Προς το περιεχόμενο

To μερίδιο αγοράς του Linux ξεπέρασε για πρώτη φορά το 4%


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

Windows 95, though still being based on MS-DOS, was its own operating system, using a 16-bit DOS-based kernel and a 32-bit user space. 

Αυτό είναι προφανέστατα λάθος, δεν είναι σωστό ότι υπάρχει στο internet. Πιστεύω ότι η περιγραφή αυτή ταιριάζει στα windows 3.11 συγκεκριμένα, όχι στα 95.

Λιγο πολύ έτσι δούλευαν τα Win3.11 : Είχαν έναν 32 bit virtual machine manager, ο οποίος ξεκινούσε πολλαπλά virtual machines και κάθε ένα είχε ένα αντίγραφο του 16bit kernel και ένα αντίγραφο msdos. Μπορούσαν να τρέξουν εφαρμογές σε 32bit mode μέσα στα virtual machines, αλλά το λειτουργικό ήταν 16bit, παρόλο που ήθελε 32bit επεξεργαστή για να τρέξει.

Αυτή η περιγραφή σαφέστατα δεν είναι για τα Windows 95.

Ομως άσχετο με το θέμα.

Επεξ/σία από fast8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 minutes ago, evark said:

Υπενθυμίζω ότι μιλάμε μονο για desktop, αλλιώς το linux είναι παντού.... είναι στους server, στις ταμπλέτες, σε εκατομμύρια embedded συστήματα (που ελέγχουν σχεδόν τα πάντα, από τα φανάρια στους δρόμους, τα συστηματα ελέγχου βιομηχανιών), σε routers, modems, access points και όλες αυτές τις δικτυακές μικροσυσκευές, σε main frame  (ακόμα και η IBM τρεχει linux στα μηχανηματα της), στο cloud (σχεδον όλοι οι providers τρεχουν linux ακόμα και η microsoft), μεχρι και σε ρολόγια στο χέρι μας......

Το desktop είναι κατηγορία που είναι αλήθεια δεν είναι η δυνατή πλευρά του linux αλλά πλέον είναι μια σταθερή και σύγχρονη πλατφόρμα εναλλακτική σε πολλές περιπτώσεις των windows/ios. Υστερεί σε κάποια σημεία, όπως η υποστήριξη του hardware (κάρτες γραφικών, εκτυπωτές και άλλες εξωτικές συσκευές) αλλά όποιος θέλει είναι ελευθερος να δοκιμάσει. Εχω σταματήσει να προσπαθώ να πείσω για τη χρησιμότητα του, όποιος θέλει είναι ελευθερος να δοκιμάσει.....

Εγω συνηθίζω να το λεω σε μια φράση : Ο πλανήτης τρέχει Λίνουξ, εκτός από τα pc που τρέχουν windows.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, LinuxTechTreats είπε

Μπορεί να μην είναι κάρο, από εκεί πήρε όμως το όνομά του το car. ;)

Για την ακρίβεια η αγγλική λέξη car προέρχεται από τη λατινική λέξη carrus/carrum γιαυτό γράφεται με c και όχι με κ.

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεε παιδιά; τι έγινε, βαρεθήκαμε; που πήγαν τα φλογοβόλα;

Προσωπικά ελπίζω να παραμείνει στο 4%, δε θα θελα να μοιράζομαι features και ιούς για ξανθιές. Οι ξανθιές (στην ψυχή, μην παρεξηγθώ) να παραμείνουν στα windows / macos/ ios και στα εφτά καλά του Κυρίου να πάνε.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, chek2fire said:

για πες μου το android τι είναι? Τα συστήματα που τρέχει όλο το παγκόσμιο ψηφιακό δίκτυο τι είναι? Οι βάσεις δεδομένων που πατάνε? To cloud που πατάει?

...νταξ και το ρούτερ παίζει να τρέχει linux να το βάλουμε και αυτό στα στατιστικά?

Το android δεν είναι λειτουργικό Linux, βασίζεται στον πυρήνα του, για πες μου εσύ έναν android χρήστη που μπαίνει σε terminal για να εγκαταστήσει κάτι ή να αλάξει τα φώτα στο λειτουργικό.

Κάνεις λες και κάνουν τίποτα sudo οι android users ενώ στην πραγματικότητα είναι κυριολεκτικά όπως βάζεις linux στο pc της γιαγιάς για να πατάει ένα κουμπί και να μπαίνει στο FB και τίποτα άλλο.

Τα κινητά δεν αποτελούν workforce οπότε ότι λειτουργικό και να έτρεχαν κανένας δεν θα σχολούνταν, άσε που έρχονται με προεγκατεστημένο το android και δεν έχει και άλλο λειτουργικό να βάλουμε, δεν υπάρχει επιλογή.

Εγώ αν μπορούσα να εγκαταστήσω windows στο κινητό μου θα το έκανα, δεν θα έτρεχα και photoshop αλλά είναι πολύ πιο εύχρηστο το περιβάλλον του από την παντελώς άκυρη διεπαφή του android και όλο το σύστημα αρχείων του.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία το OS/2 υπάρχει ακόμα.

Συγκεκριμένα με βάση την τελευταία επίσημη έκδοση της IBM την 4.52 Warp του Νοεμβρίου του 2001, που το 2002 κυκλοφόρησε το eComStation και ήταν σε ανάπτυξη μέχρι το 2012.

Σήμερα υπάρχει το ArcaOS που μπορεί κανείς να το εγκαταστήσει ακόμα και σε καινούριο PC και είναι αρκετά μοντέρνο για το σήμερα για να κάνεις την δουλειά σου καθημερινά.

Εγώ προσωπικά έχω αγορασμένη άδεια και το έχω εγκαταστήσει σε κάτι παλιά ThinkPads (PII, PIII) που έχουν DOS συμβατές κάρτες ήχου, γιατί κάνει καλύτερη διαχείριση μνήμης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι σε μια δεκαετία από τώρα το Linux θα είναι πιο πάνω και από το MacOS δεδομένου ότι έχει ξεπεραστεί λίγο το meta με τα macbooks, συν τους Windows χρήστες που θέλουν να δοκιμάσουν linux.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το WSL μετράει ως "Linux"? Γιατί από τότε που το έβαλα, έχω να μπουτάρω στο κανονικό μου Kubuntu μήνες...

Με το WSL, και ας μην είναι τέλειο, έχω όλα όσα χρειαζόμαι για dev, κανονικο Linux CLI, Linux GUI apps και native windows για όλα τα άλλα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ειναι ότι αναγκάζει το VMWare Desktop να χρησιμοποιεί Hypervisor, και το κάνει 33 φορές πιο αργό.... αλλά πλέον δε το χρειαζομαι τόσο, οπότε μικρό το κακό...

Η Microsoft νομίζω έκανε κίνηση ματ στο Linux... If you can't beat them, join them! Πλέον οι developer/system admins etc, έχουν πολυ μικρότερη ανάγκη να χρησιμοποιουν Linux, που νομίζω ήταν το μεγαλύτερο κοινό του Linux.

Λατρέυω το Linux, και πιστέυω ότι του αξίζει πολύ περισσότερο adoption, ας όψειται οι 1000 κατακερματισμένες distros.... If can't control them, divide them!

Δυστυχώς όποτε προσπάθησα το ανάποδο, να έχω Windows Apps σε Linux, είχα ένα σωρό προβλήματα (κυρίως με το MS Office, τυχαίο;), και ας είχα αγοράσει το CrossOver (premium version of WINE). Παραδόξως, τα παιχνίδια που έτρεχαν μέσω WINE σε Linux είχαν αντίστοιχες ή και καλύτερες επιδόσεις σε Linux.... Αυτά είδε η Valve και το χρησιμοποίησε στο Steam Deck.

Τέλειωνοντας, για την έρευνα, μετράνε μόνο Desktop ή και κάποια Server instances? Human driven PCs ή και bots που χρησιμοποιούν κάποιους user agents? Μετράνε συσκευές όπως το Steam Deck που τρέχει σε Arch Linux (και τρέχει windows games με optimised WINE) η όχι? Σε αυτές τις περιπτώσεις, τα Linux instances θα είναι πολύ περισσότερα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, apikoulas said:

 

Τέλειωνοντας, για την έρευνα, μετράνε μόνο Desktop ή και κάποια Server instances? Human driven PCs ή και bots που χρησιμοποιούν κάποιους user agents? Μετράνε συσκευές όπως το Steam Deck που τρέχει σε Arch Linux (και τρέχει windows games με optimised WINE) η όχι? Σε αυτές τις περιπτώσεις, τα Linux instances θα είναι πολύ περισσότερα!

Θεωρώ πως μετράνε, γι’αυτό και είναι το ποσοστό εκεί που είναι.

Παντως στα στατιστικά επισκεψιμότητας πάνω από 150 site που διαχειριζόμαστε στο γραφείο (οκ κάποια είναι ελάχιστης επισκεψιμότητας κάποια άλλα όμως είναι τεραστειας πχ 3 και 4 μυρια επισκέψεις το μήνα), το Linux από κανονικό χρήστη άνθρωπο δηλαδή φτάνει δε φτάνει τα 2%. 

Το steamdeck για παράδειγμα δε νομίζω κάποιος να το χρησιμοποιήσει για να μπει σε ειδησεογραφικό.. οπότε στα στατιστικά ενός website δεν θα καταγραφτεί ποτέ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 2 χρόνια, στη δουλειά μου (Δημαρχείο) έχω εγκαταστήσει Ubuntu (τους πάω στα μαλακά) στον υπολογιστή μου (Τμήμα Πληροφορικής - δεν θα γινόταν αυτό αν ήμουν απλός υπάλληλος φυσικά). Τους απέδειξα ότι δουλεύω τα πάντα, δεν μου λείπει τίποτε (όλες οι εφαρμογές τους είναι web based), έχω πρόσβαση στο Domain και στο NAS, τυπώνω και σκανάρω στα Konica-Minolta, κτλ. Αποτέλεσμα είναι, πλέον, αρκετοί να έρχονται σε μένα για να τους ανοίξω ένα αρχείο που φοβούνται ή είχαν μήνυμα ότι 'μπορεί να περιλαμβάνει ιό'.

Περιμένω τη μέρα που θα υπάρξει κάποιος να μου πει 'βάλτο και σε μένα'. Θα αργήσει λιγάκι αυτό, αλλά θα γίνει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, melody είπε

Εδώ και 2 χρόνια, στη δουλειά μου (Δημαρχείο) έχω εγκαταστήσει Ubuntu (τους πάω στα μαλακά) στον υπολογιστή μου (Τμήμα Πληροφορικής - δεν θα γινόταν αυτό αν ήμουν απλός υπάλληλος φυσικά). Τους απέδειξα ότι δουλεύω τα πάντα, δεν μου λείπει τίποτε (όλες οι εφαρμογές τους είναι web based), έχω πρόσβαση στο Domain και στο NAS, τυπώνω και σκανάρω στα Konica-Minolta, κτλ. Αποτέλεσμα είναι, πλέον, αρκετοί να έρχονται σε μένα για να τους ανοίξω ένα αρχείο που φοβούνται ή είχαν μήνυμα ότι 'μπορεί να περιλαμβάνει ιό'.

Περιμένω τη μέρα που θα υπάρξει κάποιος να μου πει 'βάλτο και σε μένα'. Θα αργήσει λιγάκι αυτό, αλλά θα γίνει.

καλα γενικα σε δημοσιες υπηρεσίες και γραφεια γενικης χρησης ειναι απιστευτα χαζο να μην εχεις linux.  ολες οι εφαρμογες πλεον ειναι web based αλλα κακα τα ψεματα απο τη μια εχεις μια εταιρια που ειτε με καλο marketing ειτε με ..αλλους τροπους θα προωθησει τη δικη της λυση και απο την αλλη εχεις μια κοινοτητα προγραμματιστων. δεν ειναι ευκολο να γυρισει το καραβι. εκτος αν πχ η canonical ή η red hat κλπ το δουν πιο σοβαρα το πραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2024 στις 4:19 ΜΜ, Vasilisxd είπε

I blame Google.

Εάν οι τύποι είχαν φτιάξει ένα δικό τους Distro αντί για το ChomeOS, τώρα ίσως είχαμε μια σοβαρή εναλλακτική, έστω και μερικώς κλειστό, όπως το Android. 

Χρησιμοποιώ (εναλλακτικά) Chrome OS & και Linux εφαρμογές σε ένα εξαιρετικό μαχάνημα (Galaxy Chromebook 4K). Παρόλο που η εμπειρία χρήσης είναι οκ, ΚΑΤΙ του λείπει (μακάρι να το έπαιρναν πιο σοβαρά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2024 στις 1:09 ΜΜ, Konos93 είπε

τα linux τα σπάνε . αν δεν είχε βγει ομως κατι σαν το chatgpt να σε ξεκολλάει και να στα μαθαίνει χωρίς πολύ ψάξιμο ή να σου δειχνει που να ψαξεις με widnows θα μουν ακόμα

Και εμείς εδώ στο insomnia άνεργοι θα μείνουμε. Από δω και πέρα θα πηγαίνεις εδώ :

https://www.insomnia.gr/forums/forum/38-linux/

17 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

...νταξ και το ρούτερ παίζει να τρέχει linux να το βάλουμε και αυτό στα στατιστικά?

Το android δεν είναι λειτουργικό Linux, βασίζεται στον πυρήνα του, για πες μου εσύ έναν android χρήστη που μπαίνει σε terminal για να εγκαταστήσει κάτι ή να αλάξει τα φώτα στο λειτουργικό.

Κάνεις λες και κάνουν τίποτα sudo οι android users ενώ στην πραγματικότητα είναι κυριολεκτικά όπως βάζεις linux στο pc της γιαγιάς για να πατάει ένα κουμπί και να μπαίνει στο FB και τίποτα άλλο.

Τα κινητά δεν αποτελούν workforce οπότε ότι λειτουργικό και να έτρεχαν κανένας δεν θα σχολούνταν, άσε που έρχονται με προεγκατεστημένο το android και δεν έχει και άλλο λειτουργικό να βάλουμε, δεν υπάρχει επιλογή.

Εγώ αν μπορούσα να εγκαταστήσω windows στο κινητό μου θα το έκανα, δεν θα έτρεχα και photoshop αλλά είναι πολύ πιο εύχρηστο το περιβάλλον του από την παντελώς άκυρη διεπαφή του android και όλο το σύστημα αρχείων του.

Εν τέλει το Linux είναι ένας πυρήνας στο οποίο βασίζονται τα διάφορα Distro ή είναι ένα σύστημα που δίνει νόημα στην λέξη sudo;

Στο Android μπορεί να έχει κλειδωθεί η συγκεκριμένη δυνατότητα, γι αυτό κάνουμε και root το οποίο είναι πρακτικά μια mobile και gui version του sudo όπου μπορούμε να πάρουμε πρόσβαση στα αρχεία συστήματος του κινητού. Και είναι και λογικό να έχεις κάτι τέτοιο αντί για ένα terminal γιατί μιλάμε για ένα λειτουργικό που κατά κύριο λόγο βρίσκεται σε συσκευές χωρίς πληκτρολόγιο.

Από την άλλη μόνο αν ήσουν fan των Lumia μπορώ να καταλάβω ότι θα ήθελές windows στο κινητό, καθώς αυτό που έχεις στο desktop σου, δεν είναι καθόλου πρακτικό σε μια mobile συσκευή και ούτε είναι αρκετά optimized για mobile χρήση όσον αφορά κι άλλους τομείς, πχ κατανάλωση ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, polaki είπε

Θεωρώ πως μετράνε, γι’αυτό και είναι το ποσοστό εκεί που είναι.

Παντως στα στατιστικά επισκεψιμότητας πάνω από 150 site που διαχειριζόμαστε στο γραφείο (οκ κάποια είναι ελάχιστης επισκεψιμότητας κάποια άλλα όμως είναι τεραστειας πχ 3 και 4 μυρια επισκέψεις το μήνα), το Linux από κανονικό χρήστη άνθρωπο δηλαδή φτάνει δε φτάνει τα 2%. 

Το steamdeck για παράδειγμα δε νομίζω κάποιος να το χρησιμοποιήσει για να μπει σε ειδησεογραφικό.. οπότε στα στατιστικά ενός website δεν θα καταγραφτεί ποτέ. 

το κοινό αυτό δεν είναι ενδεικτικό. αν μπορούσες πχ να έχεις επισκέπτες μόνο developers θα έβλεπες και 10% linux.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...