Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το One UI 6.1 που φέρνει τις Galaxy AI λειτουργίες στη σειρά Galaxy S23 και άλλα περσινά μοντέλα της Samsung


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Δηλαδή αυτός που "έσκασε" παραπάνω από 1200€ για να πάρει πχ το Galaxy S23 Ultra πριν από 1 έτος "κατούρησε στο πηγάδι" και πήρε την ενημέρωση σχεδόν 2 μήνες αργότερα από αυτόν που έσκασε περίπου τα ίδια χρήματα και πήρε το S24 Ultra φέτος;..

Όσοι έχετε αγοράσει Galaxy S23 series είστε εντάξει μα αυτό; Εγώ δε θα ήμουν. Αυτό είναι ξεκάθαρη ασέβεια στον πελάτη. Δυστυχώς δεν το κάνει μόνο η Samsung... Το περίεργο είναι ότι κάποιοι θεωρούν ότι αυτό είναι φυσιολογικό...

Στο άρθρο: εννοείται καλοδεχούμενη η αναβάθμιση, αλλά θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να καθυστερεί τόσο.

Ασεβεια ειναι το οτι δινεται 1300 ευρω για ανδροιντ.Αληθεια γελαει ο κοσμος.Σε αυτα τα χρηματα μονοδρομος το μηλο και ας μην αρεσει σε πολλους.Ανδροιντ και 1300 ευρω πραγματικα γελαει ο κοσμος.

  • Thanks 1
  • Confused 13
  • Sad 2
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η αναβάθμιση είναι εκπληκτική για το S23 Ultra! Ότι έχω δοκιμάσει λειτουργεί άψογα. Στο bixby view κάνει άψογο ελληνικό OCR και μετάφραση το κείμενο που βλέπεις με την κάμερα, στην απευθείας το γράφει σε greeklish, είναι το μόνο bug που εντόπισα. Το S23 Ultra πήρε και την άμεση μετάφραση κλήσης και υποστηρίζει πολλές γλώσσες αλλά όχι ελληνικά ακόμη. Από το 2007 που δουλεύω smartphones (το πρώτο μου ήταν το HTC TyTN II, αυτό ήταν το πρώτο πραγματικό smartphone ότι και να λένε κάποιοι) δεν θυμάμαι εταιρεία να δίνει ενημέρωση σε συσκευή ενός έτους που να προσθέτει τόσα νέα και δυνατά χαρακτηριστικά. Είναι λες και αγόρασα νέα συσκευή. Όσοι λένε ότι η αναβάθμιση αυτή είναι σκέτο marketing ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται ή δεν έχουν δοκιμάσει τις νέες δυνατότητες της συσκευής. Η Samsung περνάει το μήνυμα ότι αξίζει να επενδύσεις σε μια ακριβή συσκευή της (γιατί για επένδυση πρόκειται, λίγοι μπορούν να δίνουν 1.500 € κάθε χρόνο για την αγορά νέας ναυαρχίδας) και ότι αν το κάνεις θα σου το ανταποδώσει με την υποστήριξή της. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ScorpioX777 είπε

Και ομως ακουει, φετος εδωσε 7 χρονια αναβαθμισεις  λειτουργικου στο S24 και τα AI features που ο αμεσος ανταγωνιστης θα υιοθετησει 8 μηνες μετα... 

Το να δωσει τα AI features στην προηγουμενη συμβατη ναυαρχιδα της 2 μηνες μετα δεν το λες ασχημο και μπορεις να το πεις και τιμιο.
 

Δεν ξέρω πώς το έχετε στο μυαλό σας αλλά αν νομίζετε μερικοί ότι η αγοραστές της συγκεκριμένη συσκευής ενδιαφέρονται μόνο για αυτά τα χαρακτηριστικά μάλλον πλανάστε οίκτρα ο περισσότερος κόσμος δεν ενδιαφέρεται για τίποτα από αυτά αν ενδιαφερθεί θα τα χρησιμοποιήσει 10 φορές μετρημένες για παραπάνω δεν είναι και όσο για την αναβάθμιση 7 χρόνια δεν το έκανε για σένα ούτε για κανέναν αγοραστή δεν το έκανε , γιατί ξέρει πολύ καλά ότι η αγοραστές της συσκευής στα επόμενα δύο χρόνια απλά θα αλλάξουν το μεγαλύτερο ποσοστό. Και για να σας θυμήσω η ελλάδα δεν είναι και τόσο μεγάλη αγορά οπότε δεν είμαστε εμείς ούτε η γνώμη μας προτεραιότητα τους στο εξωτερικό αυτές τις συσκευές της παίρνουν με ένα συμβόλαιο δώρο και μάλιστα φθηνό συμβόλαιο οπότε αυτός που θα το πάρει μάλλον δεν ενδιαφέρεται να το ψάξει κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, giannis_fe είπε

Πραγματικά νιώθεις τόσο άσχημα που θα πάρεις μετά απο μερικές μέρες τα ίδια χαρακτηριστικά που κάποιοι έδωσαν 1400 ευρώ για να έχουν τώρα και νιώθεις ότι δε σε σέβονται; Εγώ λίγο "αχάριστο" θα σε έλεγα.

Φιλικά πάντα παιδιά μη πέφτετε θύματα του μάρκετινγκ. Πραγματικά δε θα αλλάξει κάτι στη ζωή σου συνταρακτικό μετά την 6.1. 

Άρα πχ η Apple, που δίνει την αναβάθμιση ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια στιγμή σε όλα τα μοντέλα, ακόμα και αυτά που έχουν 5 χρόνια στην αγορά, δεν κάνουν καλά… Κάτι κάνουν λάθος, θα έπρεπε να περιμένουν μερικούς μήνες και επίτηδες να δίνουν με καθυστέρηση τις αναβαθμίσεις….

Δεν είναι θέμα marketing. Κάθε αναβάθμιση φέρνει καινουρια πράγματα και δε βρίσκω ούτε ένα λόγο να την απαξιώσει κάποιος. Το να πληρώνεις και να δέχεσαι τα λιγότερα, απαξιώνοντας τα περισσότερα δεν το βλέπω λογικό.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Waiss είπε

Ωραία τα AI που πήρατε, αλλά από το 2025 θα πλερώνετε για να τα έχετε 😆

Τι για να συμπληρώσω στα προηγούμενα που έγραφα για τον προηγούμενο φύλλο αυτό το είχα ξεχάσει πρώτη φορά ακούω εταιρεία να χρεώνει για χαρακτηριστικά που αγοράζω με την συσκευή μετά από δύο χρόνια και μάλιστα μου αρέσει που ενδιαφέρεται για τον αγοραστή θα μας τρελάνετε τελείως

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Just_travel_everywhere said:

Τι για να συμπληρώσω στα προηγούμενα που έγραφα για τον προηγούμενο φύλλο αυτό το είχα ξεχάσει πρώτη φορά ακούω εταιρεία να χρεώνει για χαρακτηριστικά που αγοράζω με την συσκευή μετά από δύο χρόνια και μάλιστα μου αρέσει που ενδιαφέρεται για τον αγοραστή θα μας τρελάνετε τελείως

https://www.theverge.com/2024/1/19/24044251/samsung-galaxy-s24-ultra-ai-features-cost-2025

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, filip123go είπε

Και αυτός που "έσκασε"  1200€ πριν ένα έτος, όταν το κινητό του ήταν το τελευταίο flagship, έπαιρνε τις αναβαθμίσεις πρώτος.

Προσωπικά χίλιες φορές να παίρνω τα updates που δεν έχουν σχέση με security 2 μήνες μετά από όλους τους άλλους. Ας κάνουν το beta testing τους, και να πάρω εγώ την stable έκδοση.

Γιατί αυτό πρέπει να αλλάξει; Επειδή τα έδωσες 1 έτος πριν; Λες και μιλάμε για 10 χρόνια πίσω. Η ίδια δεν ανακοίνωσε ότι θα παρέχει αναβαθμίσεις ήπια αρκετά χρόνια; Αυτό εννοούσε; Με καθυστερήσεις;
Δηλαδή η έκδοση για το S24 ήταν beta και οι πελάτες που τα έδωσαν πειραματόζωα; Ήξεραν πολύ καλά ποτέ θα έβγαινε το S24 και θα μπορούσαν, ταυτόχρονα, να το δώσουν σε όλους. Τι σας ταΐζουν και δέχεστε τέτοια συμπερισφορα; Μερικοί της ευγνωμονούν κιόλας… Λες και τα χρήματα σας δεν έχουν αξία ή λες και ςιστε πολίτες β’ κατηγορίας και σας αξίζει… Τι να πω;…

3 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

Κανε παράπονο στην samsung  😅😅 ίσως και να μην σε ακούσει χαχα

Ναι. Αυτό ακριβώς είναι το νόημα…

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό "πετάει" σε σχέση με το UI 6.0

 

Στο δια ταύτα, τα AI που αφορούν τις μεταφράσεις και το transcription είναι άχρηστες καθώς δεν υποστηρίζουν Ελληνικά

Όμως εντυπωσιακό είναι το AI edit των φωτογραφιών που πραγματικά το πάει σε άλλο λεβελ. Είναι ότι καλύτερο έχω δει. Κάνει θαύματα 

Πολύ καλό update (και flawless μέχρι στιγμής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Just_travel_everywhere είπε

Δεν ξέρω πώς το έχετε στο μυαλό σας αλλά αν νομίζετε μερικοί ότι η αγοραστές της συγκεκριμένη συσκευής ενδιαφέρονται μόνο για αυτά τα χαρακτηριστικά μάλλον πλανάστε οίκτρα ο περισσότερος κόσμος δεν ενδιαφέρεται για τίποτα από αυτά αν ενδιαφερθεί θα τα χρησιμοποιήσει 10 φορές μετρημένες για παραπάνω δεν είναι και όσο για την αναβάθμιση 7 χρόνια δεν το έκανε για σένα ούτε για κανέναν αγοραστή δεν το έκανε , γιατί ξέρει πολύ καλά ότι η αγοραστές της συσκευής στα επόμενα δύο χρόνια απλά θα αλλάξουν το μεγαλύτερο ποσοστό. Και για να σας θυμήσω η ελλάδα δεν είναι και τόσο μεγάλη αγορά οπότε δεν είμαστε εμείς ούτε η γνώμη μας προτεραιότητα τους στο εξωτερικό αυτές τις συσκευές της παίρνουν με ένα συμβόλαιο δώρο και μάλιστα φθηνό συμβόλαιο οπότε αυτός που θα το πάρει μάλλον δεν ενδιαφέρεται να το ψάξει κιόλας

Οσο εδινε τοσα χρονια η Apple 6-7 χρονια αναβαθμισεις σεβοταν τον πελατη(το οποιο ισχυει) και ηταν ολα καλα τωρα που το εκανε η Samsung ειναι αχρηστο γιατι οι χρηστες της κρατανε τα κινητα μονο 2 χρονια.

Τωρα που εβγαλε η Samsung τo ΑΙ ειναι για καμια δεκαρια φορες να το χρησιμοποιησεις μεθαυριο που θα το βγαλει η Apple θα ειναι το super duper χαρακτηριστικο που κανει τη διαφορα.

Δεν νομιζεις οτι εγινε λιγο βαρετη η καραμελα...

Επεξ/σία από ScorpioX777
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tlykog είπε

Δηλαδή αυτός που "έσκασε" παραπάνω από 1200€ για να πάρει πχ το Galaxy S23 Ultra πριν από 1 έτος "κατούρησε στο πηγάδι" και πήρε την ενημέρωση σχεδόν 2 μήνες αργότερα από αυτόν που έσκασε περίπου τα ίδια χρήματα και πήρε το S24 Ultra φέτος;..

Όσοι έχετε αγοράσει Galaxy S23 series είστε εντάξει μα αυτό; Εγώ δε θα ήμουν. Αυτό είναι ξεκάθαρη ασέβεια στον πελάτη. Δυστυχώς δεν το κάνει μόνο η Samsung... Το περίεργο είναι ότι κάποιοι θεωρούν ότι αυτό είναι φυσιολογικό...

Στο άρθρο: εννοείται καλοδεχούμενη η αναβάθμιση, αλλά θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να καθυστερεί τόσο.

Αυτό είναι μια ένδειξη για τα 7 χρόνια promised updates. Αν δεν μπορέσει με ένα update να στηρίξει πολλαπλές συσκευές θα έχει πιθανότατα καθυστερήσεις στις παλαιότερες συσκευές. Πιθανόν και οι εκδόσεις Snapdragon σε σχέση με Exynos να παίρνουν άλλο firmware. Το 2ο αρνητικό είναι ότι την βασική έκδοση OS την βγάζει η Google, όποτε έχει της έξη επιλογές :

α) Να δώσει resources ώστε σε σχετικά σύντομο χρόνο να βγάλει για 7 γενιές updates μετά από κάθε έκδοση Android.

β) Να δώσει τα updates όλα μαζί με καθυστέρηση

γ) Να δώσει τα updates ανά γενιά σε διαφορετικό χρόνο. (Όπως έκανε)

δ) Να βρει λύση να στηρίξει όλες τις συσκευές με ένα SW update. 

Να το πω κι εγώ για να μην παρεξηγηθώ, φυσικά και είναι καλοδεχούμενη η αναβάθμιση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Tlykog said:

Δηλαδή αυτός που "έσκασε" παραπάνω από 1200€ για να πάρει πχ το Galaxy S23 Ultra πριν από 1 έτος "κατούρησε στο πηγάδι" και πήρε την ενημέρωση σχεδόν 2 μήνες αργότερα από αυτόν που έσκασε περίπου τα ίδια χρήματα και πήρε το S24 Ultra φέτος;..

Όσοι έχετε αγοράσει Galaxy S23 series είστε εντάξει μα αυτό; Εγώ δε θα ήμουν. Αυτό είναι ξεκάθαρη ασέβεια στον πελάτη. Δυστυχώς δεν το κάνει μόνο η Samsung... Το περίεργο είναι ότι κάποιοι θεωρούν ότι αυτό είναι φυσιολογικό...

Στο άρθρο: εννοείται καλοδεχούμενη η αναβάθμιση, αλλά θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να καθυστερεί τόσο.

Το οτι εδωσε νεες δυνατοτητες σε παλιοτερο μοντελο μόνο θετικο είναι. Γιατι πολλες φορές (βλέπε ακομα και apple κάποιες φορές) δίνονται updates χωρις να δίνουν τα καλούδια του νέου μοντέλου.

Επεξ/σία από chris_g92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, txcellas είπε

Η μπαταρία σας όσοι το περάσατε πως σας φαίνεται γιατί σε εμένα παρατηρώ μια πτώση..

Μια μικρη θα ελεγα πτωση νομιζω και εγω την βλεπω σε s23 plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VeRDe είπε

Το κινητό "πετάει" σε σχέση με το UI 6.0

 

Στο δια ταύτα, τα AI που αφορούν τις μεταφράσεις και το transcription είναι άχρηστες καθώς δεν υποστηρίζουν Ελληνικά

Όμως εντυπωσιακό είναι το AI edit των φωτογραφιών που πραγματικά το πάει σε άλλο λεβελ. Είναι ότι καλύτερο έχω δει. Κάνει θαύματα 

Πολύ καλό update (και flawless μέχρι στιγμής)

 

Κάνεις λάθος, από το Bixby vision μπορείς να πάρεις με την κάμερα το κείμενο σε οποιαδήποτε γλώσσα, και ελληνικά, και να το μεταφράσεις σε οποιαδήποτε άλλη αυτόματα μέσα από την εφαρμογή. Επιλέγεις στο Bixby Vision κείμενο και μόλις το κάνει OCR επιλογή όλων και μετάφραση!  Λειτουργεί τέλεια και είναι πολύ καλύτερο από την εφαρμογή μετάφραση της Google ! Επίσης το κείμενο που παίρνεις μπορείς να το επικολλήσεις σε οποιαδήποτε εφαρμογή και όχι μόνο στις εφαρμογές Samsung Google. Μόνο η άμεση μετάφραση κλήσης δεν υποστηρίζει ελληνικά αλλά στην ερώτηση που κάνανε οι '"Τρεις στον αέρα" στην παρουσίαση της Samsung τους είπανε ότι θα τα υποστηρίξουν μέσα στο 2024. Ελπίζω να είναι αλήθεια και να μην το είπανε απλά για να κερδίσουν τις εντυπώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...