Προς το περιεχόμενο

Περνάνε fiber στην γειτονιά .....


alexioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, m3ltd0wn είπε

Αν έχει μπαρκάρει, μετακομίσει, χωρίσει, πετάξει, πεθάνει, να το βάλει σε ένα γκαράζ, όχι στον δρόμο.

Αν και είμαστε εκτός θέματος (τέλος πάντων), τα είπαμε τις προάλλες σε διπλανό νήμα.

Απ' τη στιγμή που αυτός που μαρκάρει, χωρίζει, πεθαίνει κ.λπ., πληρώνει τέλη κυκλοφορίας, έχει δικαίωμα να το αφήνει έως 90 μέρες χωρίς να το κουνήσει εκατοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οπτικές είναι αναπόφευκτες. Είναι σαν να πάμε 100 χρόνια πίσω και να γκρινιάζουμε γιατί περνάει η ΔΕΗ κολώνες με ρεύμα κάτω από το μπαλκόνι μου.

Από την άλλη η κατάσταση στους δρόμους είναι τραγική και θα γίνει χειρότερη. Κανονικά αν είχαμε σοβαρό κράτος και τοπική αυτοδιοίκηση, θα λέγαμε ωραία καθώς θα γίνει ασφαλτόστρωση όποιος θέλει να περάσει οπτική, φυσικό αέριο, ρεύμα, νερό κλπ τώρα είναι η ευκαιρία γιατί μετά σε Χ χρόνια πάλι όταν ξαναγίνει πλήρης ασφαλτόστρωση. Στο ενδιάμεσο δε σκάβει κανείς, εκτός αν είναι διατεθειμένος να κάνει πλήρη αποκατάσταση με ασφαλόστρωση όλου του δρόμου.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, Dinos1973 said:

Και δεν εχεις δει ακομα το καλυτερο..... οταν τελειωσουν οι εργασιες, θα ξανασκαψουν αλλες 2 φορες τουλαχιστον διοτι στο Ελλαδισταν δεν μπορουν ολοι μαζι οι παροχοι να συνενοηθουν και να κανουν τις εργασιες 1 φορα!!!

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα περάσουν οι άλλοι 2 στην ίδια περιοχή. Για την ακρίβεια δεν θυμάμαι να έχουμε περιοχή που έχει περάσει FTTH πάνω από ένας μεγάλος, μόνο κάποιος μεγάλος + Inalan ή HCN ή ΔΕΗ.

16 minutes ago, MikeJ said:

θα λέγαμε ωραία καθώς θα γίνει ασφαλτόστρωση όποιος θέλει να περάσει οπτική, φυσικό αέριο, ρεύμα, νερό κλπ τώρα είναι η ευκαιρία γιατί μετά σε Χ χρόνια πάλι όταν ξαναγίνει πλήρης ασφαλτόστρωση.

Νομίζω ότι σε φρεσκο-ασφαλτοστρωμένους δρόμους πέφτει άκυρο για 2-3 χρόνια. Από εκεί και πέρα, όταν σε διάφορους δήμους κάνουν 20 και 30 χρόνια για να ασφαλτοστρώσουν, δεν θα ασχοληθώ με το "flesh wound" χαντάκι της οπτικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IBTL!!!!

19 minutes ago, MikeJ said:

Οι οπτικές είναι αναπόφευκτες. Είναι σαν να πάμε 100 χρόνια πίσω και να γκρινιάζουμε γιατί περνάει η ΔΕΗ κολώνες με ρεύμα κάτω από το μπαλκόνι μου.

Από την άλλη η κατάσταση στους δρόμους είναι τραγική και θα γίνει χειρότερη. Κανονικά αν είχαμε σοβαρό κράτος και τοπική αυτοδιοίκηση, θα λέγαμε ωραία καθώς θα γίνει ασφαλτόστρωση όποιος θέλει να περάσει οπτική, φυσικό αέριο, ρεύμα, νερό κλπ τώρα είναι η ευκαιρία γιατί μετά σε Χ χρόνια πάλι όταν ξαναγίνει πλήρης ασφαλτόστρωση. Στο ενδιάμεσο δε σκάβει κανείς, εκτός αν είναι διατεθειμένος να κάνει πλήρη αποκατάσταση με ασφαλόστρωση όλου του δρόμου.

 

Αναρωτιέμαι (εδώ και 15 χρόνια) κατά πόσο είναι εφικτό ο δήμος να έχει σωληνώσεις και φρεάτια και όταν χρειάζεται να σκάψει κάποιος, απλώς να παίρνει άδεια για να περάσει από την τάδε όδευση (κανάλι, σωλήνα, φρεάτιο, w/e).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, csontheline said:

IBTL!!!!

Αναρωτιέμαι (εδώ και 15 χρόνια) κατά πόσο είναι εφικτό ο δήμος να έχει σωληνώσεις και φρεάτια και όταν χρειάζεται να σκάψει κάποιος, απλώς να παίρνει άδεια για να περάσει από την τάδε όδευση (κανάλι, σωλήνα, φρεάτιο, w/e).

Πατε καλα!!! και πως θα κονομανε απο υπερκοστολογησεις, αν μπορουσαν τοσο ευκολα να περασουν ενα καλωδιο απο φρεατιο οπως γινετε σε σοβαρες χωρες.....

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alexioannou είπε

Καλημέρα....

Αν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πόσο σημαντικό είναι αυτό το fiber που σηκώνουν αυτοκίνητα με κλαρκ,και όχι με ειδικά οχήματα όπως δείχνουν στην φώτο,και σκάβουν όλο τον κόσμο......

Ποιο το κάνουν αυτό,το κράτος,οι εταιρίες που δίνουν ίντερνετ η ένας εργολάβος????

Σπάνε και πεζοδρόμια τα οποία ασφαλώς θα αφήσουν χειρότερα,μας αναγκάζουν να παρκάρουμε αλλού σε περιοχή όπου ήδη είναι δύσκολο το πάρκινγκ για 3 μερες.....

Δεν ρωτάνε κανένα και για τίποτα.......

Εγώ πχ δεν ενδιαφέρομαι για  το fiber ούτε έκανα πουθενά αίτηση.....

IMG_20240326_091431.jpg.3d7735be7b1e8511843cae5abc5602d7.jpg

 

IMG_20240326_091436_edit_244875846698571.jpg

IMG_20240326_092151.jpg

Πες μου ότι στο σηκώσανε να χαρώ έστω γιατί έχω κάτι παρόμοιους με σένα στη γειτονιά μου. Παρεμπιπτόντως να ξέρεις σε δύο μέρες (κυριολεκτικά) είναι όλα όπως πριν εδώ βάλανε και πίσσα σε σημεία άκυρα που είχε χώμα από κάτι αυθαιρεσίες ιδιοκτησιών. Και αυτό έγινε τουλάχιστον και σε 10 δρόμους από κει που μένω.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Αν και είμαστε εκτός θέματος (τέλος πάντων), τα είπαμε τις προάλλες σε διπλανό νήμα.

Απ' τη στιγμή που αυτός που μαρκάρει, χωρίζει, πεθαίνει κ.λπ., πληρώνει τέλη κυκλοφορίας, έχει δικαίωμα να το αφήνει έως 90 μέρες χωρίς να το κουνήσει εκατοστό.

 

 

ναι, τύπε, μετά θα αναστηθεί, να εξυπηρετήσει το αίτημα σου

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να θέτω υπό αμφισβήτηση το θέμα των υποδομών γενικότερα και των οπτικών ινών ειδικότερα πρέπει να παραδεχτούμε ότι:

  • Αυτή η "ενημέρωση" με τα χαρτάκια εν είδει απλωμένης μπουγάδας σίγουρα δεν τους καλύπτει όλους αφού πολλές φορές γίνεται μόλις 2-3 μέρες πριν τη δραστηριότητα (δηλαδή κάποιος που λείπει σε επαγγελματικό ή μη ταξίδι, είναι σε νοσοκομείο, κλπ απλά δεν θα το μάθει)
  • Το όποιο αυτοκίνητο μείνει για τον όποιο legit ή όχι λόγο δεν απομακρύνεται "σωστά" αλλά χρησιμοποιούνται όλοι οι αούγκανοι τρόποι (από τράβηγμα/σπρώξιμο με φορτωτάκια, κλαρκ, bobcat, κλπ μέχρι σπρώξιμο στην άκρη από διαφόρους που το πιάνουν από φτερά, προφυλακτήρες και γενικά ότι άλλο έχει πάνω του το αυτοκίνητο το οποίο ΔΕΝ είναι για αυτό το σκοπό) με συνέπεια πολλές φορές ζημιές τις οποίες θα πληρώσει ο....τρέχα βρες

Δεν διαφωνώ ότι η δουλειά ΠΡΕΠΕΙ να γίνει αλλά αφενός ενημέρωσε αρκετά νωρίτερα  και αφετέρου όποιος ατυχώς (ή και μαλ....ωδώς) μείνει πίσω μάζεψέ το σωστά (γερανός λέγεται), και μετά βάλτον να πληρώσει (για κόστος γερανού/μεταφοράς) για να το πάρει πίσω

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, csontheline said:

IBTL!!!!

Αναρωτιέμαι (εδώ και 15 χρόνια) κατά πόσο είναι εφικτό ο δήμος να έχει σωληνώσεις και φρεάτια και όταν χρειάζεται να σκάψει κάποιος, απλώς να παίρνει άδεια για να περάσει από την τάδε όδευση (κανάλι, σωλήνα, φρεάτιο, w/e).

Έχω πετύχει πάντως συνεργείο που περνούσε οπτική ίνα μέσα από φρεάτια και δεν πίστευα στα μάτια μου, τελικά είχε έρθει όντως η ανάπτυξη! 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, GamingMaster424 said:

Έχω πετύχει πάντως συνεργείο που περνούσε οπτική ίνα μέσα από φρεάτια και δεν πίστευα στα μάτια μου, τελικά είχε έρθει όντως η ανάπτυξη! 😅

Εννοεί κοινά για όλους. 

Το ιδανικό θα ήταν ένα μεγάλο "φρεάτιο" όπου θα περνάει νερό/ρεύμα/επικοινωνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Εννοεί κοινά για όλους. 

Το ιδανικό θα ήταν ένα μεγάλο "φρεάτιο" όπου θα περνάει νερό/ρεύμα/επικοινωνίες.

Νερό, ρεύμα και φυσικό αέριο θα είναι ξεχωριστά πάντα για λόγους ασφαλείας. Εδώ δεν μπορούν να συνεννοηθούν για άλλα οι υπηρεσίες στην Ελλάδα ακόμα, πολύ πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι δυνατό τα δίκτυα κοινής ωφέλειας να οδεύουν μαζί, πρέπει να έχουν αποστάσεις ασφαλείας και να εξυπηρετούνται από διαφορετικά φρεάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για το θέμα της μετακίνησης των οχημάτων, δε βλέπω γιατί έχει ευθύνη ο οδηγός/ιδιοκτήτης ειδικά όταν η αναγγελία γίνεται μια δυο μέρες πριν απλά με ένα χαρτάκι (αλλά όπως και να γινόταν). Σε δημόσιο δρόμο άπαξ και παρκάρεις νόμιμα έχεις 45 μέρες (οκ ακραίο σχετικά) αν δε κάνω λάθος δικαίωμα να παραμείνεις 

Αν δηλαδή λείπεις μια βδομάδα στο εξωτερικό και κολλήσουν ένα χαρτί την επόμενη της αναχώρησης σου; Μου έχει τύχει σε γιορτές Χριστουγέννων να λείπω 25-1 και γύρισα να βρω το αυτοκίνητο μέσα στις λάσπες, με ένα χαρτί επειδικτικά αφημένο επάνω (ότι και καλά γιατί δε το πήρες και μας έκανες τη ζωή δύσκολη) λες και θα μυριζα τα νύχια μου ότι θα έκαναν έργα μέσα στις γιορτές.

Και τα σενάρια γενικά είναι άπειρα πχ στη Καλλιθέα που βρίσκουμε πάρκινγ με το ζόρι συχνά μακριά από το σπίτι μας, μπορεί να περάσουν κάποιες μέρες που δεν έχουμε οπτική επαφή με το αυτοκίνητο (αν τυχει να μη το κουνήσουμε για λίγες μέρες), οπότε πάλι δε θα δούμε ειδοποίηση.

Πρέπει κάπως η πινακίδα και το κινητό τηλ να συνδέονται (χωρίς φυσικά να έχουν πρόσβαση στον αριθμό τηλ) και να μπορούν να ειδοποιούν μέσω sms. 

Να μια καλή ιδέα για υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...