και είχαν μια δυσκολία ωστε να μη ασχολείται ο μέσος χρήστης.  Σε αυτή την περίπτωση κινδύνευε να βάλει λουκέτο η Nintendo.  Ποιος θα το αγοράζε όταν μπορέσε να παίξει τσάμπα στον emulator..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...