Προς το περιεχόμενο

Χρέος στην εφορία και ληξηπροθεσμα με προσαυξήσεις


elen46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει δημιουργηθεί χρέος στην εφορία στο όνομα υπερηλικης μητέρας από κακό διαχείριση του ενός παιδιού της.Υπαρχει κάποιος που γνωρίζει που να απευθυνθώ για σωστή καθοδήγηση όσον αφορά τη μείωση του χρέους και των ληξηπροθεσμων οφειλών με κούρεμα και τρόπους αποπληρωμής ώστε να αποφύγουν τις συνέπειες τα υπόλοιπα παιδιά σε περίπτωση θανάτου?Κάποιος που να γνωρίζει τους νόμους καλά και τις διατάξεις όπως ένας δικηγόρος ή φοροτεχνικος ή εν πάση περιπτώσει κάποιος καθ υλην αρμόδιος 

Επεξ/σία από elen46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Ποιο είναι το μέγεθος της οφειλής; 

Έχει άλλες οφειλές η μητέρα σου (πχ σε τράπεζες); 

Περίπου 30000€ είναι άλλες οφειλές δεν υπάρχουν και είναι από επιχειρηματική δραστηριότητα που πλέον δεν υφίσταται (απόδοση ΦΠΑ, επιστρεπτεα...καθώς και ενφια).Υπάρχει και ένα χρέος σε ΔΕΗ 2000€ κυρίως προς δημο. Θέλω όμως να συμβουλευτω κάποιον γνώστη των νόμων και των διατάξεων για το πώς να κινηθούμε καθώς τα χρήματα αυτά δεν υπάρχουν και δεν πρέπει να τα επιβαρυνθουν αυτοί που δεν τα δημιουργησαν. Η υπερηλικη μητέρα καθώς και ο υπαίτιος του χρέους δεν είναι σε θέση να πληρώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, elen46 said:

Περίπου 30000€ είναι άλλες οφειλές δεν υπάρχουν και είναι από επιχειρηματική δραστηριότητα που πλέον δεν υφίσταται (απόδοση ΦΠΑ, επιστρεπτεα...καθώς και ενφια).Υπάρχει και ένα χρέος σε ΔΕΗ 2000€ κυρίως προς δημο. Θέλω όμως να συμβουλευτω κάποιον γνώστη των νόμων και των διατάξεων για το πώς να κινηθούμε καθώς τα χρήματα αυτά δεν υπάρχουν και δεν πρέπει να τα επιβαρυνθουν αυτοί που δεν τα δημιουργησαν. Η υπερηλικη μητέρα καθώς και ο υπαίτιος του χρέους δεν είναι σε θέση να πληρώσουν. 

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Απλά θα το αφήσετε ως έχει και κάποια στιγμή θα κάνετε όλοι αποποίηση κληρονομιάς. Έτσι τα χρεη δεν θα επιβαρύνουν κανέναν. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να μην θέλουν να κάνουν αποποίηση κληρονομιάς . 
Η μη απόδοση ΦΠΑ είναι θέμα πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφορία από μόνη της δε κάνει μείωση χρέους. Μόνο διακανονισμό (δόσεις)... κι όσες περισσότερες δόσεις, τόσο μεγαλύτερο είναι το επιτόκιο. Κι αν δε μπορέσεις να πληρώσεις έστω και 1 μήνα εμπρόθεσμα, χάνεται ο διακανονισμός και ξαναχρωστάς όλο το ποσό... και υπάρχει πιθανότητα κατασχέσεων κλπ.

Ο νόμος Κατσέλη ήταν μια λύση (πτωχευτικός κώδικας)... αλλά όταν έμπαινες έβαζες μέσα όλες τις οφειλές (δημόσιο, τράπεζες κλπ). Όσοι είχαν ενταχτεί στο νόμο Κατσέλη και ήταν συνεπείς στις πληρωμές του διακανονισμού στην εφορία για 3 χρόνια, είχαν παραγραφή οφειλών απ'την εφορία. Τώρα δε ξέρω αν γίνεται.

Επίσης για να μπει κάποιος στο ν. Κατσέλη έπρεπε τη τελευταία 5ετία να μην ήταν επιτηδευματίας. Επιπλέον σε περίπτωση θανάτου, η ρύθμιση του Ν. Κατσέλη "κληρονομείται" μόνο σε όσους επίσης έχουν δικαίωμα ένταξης.

Θα σου πρότεινα να πατε στην Ενωση Καταναλωτών της περιοχής σας... νομίζω οι εγγραφές είναι κάπου 20-30 ευρώ (ετήσια). Ρωτήστε αν γίνεται να σας φέρουν σε επαφή με δικηγόρο με το 1ο ραντεβού τζάμπα. Εννοείται πως για οτιδήποτε κάνετε στη συνέχεια θα πληρώσετε κανονικά την αμοιβή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, elen46 said:

Περίπου 30000€ είναι άλλες οφειλές δεν υπάρχουν και είναι από επιχειρηματική δραστηριότητα που πλέον δεν υφίσταται (απόδοση ΦΠΑ, επιστρεπτεα...καθώς και ενφια).Υπάρχει και ένα χρέος σε ΔΕΗ 2000€ κυρίως προς δημο. Θέλω όμως να συμβουλευτω κάποιον γνώστη των νόμων και των διατάξεων για το πώς να κινηθούμε καθώς τα χρήματα αυτά δεν υπάρχουν και δεν πρέπει να τα επιβαρυνθουν αυτοί που δεν τα δημιουργησαν. Η υπερηλικη μητέρα καθώς και ο υπαίτιος του χρέους δεν είναι σε θέση να πληρώσουν. 

Οκ η οφειλή δεν είναι μεγάλη, αλλά δεν είναι και μικρή όταν αφορά σε συνταξιούχο. Ωστόσο, κάτι δεν κολλάει σε αυτά που αναφέρεις. Υπερήλικη μητέρα, ΦΠΑ και επιστρεπτέα δεν πάνε πακέτο όλα μαζί. Αν η μητέρα σου είναι 85 χρονών, αυτές οι οφειλές πότε δημιουργήθηκαν στο ΑΦΜ που φέρει ευθύνη και με το οποίο που ασκούσε επιχειρηματική δραστηριότητα, προ εικοσαετίας ξέρω 'γω; Θέλω να πω ότι υπάρχει περίπτωση να έχουν παραγραφεί αρκετές από αυτές αν μιλάμε για τόσα χρόνια πίσω, εάν δεν άσκησε αναγκαστικά μέτρα η εφορία. Από την άλλη, η επιστρεπτέα δόθηκε κατά την διάρκεια του covid, ασκούσε η μητέρα σου επιχειρηματική δραστηριότητα το διάστημα 2020-2022, ενώ ήταν σε τόσο προχωρημένη ηλικία και ενώ έπαιρνε σύνταξη μειωμένη λόγω δραστηριότητας; 

Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές γενικότερα πάντως. Υπάρχουν οι πάγιες ρυθμίσεις που είναι:

  • 12 δόσεις για τις οφειλές εκτός του διαστήματος του covid
  • 72 δόσεις για τις οφειλές που δημιουργήθηκαν μέσα στην διετία του covid
  • 48 δόσεις για οφειλές που αφορούν σε πρόστιμα

Επιπλέον υπάρχει και ο εξωδικαστικός μηχανισμός, ο οποίος είναι ολιστικός και μπορείς να βάλεις μέσα όλες τις οφειλές που έχει ένας ΑΦΜ, εφόσον είναι πάνω από 10.000 ευρώ και με τον οποίο τις ρυθμίσεις έως και σε 240 δόσεις. Ωστόσο, δεν μπορείς να μπεις στον εξωδικαστικό, εφόσον το ΑΦΜ δεν ασκεί πλέον επιχειρηματική δραστηριότητα. Αλλά σε κάθε περίπτωση για 30k χρέος δεν ξέρω αν αξίζει να μπει κανείς σε αυτή τη διαδικασία, ειδικά όταν μιλάμε για υπερήλικο άτομο, καθώς μετά θα γίνει πιο πολύπλοκο το πράγμα με τους κληρονόμους κλπ.

Προσωπικά, θα πήγαινα πρώτα σε δικηγόρο για να έβλεπα εάν έχει γίνει παραγραφή, εφόσον μιλάμε για οφειλές μεγαλύτερες τις πενταετίας και σε δεύτερη φάση θα έλεγα στο λογιστή μου να κάνει τις πάγιες ρυθμίσεις σε οφειλές τέτοιου μεγέθους. Υπόψιν, η επιστρεπτέα αφενός δεν ρυθμίζεται περαιτέρω, αφετέρου θα πρέπει να πληρωθούν πρώτα οι ληξιπρόθεσμες δόσεις της για να μπορέσεις να ρυθμίσεις τις υπόλοιπες οφειλές.

Η ΔΕΗ και ο δήμος δεν μπαίνουν στον εξωδικαστικό, ρυθμίζονται ξεχωριστά. Πας εκεί κλαίγεσαι λίγο και στα ρυθμίζουν σε 12 ή 24 δόσεις.

1 hour ago, efo355 said:

Η μη απόδοση ΦΠΑ είναι θέμα πάντως 

Και το ΦΠΑ και η επιστρεπτέα έχουν ποινικό σκέλος, αλλά δεν τους ενδιαφέρει, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για υπερήλικο άτομο. Και ποινή να φάει, με αναστολή θα είναι. Το μόνο στο οποίο που μπορεί να τους επιβαρύνει είναι με ένα επιπλέον πρόστιμο.

16 minutes ago, ekrepali said:

Η εφορία από μόνη της δε κάνει μείωση χρέους. Μόνο διακανονισμό (δόσεις)... κι όσες περισσότερες δόσεις, τόσο μεγαλύτερο είναι το επιτόκιο. Κι αν δε μπορέσεις να πληρώσεις έστω και 1 μήνα εμπρόθεσμα, χάνεται ο διακανονισμός και ξαναχρωστάς όλο το ποσό... και υπάρχει πιθανότητα κατασχέσεων κλπ.

Ο νόμος Κατσέλη ήταν μια λύση (πτωχευτικός κώδικας)... αλλά όταν έμπαινες έβαζες μέσα όλες τις οφειλές (δημόσιο, τράπεζες κλπ). Όσοι είχαν ενταχτεί στο νόμο Κατσέλη και ήταν συνεπείς στις πληρωμές του διακανονισμού στην εφορία για 3 χρόνια, είχαν παραγραφή οφειλών απ'την εφορία. Τώρα δε ξέρω αν γίνεται.

Επίσης για να μπει κάποιος στο ν. Κατσέλη έπρεπε τη τελευταία 5ετία να μην ήταν επιτηδευματίας. Επιπλέον σε περίπτωση θανάτου, η ρύθμιση του Ν. Κατσέλη "κληρονομείται" μόνο σε όσους επίσης έχουν δικαίωμα ένταξης.

Θα σου πρότεινα να πατε στην Ενωση Καταναλωτών της περιοχής σας... νομίζω οι εγγραφές είναι κάπου 20-30 ευρώ (ετήσια). Ρωτήστε αν γίνεται να σας φέρουν σε επαφή με δικηγόρο με το 1ο ραντεβού τζάμπα. Εννοείται πως για οτιδήποτε κάνετε στη συνέχεια θα πληρώσετε κανονικά την αμοιβή του.

Δεν υπάρχει πλέον νόμος Κατσέλη, υπάρχει ο εξωδικαστικός μηχανισμός που είναι πολύ πιο ευέλικτος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η μητέρα πριν 20 χρόνια έδωσε την διαχείριση στον ένα γιο ο οποίος μέχρι πριν 2 χρόνια την δούλευε κανονικά έως ότου τη σταμάτησε και αφού τη χρέωσε. Όσο για την περιουσία υπάρχει ένα πατρικό σπίτι του 60 και κάποια χωράφια τα οποία είναι με επινοικιαση σε συμβολικό ποσό (τίποτα δηλαδή).Το θέμα είναι ότι τα άλλα παιδιά προσπαθούν να βρουν τρόπο ώστε να μην χαθούν αυτά τα περιουσιακά στοιχεία, αλλά χωρίς να επωμιστουν όλα αυτά  τα χρέη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, elen46 είπε

Δυστυχώς η μητέρα πριν 20 χρόνια έδωσε την διαχείριση στον ένα γιο ο οποίος μέχρι πριν 2 χρόνια την δούλευε κανονικά έως ότου τη σταμάτησε και αφού τη χρέωσε. Όσο για την περιουσία υπάρχει ένα πατρικό σπίτι του 60 και κάποια χωράφια τα οποία είναι με επινοικιαση σε συμβολικό ποσό (τίποτα δηλαδή).Το θέμα είναι ότι τα άλλα παιδιά προσπαθούν να βρουν τρόπο ώστε να μην χαθούν αυτά τα περιουσιακά στοιχεία, αλλά χωρίς να επωμιστουν όλα αυτά  τα χρέη. 

Με αποποιηση και να μην χαθουν τα περιουσιακα και να μην επωμιστουν τα χρεη δεν γινεται.

Ας πανε σε δικηγορο να δουν πως θα πρεπει να κινηθουν.Ο εξωδικαστικος ειναι μια λυση παντως αλλα και εκει θα χρειαστει συμβουλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Με αποποιηση και να μην χαθουν τα περιουσιακα και να μην επωμιστουν τα χρεη δεν γινεται.

Ας πανε σε δικηγορο να δουν πως θα πρεπει να κινηθουν.Ο εξωδικαστικος ειναι μια λυση παντως αλλα και εκει θα χρειαστει συμβουλη.

Η πρόθεση είναι να πληρωθούν κάποια χρήματα αλλά όχι όλα γιατί είναι πολλά. Αυτό που θέλω να  μάθω είναι που είναι καλύτερα να απευθυνθούν και ποιοι ασχολούνται με τέτοια θέματα,ώστε να γνωρίζουν και τυχόν ειδικές διατάξεις και προϋποθέσεις ανά περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, elen46 είπε

Η πρόθεση είναι να πληρωθούν κάποια χρήματα αλλά όχι όλα γιατί είναι πολλά. Αυτό που θέλω να  μάθω είναι που είναι καλύτερα να απευθυνθούν και ποιοι ασχολούνται με τέτοια θέματα,ώστε να γνωρίζουν και τυχόν ειδικές διατάξεις και προϋποθέσεις ανά περίπτωση. 

Ας ψαξουν να βρουν καποιο δικηγορο που ασχολειται με θεματα κληρονομικου δικαιου κλπ μιας και ειναι τοσο μεγαλη η κυρια ωστε  να δουν τι θα κανουν σε περιπτωση θανατου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, elen46 said:

Το θέμα είναι ότι τα άλλα παιδιά προσπαθούν να βρουν τρόπο ώστε να μην χαθούν αυτά τα περιουσιακά στοιχεία, αλλά χωρίς να επωμιστουν όλα αυτά  τα χρέη. 

Δηλαδή με απλά λόγια τα παιδιά θέλουν να κληρονομήσουν μόνο ένα μέρος του παθητικού (δλδ των χρεών), αλλά το σύνολο του ενεργητικού (δλδ των ακινήτων), ε αυτό απλά το ξεχνούν.

31 minutes ago, elen46 said:

Αυτό που θέλω να  μάθω είναι που είναι καλύτερα να απευθυνθούν και ποιοι ασχολούνται με τέτοια θέματα,ώστε να γνωρίζουν και τυχόν ειδικές διατάξεις και προϋποθέσεις ανά περίπτωση. 

Σε δικηγόρο πρέπει να απευθυνθούν, αλλά μην περιμένουν θαύματα, στην καλύτερη περίπτωση θα γίνει διακανονισμός των χρεών (έντοκος φυσικά), και κούρεμα μόνο ενός μικρού ποσοστού των χρεών εάν υπάρχουν οι προϋποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω να αναφέρεται ο εξωδικαστικός μηχανισμός χωρίς να είναι η ειδικότητά μου έχω την αίσθηση ότι οι οφειλές προς εφορία και ΕΦΚΑ πρέπει να είναι μικρότερες από τις οφειλές στους υπόλοιπους φορείς οπότε δεν νομίζω να μπορεί να ενταχθεί στον μηχανισμό. 

Η Εφορία από μόνη της δεν διαγράφει χρέη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, Conan2046 said:

Επειδή βλέπω να αναφέρεται ο εξωδικαστικός μηχανισμός χωρίς να είναι η ειδικότητά μου έχω την αίσθηση ότι οι οφειλές προς εφορία και ΕΦΚΑ πρέπει να είναι μικρότερες από τις οφειλές στους υπόλοιπους φορείς οπότε δεν νομίζω να μπορεί να ενταχθεί στον μηχανισμό. 

Η Εφορία από μόνη της δεν διαγράφει χρέη. 

Ποτέ δεν ίσχυε αυτός ο όρος στον τωρινό εξωδικαστικό, αυτό ίσχυε στον προηγούμενο, πριν από 6-7 χρόνια ήταν αν θυμάμαι καλά. Στην αρχική μορφή του τωρινού εξωδικαστικού έπρεπε να χρωστάς σε τουλάχιστον δύο φορείς πάνω από 10.000 ευρώ. Από τον Ιανουάριο του 2023 και εφεξής, αρκεί να χρωστάς μόνο σε έναν φορέα πάνω από 10.000 ευρώ. Μάλιστα, το δημόσιο και τα ταμεία δίνουν πάντα θετική απάντηση στον εξωδικαστικό.

3 hours ago, elen46 said:

Δυστυχώς η μητέρα πριν 20 χρόνια έδωσε την διαχείριση στον ένα γιο ο οποίος μέχρι πριν 2 χρόνια την δούλευε κανονικά έως ότου τη σταμάτησε και αφού τη χρέωσε. 

Τι σημαίνει «έδωσε την διαχείριση»; Με ποιο τρόπο έγινε η αλλαγή; Δηλώθηκε η αλλαγή του διαχειριστή στην εφορία και στο ΓΕΜΗ; Άλλαξε καταστατικό η εταιρεία ή όχι; Την ευθύνη για την διαχείριση μιας εταιρείας την φέρει πάντα ο διαχειριστής. Η μητέρα σου ευθύνεται για το διάστημα που είχε την διαχείριση και μέχρι που βγήκε από διαχειρίστρια, από εκεί και πέρα την έχει ο νέος διαχειριστής και άρα αυτόν βαραίνουν οι οφειλές που αναφέρεις. Όλα αυτά προκύπτουν είτε εύκολα, είτε δύσκολα, ρωτήστε δικηγόρο αν μιλάμε για κάποιο εταιρικό σχήμα.

Όλα αυτά εάν και εφόσον μιλάμε για εταιρείες οποιασδήποτε μορφής. Επειδή από τα λεγόμενά σου όμως, μυρίζομαι ότι μιλάμε για ατομική επιχείρηση, γυρνάμε στο πρώτο ερώτημα: τι σημαίνει «έδωσε την διαχείριση»; Ποιος υπέγραφε τιμολόγια/επιταγές/συμβάσεις/whatever; Ποιος έκανε πληρωμές και με τι κωδικούς; Δεν μπορείς να δώσεις την διαχείριση ατομικής επιχείρησης σε άλλον, τουλάχιστον εγώ δεν γνωρίζω κάποιο νόμιμο ή ακόμα και παράνομο τρόπο. Ίσως με κάποιο πληρεξούσιο που να αφήνεις κάποιο τρίτο να υπογράφει για σένα στον αιώνα των άπαντα, αλλά και πάλι οι τράπεζες κάποια στιγμή θα σκάλωναν σε κάτι τέτοιο. Είναι κάτι που δεν έχω ξανακούσει να γίνεται πάντως.

Επίσης, κάτι σημαντικό: η μητέρα σου παίρνει σύνταξη; Φαντάζομαι πως ναι, αφού θεωρούμε ότι δεν έχει ληξιπρόθεσμα στον ΟΑΕΕ. Τι σύνταξη έπαιρνε τόσα χρόνια, μειωμένη ή ολόκληρη;

3 hours ago, elen46 said:

Η πρόθεση είναι να πληρωθούν κάποια χρήματα αλλά όχι όλα γιατί είναι πολλά. Αυτό που θέλω να  μάθω είναι που είναι καλύτερα να απευθυνθούν και ποιοι ασχολούνται με τέτοια θέματα,ώστε να γνωρίζουν και τυχόν ειδικές διατάξεις και προϋποθέσεις ανά περίπτωση. 

Η εφορία δεν διαγράφει οφειλές, ούτε προσαυξήσεις. Το μόνο που μπορείς να κάνεις απευθείας στην εφορία είναι να τα διακανονίσεις με τις πάγιες ρυθμίσεις που σου έγραψα πιο πάνω.

Ο εξωδικαστικός διαγράφει μεν τις προσαυξήσεις, αλλά προσθέτει τόκους για το διάστημα αποπληρωμής, οπότε βγαίνει μία ή άλλη στο περίπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...