Προς το περιεχόμενο

To μερίδιο αγοράς του Linux ξεπέρασε για πρώτη φορά το 4%


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Δεν θέλω να σε πληγώσω αλλά στο mobile έχει κάτω  και από τα Windows Phone 0.01% vs 0,02%
Και μην μου το πας ότι το Android Είναι Linux γιατί σχεδόν όλα τα λειτουργικά πλην Windows είναι Unix Based ή Unix Like. Ακόμα και τα z/OS & i5/OS της IBM που είναι σοβαρά λειτουργικά για Enterprise.  Το Android ειδικά και  αν είναι.....

Source: https://gs.statcounter.com/os-market-share/mobile/worldwide

 

 

δεν θελω να προσβάλω αλλά τουλάχιστον πρωτού γράψεις κάτι ψάξτο λίγο και μην πετάς OTA κοτσάνες

  • Like 4
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, LinuxTechTreats είπε

Φαντάζομαι linux θεωρείς μόνο το ubuntu. Αν δεν είναι linux το android τότε τι είναι;

Linux είναι όσα είναι Linux distributions. Αλλιώς το Linux είναι ένα ακόμα λειτουργικό που βασίστηκε/αντέγραψε το Unix. Γιατί λοιπόν Linux και όχι Unix και να βάλουμε μέσα και iOS/MacOS;

7 λεπτά πριν, chek2fire είπε

δεν θελω να προσβάλω αλλά τουλάχιστον πρωτού γράψεις κάτι ψάξτο λίγο και μην πετάς OTA κοτσάνες

Για πες εσύ που το έχεις ψάξει. Που βασίστηκε το Linux; Ποιο λειτουργικό πήρε σαν οδηγό;

Επίσης όλοι είναι τρελοί που διαχωρίζουν το Android από το Linux; Αν δέχεσαι μια παράλογη λογική θα το κάνεις μέχρι τέλους και όχι μέχρι εκεί που σε συμφέρει.

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Linux είναι όσα είναι Linux distributions. Αλλιώς το Linux είναι ένα ακόμα λειτουργικό που βασίστηκε/αντέγραψε το Unix. Γιατί λοιπόν Linux και όχι Unix και να βάλουμε μέσα και iOS/MacOS;

Συμφωνώ! Ας τα πούμε όλα Unix, με τα σημερινά δεδομένα το android παραμένει ένα ακόμα Linux distro όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LinuxTechTreats είπε

Συμφωνώ! Ας τα πούμε όλα Unix, με τα σημερινά δεδομένα το android παραμένει ένα ακόμα Linux distro όμως.

Που το βασίζεις αυτό; Δεν έχω δει πουθενά να χαρακτηρίζεται ως Linux Distro. To Android έχει ξεφύγει από το να λέγεται Linux όσο κι αν χρησιμοποίει ακόμα και Kernel του Linux. 

Δεν έχω δει ούτε τον Linus Torvalds  να υποστηρίζει κάτι τέτοιο που θα είχε λογική να το κάνει ακόμα κι αν είχε άδικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Android πατάει στο Λίνουξ. Είναι το ποιο επιτυχημένο "παιδι" του. Απ τη στιγμή που android εφαρμογές δεν τρέχουν άμεσα στο linux, δεν μπορείς να το μετρήσεις ως Λίνουξ. Ότι μπήκε και η google στη φάση βάζοντάς τις εφαρμογές της, τους περιορισμούς της κλπ, τελικά το κάνει κάτι διαφορετικό απ το linux και ας είναι 90% Λίνουξ..

Μακάρι να συνεχίσει να ανεβαίνει. Καπου ειδα ένα βιντεο οπου έδειχνε να ανεβοκατεβαινει διαχρονικά. Καπου εκεί το έδειχνε ειχε ανέβει εδω και 10 χρόνια, μετα όμως ξανα επεσε και κάτω του 1% ξανα ανέβηκε, ξανα επεσε... κοκ.

Ας πιάσει μια σταθερότητα και ας είναι και στο 5%.

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Linux είναι όσα είναι Linux distributions. Αλλιώς το Linux είναι ένα ακόμα λειτουργικό που βασίστηκε/αντέγραψε το Unix. Γιατί λοιπόν Linux και όχι Unix και να βάλουμε μέσα και iOS/MacOS;

Μια διόρθωση σχετικά με το τι σημαίνει Linux σε αυτό το σημείο. Linux είναι όσα συστήματα  έχουν πυρήνα (kernel) Linux, ολα τα άλλα είναι στολίδια και ευκολίες. Για αυτό τον λόγο τα Linux distributions τα λέμε συχνά GNU/Linux γιατί είναι πυρήνας Linux + οι βιβλιοθήκες GNU που κάνουν το υπόλοιπο λειτουργικό. Και ούτε αυτό είναι σταθερή γραμμή γιατί πολλά συστήματα χρησιμοποιούν κάποια GNU εργαλεία χωρίς να λένε ότι είναι GNU/Linux πχ Android.

Επεξ/σία από fast8
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Δεν έχω δει ούτε τον Linus Torvalds  να υποστηρίζει κάτι τέτοιο που θα είχε λογική να το κάνει ακόμα κι αν είχε άδικο.

"You really do need (Linux) to be pre-installed… As Android has shown, Linux really can be very much a consumer product.That said, I wouldn’t dismiss it either.  The whole “ubiqutous web browser” thing has made that kind of consumer play more realistic, and I think that Google’s Chrome push is clearing aiming towards that. So I’m still hopeful. For me, Linux on the desktop is where I started, and Linux on the desktop is literally what I still use today primarily – although I obviously do have other Linux devices, including an Android phone – so personally I’d really love for it to take over in that market too." '2012 - Linus Torvalds.

Πηγή: https://www.coolsmartphone.com/2012/06/13/linus-torvalds-uses-an-android-phone/

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Και μην μου το πας ότι το Android Είναι Linux γιατί σχεδόν όλα τα λειτουργικά πλην Windows είναι Unix Based ή Unix Like.

Άλλο Unix-like (φιλοσοφία) κι άλλο "είναι Linux". Το Android χρησιμοποιεί, κυριολεκτικά, modified Linux LTS kernel. ΕΙΝΑΙ Linux, όχι "Linux-like". Μέχρι και link στη σελίδα τους έχουν.

https://source.android.com/docs/core/architecture/kernel

21 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Linux είναι όσα είναι Linux distributions. Αλλιώς το Linux είναι ένα ακόμα λειτουργικό που βασίστηκε/αντέγραψε το Unix. Γιατί λοιπόν Linux και όχι Unix και να βάλουμε μέσα και iOS/MacOS;

Γιατί πολύ απλά, τα Linux distros έχουν το Linux kernel, όπως και το Android. ΕΙΝΑΙ Linux. Όχι απλά έχουν κώδικα. Έχουν το kernel.

Το Linux, από την άλλη ΔΕΝ έχει Unix κώδικα. Μόνο τη φιλοσοφία. Πόσο πιο απλο να γίνει;

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα χρησιμοποιώ linux debian λογω του οτι δεν θελω να παιρνει τα δεδομενα μου η microsoft, να τα χρησιμοποιεί, να κερδιζει και να μην μου δίνει τίποτα εμένα παρα μόνο κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι αν ο τίτλος του άρθρου ήταν "To μερίδιο αγοράς του Linux ξεπέρασε για πρώτη φορά το 4%, ως βασικό λειτουργικό οικιακών προσωπικών υπολογιστών." τότε θα ήταν αρκετά πιο εύπεπτο για όλους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Άλλο Unix-like (φιλοσοφία) κι άλλο "είναι Linux". Το Android χρησιμοποιεί, κυριολεκτικά, modified Linux LTS kernel. ΕΙΝΑΙ Linux, όχι "Linux-like". Μέχρι και link στη σελίδα τους έχουν.

https://source.android.com/docs/core/architecture/kernel

Γιατί πολύ απλά, τα Linux distros έχουν το Linux kernel, όπως και το Android. ΕΙΝΑΙ Linux. Όχι απλά έχουν κώδικα. Έχουν το kernel.

Το Linux, από την άλλη ΔΕΝ έχει Unix κώδικα. Μόνο τη φιλοσοφία. Πόσο πιο απλο να γίνει;

Μου λες κάτι που το έγραψα και εγώ.

Untitled.png.e4ff9dd87821ae22098c79621804a30a.png


Ομολογώ  δεν ήξερα την δήλωση του Linus που έβαλε ο @LinuxTechTreats αλλά εξακολουθώ να στηρίζω την άποψη μου. O Πλανήτης μετράει το Android ξεχωριστά για κάποιο λόγο. Δεν αρκεί το Kernel , Η Google έχει  γράψει ένα κάρο memory optimized libraries, δικό της GUI και γενικά είναι άλλο λειτουργικό. Δεν έχει τις ομοιότητες που έχουν  οι Linux Distros μεταξύ τους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Δεν αρκεί το Kernel , Η Google έχει  γράψει ένα κάρο memory optimized libraries, δικό της GUI και γενικά είναι άλλο λειτουργικό. Δεν έχει τις ομοιότητες που έχουν  οι Linux Distros μεταξύ τους.

Μπορείς να εγκαταστήσεις το ARC Welder σε Chrome για Linux και να εκτελέσεις σχεδόν όλα τα Apps του Android.

Επεξ/σία από LinuxTechTreats
more info
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Αλλιώς το Linux είναι ένα ακόμα λειτουργικό που βασίστηκε/αντέγραψε το Unix. Γιατί λοιπόν Linux και όχι Unix και να βάλουμε μέσα και iOS/MacOS;

Το iOS δεν είναι Unix ούτε Linux. Βασίζεται σε Darwin, ένα open-source λειτουργικό σύστημα που βασίζεται σε Unix. Επίσης Το macOS δεν είναι Linux. Bασίζεται στο XNU, ένα υβριδικό Unix kernel που συνδυάζει τον κώδικα από τον πυρήνα Darwin και τον πυρήνα Mach.

Το Android OS είναι ένα λειτουργικό σύστημα με βάση το Linux!

Το Linux δεν είναι αντίγραφο του Unix ούτε βασίζεται στο Unix. Μοιράζονται κοινά θεμέλια. Το Unix είναι είναι ένα σύνολο εργαλείων και βιβλιοθηκών, ενώ το Linux είναι ένα πλήρες λειτουργικό σύστημα.

Επίσης το ότι τα κάρα βασίστηκαν στις ρόδες δε σημαίνει ότι το σημερινό car που έχει ρόδες είναι κάρο! :lol:

  • Like 3
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...