Προς το περιεχόμενο

Mini PC Firebat T8 Pro Plus Intel N100 / 16 GB RAM / 512 GB SSD ~127 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κακό με αυτά τα mini pc είναι ότι αν σου χαλάσει κάτι  εκτός από δίσκο ή μνήμες είναι για πέταμα. Σε ένα desktop απλά αλλάζεις το χαλασμένο part και είσαι κομπλέ.

Αν είχαν καλύτερη αξιοπιστία θα έκαναν πολύ περισσότερες πωλήσεις καθώς καλύπτουν την πλειοψηφία των χρηστών, πιάνουν ελάχιστο χώρο και καταναλώνουν ελάχιστο ρεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά μια ερώτηση, προσπαθώ να συνδέσω ηχεία και μικ στην μοναδική θύρα που έχει. Ενώ με κάποια ακουστικά που έχω που έχουν κατάληξη 4pin jack 3.5mm ακούω και μιλάω κανονικα, όταν χρησιμοποιώ CTIA ανταπτορα 4pin 3,5mm jack to 2 x 3.5mm 3pin jack για να συνδέσω ηχεία και μικ, μόνο τα ηχεία ακούγονται.

Παίζει να χρειάζομαι κάτι άλλο και να μην το ξέρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fotaras76 είπε

Το κακό με αυτά τα mini pc είναι ότι αν σου χαλάσει κάτι  εκτός από δίσκο ή μνήμες είναι για πέταμα. Σε ένα desktop απλά αλλάζεις το χαλασμένο part και είσαι κομπλέ.

Αν είχαν καλύτερη αξιοπιστία θα έκαναν πολύ περισσότερες πωλήσεις καθώς καλύπτουν την πλειοψηφία των χρηστών, πιάνουν ελάχιστο χώρο και καταναλώνουν ελάχιστο ρεύμα.

Το κακό είναι ότι όλοι θέλουν υπέρ αξιοπιστία και κόστος στα τάρταρα. Αυτά δεν συμβαδίζουν ακριβώς. 

Μια χαρά υπάρχουν κατασκευαστές που είναι αρκετά αξιόπιστοι και δίνουν τέτοιες λύσεις. Αλλά όχι στα 125 ευρώ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JohNickZ είπε

Παιδιά μια ερώτηση, προσπαθώ να συνδέσω ηχεία και μικ στην μοναδική θύρα που έχει. Ενώ με κάποια ακουστικά που έχω που έχουν κατάληξη 4pin jack 3.5mm ακούω και μιλάω κανονικα, όταν χρησιμοποιώ CTIA ανταπτορα 4pin 3,5mm jack to 2 x 3.5mm 3pin jack για να συνδέσω ηχεία και μικ, μόνο τα ηχεία ακούγονται.

Παίζει να χρειάζομαι κάτι άλλο και να μην το ξέρω?

Ugreen 30620:  https://www.gadget4you.gr/ugreen-adapter-aux-3-5mm-male-2x-female-0-20m-me-thura-mikrofonoe-30620.html

image.jpeg.0fe309b9c778556390bbb75df2be2cc4.jpeg

3 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Το κακό με αυτά τα mini pc είναι ότι αν σου χαλάσει κάτι  εκτός από δίσκο ή μνήμες είναι για πέταμα. Σε ένα desktop απλά αλλάζεις το χαλασμένο part και είσαι κομπλέ.

Αν είχαν καλύτερη αξιοπιστία θα έκαναν πολύ περισσότερες πωλήσεις καθώς καλύπτουν την πλειοψηφία των χρηστών, πιάνουν ελάχιστο χώρο και καταναλώνουν ελάχιστο ρεύμα.

https://rb.gy/vy65bp 

https://rb.gy/2w4r4o  

https://rb.gy/x8njvg 

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, JohNickZ είπε

Αυτό έχω και δεν κάνει! Απορώ πως παίζουν τα headset αφού καταλήγουν σε 4pin σαν και αυτό ακριβώς.

Ugreen US205: https://www.gadget4you.gr/ugreen-us205-exoterike-usb-karta-echoe-2-0-me-thures-mikrofonoe-kai-akoestikon-30724-mauro.html 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ερευνήσω λίγο ακόμη για ποιον λόγο δεν παίζει το Mic (υποψιάζομαι κάτι στην συνδεσμολογία) και αν δεν βρω άκρη θα πάω στην λύση Soundcard.

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/04/2024 at 19:34, fotaras76 said:

Το κακό με αυτά τα mini pc είναι ότι αν σου χαλάσει κάτι  εκτός από δίσκο ή μνήμες είναι για πέταμα. Σε ένα desktop απλά αλλάζεις το χαλασμένο part και είσαι κομπλέ.

Αν είχαν καλύτερη αξιοπιστία θα έκαναν πολύ περισσότερες πωλήσεις καθώς καλύπτουν την πλειοψηφία των χρηστών, πιάνουν ελάχιστο χώρο και καταναλώνουν ελάχιστο ρεύμα.

Ο λόγος που δεν κάνουν πωλήσεις είναι κυρίως ότι πολύ απλά δεν συμφέρουν τις εταιρείες να τα προωθήσουν. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/4/2024 στις 7:34 ΜΜ, fotaras76 είπε

Το κακό με αυτά τα mini pc είναι ότι αν σου χαλάσει κάτι  εκτός από δίσκο ή μνήμες είναι για πέταμα. Σε ένα desktop απλά αλλάζεις το χαλασμένο part και είσαι κομπλέ.

Αν είχαν καλύτερη αξιοπιστία θα έκαναν πολύ περισσότερες πωλήσεις καθώς καλύπτουν την πλειοψηφία των χρηστών, πιάνουν ελάχιστο χώρο και καταναλώνουν ελάχιστο ρεύμα.

Άρχισα να παίρνω mini μέσα στις καραντίνες του κορονοϊού. Κυρίως Bmax και T-Bao. Έχω ανοιχτά 24/7 πάνω από 2-2,5 χρόνια. Με όλα μαμίσια πάνω. Το μοναδικό θέμα (που θα ήταν σε οτιδήποτε, ανεξαρτήτως μάρκας), ήταν ότι άρχισε να γρυλίζει το fanάκι στο ένα, το άνοιξα, το καθάρισα, λίγο wd40, και σαν καινούριο πάλι.

Και φυσικά τσίμπησα και αυτό του νήματος, για να πέσω από τα 10-15w tdp, στα 6w tdp.

Επεξ/σία από helicoid
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, helicoid said:

Άρχισα να παίρνω mini μέσα στις καραντίνες του κορονοϊού. Κυρίως Bmax και T-Bao. Έχω ανοιχτά 24/7 πάνω από 2-2,5 χρόνια. Με όλα μαμίσια πάνω. Το μοναδικό θέμα (που θα ήταν σε οτιδήποτε, ανεξαρτήτως μάρκας), ήταν ότι άρχισε να γρυλίζει το fanάκι στο ένα, το άνοιξα, το καθάρισα, λίγο wd40, και σαν καινούριο πάλι.

Και φυσικά τσίμπησα και αυτό του νήματος, για να πέσω από τα 10-15w tdp, στα 6w tdp.

Ξέρεις έτσι ότι 6w είναι η CPU χωρίς να βάλουμε μέσα ram και nvme έτσι;
Το λέω γιατί ναι όντως η CPU τόσο είναι σαν ταβάνι αλλά δεν είναι τόσο το όλο σύστημα.
Πάντως και εγώ έχω ένα nuc i5 10th gen εδώ και 1,5 χρόνο και δεν κλείνει ποτέ, τρέχει proxmox και έχω κάνει επάνω του παπάδες από VM. Και από τον Νοέμβρη τρέχω ένα με Ν100 και 8gb ddr5 ram με 4x2.5gbps intel i226v κάρτες δικτύου ως router με pfSense επάνω. Οκ δυνατός ο Ν100 και για την 1gbps γραμμή που έχω αλλά θέλει ψύξη, το λέω για το mini pc που έχω που είναι passive cool και μέσα σε rack βάραγε 80φεύγα για πλάκα, σαν cpu αντέχει παραπάνω απλά εγώ δεν θέλω να έχω  τόσο ζεστές συσκευές! Άσε δε, που δεν μπορούσα να το πιάσω καν από το πόσο ζεματιστό ήταν.
Αλλά αυτό που λένε τα παιδιά, πέραν των επωνύμων κατασκευαστών, αυτά τα φθηνά είναι μην τύχει η στραβή. Εγώ του άλλαξα μόνο NVMe από αυτόν που είχε μέσα καθώς ήταν μάρκα άγνωστη και αν μου άφηνε χρόνους πάνω σε εργασία θα ήταν μεγάλη η ζημιά. Τώρα αυτό του θέματος τι μάρκα έχει μέσα;

Επεξ/σία από comfuzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, helicoid είπε

Άρχισα να παίρνω mini μέσα στις καραντίνες του κορονοϊού. Κυρίως Bmax και T-Bao. Έχω ανοιχτά 24/7 πάνω από 2-2,5 χρόνια. Με όλα μαμίσια πάνω. Το μοναδικό θέμα (που θα ήταν σε οτιδήποτε, ανεξαρτήτως μάρκας), ήταν ότι άρχισε να γρυλίζει το fanάκι στο ένα, το άνοιξα, το καθάρισα, λίγο wd40, και σαν καινούριο πάλι.

Και φυσικά τσίμπησα και αυτό του νήματος, για να πέσω από τα 10-15w tdp, στα 6w tdp.

Όταν τα έχεις ανοιχτά 24/7 για χρόνια φυσικά και έχει νόημα να έχουν χαμηλή κατανάλωση. Προσωπικά έχουμε για απλό pc του σπιτιού ένα desktop με ryzen 5 3400ge με 35 watt tdp και γραφικά vega 11. Του έχω πάνω και 2 παλιούς hdd για αποθήκη και dvd. Για τις 2-3 ώρες τη μέρα που είναι ανοιχτό η διαφορά στην κατανάλωση (και στην τσέπη) σε σχέση με τα mini pc είναι μάλλον αστεία. Έχω βάλει ξαπλωμένο το case του pc πάνω σε ένα επιπλακι και βάζουμε και πράγματα πάνω του οπότε δε χάνουμε τίποτα χωροταξικά.

Χρηματικά μου έχει στοιχίσει όσο θα έπαιρνα ένα ψιλοκαλό mini pc. Μπορεί να πάρει ryzen 5000 καθώς και gpu αν χρειαστεί στο μέλλον.

Για εμένα τα mini pc έχουν νόημα μόνο αν χρειάζεται να τα μετακινείς συχνά ή αν λειτουργούν συνέχεια (λόγω κατανάλωσης). Σχεδόν πάντα μπορείς να βολεψεις ένα micro atx case σε ένα δωμάτιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά είχα ένα nuc δίπλα στην τιβι του υπνοδωματίου (πριν αρχίσουν οι smart). Ενα πισι πυργος, και mid και μινι κλπ, θα έδειχνε εκτρωματικος. 

Θέλει πολλές αισθητικές υποχωρήσεις (εως και παντελή έλλειψη αισθητικού κριτηριου) για να θέτει κανείς μια γκουμούτσα στην ίδια πλάστιγγα με τέτοια μηχανάκια, για σενάρια χρήσης όπως το παραπάνω. 

Εάν το έχει κανείς κρυμμρνο, πάσο. Όπως τα politically incorrect ανέκδοτα που έλεγαν παλιά για τις άσχημες και τη χαρτοσακουλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, quintus είπε

Παλιά είχα ένα nuc δίπλα στην τιβι του υπνοδωματίου (πριν αρχίσουν οι smart). Ενα πισι πυργος, και mid και μινι κλπ, θα έδειχνε εκτρωματικος. 

Θέλει πολλές αισθητικές υποχωρήσεις (εως και παντελή έλλειψη αισθητικού κριτηριου) για να θέτει κανείς μια γκουμούτσα στην ίδια πλάστιγγα με τέτοια μηχανάκια, για σενάρια χρήσης όπως το παραπάνω. 

Εάν το έχει κανείς κρυμμρνο, πάσο. Όπως τα politically incorrect ανέκδοτα που έλεγαν παλιά για τις άσχημες και τη χαρτοσακουλα. 

Είτε μπορείς να το έχεις κρυμμένο όπως γράφεις είτε στο πάτωμα όπου δεν πέφτει το μάτι αν χαλάει την αισθητική σου. Μπορείς επίσης να διαλέξεις ένα διακριτικό case περίπου στο χρώμα του περιβάλλοντος που θα μπει.

Προσωπικά έχω κι ένα απλό case που ίσα που χώρα micro atx μητρική (20 λίτρα όγκος και χωρίς τζάμι για ανώδυνη μετακίνηση) και μεταφέρω 1 φορά το χρόνο τα κομμάτια του ενός pc σε αυτό το case (μισή ώρα δουλειά) για να το παίρνουμε στις διακοπές μας (μήνας και βάλε).

Συγνώμη για το off topic γιατί ξεφύγαμε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, quintus said:

Σαν πολυ απαιτητικοί να είμαστε για ένα πλήρες μηχάνημα των 120 ευρώ με 16ρα μνήμη και μισο τερα σκληρό. 

Ποιες είναι οι πολλές απαιτήσεις που έχουμε;
Το να είναι ανοιχτό ας πούμε 24/7;
Όποιο αμάξι και να πάρεις το περιμένεις να τσουλάει, κανείς δεν είπε ότι πήραμε Ryzen 9 7950X, το να είναι ανοιχτό σαν home server 24/7 είναι κάτι που το κατατάσει στην κατηγορία "τσουλάει" και γι'αυτόν τον σκοπό κάνουν αυτά τα CPU σαν τον Ν100.
Δεν έχω δει κανέναν να θέλει να κάνει cluster σε video farm, αυτό ναι, είναι μεγάλη απαίτηση για ένα σύστημα των 120€, όχι όμως οι άλλες χρήσεις που έχουν ειπωθεί :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...