Προς το περιεχόμενο

Άγχος Σχολειου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.Είμαι ένας μαθητης της Α λυκείου.Από μικρός είχα ιδιαίτερη "αγάπη" προς το σχολείο όντως μοναχοπαίδι το έβλεπα σαν κάτι το οποίο μου έδινε την ευκαιρία να κοινωνικοποιηθω και να γνωρισω νέα άτομα.Οσο περναγανε τα χρόνια το άγχος επιδεινώθηκε σε ακραίο βαθμο.Μοναδικός στόχος ένας βαθμό ένα νουμερο.Το γυμνάσιο το έβγαλα με 19 κ 9/15 αλλά το πραγματικά νόημα δεν είναι αυτο.Σήμερα γραφαμε διαγώνισμα στο μάθημα της χημείας.Είχα διαβάσει ΑΠΕΙΡΑ πολύ τα ήξερα όλα και από τ άγχος μου ενώ είχα γράψει τα σωστά κ δίπλα κάτι αλλά λάθος,όταν κατάλαβα πως ήταν λάθος ήθελα να τ σβήσω κ έσβησα από τ άγχος τα σωστά.Μου έχει στερήσει πολλά πράγματα.Ξεχνάω πράγματα στα γραπτά και δεν μπορώ να ανταποδώσω όπως θέλω ενώ τα ξέρω.Για όσους πουν ότι δεν διαβάζω αρκετά έβγαλα 19.2 στο Α τετράμηνο.Δεν ξέρω τ να κάνω μ έχει δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα βγάζω σπυρια,εμετοί κ πολλά αλλά.Θα ήθελα την γνώμη σας αλλά και τι θα μπορούσα να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Mk20082 είπε

Καλησπέρα σας.Είμαι ένας μαθητης της Α λυκείου.Από μικρός είχα ιδιαίτερη "αγάπη" προς το σχολείο όντως μοναχοπαίδι το έβλεπα σαν κάτι το οποίο μου έδινε την ευκαιρία να κοινωνικοποιηθω και να γνωρισω νέα άτομα.Οσο περναγανε τα χρόνια το άγχος επιδεινώθηκε σε ακραίο βαθμο.Μοναδικός στόχος ένας βαθμό ένα νουμερο.Το γυμνάσιο το έβγαλα με 19 κ 9/15 αλλά το πραγματικά νόημα δεν είναι αυτο.Σήμερα γραφαμε διαγώνισμα στο μάθημα της χημείας.Είχα διαβάσει ΑΠΕΙΡΑ πολύ τα ήξερα όλα και από τ άγχος μου ενώ είχα γράψει τα σωστά κ δίπλα κάτι αλλά λάθος,όταν κατάλαβα πως ήταν λάθος ήθελα να τ σβήσω κ έσβησα από τ άγχος τα σωστά.Μου έχει στερήσει πολλά πράγματα.Ξεχνάω πράγματα στα γραπτά και δεν μπορώ να ανταποδώσω όπως θέλω ενώ τα ξέρω.Για όσους πουν ότι δεν διαβάζω αρκετά έβγαλα 19.2 στο Α τετράμηνο.Δεν ξέρω τ να κάνω μ έχει δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα βγάζω σπυρια,εμετοί κ πολλά αλλά.Θα ήθελα την γνώμη σας αλλά και τι θα μπορούσα να κανω

Μυριζομαι υπερ-χειριστικους γονεις που βγαζουν τα κομπλεξ τους πανω σου.

Επισης, εκθεση ποσο ειχες? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ξεχάστηκα να αναφερθώ σε αυτο.Οι γονείς είναι οι πρώτοι που μου λένε να μην πιεζομαι τόσο αλλά επειδή βλέπουν πως έχω δυνατότητες μου λένε να μην το αφήσω.Εκθεση έχω 19

6 λεπτά πριν, Dantε είπε

Να πας σε γιατρο.

Δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το λίγο πιο χαλαρά και ασχολήσου και με εξωσχολικές δραστηριότητες. Η εφηβεία από μόνη της είναι δύσκολη, κρίσιμη και άχαρη περίοδος για τα αγόρια. Σε 2-3 χρόνια θα θυμάσαι αυτά τα προβλήματα και θα γελάς αρκεί από τώρα να τα δεις στις πραγματικές τους διαστάσεις. Η σωματική και ψυχική ισσοροπία και υγεία είναι πολύ πιο σημαντικές από το σχολείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, KyrGR είπε

Πάρε το λίγο πιο χαλαρά και ασχολήσου και με εξωσχολικές δραστηριότητες. Η εφηβεία από μόνη της είναι δύσκολη, κρίσιμη και άχαρη περίοδος για τα αγόρια. Σε 2-3 χρόνια θα θυμάσαι αυτά τα προβλήματα και θα γελάς αρκεί από τώρα να τα δεις στις πραγματικές τους διαστάσεις. Η σωματική και ψυχική ισσοροπία και υγεία είναι πολύ πιο σημαντικές από το σχολείο.

Έχετε δίκιο απλά είναι πολύ πιεστική αυτή η κατάσταση μακάρι κάποτε να το αντιμετωπίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλε έναν reward στόχο ή στόχους μέσα στην εβδομάδα και προς το τέλος αυτής . Στην ηλικία σου, τη σχ.χρονια 2010-2011 ήμουν Α Λυκείου, δεν μου χε φανεί τόσο δύσκολη σαν τάξη η μετάβαση σε δεδομένα λυκείου από τα πράγματα του γυμνασίου (βέβαια αυτό άλλαξε στην Β με επιλογή κατεύθυνσης και συνολικά ανεβασμένη δυσκολία - δε ξέρω το σήμερα - αλλά απ οσα λίγα είχα τσεκάρει πριν χρόνια έχουν αλλάξει πολλά, με την ύλη πια να έχει εμπλουτιστεί με περισσότερο όγκο που κάποτε βρισκόταν ως ύλη/θέματα πανεπιστημίου), όμως ήθελε πιο σοβαρότητα , η αξιολόγηση των γραπτών διαφορετική , τα μαθήματα περισσότερα και φυσικά λίγο αγχώδης τύπος να σαι (ήμουν αρκετά, όχι εμετούς όμως) το ζεις στο πετσί σου.

Τότε για να καταπολεμήσω την κατάντια αυτή είχα μικρούς στόχους επιβράβευσης. Για παράδειγμα κάθε μα κάθε Σάββατο , μετά το μάθημα στο φροντιστήριο θα πηγαίναμε με τα παιδιά για μπάσκετ ή ποδόσφαιρο σε διπλανό γηπεδάκι ή πηγαίναμε για ping pong / ποδοσφαιράκι (PRO) σε ένα videoclub που ήταν ταυτόχρονα μέρος διασκέδασης με παιχνιδοκονσολες, επιτραπέζια , κλπ μεταξύ 12 με 3-3.30 το μεσημέρι. Μετά σπίτι , ηρεμία , φαγητό , διάβασμα και καμιά ταινία στην τηλεόραση το βράδυ ή Multiplayer - coop games online με φίλους. Κυριακή αν δεν είχα υποχρεώσεις, έξτρα μάθημα ή διαγώνισμα στο φροντιστήριο, ήταν "ελεύθερη υπηρεσιών" μέρα και έκανα ότι ήθελα στον ελεύθερο χρόνο αυτό , ανάλογα τα κέφια και τον καιρό , εντός ή εκτός σπιτιού , με παρέα ή χωρίς . Μες την εβδομάδα κάθε Δευτέρα βράδυ , επειδή θυμάμαι ότι σχόλαγα νωρίς από το φροντιστήριο (7 το απόγευμα) - αν δεν είχα μαθήματα να κάνω ακόμη - έριχνα πιστολίδια με φιλαράκια παίζοντας Call of Duty ή Left 4 Dead. Ίδιο μοτίβο και τη Παρασκευή(+ή πηγαίναμε σινεμά). Ενδιάμεσα στην εβδομάδα πηγαίναμε και για κανα καφέ ως διάλειμμα για 1-1.5 ώρα τα απογεύματα . Γενικότερα μην κάθεσαι κλεισμένος " μέσα " ειτε μεταφορικά είτε κυριολεκτικά (πάνω από βιβλία ή οθόνες) στον ελεύθερο χρόνο σου.

Αυτό δούλεψε σε μένα τότε και κ απέδωσα καλά, είχα λιγότερο στρες και μια ισορροπία διάθεσης.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Mk20082 είπε

Δεν ξέρω τ να κάνω μ έχει δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα βγάζω σπυρια,εμετοί κ πολλά αλλά.Θα ήθελα την γνώμη σας αλλά και τι θα μπορούσα να κανω

Kατ αρχην φιλαράκι, πολλά μπράβο για τις επιδόσεις σου. Το άγχος που έχεις ειναι κοινό στο 99,9% των μαθητών που ενδιαφέρονται να μπουν σε μια καλή σχολή και διαχρονικό. Επισης ειναι απόλυτα διαχειρίσιμο. Να θυμάσαι απλά πως είσαι σε μια ηλικία με ένα σκασμό επιλογές, πως ο ανταγωνισμός για την αριστεία δε σε βοηθάει πουθενά και μάντεψε, ειναι αυτος που βάσει των λεγομενων σου, σου προκαλεί αυτά τα ακραία συναισθήματα.

Αναγνώρισε τις προσπάθειες και επιτυχίες σου, ανεξάρτητα από τους βαθμούς. Η βαθμοθηρία, συνηθως είναι αντιπαραγωγική και προκαλει άγχος. Δε λεω οτι οι καλοί βαθμοί δεν είναι σημαντικοί, αλλά δεν πρέπει να είναι το μόνο ενδιαφέρον σου. Η κατανόηση θα σου φανει καλυτερη μακροπρόθεσμα από την απλή αναπαραγωγή πληροφοριών για ένα διαγωνισμα ξερω γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου μιλήσω ως πατέρας αγοριών, έστω και λίγο πιο μικρά από εσένα.
Μίλησε με τους γονείς σου. Είσαι παιδί ακόμα και δεν πρέπει να αφήσεις πίσω σου την ανεμελιά και την ξεγνοιασιά. Πήγαινε σε ψυχολόγο. Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.
Μην ακούσεις όσους σους πουν πως δεν ξέρουν τίποτα, πως είναι όλο θεωρίες, πως αν έχεις φίλους δεν χρειάζεσαι κάποιον ειδικό. Κάνει δουλειά ο σωστός ψυχολόγος και κάνει καλή. Αν είσαι Αθήνα, μπορώ να σου συστηήσω κάποια που κάνει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλειά. Δεν έχω καμία σχέση μαζί της, πέρα από το ότι έχει βοηθήσει πολύ τον μικρό μου γιο.
Επίσης, βρες κάποιο άθλημα. Τα ομαδικά είναι ίσως δύσκολο να τα αρχίσεις σε αυτή την ηλικία. Αλλά μπορείς να ασχοληθείς με πολλά που θα σε βγάζουν από το σπίτι. Τρέξιμο πχ, ποδήλατο, γυμναστική, γιατί όχι κάποια πολεμική τέχνη (Aikido πχ), τοξοβολία κτλ κτλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...