Προς το περιεχόμενο

σχετικά με επιτόκια καταθέσων


b00mb00m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Natashaky είπε

Μάλιστα...γι' αυτό δεν είπαν τίποτα ενώ ρωτούσα αν υπάρχει κάτι άλλο, δεν τους συμφέρει...

Αυτά κατάλαβα κι εγώ λίγο πολύ, άρα πρέπει να πάω ξανά στην τράπεζα να τους πω ότι θέλω να αγοράσω έντοκα γραμμάτια. 

Φαντάζομαι ότι είναι υποχρεωμένοι να τα πουλήσουν εφόσον τους το ζητήσεις... 

Έχω κάνει μια κατάθεση αρχικά στον ευέλικτο της revolut 5k για να δω αν λειτουργεί και ξεκίνησε ο τόκος να προστίθεται καθημερινά.

Η αλήθεια είναι ότι με έχουν τρομάξει και αυτά που διαβάζω εδώ μέσα ότι μπορεί να χαθεί το κεφάλαιο κλπ, ενώ  μπορώ να τραβήξω όλο το ποσό μαζί με τους τόκους στον προσωπικό μου λογαριασμό ανά πάσα στιγμή. 

Δυστυχώς, δεν λένε πάντα ότι υπάρχει διαθέσιμο. Ίσως υπάρχουν πράγματα που ξέρουν ακόμα λιγότεροι. 

Ναι, δεν μπορούν να αρνηθούν πώληση, θα πας στις ημερομηνίες έκδοσης.

Τώρα υπάρχουν εξάμηνα και δωδεκαμηνα έντοκα γραμμάτια. 

Αναμένεται πτώση επιτοκίων από Ιούνιο, σταδιακά, όπως διαβάζω. 

Επίσης, υπάρχει πρόθεση του κράτους να περιορίσει τον δανεισμό του από έντοκα γραμμάτια, ειδωμεν. 

 

Ασφάλεια 100% δεν υπάρχει, ναι. Δεν είναι όμως και τζόγος, ζάρια. Μάλλον τα σχετικώς πιο ακίνδυνα είναι τα έντοκα γραμμάτια και τα α/κ ομολογιακά;

 

Ίσως δοκιμάσω και εγώ για μικροποσα αυτή την revolut, κάποια στιγμή. 

 

Λένε πολλοί για το 2032 ότι θα υπάρξει νέα κρίση με πιθανή χρεωκοπία, δεν ξέρω αν ευσταθεί ή αν θα σταματήσουν ποτέ να μας ελέγχουν (με τους εκάστοτε κυβερνώντες θα μπορούσαμε άνετα να χρεωκοπουμε ανά λίγα χρόνια, μυαλό δεν βάζουμε) .

 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, kogba είπε

Δυστυχώς, δεν λένε πάντα ότι υπάρχει διαθέσιμο. Ίσως υπάρχουν πράγματα που ξέρουν ακόμα λιγότεροι. 

Ναι, δεν μπορούν να αρνηθούν πώληση, θα πας στις ημερομηνίες έκδοσης.

Τώρα υπάρχουν εξάμηνα και δωδεκαμηνα έντοκα γραμμάτια. 

Αναμένεται πτώση επιτοκίων από Ιούνιο, σταδιακά, όπως διαβάζω. 

Επίσης, υπάρχει πρόθεση του κράτους να περιορίσει τον δανεισμό του από έντοκα γραμμάτια, ειδωμεν. 

 

Ασφάλεια 100% δεν υπάρχει, ναι. Δεν είναι όμως και τζόγος, ζάρια. Μάλλον τα σχετικώς πιο ακίνδυνα είναι τα έντοκα γραμμάτια και τα α/κ ομολογιακά;

 

Ίσως δοκιμάσω και εγώ για μικροποσα αυτή την revolut, κάποια στιγμή. 

 

Λένε πολλοί για το 2032 ότι θα υπάρξει νέα κρίση με πιθανή χρεωκοπία, δεν ξέρω αν ευσταθεί ή αν θα σταματήσουν ποτέ να μας ελέγχουν (με τους εκάστοτε κυβερνώντες θα μπορούσαμε άνετα να χρεωκοπουμε ανά λίγα χρόνια, μυαλό δεν βάζουμε) .

 

Ίσως το καλύτερο τελικά να είναι λίγα από εδώ, λίγα από εκεί ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος απώλειας του συνολικού κεφαλαίου. 

Κι εκεί που λες άντε πέρασε ο κίνδυνος "ας βγάλω τα χρήματα από το σεντούκι" να τα επενδύσω κάπου, να έρθουν και να στα αρπάξουν πάλι....ανατριχιαζω μόνο με τη σκέψη στο σενάριο της χρεοκοπίας....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Σου δίνει χρεωστική κάρτα, μπορείς να χρησιμοποιείς αυτή για να κάνεις πληρωμές χωρίς να μεταφέρεις τα χρήματά σου σε Ελληνική τράπεζα.

Δεν ξέρω ακριβώς τα φορολογικά, αλλά σε αυτό δεν διαφωνώ.

Μήπως ξέρεις: κάθε φορά που βάζεις εκεί χρήματα και μετά τα γυρνάς πίσω σε ελληνική τράπεζα πρέπει να δηλώνεις και τόκους και κεφάλαιο; 

Γιατί είναι σπαζοκεφαλιά να δηλώνεις την παραμικρή κίνηση και να κρατάς λογαριασμό. 

Από ότι κατάλαβα, συμφέρει περισσότερο η revolut, για ταξίδια και μετατροπές νομισμάτων. 

 

Κάτι ακόμα: επειδή κάποιους τους πάγωσαν τον λογαριασμό για καππιον λόγο, τους κράτησαν δηλαδή και τα χρήματα τους; Δεν τα γύρισαν;

Επεξ/σία από kogba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kogba είπε

Μήπως ξέρεις: κάθε φορά που βάζεις εκεί χρήματα και μετά τα γυρνάς πίσω σε ελληνική τράπεζα πρέπει να δηλώνεις και τόκους και κεφάλαιο; 

Τους τόκους κανονικά ναι, θα πρέπει να τους δηλώσεις, για το κεφάλαιο δεν ξέρω. Αν μιλάμε για μεγάλο ποσό καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον λογιστή και να μην βασίζεσαι στα λόγια κάποιων ατόμων στο ίντερνετ.

35 λεπτά πριν, kogba είπε

Από ότι κατάλαβα, συμφέρει περισσότερο η revolut, για ταξίδια και μετατροπές νομισμάτων. 

 

Ναι, αν θες να κάνεις πληρωμές σε νόμισμα εκτός του Ευρώ, η Revolut έχει καλύτερες ισοτιμίες από τις Ελληνικές τράπεζες.

35 λεπτά πριν, kogba είπε

Κάτι ακόμα: επειδή κάποιους τους πάγωσαν τον λογαριασμό για καππιον λόγο, τους κράτησαν δηλαδή και τα χρήματα τους; Δεν τα γύρισαν;

Για αυτό δεν ξέρω να σου πω διότι δεν μου έχει τύχει. Καλύτερα να απαντήσει κάποιος που του είχε τύχει ή κάποιος που μπορεί να ξέρει καλύτερα για να μας πει τι έγινε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω πολλές απόψεις ότι η πιο ασφαλής επενδυτική επιλογή είναι τα έντοκα γραμμάτια του ελληνικού δημοσίου.

Πώς μπορούμε να θεωρούμε αξιόπιστο ένα κράτος το οποίο πριν από μερικά χρόνια προέβη στο κούρεμα του χρέους του;

Πόσα χρήματα χάσανε όσοι είχαν τότε τις αποταμιεύσεις τους στο ελληνικό δημόσιο;

Προσωπικά θεωρώ καλύτερο να πάω σε πλατφόρμες όπως Revolut/Freedom/Degiro/ΙΒ. Ή ακόμα καλύτερα να αγοράσω ένα διαφοροποιημένο αφορολόγητο ETF ομολόγων εξωτερικού παρά να πάρω το ρίσκο βάλω χρήματα στο ελληνικό δημόσιο έστω και για λίγους μήνες.

Το PSI μας έδειξε ότι το κράτος μπορεί όποτε θέλει να κουρέψει το χρέος του με ένα νόμο που το ίδιο ψηφίζει. Τουλάχιστον, οι ιδιωτικές εταιρείες λειτουργούν μέσα σε ένα νομοθετικό πλαίσιο το οποίο δεν το επηρεάζουν οι ίδιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε που έγινε το κούρεμα, ευτυχώς δεν είχα γραμμάτια ή ομόλογα ή ότι κούρεψαν, έχω συγγενή που έπαθε μεγάλη ζημιά. 

 

Είχα όμως 3 ασφαλιστικά/ προγράμματα, εγγυημενης απόδοσης , τα οποία δεν τα πείραξαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 15000 είναι όριο για κάθε ΑΦΜ στην συγκεκριμένη ημερομηνία έκδοσης. Αν θέλεις βάζεις και άλλα στην επόμενη έκδοση. Δεν τα προωθούν οι τράπεζες όντως

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, fotini1 είπε

Τα 15000 είναι όριο για κάθε ΑΦΜ στην συγκεκριμένη ημερομηνία έκδοσης

Εχει καταργηθει αυτο το οριο,οσα θες βαζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, vagos789 said:

Εχει καταργηθει αυτο το οριο,οσα θες βαζεις

Πότε έγινε αυτό; Ρωτάω γιατί πριν λίγες μέρες είχα πάρει τηλέφωνο στην AlphaBank για να δηλώσω ενδιαφέρον για τα 6μ, που εγίναν τέλος Μαρτίου (αν και τελικά δεν μπόρεσα να πάω), και μου είπαν μέσα σε όλες τις πληροφορίες και το όριο των 15.000 ανά ΑΦΜ.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μεταπώληση τρίτων(όχι απευθείας από τράπεζα), αναφέρεται ότι δεν υπάρχει κανένα όριο ποσού, υπάρχει όμως προμήθεια που θα πληρώσεις. Δεν το έχω κάνει να ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Η Revolut είναι ξένη τράπεζα, γιατί να ενημερώσει την Ελληνική εφορία; Η Revo σου δίνει κανονικά λογαριασμό, Λιθουανίας, όπου και φαντάζομαι ότι εκεί μπαίνουν τα χρήματα.

εχει δικαιωμα η εφορια να ζητησει στοιχεια απο την revolut ή αν αλλαξει κατι να υποχρεουται να τα στελνει αυτοματα.

Ηδη υπαρχουν 1εκ χρηστες στην Ελλαδα οποτε δεν ειναι και απιθανο να γινει καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Εχει καταργηθει αυτο το οριο,οσα θες βαζεις

Το όριο των 15Κ υπάρχει αν αγοράζεις από την πρωτογενή αγορά (δηλ κατευθείαν στο ονομα σου). Αν όμως αγοράσεις από τη δευτερογενή (πχ μεταπώληση από τράπεζα με μια μικρή προμηθεια) δεν εχεις όριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fotis1997 είπε

Διαβάζω πολλές απόψεις ότι η πιο ασφαλής επενδυτική επιλογή είναι τα έντοκα γραμμάτια του ελληνικού δημοσίου.

Πώς μπορούμε να θεωρούμε αξιόπιστο ένα κράτος το οποίο πριν από μερικά χρόνια προέβη στο κούρεμα του χρέους του;

Πόσα χρήματα χάσανε όσοι είχαν τότε τις αποταμιεύσεις τους στο ελληνικό δημόσιο;

Προσωπικά θεωρώ καλύτερο να πάω σε πλατφόρμες όπως Revolut/Freedom/Degiro/ΙΒ. Ή ακόμα καλύτερα να αγοράσω ένα διαφοροποιημένο αφορολόγητο ETF ομολόγων εξωτερικού παρά να πάρω το ρίσκο βάλω χρήματα στο ελληνικό δημόσιο έστω και για λίγους μήνες.

Το PSI μας έδειξε ότι το κράτος μπορεί όποτε θέλει να κουρέψει το χρέος του με ένα νόμο που το ίδιο ψηφίζει. Τουλάχιστον, οι ιδιωτικές εταιρείες λειτουργούν μέσα σε ένα νομοθετικό πλαίσιο το οποίο δεν το επηρεάζουν οι ίδιες. 

 

1 ώρα πριν, kogba είπε

Τότε που έγινε το κούρεμα, ευτυχώς δεν είχα γραμμάτια ή ομόλογα ή ότι κούρεψαν, έχω συγγενή που έπαθε μεγάλη ζημιά. 

 

Είχα όμως 3 ασφαλιστικά/ προγράμματα, εγγυημενης απόδοσης , τα οποία δεν τα πείραξαν. 

τα ΕΓΕΔ δεν είχαν κουρευτεί !

22 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Εχει καταργηθει αυτο το οριο,οσα θες βαζεις

το όριο ανα ΑΦΜ ισχύει στην 1ογενή αγορά μόνο, όχι στη 2ογενή, εκεί ισχύει minimum ποσό διαφορετικό για κάθε τράπεζα.

παρατηρώ ότι πάει να ξεφύγει το νήμα με άσκοπες, αβάσιμες και υποκειμενικές απόψεις περί χρεοκοπίας, αναξιόπιστο ελληνικό κράτος, κτλ, υπάρχουν άλλα τέτοια νήματα γι αυτό όποιος θέλει ...

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kogba said:

Τότε που έγινε το κούρεμα, ευτυχώς δεν είχα γραμμάτια ή ομόλογα ή ότι κούρεψαν, έχω συγγενή που έπαθε μεγάλη ζημιά.

Ευτυχώς δεν είχες ομόλογα, τα γραμμάτια που συζητάμε εδώ δεν τα κούρεψαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fotis1997 είπε

 

Πόσα χρήματα χάσανε όσοι είχαν τότε τις αποταμιεύσεις τους στο ελληνικό δημόσιο;

Προσωπικά θεωρώ καλύτερο να πάω σε πλατφόρμες όπως Revolut/Freedom/Degiro/ΙΒ. Ή ακόμα καλύτερα να αγοράσω ένα διαφοροποιημένο αφορολόγητο ETF ομολόγων εξωτερικού παρά να πάρω το ρίσκο βάλω χρήματα στο ελληνικό δημόσιο έστω και για λίγους μήνες.

στην Κυπρο ειχε γινει κουρεμα καταθεσεων, χωρις το οριο των 100.000. οποτε  αν ειχες πχ freedom (που εχει εδρα την Κυπρο) θα εχανες καταθεσεις.

Στην Ελλαδα δεν εγινε κουρεμα καταθεσεων.

Ολα ενα ρισκο ειναι.

Η Ελλαδα μπορουσε και χειροτερα , βλεπε πχ Αργεντινη που το επαιζαν επαναστατες και εχουν χρεοκοπησει ενα σωρο φορες και εχουν 20% πληθωρισμο το μηνα.

Οσο αφορα τα etf δεν διαφωνω, ειναι καλη λυση, αλλα δεν θα εβαζα ολα τα χρηματα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...