Προς το περιεχόμενο

Παρατημένο αυτοκίνητο σε πιλοτή


kotanidoy75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, kotanidoy75 είπε

Καλησπέρα σας. Το όχημα αυτό ΔΕΝ ΕΧΕΙ καν πινακίδες.

Εαν ειναι σε μαύρο χάλι (βρώμικο-παρατημένο κτλ)  νομίζω οτι μπορείτε να πάτε στο δήμο για παράπονα (για εστία μολύνσεων , φωλιές τρωκτικών κτλ κτλ κτλ)

 

 

  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

15 ώρες πριν, kotanidoy75 είπε

... (Οι θέσεις είναι κοινόχρηστες δεν έχει κάποιος δική του συγκεκριμένη. Κάνω διευκρίνιση)...

 ...Τώρα και εγώ που πήρα δίπλωμα θα πάρω αυτοκίνητο και επειδή δικαιούμαι και εγώ θέση πάρκινγκ...

🤔Έχω την εντύπωση πως η μία πρόταση αναιρεί την άλλη.🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμάς στα συμβόλαια έχει οριστεί εξαρχής η θέση (ή θέσεις) στάθμευσης του κάθε διαμερίσματος και μάλιστα υπάρχει και διαμέρισμα που δεν δικαιούται θέση..., οπότε θα πρέπει να δεις πρώτα τα συμβόλαια. Από εκεί και πέρα αν για κάποιο λόγο δεν αναγράφεται, θα πας στο διαχειριστή για να δεις τι λέει το καταστατικό της πολυκατοικίας. Αν και εκεί δεν έχει οριστεί τότε θα πρέπει να κάνετε συνέλευση και να δείτε πόσες θέσεις στάθμευσης υπάρχουν και πόσα διαμερίσματα έχει η πολυκατοικία και να τα χωρίσετε ή να θέσετε επίσημα κανόνες (σε περίπτωση που υπάρχουν περισσότερα διαμερίσματα από θέσεις...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, sstratos είπε

Βαλε την πινακίδα του παρατημένου αυτοκινήτου εδω https://dilosi.services.gov.gr/templates/VEHICLE-INSURANCE/create , να δείς εαν εχει πληρωμένη ασφάλεια και τέλη κυκλοφορίας !! Εαν δεν έχει ασφάλεια/τέλη πληρωμένα αλλάζουν τα δεδομένα..

 

 

2 ώρες πριν, sstratos είπε

Εαν ειναι σε μαύρο χάλι (βρώμικο-παρατημένο κτλ)  νομίζω οτι μπορείτε να πάτε στο δήμο για παράπονα (για εστία μολύνσεων , φωλιές τρωκτικών κτλ κτλ κτλ)

Εαν δεν είναι ασφαλισμένο ( https://dilosi.services.gov.gr/templates/VEHICLE-INSURANCE/create) , βρές ένα φίλο σου που θέλει κάποιο μερεμέτι στο αυτοκίνητο να σε επισκεφθεί και φεύγοντας , κάνοντας μανούβρα να βγει απο την πυλωτή να τον ακουμπήσει λιγάκι. Ο ανασφάλιστος πληρώνει τον άλλον , φταίει δεν φταίει 😁 .... Βέβαια ουδέποτε θα το πρότεινα αυτό σε άλλον συνάνθρωπο μου..... Η μπορεί και να το έκανα 🙄

 

 

Τώρα σοβαρά: τα πιστεύεις αυτά που γράφεις και τα δίνεις μάλιστα και ως "προτάσεις" να τα εφαρμόσουν άλλοι; Από ΠΟΥΘΕΝΑ δεν προκύπτει η παραμικρή υποχρέωση να είναι ασφαλισμένο και με πληρωμένα τέλη όχημα παρκαρισμένο σε ιδιωτικό χώρο! Κανένα "δήμο" δεν αφορά και δεν μπορεί να επέμβει επίσης στο τι γίνεται σε ιδιωτικό χώρο. Αυτά περί "εστίας μολύνσεως" είναι δε επιεικώς αστεία. Τέλος κανένας ανασφάλιστος δεν πληρώνει τον άλλον! Θα είναι σαν να τράκαρε με το ντουβάρι. Το σταθμευμένο εκεί σε ακινησία όχημα είναι "έπιπλο". Το χτυπάς; Το αποζημιώνεις. ΔΕΝ τίθεται θέμα να σε αποζημιώσει.

Επεξ/σία από theopan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως διαβάζοντας αυτό το άρθρο βρήκα αυτό

"Το ιδιόκτητο πάρκινγκ απαγορεύεται ρητά στην πιλοτή. Οι συνιδιοκτήτες των διαμερισμάτων μιας πολυκατοικίας, μπορούν να καθορίσουν συγκεκριμένους ανοικτούς χώρους για στάθμευση στην πιλοτή, που θα ανήκουν στην αποκλειστική τους χρήση, χωρίς όμως αυτοί να είναι χώροι που αποτελούν ιδιοκτησία τους, και άρα δεν αναγράφονται στο Ε9.

Το ποιος θα παρκάρει σε ποιο σημείο της πιλοτής καθορίζεται με σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας ή με ξεχωριστό συμβόλαιο. Σε περίπτωση που δεν γίνει τίποτα από τα δύο, τότε όλοι έχουν δικαίωμα στάθμευσης όπου θέλουν, χωρίς να έχουν καθοριστεί συγκεκριμένες θέσεις. 

Να πούμε σε αυτό το σημείο ότι οι θέσεις πάρκινγκ στην πιλοτή δικαιούνται μόνο τα διαμερίσματα και τα καταστήματα της πολυκατοικίας, και όχι οι αποθήκες, και σύμφωνα με τον νόμο, κάθε συνιδιοκτήτης δικαιούται έναν χώρο στάθμευσης.".

Με άλλα λόγια η κάνετε συνέλευση και ορίζονται θέσεις ανα ιδιοκτησία η ο κυριούλης έχει δίκιο και ισχύει το όποιος πρόλαβε.

Επεξ/σία από cpc464
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cpc464 είπε

Με άλλα λόγια η κάνετε συνέλευση και ορίζονται θέσεις ανα ιδιοκτησία η ο κυριούλης έχει δίκιο και ισχύει το όποιος πρόλαβε.

Μονο  με  συμβολαιογραφικη  αλλαγη  καταστατικου  μπορει  να  γινει  αλλα  απαιτουνται  1000/1000

οποτε  δεν  υπαρχει  τετοια  περιπτωση.

Εκτος  φυσικα  και  προκυψει  δικαστικη  τελεσιδικη   αποφαση  οποτε  θα  συμμορφωθουν 

υποχρεωτικα  ολοι.

Αυτο  φυσικα  σημαινει   5+  χρονια....

Οπου  δεν  ειναι  ξεκαθαρισμενα  αυτα   ξεχνας  το  παρκινγκ  η  δεν  αγοραζεις  ακινητο.

Σ  αυτην  την  περιπτωση  ο  γερακος  και  5  αυτοκινητα  να  παρκαρει  δεν  τον  κουναει  κανεις.

Οι  αγραφοι  νομοι   του  καθενος   εξυπηρετουν  μονο  τον  εφευρετη  τους  και  ειναι  για  τα  μπαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kotanidoy75 είπε

Πώς μπορούμε να το μάθουμε αυτό; Μόνο από το συμβόλαιο του σπιτιού; Η μπορώ να απευθυνθώ και σε κάποια υπηρεσία;

Πάρε στα χέρια σου το συμβόλαιο του ακινήτου και διάβασε το.θα πρέπει μέσα να αναφέρεται η λέξη <<υπ'αριθμον τάδε σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησιας.

Μου φαίνεται απίθανο να μην υπάρχει,αν δεν υπάρχει δυστυχώς μπλέκεται και μόνο με δικαστική οδό λύνονται τέτοια θέματα.

Πλέον δεν μπορείς να πουλήσεις/μεταβιβάσεις αν δεν υπάρχει ηλεκτρονική ταυτότητα ακινήτου και σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, sminitis said:

Αν υπήρχε ορισμένη θέση θα το ήξεραν, κοινόχρηστος χώρος είναι. 

το πιθανοτερο ειναι αυτο

εγω δλδ αν ειχα αγορασει/ενοικιασει ενα διαμερισμα, θα ηθελα να ειμαι ενημερος για το το αν εχω αγορασει/ενοικιασει και την θεση που το ακολουθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/03/2024 at 20:04, eidikos33 said:

Καλησπέρα σας,

Στο συμβόλαιο και στο Ε9 κτηματολόγιο κλπ το κτίσμα είναι δηλωμένο σαν 64 τμ και τώρα ο μηχανικός που έκανε τοπογραφικό με συντεταγμένες το μέτρησε 65.70 θα έχω πρόβλημα με την μετάβαση? Θα πρέπει να αλλάξει στο συμβόλαιο στο Ε9 και στο κτηματολόγιο? Ισχύει η απόκλιση του 5%;

Ευχαριστώ 

 

On 14/03/2024 at 06:45, kotanidoy75 said:

Γεια σας. Θα ήθελα να πάρω βοήθεια σχετικά με θέμα πάρκινγκ στη πιλοτή της πολυκατοικίας που μένω. Εδώ και 15 χρόνια που έχουμε έρθει να μείνουμε στη πολυκατοικία ένας κύριος της πολυκατοικίας έχει ένα παρατημένο αυτοκίνητο παλιό νομίζω μια mercedes του 1970 που δεν χρησιμοποιεί σε θέση πάρκινγκ της πιλοτής η οποία έπιανε για δύο. Δηλαδή η θέση πάρκινγκ είναι οριζόντια και παρκάρουν 2 αυτοκίνητα το ένα πίσω από το άλλο. Ο κύριος το είχε μπροστά μπροστά και δεν δεχόταν τόσα χρόνια ούτε καν να το μετακινήσει. Πριν λίγο καιρό ήρθε ένας νέος ένοικος στην πολυκατοικία και λόγο του ότι δεν είχε χώρο στην πιλοτή και είδε και το παλιό αυτοκίνητο εκεί πλήρωσε άτομα να φουσκώσουν τα λάστιχα εκείνου του αυτοκινήτου και να το σπρώξουν πίσω να ανοίξει έστω μια θέση πάρκινγκ. Μετά από μια ώρα ο κύριος με το παρατημένο αυτοκίνητο πήγε και πάρκαρε το δεύτερο κανονικό του αυτοκινήτο στη θέση που άνοιξε ενώ δεν δεχόταν να μετακινήσει το παρατημένο του αυτοκινήτο για να ανοίξει η συγκεκριμένη θέση. Εννοείται ο νέος ένοικος έγινε έξαλλος. Να σημειωθεί ότι και άλλες οικογένειες έχουν από 2 αυτοκίνητα και η μητέρα μου έχει ενα. Τώρα και εγώ που πήρα δίπλωμα θα πάρω αυτοκίνητο και επειδή δικαιούμαι και εγώ θέση πάρκινγκ θα ήθελα μια βοήθεια από κάποιον που να γνωρίζει τι μπορεί να γίνει για αυτοκίνητο που κρατάει θέση πάρκινγκ χωρίς να είναι λειτουργικό και ο ιδιοκτήτης δεν έκανε τίποτα τόσα χρόνια ούτε να το απομακρύνει ούτε να το πάει πίσω. Ευχαριστώ πολύ 

(Οι θέσεις είναι κοινόχρηστες δεν έχει κάποιος δική του συγκεκριμένη. Κάνω διευκρίνιση)

Δεν διευκρινίζεις εάν είστε ιδιοκτήτρια η ενοικιαστής! επίσης δεν  διευκρινίζεις  εάν ο κάτοχος του οχήματος είναι ιδιοκτήτης η ενοικιαστής, το ίδιο και για τον κύριο που αυθαίρετα μετακίνησε το όχημα! υπάρχει μεγάλη διαφορά στο νοικιάζω με το είμαι ιδιοκτήτης!

4 hours ago, davarisx said:

Πάρε στα χέρια σου το συμβόλαιο του ακινήτου και διάβασε το.θα πρέπει μέσα να αναφέρεται η λέξη <<υπ'αριθμον τάδε σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησιας.

Μου φαίνεται απίθανο να μην υπάρχει,αν δεν υπάρχει δυστυχώς μπλέκεται και μόνο με δικαστική οδό λύνονται τέτοια θέματα.

Πλέον δεν μπορείς να πουλήσεις/μεταβιβάσεις αν δεν υπάρχει ηλεκτρονική ταυτότητα ακινήτου και σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησιας.

δεν αναφερει οτι ειναι ιδιοκτητρια! πολυ πιθανον να νοικαζει αλιως θα γνωριζε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτώσεις που δεν έχει οριστεί γραπτά σε συμφωνητικό ή/και σε καταστατικό η ακριβής θέση αν δεν υπάρχουν αρκετές θέσεις για όλους (όπως συμβαίνει συνήθως γιατί είναι 10 διαμερίσματα και 5 θέσεις) τότε παίζει δυστυχώς να έχουν προτεραιότητα οι ιδιοκτήτες. Αν στα ιδιωτικά συμφωνητικά ενοικίασης ΔΕΝ αναγράφεται το θέμα πάρκινγκ έχουν πρόβλημα οι ενοικιαστές. Για αυτό αν νοικιάζετε σπίτι και σας λένε "Α, υπάρχει και θέση στάθμευσης" πρέπει να αναφέρεται γραπτά. Μετά αντε να βγάλεις άκρη. Επίσης αν στην πολυκατοικία υπάρχει ένας ιδιοκτήτης που κατέχει τα 4 από τα 10 διαμερίσματα, τότε ενδέχεται σε μελλοντική απόφαση που προκύψει λόγω χιλιοστών να πάρει τις 2 από τις πχ 5 θέσεις. Δυστυχώς αν δεν υπάρχει γραπτά τι ορίζεται από πριν αυτά συμβαίνουν. Μπορεί ο παπούλης να είχε δώσει αντιπαροχή το οικόπεδο και να έχει την πλειονότητα των διαμερισμάτων, άγνωστο, αλλά παίζει σαν σενάριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dinos1973 είπε

 

Δεν διευκρινίζεις εάν είστε ιδιοκτήτρια η ενοικιαστής! επίσης δεν  διευκρινίζεις  εάν ο κάτοχος του οχήματος είναι ιδιοκτήτης η ενοικιαστής, το ίδιο και για τον κύριο που αυθαίρετα μετακίνησε το όχημα! υπάρχει μεγάλη διαφορά στο νοικιάζω με το είμαι ιδιοκτήτης!

δεν αναφερει οτι ειναι ιδιοκτητρια! πολυ πιθανον να νοικαζει αλιως θα γνωριζε!

Ιδιοκτήτες είμαστε όλοι και ο νέος ένοικος που είχε έρθει και μετακίνησε το όχημα ήταν γιος του ιδιοκτήτη τους σπιτιού 

Επεξ/σία από kotanidoy75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...