Προς το περιεχόμενο

εξαφανισμενος νοικαρης


stiopa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,
Καινουριο μελος και ηθελα να ρωτησω εαν καποιος ειχε ξανακουσει παρομοιες καταστασεις.

Ο νοικαρης μου εξαφανιστηκε τους τελευταιους μηνες. Δεν εχει πληρωσει τα τελευταια 5 ενοικια. Απο ενα φιλο του εμαθα προφορικως οτι δεν σκοπευει να γυρισει και μου εδωσε τα κλειδια. Τα ενοικια δεν με ενδιαφερουν αλλα προσπαθω να καταλαβω ποιες ειναι οι επιλογες για να μπω στο διαμερισμα να δω την κατασταση και να το φτιαξω/νοικιασω παλι. 

Μπορω να διακοψω το μισθωμα στο  taxis;

Μπορω να αλλαξω ΔΕΗ κτλπ ;

To οτι εδωσαν οι φιλοι του τα κλειδια σημαινει κατι επισημα η δεν εχει καμια σημασια;

Αν εχει αντικειμενα μεσα στο σπιτι, τι μπορω να κανω (να τα πεταξω);  

 

Παρεπιπτοντως και εγω νοικιαζω οποτε καταλαβαινω οτι η κατασταση στην αγορα ειναι τελειως γελεια με τις τιμες.

Ευχαριστω για την βοηθεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

51 minutes ago, stiopa said:

Γεια σας,
Καινουριο μελος και ηθελα να ρωτησω εαν καποιος ειχε ξανακουσει παρομοιες καταστασεις.

Ο νοικαρης μου εξαφανιστηκε τους τελευταιους μηνες. Δεν εχει πληρωσει τα τελευταια 5 ενοικια. Απο ενα φιλο του εμαθα προφορικως οτι δεν σκοπευει να γυρισει και μου εδωσε τα κλειδια. Τα ενοικια δεν με ενδιαφερουν αλλα προσπαθω να καταλαβω ποιες ειναι οι επιλογες για να μπω στο διαμερισμα να δω την κατασταση και να το φτιαξω/νοικιασω παλι. 

Μπορω να διακοψω το μισθωμα στο  taxis;

Μπορω να αλλαξω ΔΕΗ κτλπ ;

To οτι εδωσαν οι φιλοι του τα κλειδια σημαινει κατι επισημα η δεν εχει καμια σημασια;

Αν εχει αντικειμενα μεσα στο σπιτι, τι μπορω να κανω (να τα πεταξω);  

 

Παρεπιπτοντως και εγω νοικιαζω οποτε καταλαβαινω οτι η κατασταση στην αγορα ειναι τελειως γελεια με τις τιμες.

Ευχαριστω για την βοηθεια.

 

προφανος εχεις μπλεξει, διοτι εαν χρωσταει ενοικια σιγουρα δεν εχει πληρωσει και την ΔΕΗ με το νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα συμβουλεψου ενα δικηγορο και ΜΗΝ μπεις στο χωρο μονος σου .......... δεν ξερεις τι θα βρεις κλπ .
Αλλιως ερωτηση στο τοπικο τμημα ασφαλειας ( για την εισοδο λεω ) 

Για τα αλλα δυστηχως θελει δικηγορο για α εισαι σιγουρος , τουλαχιστον ΔΕΗ κλπ ηταν στο ονομα του ?
Κοινοχρηστα ποσους μηνες χρωσταει ?

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ευτυχως ΔΕΗ ηταν στο ονομα του.

Κοινοχρηστα θα τα καλυψω μαλλον..

Αρα το να παραδιδει καποιος τα κλειδια δεν εχει ιδιαιτερη αξια, και χρειαζεται μαλλον δικηγορο η ολη υποθεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως και δε ληγει τοσο απλα η υποθεση... το ευκολο σεναριο ειναι να κανετε λυση του συμβολαιου (έστω ηλεκτρονικά), ωστε να μπορεσεις μετα να μπεις... το δυσκολο περιαμβάνει δικηγόρο... σε αυτη τη περιπτωση (που θα εμπλακει δικηγορος) διεκδικεις και τα ενοικια που σου οφειλει και ότι άλλο αφησε ανεξοφλητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν εχουν περασει τα 3 χρονια, μπορω να κανω λυση του συμβολαιου; Η πρεπει να μου δωσει καποιο χαρτι οτι σταματαει το συμβολαιο (που δεν πιστευω να τον βρουμε) .

Τα ενοικια αυτη τη στιγμη δεν πιστευω οτι αξιζει να τα κυνηγησω. Απλως θελουμε να δουμε την κατασταση μεσα και να το φτιαξουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κάνεις καμιά βλακεία και μπουκάρεις στο έτσι, θα έχεις πρόβλημα (ακόμα και αυτός να σου είχε δώσει τα κλειδιά).

 

Μίλα καλύτερα με δικηγόρο για να σε συμβουλέψει, θεωρώ ότι για αρχή στέλνεις εξώδικο που ζητάς τα όποια ενοίκια χρωστάει. Απάντηση από πλευράς του εικάζω ότι δεν θα υπάρξει, οπότε μετά από κάποιο διάστημα (νομίζω κάτω από μήνα - δεν είμαι σίγουρος - μίλα με δικηγόρο!!!!) μπορείς να ξεκινήσεις διαδικασία έξωσης.

 

Επουδενί μην επιχειρήσεις να μπείς μόνος στο σπίτι όμως!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MONO με δικαστικο επιμελητη μπαινεις στο διαμμερισμα - ΜΟΝΟ οταν σου υποδειξει εκεινος ;)

*κλειδαρας εδω που δουλευει αναλογες υποθεσεις*

  • Like 14
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, stiopa said:

Καινουριο μελος και ηθελα να ρωτησω εαν καποιος ειχε ξανακουσει παρομοιες καταστασεις.

Τέτοιες καταστάσεις είναι καθημερινό φαινόμενο.

2 hours ago, stiopa said:

Μπορω να διακοψω το μισθωμα στο  taxis;

Μπορω να αλλαξω ΔΕΗ κτλπ ;

To οτι εδωσαν οι φιλοι του τα κλειδια σημαινει κατι επισημα η δεν εχει καμια σημασια;

Αν εχει αντικειμενα μεσα στο σπιτι, τι μπορω να κανω (να τα πεταξω);  

Το μόνο σίγουρο είναι πως για όσο δεν δηλώνεις λύση μίσθωσης στο taxis η εφορία θα θεωρεί ότι η μίσθωση είναι ενεργή, και έτσι θα είσαι υποχρωμένος να δηλώνεις τα μισθώματα και να πληρώνεις φόρο για αυτά παρόλο που δεν τα εισπράττεις. Εκτός βέβαια και εάν απαιτήσεις δικαστικά τα ανείσπρακτα μισθώματα, μόνο έτσι απαλάσσεσαι του φόρου.

Τώρα αν θέλεις να είσαι 100% εξασφαλισμένος και νόμιμος θα πρέπει να απευθυνθείς σε δικηγόρο ώστε να ξεκινήσει διαδικασία έξωσης, και όταν βγει η απόφαση και ολοκληρωθεί η διαδικασία μόνο τότε μπορείς να μπεις μέσα παρουσία δικαστικού επιμελητή, να δηλώσεις λύση μίσθωσης, να αλλάξεις ρεύμα κτλ. Αν έχει αντικείμενα μέσα τότε ο δικαστικός επιμελητής θα τα καταγράψει, και θα είσαι υποχρεωμένος να τα φυλάξεις για 6 μήνες μήπως και ο νοικάρης τα ζητήσει.

Εναλλακτικά μπορείς να δηλώσεις λύση μίσθωσης χτες (κυριολεκτικά), να μπεις μέσα με τα κλειδιά σου, να πετάξεις ότι έχει αφήσει μέσα, και απλά να ελπίζεις ότι θα παραμείνει εξαφανισμένος και δεν θα σε κυνηγάει αυτός μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έπρεπε να αφήσεις τα πράγματα να φτάσουν ως εκεί (5 ενοίκια). Νομίζω και στα 3 θα μπορούσες να του κάνεις έξωση. Τώρα θα πρέπει να πληρώσεις δικηγόρο. Η πιθανότητα να τα πάρεις αν δεν έχει τίποτα στο όνομά του είναι μηδενική, ούτε φυσικά να τον φοβίσεις με εξώδικα. Άνθρωπος που 5 μήνες δεν πλήρωσε ενοίκιο, έχει φεσώσει όποιον συναλλάχτηκε μαζί του γενικότερα. Το να πας δικαστικά επίσης δεν ξέρω αν σε συμφέρει οικονομικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Δεν έπρεπε να αφήσεις τα πράγματα να φτάσουν ως εκεί (5 ενοίκια). Νομίζω και στα 3 θα μπορούσες να του κάνεις έξωση. Τώρα θα πρέπει να πληρώσεις δικηγόρο. Η πιθανότητα να τα πάρεις αν δεν έχει τίποτα στο όνομά του είναι μηδενική, ούτε φυσικά να τον φοβίσεις με εξώδικα. Άνθρωπος που 5 μήνες δεν πλήρωσε ενοίκιο, έχει φεσώσει όποιον συναλλάχτηκε μαζί του γενικότερα. Το να πας δικαστικά επίσης δεν ξέρω αν σε συμφέρει οικονομικά

Το δικαστικό κομμάτι δεν έχει να κάνει με το αν συμφέρει ή όχι αλλά για να:

  • Λύσει το συμβόλαιο και ταυτόχρονα να δηλώσει την μη είσπραξη ενοικίων και άρα να μην πληρώνει φόρο για κερατιάτικα
  • Να μπορέσει να κάνει έξωση και να αποκτήσει (νόμιμη) πρόσβαση στο ακίνητό του
  • Να σιγουρέψει ότι δεν θα έρθει "αύριο" ο ενοικιαστής να ψάχνει το "faberge αυγό" που "είχα σε ένα συρτάρι και τώρα λείπει"
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Το δικαστικό κομμάτι δεν έχει να κάνει με το αν συμφέρει ή όχι αλλά για να:

  • Λύσει το συμβόλαιο και ταυτόχρονα να δηλώσει την μη είσπραξη ενοικίων και άρα να μην πληρώνει φόρο για κερατιάτικα
  • Να μπορέσει να κάνει έξωση και να αποκτήσει (νόμιμη) πρόσβαση στο ακίνητό του
  • Να σιγουρέψει ότι δεν θα έρθει "αύριο" ο ενοικιαστής να ψάχνει το "faberge αυγό" που "είχα σε ένα συρτάρι και τώρα λείπει"

Ο ενοικιαστής έφυγε νύχτα και έδωσε τα κλειδιά σε φίλου του ενώ χρωστάει 5 ενοίκια, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα ξαναγυρίσει και θα απαιτήσει να μπει κιόλας; Για μενα το θέμα πρόσβαση είναι απλό, μπαίνει όποτε θέλει. Το θέμα της δήλωσης ανείσπρακτων ενοικίων είναι σοβαρό (ίσως να πάει σε λογιστή για αρχή, θα ξέρει) και το αν θέλει να τα διεκδικήσει (άλλο θέμα και κοστοβόρο χωρίς αποτέλεσμα πιθανώς). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συμβουλη.Οσο δεν κανεις λυση στο ταξις ,θεωρειται οτι παιρνεις τα ενοικια ,αρα πληρωνεις και φορο.Η μια λυση ειναι να κανεις δικαστηριο που στοιχιζει καμια 400αρα και μετα να χαρισεις τα χαμενα ενοικια στο κρατος.Η αλλη λυση ειναι να κανει λυση τωρα και να πληρωσεις προστιμο ,νομιζω 100 ευρω ειναι,επειδη θα ειναι εκπροθεσμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ο ενοικιαστής έφυγε νύχτα και έδωσε τα κλειδιά σε φίλου του ενώ χρωστάει 5 ενοίκια, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα ξαναγυρίσει και θα απαιτήσει να μπει κιόλας; Για μενα το θέμα πρόσβαση είναι απλό, μπαίνει όποτε θέλει. Το θέμα της δήλωσης ανείσπρακτων ενοικίων είναι σοβαρό (ίσως να πάει σε λογιστή για αρχή, θα ξέρει) και το αν θέλει να τα διεκδικήσει (άλλο θέμα και κοστοβόρο χωρίς αποτέλεσμα πιθανώς). 

Καταλαβαίνεις ότι το "για σένα" δεν είναι επιχείρημα όπως ούτε και το τι πιστεύω εγώ, για το αν θα ξαναγυρίσει ή όχι. Η πραγματικότητα είναι ότι επίσημα ο ιδιοκτήτης δεν έχει λάβει κλειδιά (το φίλος έδωσε σε φίλο τριαντάφυλλο με φύλλο ουδεμία νομική υπόσταση έχει) καθώς τόσο ο φίλος όσο και ο ίδιος ο νοικάρης μπορούν να αρνηθούν τα πάντα. Και από τη στιγμή που δεν έχει γίνει επίσημο handover οποιαδήποτε είσοδος στο χώρο φέρει κάποια βαρύγδουπη (και προφανώς ποινικά διωκόμενη) ταμπέλα στυλ "παραβίαση οικογενειακού ασύλου", "διάρρηξη" ή ότι άλλο σχετικό.

@ts θα σου έλεγα να παραβλέψεις τις προσωπικές θεωρίες του καθενός μας και να μιλήσεις με δικηγόρο καθώς στην όποια αναποδιά κανενός μας ο κ...λος δεν θα τσουρουφλιστεί, πέραν του δικού σου

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 4
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Καταλαβαίνεις ότι το "για σένα" δεν είναι επιχείρημα όπως ούτε και το τι πιστεύω εγώ, για το αν θα ξαναγυρίσει ή όχι. Η πραγματικότητα είναι ότι επίσημα ο ιδιοκτήτης δεν έχει λάβει κλειδιά (το φίλος έδωσε σε φίλο τριαντάφυλλο με φύλλο ουδεμία νομική υπόσταση έχει) καθώς τόσο ο φίλος όσο και ο ίδιος ο νοικάρης μπορούν να αρνηθούν τα πάντα. Και από τη στιγμή που δεν έχει γίνει επίσημο handover οποιαδήποτε είσοδος στο χώρο φέρει κάποια βαρύγδουπη (και προφανώς ποινικά διωκόμενη) ταμπέλα στυλ "παραβίαση οικογενειακού ασύλου", "διάρρηξη" ή ότι άλλο σχετικό.

@ts θα σου έλεγα να παραβλέψεις τις προσωπικές θεωρίες του καθενός μας και να μιλήσεις με δικηγόρο καθώς στην όποια αναποδιά κανενός μας ο κ...λος δεν θα τσουρουφλιστεί, πέραν του δικού σου

Εγώ θα έλεγα στον ts να παραβλέψει τα δικά σου ποστ. Όπως εξηγεί και ο φίλος πιο πάνω, όσο δεν κάνει διακοπή στο ταξις που εσύ τον συμβουλεύεις να μην κάνει ακόμα και να πάει σε δικηγόρο (που ο δικηγόρος δεν ξέρει να συμβουλέψει για ταξις), φαίνεται ότι λαμβάνει ακόμα ενοίκια ενώ ο νοικάρης κούνησε μαντήλι. Επίσης βάσει των δικών σου συμβουλών, ο ιδιοκτήτης δεν πρέπει να μπει στο σπίτι παρότι έχει τα κλειδιά και ο άλλος έφυγε νύχτα (και δεν θα ξαναγυρίσει ποτέ γιατί χρωστάει)!

Συμβουλή μου, για πιο άμεσα αποτελέσματα, να πάει στο λογιστή και να ρωτήσει τι γίνεται με τα ανείσπρακτα ενοίκια, πώς θα δηλωθούν και τι γίνεται με το ταξις (λύση μπορεί να κάνει). Έπειτα πάει σε δικηγόρο.

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...