Προς το περιεχόμενο

H Ομοσπονδιακή Επιτροπή Επικοινωνιών αυξάνει τα όρια χαρακτηρισμού μιας σύνδεσης ως "ευρυζωνικής" στα 100mbps


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος στις "υπερυψηλές" ταχύτητες των 25Mbps...

"Ειλικρινά, θεωρώ ότι το νέο όριο πρέπει να είναι τα 100Mbps. Νομίζω πως οτιδήποτε χαμηλότερο αδικεί τα παιδιά μας, το μέλλον μας και τη νέα ψηφιακή οικονομία". Αυτό υποστήριζε η Τζέσικα Ρόζενγουορσελ, επικεφαλής της Ομοσπονδιακής Επιτροπής Επικοινωνιών πριν από εννέα χρόνια και, πλέον, γίνεται επιτέλους πραγματικότητα.

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου η επιτροπή μετέβαλε τον ορισμό της έννοιας "ευρυζωνική σύνδεση", ώστε να αφορά ταχύτητες της τάξης των 100Mbps για download και 20Mbps για upload. Ο ορισμός παρέμενε καθηλωμένος στα 25Mbps/3Mbps από το 2015. Λίγα χρόνια νωρίτερα, το 2021, ο απερχόμενος επικεφαλής της επιτροπής, Ατζίτ Πάι, είχε ισχυριστεί ότι δεν χρειάζονταν υψηλότερες ταχύτητες.

Οι ορισμοί αυτοί έχουν σημασία, καθώς βάσει αυτών αξιολογεί η επιτροπή κατά πόσο κατορθώνει να κλείσει το κενό στις ευρυζωνικές συνδέσεις και σε τι βαθμό χρειάζεται να παρέμβει ή να χρηματοδοτήσει τους παρόχους, προκειμένου να διευρύνουν τα δίκτυα που παρέχουν αξιοπρεπείς ταχύτητες σύνδεσης στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, προηγήθηκαν τα χρήματα: η επιτροπή αναφέρει στην έκθεσή της ότι βάσισε τον ορισμό στα όρια που ήδη απαιτούν τα ομοσπονδιακά και πολιτειακά προγράμματα επιχορήγησης, καθώς και "τα μοτίβα καταναλωτικής χρήσης και το τι είναι πραγματικά διαθέσιμο και προωθείται στην αγορά από τους παρόχους πρόσβασης στο διαδίκτυο".

Το κατά πόσο τα 100Mbps και 20Mbps αντίστοιχα θεωρούνται αξιοπρεπείς ταχύτητας εξαρτάται από το πού κατοικεί ο καθένας: αυτή τη στιγμή, η Ομοσπονδιακή Επιτροπή Επικοινωνιών αναφέρει ότι σχεδόν το 28% των Αμερικανών που ζουν σε αγροτικές περιοχές δεν έχουν καν τη δυνατότητα να επιλέξουν αυτές τις ταχύτητες. Εντωμεταξύ, τα megabits ανά δευτερόλεπτο δεν είναι παρά μία παράμετρος της ευρυζωνικότητας: ρόλο παίζει επίσης το κόστος αλλά και οι χρόνοι απόκρισης.

Στην έκθεσή της η επιτροπή αναφέρει ορισμένα όχι ιδιαίτερα κολακευτικά στοιχεία για τις Ηνωμένες Πολιτείες. Λόγου χάρη, κάλυψη 5G με ελάχιστες ταχύτητες 35/3 Mbps εξακολουθεί να μην έχει περίπου το 9% του συνόλου των Αμερικανών, με τα αντίστοιχα ποσοστά να εκτινάσσονται σχεδόν στο 36% για τις αγροτικές περιοχές και πάνω από το 20% για τις περιοχές που ελέγχονται από τις διάφορες φυλές Ιθαγενών Αμερικανών.

Ο νέος ορισμός εφαρμόστηκε με την υποστήριξη της πλειοψηφίας των μελών της επιτροπής που πρόσκεινται στους Δημοκρατικούς, πλειοψηφία η οποία δεν υπήρχε στο μεγαλύτερο διάστημα της προεδρίας Μπάιντεν. Η επιτροπή παρέμενε επί χρόνια εγκλωβισμένη σε καθεστώς αδράνειας, καθώς δεν διέθετε και τα πέντε μόνιμα μέλη της, μέχρι τη στιγμή που ο διορισμός της Άννα Γκόμεζ εγκρίθηκε, επιτέλους, από τη Γερουσία τον περασμένο Σεπτέμβριο. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H εξέλιξη στα γρήγορα:

  • Dial-Up (τέλη 90 αρχές 2000 - 56 kbps / kilobits per second και στρίγγλιζε το modemaki λες και το βασάνιζαν 🤣).
  • Broadband (απ.χ. DSL / Digital Subscriber Line και αρχίζαμε να βλέπουμε λίγο φως στο τούνελ με ταχύτητες από 1 Mbps / megabit per second έως 100 Mbps). Η εποχή του Wikipedia (2001), του LinkedIn (2002), του Facebook (2004), του YouTube και Reddit (2005).
  • 4G LTE (Long-Term Evolution - επιτέλους γρήγορο internet στο κινητό - λέμε τώρα Ελλάδα ζούμε 🤣 - με ταχύτητες από 1 Mbps / megabit per second έως 100 Mbps - στο κινητό έπεσε πολύ θεωρία στο διαγώνισμα 😂).
  • 5G (Ώπα απογειωθήκαμε! Επιτέλους Ανάσταση - με ταχύτητες έως 1 Gbps / gigabit per second και κάτι γίνεται).
  • Quantum internet.... Εδώ πάμε Star Trek 😅.

Μέσες τιμές ταχυτήτων διαδικτύου (Global average Internet speed, 1990-2050 - πηγή - futuretimeline.net).

future-internet-speed-predictions-2030-2040-2050.webp.0c9aa63ca99f195f77474c58bbbdff5d.webp

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι ξέρω η ταχύτητα του ίντερνετ σε Η.Π.Α ποτέ δέν ηταν καλή, έπαιζα με κάτι αμερικάνους fallout76 και κάθε φορά που είχε patch το παιχνίδι χανόντουσαν για ώρες, εγώ είχα βάλει τότε οπτική μεχρι το σπίτι και τους ερχόταν δύσκολο να πιστέψουν οτι είχα 250mbps όταν αυτοί έπιαναν 10 το πολύ και τα χρυσοπλήρωναν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cpc464 είπε

Απο ότι ξέρω η ταχύτητα του ίντερνετ σε Η.Π.Α ποτέ δέν ηταν καλή, έπαιζα με κάτι αμερικάνους fallout76 και κάθε φορά που είχε patch το παιχνίδι χανόντουσαν για ώρες, εγώ είχα βάλει τότε οπτική μεχρι το σπίτι και τους ερχόταν δύσκολο να πιστέψουν οτι είχα 250mbps όταν αυτοί έπιαναν 10 το πολύ και τα χρυσοπλήρωναν.

η Αμερικη ειναι τεραστια χωρα και ειναι φυσικο στις περισσοτερες μικρες πολεις να μην υπαρχουν υποδομες και ανταγωνισμος. Το ιδιο ισχυει σε ολες τις χωρες του κοσμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, cpc464 said:

Απο ότι ξέρω η ταχύτητα του ίντερνετ σε Η.Π.Α ποτέ δέν ηταν καλή, έπαιζα με κάτι αμερικάνους fallout76 και κάθε φορά που είχε patch το παιχνίδι χανόντουσαν για ώρες, εγώ είχα βάλει τότε οπτική μεχρι το σπίτι και τους ερχόταν δύσκολο να πιστέψουν οτι είχα 250mbps όταν αυτοί έπιαναν 10 το πολύ και τα χρυσοπλήρωναν.

οπως τα λες ειναι, εχω φιλους που παιζουν και εχουν ταχυτητες 8-10 Mbps στην Αμερικη, και δεν ειναι οτι δεν πληρωνουν... απλα δεν εχει υποδομη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, TrialKid είπε

οπως τα λες ειναι, εχω φιλους που παιζουν και εχουν ταχυτητες 8-10 Mbps στην Αμερικη, και δεν ειναι οτι δεν πληρωνουν... απλα δεν εχει υποδομη.

Σιγουρο αυτο?

Βρηκα το παρακατω απο επισημη πηγη

Speedtest.net reported the USA's average download Internet speed in 2022 as 256.03 Mbps—more than eight times faster than in 2013—and our latest global rank at 12th. The same report also named the United States the 7th fastest median speed at 192.12 Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Arkin said:

Σιγουρο αυτο?

Βρηκα το παρακατω απο επισημη πηγη

Speedtest.net reported the USA's average download Internet speed in 2022 as 256.03 Mbps—more than eight times faster than in 2013—and our latest global rank at 12th. The same report also named the United States the 7th fastest median speed at 192.12 Mbps.

Έχει περιοχές που δεν έχουν καν vdsl και μόνο 1 και μοναδικό πάροχο. 
να λένε ψέματα στα Speedtest τους αποκλείεται γιατί είναι ανάθεμα όταν είναι αυτοί game host. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, JPaxilleas said:

H εξέλιξη στα γρήγορα:

  • Dial-Up (τέλη 90 αρχές 2000 - 56 kbps / kilobits per second και στρίγγλιζε το modemaki λες και το βασάνιζαν 🤣).
  • Broadband (απ.χ. DSL / Digital Subscriber Line και αρχίζαμε να βλέπουμε λίγο φως στο τούνελ με ταχύτητες από 1 Mbps / megabit per second έως 100 Mbps). Η εποχή του Wikipedia (2001), του LinkedIn (2002), του Facebook (2004), του YouTube και Reddit (2005).
  • 4G LTE (Long-Term Evolution - επιτέλους γρήγορο internet στο κινητό - λέμε τώρα Ελλάδα ζούμε 🤣 - με ταχύτητες από 1 Mbps / megabit per second έως 100 Mbps - στο κινητό έπεσε πολύ θεωρία στο διαγώνισμα 😂).
  • 5G (Ώπα απογειωθήκαμε! Επιτέλους Ανάσταση - με ταχύτητες έως 1 Gbps / gigabit per second και κάτι γίνεται).
  • Quantum internet.... Εδώ πάμε Star Trek 😅.

Μέσες τιμές ταχυτήτων διαδικτύου (Global average Internet speed, 1990-2050 - πηγή - futuretimeline.net).

future-internet-speed-predictions-2030-2040-2050.webp.0c9aa63ca99f195f77474c58bbbdff5d.webp

Δεν ξέρω αν το βρήκες κάπου ή είναι από προσωπική εμπειρία αλλά το dialup με σχετικά μεγάλη αποδοχή ξεκίνησε σπο 28.8kbps το 33.6 ακολούθησε και τον θεωρητικό 56κ εμφανίστηκε κοντά στο 2000. Υπήρχαν και αλλες τεχνολογίες όπως το ISDN με τις διάσημες διαφημίσεις του ΟΤΕ ότι σηκώνει και ελέφαντα στα 64κ με ένα κανάλι ή 128κ στα 2 αλλά στην πραγματικότητα το 64 κατέβαζε διπλάσια του μέχρι 56. Το ADSL ξεκίνησε από 384 kbps και στην πρώτη γενιά του ήταν έως 2  Mbps και πανάκριβο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Σιγουρο αυτο?

Βρηκα το παρακατω απο επισημη πηγη

Speedtest.net reported the USA's average download Internet speed in 2022 as 256.03 Mbps—more than eight times faster than in 2013—and our latest global rank at 12th. The same report also named the United States the 7th fastest median speed at 192.12 Mbps.

Ο μέσος όρος γενικά είναι παραπλανητικός. Αν 10 άτομα έχουν 1Gbps, 10 άτομα 100Mbps και 10 άτομα 10Mbps ο μέσος όρος είναι 370Mbps ενώ η διάμεσος (median) είναι 100Mbps. Για κάποιο περίεργο λόγο στατιστικά της ταχύτητας με διάμεσο και centiles (τι ταχύτητα έχει το x% του πληθυσμού) είναι ιδιαίτερα δυσεύρετα. 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Οι περισσότεροι ελληνες εχουν κατω απο  25Mbps με χαλκο που εγκατέστησε ο Κολοκοτρώνης και αυτοί τον χαβα τους🥵

Αθήνα τουλάχιστον βάζουν πλέον οπτικές. Εγώ εδώ και κάνα μήνα έχω περασμένες οπτικές στην πολυκατοικία μου και ακριβώς έξω από το διαμέρισμα μου έχω κουτί του ΟΤΕ και μπορώ νομίζω να συνδεθώ σε χιλιαρα.

Παρόλα αυτά νιώθω λίγο τσιγκούνης μιας και η 100αρα λίγο πολύ με εξυπηρετεί μια χαρά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...