Προς το περιεχόμενο

Περνάνε fiber στην γειτονιά .....


alexioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

23 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Πρέπει κάπως η πινακίδα και το κινητό τηλ να συνδέονται (χωρίς φυσικά να έχουν πρόσβαση στον αριθμό τηλ) και να μπορούν να ειδοποιούν μέσω sms. 

Να μια καλή ιδέα για υπηρεσία.

Συνήθως ρωτάνε γείτονες αν ξέρουν τίνος είναι το αμάξι ή παίρνουν τηλ στο ΑΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ducatista είπε

Να ήξερες φίλε πόσοι θα ήθελαν να είναι στην θέση σου και ας έκαναν και 10 μέρες να περάσουν την οπτική....

Εγω θα κατεβαινα να σκαψω μαζι τους !!!

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Εκπληκτικός.

 

image.png.2e7d79f5957bc7c73834d559bbc91c88.png

Δεν παίζει κάνα μεροκάματο

οπότε κάθεσαι και  ψάχνεις το ιστορικό μου......😂😅🤣🤣😅

Κλασικός Έλληνας........

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeJ είπε

Πάντως για το θέμα της μετακίνησης των οχημάτων, δε βλέπω γιατί έχει ευθύνη ο οδηγός/ιδιοκτήτης ειδικά όταν η αναγγελία γίνεται μια δυο μέρες πριν απλά με ένα χαρτάκι (αλλά όπως και να γινόταν). Σε δημόσιο δρόμο άπαξ και παρκάρεις νόμιμα έχεις 45 μέρες (οκ ακραίο σχετικά) αν δε κάνω λάθος δικαίωμα να παραμείνεις 

Αν δηλαδή λείπεις μια βδομάδα στο εξωτερικό και κολλήσουν ένα χαρτί την επόμενη της αναχώρησης σου; Μου έχει τύχει σε γιορτές Χριστουγέννων να λείπω 25-1 και γύρισα να βρω το αυτοκίνητο μέσα στις λάσπες, με ένα χαρτί επειδικτικά αφημένο επάνω (ότι και καλά γιατί δε το πήρες και μας έκανες τη ζωή δύσκολη) λες και θα μυριζα τα νύχια μου ότι θα έκαναν έργα μέσα στις γιορτές.

Και τα σενάρια γενικά είναι άπειρα πχ στη Καλλιθέα που βρίσκουμε πάρκινγ με το ζόρι συχνά μακριά από το σπίτι μας, μπορεί να περάσουν κάποιες μέρες που δεν έχουμε οπτική επαφή με το αυτοκίνητο (αν τυχει να μη το κουνήσουμε για λίγες μέρες), οπότε πάλι δε θα δούμε ειδοποίηση.

Πρέπει κάπως η πινακίδα και το κινητό τηλ να συνδέονται (χωρίς φυσικά να έχουν πρόσβαση στον αριθμό τηλ) και να μπορούν να ειδοποιούν μέσω sms. 

Να μια καλή ιδέα για υπηρεσία.

Στο Κουκακι εβαλαν χαρτια Μ.Δευτερα το 22 οτι θα γινουν εργασιες ασφαλτοστρωσης και Μ.Τριτη βραδυ ξεκινησαν να φρεζαρουν το οδοστρωμα.

Θυμαμαι που ειχαν ανεβασει ενα αμαξι ολοκληρο στο πεζοδρομιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Εγω θα κατεβαινα να σκαψω μαζι τους !!!

Θα το κατανοούσα σε μια βιομηχανική περιοχη,περιοχή με γραφεία......

Έχω 100αρα σύνδεση και είμαι σαν ιδιώτης υπέρ καλυμμένος......

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά είναι πρόβλημα η έγκαιρη ενημέρωση των πολιτών για τέτοια έργα υποδομής. Απ'ότι διαβάζω, οι εταιρείες που κάνουν έργα στους δρόμους, δεν παίρνουν άδεια από τον δήμο για κάθε δρόμο, αλλά παίρνουν γενικά άδεια για όλο το δήμο, οπότε ίσως φταίει και αυτό που δεν εξασφαλίζονται πιο μεθοδικές διαδικασίες ενημέρωσης των πολιτών. Αναρωτιέμαι αν υπήρχε κάποια πλατφόρμα που υποχρεωτικά όλες οι εταιρίες δήλωναν ας πούμε 2 βδομάδες πριν τα έργα τους δρόμους που θα εργαστούν, θα έμπαιναν έγκαιρα οι πολίτες για να ενημερωθούν; Ή πάλι θα είχαμε τα ίδια ζητήματα;

Επεξ/σία από thanasis00
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, alexioannou said:

Θα το κατανοούσα σε μια βιομηχανική περιοχη,περιοχή με γραφεία......

Έχω 100αρα σύνδεση και είμαι σαν ιδιώτης υπέρ καλυμμένος......

Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί είμαστε 99οι στην παγκόσμια κατάταξη και μας ξεπερνούν χώρες που τις θεωρούμε "κατώτερες".

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Γενικά είναι πρόβλημα η έγκαιρη ενημέρωση των πολιτών για τέτοια έργα υποδομής. Απ'ότι διαβάζω, οι εταιρείες που κάνουν έργα στους δρόμους, δεν παίρνουν άδεια από τον δήμο για κάθε δρόμο, αλλά παίρνουν γενικά άδεια για όλο το δήμο, οπότε ίσως φταίει και αυτό που δεν εξασφαλίζονται πιο μεθοδικές διαδικασίες ενημέρωσης των πολιτών. Αναρωτιέμαι αν υπήρχε κάποια πλατφόρμα που υποχρεωτικά όλες οι εταιρίες δήλωναν ας πούμε 2 βδομάδες πριν τα έργα τους δρόμους που θα εργαστούν, θα έμπαιναν έγκαιρα οι πολίτες για να ενημερωθούν; Ή πάλι θα είχαμε τα ίδια ζητήματα;

Με κλαρκ σήκωσαν ένα αυτοκίνητο.

Επίσης είναι τόσο  ανεκπαίδευτοι,και δεν είπαν για όσους έχουν γκαράζ ότι μπορούν να μπαινοβγαίνουν,αφού τα αυτοκίνητα που έχουν γκαράζ βγαίνουν και μπαίνουν ενώ ξεκίνησαν οι εργασίεs. το άνοιγμα για να περάσουν τα καλώδια είναι 10 cm.....

Επεξ/σία από alexioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, alexioannou said:

*Επίσης μαζεύουν άσχετους απο την Intracom για την συνέχεια της δουλειάς

Να φανταστώ του επαγγέλματος; 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί είμαστε 99οι στην παγκόσμια κατάταξη και μας ξεπερνούν χώρες που τις θεωρούμε "κατώτερες".

Θα είσαι από αυτούς που έδωσαν 40.000€ για ηλεκτρικό αμάξι για την......πρόοδο,και πας Αθήνα Θεσσαλονίκη σε 13 ώρες με κάνα 50αρι έξοδα στις στάσεις,και μετά από 6 μήνες θες να το πουλήσεις.......

 

  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, alexioannou said:

Θα είσαι από αυτούς που έδωσαν 40.000€ για ηλεκτρικό αμάξι για την......πρόοδο,και πας Αθήνα Θεσσαλονίκη σε 13 ώρες με κάνα 50αρι έξοδα στις στάσεις,και μετά από 6 μήνες θες να το πουλήσεις.......

 

Να φανταστούμε ότι θα είσαι ο γείτονας που μόλις κάνει κάποιος αίτηση στην πολυκατοικία για fiber θα βγάλεις την πίστη σε όλους επειδή θα κάνουν εργασίες στο κτήριο για την κάθετη υποδομή.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
31 minutes ago, alexioannou said:

Θα είσαι από αυτούς που έδωσαν 40.000€ για ηλεκτρικό αμάξι για την......πρόοδο,και πας Αθήνα Θεσσαλονίκη σε 13 ώρες με κάνα 50αρι έξοδα στις στάσεις,και μετά από 6 μήνες θες να το πουλήσεις.......

 

Όχι diesel έχω. 

Κατα τα άλλα πιο fail σύγκριση θα δυσκολευόμουν να βρω. Η FTTH δεν είναι θέμα "προόδου", είναι απλά καλύτερη στα πάντα.

Πολλαπλάσια ταχύτητα, χαμηλότερο latency,  ελάχιστα προβλήματα (συγχρονισμός/αποσυνδέσεις) σε σύγκριση με τον χαλκό, δεν θα σου κόβεται η παροχή σε περίπτωση διακοπής ρέυματος (αν έχεις UPS) επειδή δεν έχει μπαταρία η καμπίνα (όπως στην VDSL) και τέλος χαμηλότερες τιμές όσο περνάει ο καιρός με τρομερά καλύτερη αναλογία Ευρώ/Mbps.

Γλυτώνεις μέχρι και τις σπάνιες περιπτώσεις κεραυνού σε κολώνες του ΟΤΕ, που μπορεί να σου θερίσουν ότι συσκευή έχεις πάνω σε τηλεφωνική πρίζα, μιας κι η οπτική δεν είναι αγώγιμη σε αντίθεση με τον χαλκό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Θα το κατανοούσα σε μια βιομηχανική περιοχη,περιοχή με γραφεία......

Έχω 100αρα σύνδεση και είμαι σαν ιδιώτης υπέρ καλυμμένος......

 

 

ΕΙμαι στα 250μ απο την Ακροπολη και εχω εως 24Mbps...

Kατα τα αλλα το Κουκακι  ειναι η 8η καλυτερη γειτονια στο κοσμο.... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...