Προς το περιεχόμενο

To James Webb επιβεβαιώνει ότι το σύμπαν εξαπλώνεται με διαφορετικές ταχύτητες


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αυτό λέω. Το σύμπαν δεν είναι χώρος, είναι χώρος+χρόνος. Δεν υπάρχει σύμπαν σημαίνει πως δεν υπάρχει ούτε χώρος ούτε χρόνος.

Δεν είναι κάτι που το κατανοεί εύκολα ο μέσος άνθρωπος που έχει μάθει στα τετραγωνικά και στα ημερομίσθια.

Μια χαρά το κατανοούν όλοι μιας και οι έννοιες αυτές είναι εγγενείς μέσα στον εγκέφαλό μας. Πχ το απλό, ραντεβού εκεί την τάδε ώρα.

Αυτό που είναι εκτός των αισθήσεών μας , είναι η επίδραση που έχει η μάζα και η ταχύτητα στον χώρο (καμπύλωση) και στον χρόνο (επιβράδυνση).

Τουλάχιστον αρκεί να εξηγήσεις σε κάποιον/κάποια ότι οι επιδράσεις αυτές λαμβάνονται υπόψη όταν το μαραφέτι που κουβαλάς (κινητό) πάει να πιάσει στίγμα. Εκεί θα το πιάσει.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτό που είναι εκτός των αισθήσεών μας , είναι η επίδραση που έχει η μάζα και η ταχύτητα στον χώρο (καμπύλωση) και στον χρόνο (επιβράδυνση).

παρατήρησε μετά το αρνί το πάσχα την ταχύτητά σου και θα καταλάβεις ότι επηρεάζεται από τη μάζα σου

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2024 στις 9:13 ΜΜ, atypicalcoder είπε

Ειδικός δεν είμαι αλλά πως μπορεί κάτι που είναι άπειρο να διαστέλλεται? λεγιτ ερώτηση.

Υπάρχουν πολλές διαφορετικές απειρότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/4/2024 στις 10:12 ΠΜ, Malthador είπε

Φυσικά και δεν ισχύει αυτό, δεν υπάρχει μόνο ένα άπειρο στα μαθηματικά. Ίσως στην φιλοσοφία να υπάρχει μόνο ένα άπειρο, πάντως στα μαθηματικά υπάρχουν πολλά.

Δεν θα το αναλύσω περαιτέρω γιατί είμαστε off-topic, αλλά ο κλάδος των μαθηματικών που ασχολείται -και- με άπειρα σύνολα ονομάζεται Θεωρία Συνόλων, τις βάσεις της οποίας έβαλε ένας σπουδαίος Γερμανός μαθηματικός, ο Georg Cantor. Σε όλα τα ελληνικά τμήματα μαθηματικών είναι βασικό μάθημα κορμού και απ' ότι βλέπω σε αρκετά δίνονται και δωρεάν σημειώσεις αν θες να εντρυφήσεις περισσότερο.

 

Στις 2/4/2024 στις 7:34 ΠΜ, Junior22 είπε

Ένα απλό παράδειγμα είναι οι θετικοί αριθμοί και οι πραγματικοι αριθμοί. Υπάρχουν άπειροι θετικοί αλλά επίσης υπάρχουν άπειροι πραγματικοι, οι οποίοι είναι "περισσότεροι". Ομοίως μεταξύ 0 και 1 υπάρχουν άπειροι αριθμοί αλλά αυτό το άπειρο σύνολο αριθμών είναι μικρότερο από τους άπειρους αριθμούς μεταξύ 0 και 2 κοκ. 

Ο ορισμός του "απείρου" είναι "ένα μη πεπερασμένο σύνολο αντικειμένων", ή αλλιώς "κάτι που δεν έχει όριο" και είναι ένας και μοναδικός σαν ορισμός. Εσείς αναφέρεστε σε σύνολα στα οποία ορίζεται το "άπειρο". Δεκτόν, έτσι εξηγείται και το αρχικό post για το οποίο έκανα την ερώτηση, δεν το είχα καταλάβει έτσι.

Επεξ/σία από nan78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2024 στις 11:07 ΠΜ, liakjim είπε

Δεν κάνω λάθος. Δεν μπορεί να αποδειχθεί με οποιονδήποτε τρόπο η ύπαρξη κάποιας θεϊκής οντότητας, ούτε η μη ύπαρξη.

Εννοείται ότι το βάρος της απόδειξης της ύπαρξης το φέρει αυτός που κάνει την υπόθεση. Ως τότε, δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι υπάρχει, παρά μόνο στο μυαλό των όσων πιστεύουν σε κάτι τέτοιο. 

Έχεις συνειδητοποιήσει τι γράφεις; Τότε αν ισχύουν αυτά που λες, γιατί το συζητάμε καν;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Έχεις συνειδητοποιήσει τι γράφεις; Τότε αν ισχύουν αυτά που λες, γιατί το συζητάμε καν;

Τι εννοείς; Τα συζητάμε ως θέμα που δείχνει τις νεότερες εξελίξεις στον τομέα. Μέχρι τις επόμενες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, GiorgosT είπε

Υπάρχουν πολλές διαφορετικές απειρότητες.

τώρα θα παίζουμε με τις λέξεις; άπειρο είναι κάτι που δεν έχει "τέρμα"/όριο. είτε είναι απόσταση είτε είναι χρόνος είτε ότι θες.

εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Πως μπορούμε να έχουμε άποψη και να λέμε πχ "το παρατηρήσιμο σύμπαν έχει διάμετρο 93 δισεκατομμύρια έτη φωτός". 

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Πως μπορούμε να έχουμε άποψη και να λέμε πχ "το παρατηρήσιμο σύμπαν έχει διάμετρο 93 δισεκατομμύρια έτη φωτός". 

 

αν το σκεφτείς καλά, θα σου έρθει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/4/2024 στις 7:17 ΜΜ, atypicalcoder είπε

τώρα θα παίζουμε με τις λέξεις; άπειρο είναι κάτι που δεν έχει "τέρμα"/όριο. είτε είναι απόσταση είτε είναι χρόνος είτε ότι θες.

εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Πως μπορούμε να έχουμε άποψη και να λέμε πχ "το παρατηρήσιμο σύμπαν έχει διάμετρο 93 δισεκατομμύρια έτη φωτός". 

Όχι, αγαπητέ. Καθόλου δεν παίζουμε. Να σου πω ένα πολύ απλό παράδειγμα. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε άπειρες πολυκατοικίες, καθεμία από τις οποίες έχει άπειρα διαμερίσματα. Άλλο άπειρο το ένα, άλλο άπειρο το άλλο.

https://www.scientificamerican.com/article/strange-but-true-infinity-comes-in-different-sizes/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...