Προς το περιεχόμενο

Παύση πληρωμής δανείου


dexs7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζετε αν μπορώ να μην πληρώσω την επόμενη δόση από δάνειο μισθοδοσίας που είναι με παγια εντολή;να κάνω κάποια παύση πληρωμής ας πούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλάβω, σου δώσαν δάνειο από τη δουλειά σου, που πληρώνεται με πάγια εντολή μέσω του λογαριασμού μισθοδοσίας σου, και θες να μην πληρώσεις την επόμενη δόση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε παγια μπορει να ανακληθει αλλα ποσο γρηγορα μπορει να εφαρμοστει και αν χρειαζεται επισκεψη σε καταστημα,δεν το γνωριζουμε εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας μπέρδεψα! 

Δανειο από τράπεζα είναι!της eurobank!

Απλά αν έχεις της μισθοδοσία εκεί έχεις πιο χαμηλό επιτόκιο,

Δεν μου έδωσε η εργασία μου δάνειο,

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ ένα μήνα να μην το πληρώσω καθώς ζορίζομαι αυτόν τον μήνα και είναι με πάγια εντολή.

Το έχει κάνει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dexs7 είπε

Σας μπέρδεψα! 

Δανειο από τράπεζα είναι!της eurobank!

Απλά αν έχεις της μισθοδοσία εκεί έχεις πιο χαμηλό επιτόκιο,

Δεν μου έδωσε η εργασία μου δάνειο,

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ ένα μήνα να μην το πληρώσω καθώς ζορίζομαι αυτόν τον μήνα και είναι με πάγια εντολή.

Το έχει κάνει κάποιος;

Πρέπει να πας να ενημερώσεις την τράπεζα , έτσι στο άσχετο καλό θα ήταν να μην το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι μπορείς να πάρεις απάντηση απ'το insomnia.

Η σύμβαση που έχεις υπογράψει λέει τι ισχύει σε περίπτωση που δε πληρώσεις (υποθέτω τόκος υπερημερίας) κι αν γίνεται να ακυρώσεις ή όχι τη πάγια εντολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dexs7 είπε

Σας μπέρδεψα! 

Δανειο από τράπεζα είναι!της eurobank!

Απλά αν έχεις της μισθοδοσία εκεί έχεις πιο χαμηλό επιτόκιο,

Δεν μου έδωσε η εργασία μου δάνειο,

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ ένα μήνα να μην το πληρώσω καθώς ζορίζομαι αυτόν τον μήνα και είναι με πάγια εντολή.

Το έχει κάνει κάποιος;

Μολις μπει η μισθοδοσια σου, θα μεταφερεις τα χρηματα σε αλλο λογαριασμο ωστε να μη μπορει να τραβηξει την δοση και τον επομενο μηνα τα βαζεις!! Για ενα μηνα καθυστερηση δε νομιζω να σου κανουν κατι, αλλα τοκο υπερημεριας θα πληρωσεις σιγουρα!! Εμενα στην Εθνικη που εχω δανειο ετσι μου ειπε η υπαλληλος μια φορα που το εκανα αλλα καλο θα ειναι να ρωτησεις και στην τραπεζα σου!

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι απλά όπως το αναφέρεις δεν γίνεται. Μπορείς να μεταφέρεις τα χρήματα που θα σου μπουν σε άλλο λογαριασμό ή να τα κάνεις ανάληψη πριν την ημερομηνία της παλιάς εντολής. Αλλά αυτό δεν είναι λύση και σίγουρα τον επόμενο μηνα θα έχεις τοκο υπερημεριας.  Καλό θα ήταν να ρωτήσεις την τράπεζα σου αν μπορείς να αλλάξεις την δόση ή το επιτόκιο ή να παγώσεις για κάποιους μήνες το δάνειο.  Όλα αυτά όμως θέλουν χρόνο και επιπλέον χρήματα για να "ανοίξει" ο φάκελος.  Επίσης στην σύμβαση που υπογράψει πιθανόν θα αναφέρεται κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dexs7 είπε

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ ένα μήνα να μην το πληρώσω καθώς ζορίζομαι αυτόν τον μήνα και είναι με πάγια εντολή.

Τον άλλο μήνα που θα πληρώσεις 2πλη δόση δε θα ζοριστείς?

Η τράπεζα σου τα κρατάει πριν μπουν τα λεφτά στο λογαριασμό σου ή μετά? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dexs7 είπε

Γνωρίζετε αν μπορώ να μην πληρώσω την επόμενη δόση από δάνειο μισθοδοσίας που είναι με παγια εντολή;να κάνω κάποια παύση πληρωμής ας πούμε..

Φίλε μου καλύτερα δανεισου από γονείς - φίλους κ πλήρωσε τη δόση παρά να μπλέξεις με την τράπεζα.

Τουλάχιστον στους γονείς σου μπορείς να τα επιστρέψεις σε 2-3 μήνες λίγα λίγα. Με την τράπεζα θα είναι φαύλος κύκλος καθώς τον επόμενο μήνα θα πρέπει να καλύψεις διπλή δόση συν τόκους ( που δεν θα καλύψεις)....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποια δάνεια προβλέπεται κάτι τέτοιο, να μην πληρώσεις για 1-2 μήνες.

Δε θυμάμαι πως λέγεται όμως, μίλα με την τράπεζα ή δες τη σύμβαση του δανείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, energy52 είπε

Μολις μπει η μισθοδοσια σου, θα μεταφερεις τα χρηματα σε αλλο λογαριασμο ωστε να μη μπορει να τραβηξει την δοση και τον επομενο μηνα τα βαζεις!! Για ενα μηνα καθυστερηση δε νομιζω να σου κανουν κατι, αλλα τοκο υπερημεριας θα πληρωσεις σιγουρα!! Εμενα στην Εθνικη που εχω δανειο ετσι μου ειπε η υπαλληλος μια φορα που το εκανα αλλα καλο θα ειναι να ρωτησεις και στην τραπεζα σου!

Σιγα μην προλαβει να τα μεταφέρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dexs7 είπε

Σας μπέρδεψα! 

Δανειο από τράπεζα είναι!της eurobank!

Απλά αν έχεις της μισθοδοσία εκεί έχεις πιο χαμηλό επιτόκιο,

Δεν μου έδωσε η εργασία μου δάνειο,

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ ένα μήνα να μην το πληρώσω καθώς ζορίζομαι αυτόν τον μήνα και είναι με πάγια εντολή.

Το έχει κάνει κάποιος;

1. Η πάγια εντολή είναι στη δανειακή σύμβαση και δεν ανακαλείται.

2. Μερικά δάνεια της eurobank έχουν τον όρο της δυνατότητας παράλειψης μιας δόσης/έτος. Το ποσό μοιράζεται σε όλες τις υπόλοιπες δόσεις, οπότε είναι μικρή η μηνιαία επιβάρυνση. Πρέπει να γίνει αίτηση όμως για να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα, πιθανότατα σε κατάστημα.

3. Μπορείς να ανοίξεις άλλο λογαριασμό στη eurobank και να μεταφέρεις εκεί τη μισθοδοσία σου. Μπορούν να τραβήξουν τη δόση μόνο από τον λογαριασμό που γράφει η σύμβαση.

Ή μπορείς να ανοίξεις επίσης άλλο λογαριασμό eurobank (ίσως και μέσω e-banking) κι αν πχ η μισθοδοσία μπαίνει πρώτη του μήνα και η δόση πληρώνεται 3 του μήνα, κάνεις μεταφορά από τον μισθοδοσίας-δανειακό στον άλλο που θα φτιάξεις. Η ημερομηνία πληρωμής της δόσης είναι στάνταρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...