Προς το περιεχόμενο

Εμπόδιο στις προαγωγές θα μπορούσε να αποτελέσει η τηλεργασία, σύμφωνα με τη Dell


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, papapontikas είπε

Η dell πουλάει ως επι το πλείστον pc σε επιχειρήσεις. Αν όλοι δουλεύουν με τηλε-εργασια από τα πισι τους στο σπίτι πως θα πουλήσει η Dell enterprise pc? Και το κυριότερο πως θα πουλήσει enterprise support packages - το κομματι δηλαδη που δινει στην Dell το μεγαλυτερο περιθωριο κέρδους

Μάλλον έχεις μείνει μία δεκαετία πίσω! 1ον η τηλεργασία γίνεται από το σπίτι με laptop (ίσως Dell) μέσω VPN τα οποία τα δίνει η εταιρεία (άρα πληρώνει συντήρηση) στους εργαζόμενους και 2ον για το enterprise support που αναφέρεις, βλέπε εξαγορά EMC πριν από μερικά χρόνια και σε αυτό πρόσθεσε Dell ProSupport Plus Mission Critical: 4-Hour 7x24 On-Site Service with Emergency Dispatch. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν με πληρωνουν καλα και δεν με ζαλιζουν θελω να μεινω για παντα ενας υπαλληλος μεσα στην "ανωνυμια" που προσφερει το large corporate περιβαλλον δουλευοντας απο το σπιτι. Ετσι και αλλιως κυρια DELL οι προαγωγες και λοιπα δεν εχουν να κανουν με το ποσο καλα δουλευεις αλλα με το ποιους μιλας και ποσο διαφημιζεις το παραμικρο που κανεις. Ηδη τα μανατζερακια πανε γραφειο και οι απιθανοι υπαλληλοι πανε γραφειο και μιλανε στα μανατζερακια, το αποτελεσμα; Να προαγωνται κυριως οσοι πανε γραφειο και κανουν χαβαλε και αναλυουν πραγματα που δεν προκειται να γινουν ποτε μιλωντας με τον μανατζερ.

Υ.Γ. Οι συναδελφοι δεν ειναι και δεν θα γινουν ποτέ φιλοι μας. Μην ξεγελιεστε ουτε ενα λεπτο. 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Καλά όλα αυτά αλλά το να τρώς 1-2 ώρες/5 φορές την εβδομάδα στο commuting είναι σημαντικό χάσιμο χρόνου και φυσικά σπατάλη ενέργειας.

Το hybrid είναι η χρυσή τομή μεταξύ bonding και remote.

Αλλά πραγματικό hybrid και όχι κάποια δήθεν που προσφέρουν μία ημέρα από το σπίτι κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα.

Αυτό το αστείο με τον χρόνο που χάνεις στο πήγαινε έλα πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή. Όλες οι δουλειές που απαιτούν φυσική παρουσία το έχουν αυτό. Το θέμα είναι ο χρόνος που χάνεις να είναι σε λογικά πλαίσια.

5 ώρες πριν, filip123go είπε

Sorry κ όλας , αλλά εμένα ο εργοδότης μου με πληρώνει 8 ώρες για να δουλεύω. Ούτε για να κάνω pr, ούτε για κοινωνική ζωή, ούτε για χαβαλε. Αυτά στο δικό μου χρόνο. 

Έχω και τους φίλους μου, και τα χόμπι μου εκτός δουλειάς. 

Μην είστε απόλυτοι. Για αρκετούς οι συνάδελφοι αποτελούν καθημερινότητα τους. Έχουν χτίσει παρέες και νιώθουν καλά.

Λες και οι φίλοι είναι πραγματικοί φίλοι...

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, atypicalcoder said:

Αυτό το αστείο με τον χρόνο που χάνεις στο πήγαινε έλα πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή. Όλες οι δουλειές που απαιτούν φυσική παρουσία το έχουν αυτό. Το θέμα είναι ο χρόνος που χάνεις να είναι σε λογικά πλαίσια.

Μα εδώ μιλάμε για δουλειές που ΔΕΝ θέλουν φυσική παρουσια παρόλα αυτά, χωρίς καμία αιτιολογία, σου λένε να πας γραφείο. Σε φάση να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.

Εγώ θα ρωτήσω για πολλοστή φορά, γιατί κανείς δεν λέει τον πραγματικό λόγο που θέλουν το in house μοντέλο εργασίας. Εκτός να θέλουμε να δεχτούμε το "η ποιοτικότερη εργασία είναι εκείνη που πραγματοποιείται στο γραφείο" που είμαι σίγουρος πως αν μας δώσουν τα KPIs τους θα λένε το ακριβώς αντίθετο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, atypicalcoder said:

Μην είστε απόλυτοι. Για αρκετούς οι συνάδελφοι αποτελούν καθημερινότητα τους. Έχουν χτίσει παρέες και νιώθουν καλά.

Λες και οι φίλοι είναι πραγματικοί φίλοι...

α. αν περιμένεις τη δουλειά για να κάνεις φίλους... 

β. Αν στη δουλειά σου εχει τέτοιες παρέες καταλαβαίνεις οτι αν εισαι εκτός παρεας δεν θα παρεις προαγωγή ποτέ, εμενα προσωπικά με απωθεί οταν μανατζερς και παλικάρια κανουν φιλική παρέα. 

γ. Πολλοί απο εμας έχουν φίλους δεν περιμένουν να πανε σε δουλεια(αυτο δειχνει κατι και για σενα) . Απλά πρέπει να καταλάβεις οτι οι σχέσεις αλλάζουν οσο μεγαλωνουμε δεν σημαίνει οτι δεν εισαι φιλος με καποιον που εχει πιο πολλες υποχρεώσεις πλεον ή δεν ειστε στην ίδια φάση, πχ εσυ μπακουρι και αυτος παντρεμένος με παιδια (και το αναποδο). 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, GamingMaster424 said:

και είναι αστείοι οι boomers που νομίζουν πως μπορούν να ξαναβάλουν το τζίνι στο λυχνάρι.

Ο πιό νέος μπούμερ είναι 60 old man, όλοι είναι συνταξιούχοι δηλαδή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, dbrillis said:

Αν με πληρωνουν καλα και δεν με ζαλιζουν θελω να μεινω για παντα ενας υπαλληλος μεσα στην "ανωνυμια" που προσφερει το large corporate περιβαλλον δουλευοντας απο το σπιτι. Ετσι και αλλιως κυρια DELL οι προαγωγες και λοιπα δεν εχουν να κανουν με το ποσο καλα δουλευεις αλλα με το ποιους μιλας και ποσο διαφημιζεις το παραμικρο που κανεις. Ηδη τα μανατζερακια πανε γραφειο και οι απιθανοι υπαλληλοι πανε γραφειο και μιλανε στα μανατζερακια, το αποτελεσμα; Να προαγωνται κυριως οσοι πανε γραφειο και κανουν χαβαλε και αναλυουν πραγματα που δεν προκειται να γινουν ποτε μιλωντας με τον μανατζερ.

Υ.Γ. Οι συναδελφοι δεν ειναι και δεν θα γινουν ποτέ φιλοι μας. Μην ξεγελιεστε ουτε ενα λεπτο. 

Συμφωνώ 100%, ειδικά στο ποιοι και γιατί πάνε στο γραφείο. Έχουμε κανα 2 τέτοιους που πάνε κάθε μερα στο γραφείο, ενώ είμαστε σε καθεστός hybrid, και μέσα στο Teams, εννοείται στο καναλι που ειναι οι μανατζαρίοι, γράφουν παπαριές "Που είστε όλοι? Πάλι 3 και ο κούκος στο γραφείο"......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Bomber-21 said:

Ότι και να λέμε, σαν την επαφή δια ζώσης δεν έχει. Εγώ έχω επιλέξει να πηγαίνω στο γραφείο 4 φορές την εβδομάδα ενώ θα μπορουσα να μην πηγαίνω ποτέ (και να ήμουν ένας ξένος.)

Τι bonding έχει μια ομάδα με κατι τύπους χωμένους στα δωμάτια τους που δεν ξερει ο ένας τη φάτσα του άλλου (εκτός TEAMS) ;;

Ο κόσμος έχει βολευτεί να δουλεύει με πυτζάμες.
 

Ο άνθρωπος χρειάζεται κουβέντα, γέλια, επαφή, επικοινωνία, χαβαλέ με το συνάδελφο, καζούρα για τη μπάλα, να παραγγείλετε καφέ και να πείτε δυο κουβέντες. 
 

Για μένα η μόνιμη εργασία από το σπίτι, φέρνει αποξένωση, κατάθλιψη και λιγότερες ευκαιρίες ανέλιξης.

Για σένα που πιθανότατα δεν μπορείς να αποδώσεις τα μέγιστα χωρίς βοήθεια από τρίτους. 

  • Like 1
  • Confused 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Patrin said:

Μάλλον έχεις μείνει μία δεκαετία πίσω! 1ον η τηλεργασία γίνεται από το σπίτι με laptop (ίσως Dell) μέσω VPN τα οποία τα δίνει η εταιρεία (άρα πληρώνει συντήρηση) στους εργαζόμενους και 2ον για το enterprise support που αναφέρεις, βλέπε εξαγορά EMC πριν από μερικά χρόνια και σε αυτό πρόσθεσε Dell ProSupport Plus Mission Critical: 4-Hour 7x24 On-Site Service with Emergency Dispatch. 

Η EMC που κολλάει σε αυτό; Εντελώς διαφορετική γραμμή προιόντων για εντελώς διαφορετικές ανάγκες. 

Κατα τα άλλα, έχεις απόλυτο δίκιο. Η τηλεεργασία ως επι το πλείστον, γίνετε με εξοπλισμό της εταιρείας, οπότε τα συμβόλαια υποστήριξης πωλούνται κανονικά. Δεν την νοιάζει την Dell αν το laptop/pc βρίσκεται στο γραφείο της εταιρείας ή στο σπίτι του εργαζομένου. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, GamingMaster424 said:

Για την ιστορία ακόμα τα 2/3 των γραφείων άδεια είναι, προφανώς. Η τηλεργασία πραγματικά ήρθε για να μείνει και είναι αστείοι οι boomers που νομίζουν πως μπορούν να ξαναβάλουν το τζίνι στο λυχνάρι.

Εμάς, πάντως, έκαναν το αντίθετο. "Επένδυσαν" στο hybrid, έκλεισαν γραφεία και επανασχεδιασαν τα μικρότερα ώστε να λειτουργούν για ευέλικτη εργασία. Πλέον, ο καθένας διαλέγει τι θέλει: από το να μην πατάει στο γραφείο, μέχρι να πήγαινε κάθε μέρα. Πιστεύω αυτό είναι το σωστό και πιο ωραίο.

Παρεμπιπτόντως, όσοι λέτε "τι να το κάνω το γραφείο, να με πρήζει ο καθένας", το πρόβλημα μάλλον δεν είναι το γραφείο ή όχι αλλά το ενδεχόμενο τοξικό περιβάλλον. Είναι σημαντικό να υπάρχει μια κοινωνική συναναστροφή μια στο τόσο. Αλλά αν δεν σαν κάνει καθόλου καρδιά να πάτε καθόλου, μάλλον πρέπει να ξανασκεφτείτε αν το πρόβλημα είναι ότι δουλεύετε κάπου που δεν σας αρέσει.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Justhavocman said:

Ο,τι μαλακία μπορούν να σκαριφστούν για να περάσουν το "Return to Office" μόνο και μόνο επειδή έτσι.

Με ποιους όρους προσλήφθηκαν ?

Είσαι DELL, APPLE κλπ κλπ, και παρακαλάς να επιστρέψουν στα γραφεία, όταν υπάρχουν ουρές από άτομα που παρακαλάνε να δουλέψουν για τέτοιες εταιρίες, ε τότε χρειάζεται το management ψυχολόγο!

12 hours ago, filip123go said:

 

Δηλαδή η Dell ουσιαστικά λέει "στα @@ μου αν είσαι καλός εργαζόμενος η όχι." Εμένα με νοιάζει να είσαι στο γραφείο, να σε βλέπω να δουλεύεις (η να κάνεις πως δουλεύεις). Ωραίος τρόπος να διώξεις τους καλύτερους υπαλλήλους σου dell. Πραγματικά ήθελα να ξέρα ποιο τσακάλι το σκέφτηκε. 

Όπως είχε κάνει ένας καινούργιος boomer manager στη προηγούμενη εταιρεία που ήμουν. Με το που ανέλαβε την ομάδα είπε "από αύριο όλοι κάθε μέρα γραφείο". Προφανώς και δεν πάτησε κανένας.Γκρινιαξε λίγο, τον έγραψαν όλοι, μετά σταμάτησε.

Άλλο μεγάλο παράδειγμα, πάλι "δική μας" εταιρεία (αρχίζει από "α" και τελειώνει σε "ης") που τους είπαν "όλοι κάθε μέρα γραφείο". Αφού έφυγε η μισή εταιρεία μέσα σε 6 μήνες, το μάζεψαν άρον-αρον και τώρα το έκαναν hybrid. Το remote έχει έρθει για να μείνει. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουν, τόσο το καλύτερο. (Μιλάω πάντα για εταιρείες στις οποίες οι δουλειά μπορεί να γίνει remote)

Μου έχουν πει σε συνέντευξη "η διοίκηση έχει κάνει μεγάλη επένδυση στα καινούργια γραφεία"

Και γυρίζω και τους λέω "αυτό είναι πρόβλημα της διοίκησης, όχι δικό μου" . 

Τότε δε με ξανα-ενόχλησαν , αλλά μου έστειλαν πάλι πριν από λίγες μέρες (ένα χρόνο μετά).

Ουδείς Αναντικατάστατος ειδικά για τέτοιες εταιρίες !! 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεργασία για εμένα ήταν ότι καλύτερο, δεν έχω να φάω κίνηση για 2 ώρες κάθε μέρα, δεν έχω έξοδα κίνησης και την φασαρία του παρκαρίσματος και μου έκοψαν κονδύλι για το δικό μου ρεύμα και ίντερνετ.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Dinos1973 said:

Με ποιους όρους προσλήφθηκαν ?

Είσαι DELL, APPLE κλπ κλπ, και παρακαλάς να επιστρέψουν στα γραφεία, όταν υπάρχουν ουρές από άτομα που παρακαλάνε να δουλέψουν για τέτοιες εταιρίες, ε τότε χρειάζεται το management ψυχολόγο!

Ουδείς Αναντικατάστατος ειδικά για τέτοιες εταιρίες !! 

Να τος και ο boomer manager..! Καλώς τον, άργησες. 

Το με ποιους όρους προσλήφθηκαν, δεν έχει καμία σημασία. Αν δεν τους θέλει η εταιρεία να τους απολύσει.

Αυτό το ουδείς αναντικατάστατος, είναι πολύ σχετικό. Θα σου δώσω άλλο δικό μου παράδειγμα, πάλι μεγάλης εταιρίας (τον ελληνικό branch) που αρχίζει από S . Πριν από μερικούς μήνες λοιπόν, είχαν το annual evaluation, και αποφάσισαν να μην δώσουν αυξήσεις (έδωσαν σε ελάχιστα άτομα). Από τον Οκτώβρη μέχρι τώρα, από 300 κάτι υπαλλήλους που είχε, έχει μείνει με 215 και ξέρω σίγουρα άλλους 5-6 που ψάχνουν να φύγουν. 

Οπότε ναι, εάν σου φύγει ένας τον αντικαθιστάς. Εάν σου φύγει το 1/3 της εταιρίας, μέσα σε 5 μήνες, εκεί νομίζω έχεις θεματακι. Έχουν καταλήξει να βάζουν junior devs σαν tech leads, και για κάθε 5 μάνατζερς να υπάρχει ένας dev .

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ψοφo και και σε αυτον τον μανατζαρεο της Dell.. Η τηλεργασια ειναι το μέλλον ειδικα σε κλαδους που μπορει να εφαρμοστει. Αυτα τα σκουπιδια πρεπει να φεύγουν απο αυτες τις θέσεις

Επεξ/σία από Tablet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...