Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το One UI 6.1 που φέρνει τις Galaxy AI λειτουργίες στη σειρά Galaxy S23 και άλλα περσινά μοντέλα της Samsung


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kostasfalcon είπε

 

Google lens εδώ και χρόνια...

 

 

Καμία σχέση το ένα με το άλλο από πλευράς αποτελέσματος και λειτουργικότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Όχι όλα. Συνήθως αυτά με τον περιορισμό στο hardware. Εκτός αυτού αυτό το κάνει και η Samsung και όλες. Εγώ μιλάω για τις αναβαθμίσεις, όπου τις δίνει πχ σήμερα για το S24, σε 2 μήνες για το S23(το ευρωπαϊκο) μετά από μία ακόμη εβδομάδα για το S23 (το αμερικάνικο) και τα υπόλοιπα θα δούμε...

Δεν είναι σοβαρή λογική αυτή εταιρείας τέτοιου μεγέθους. Δεν υπάρχει συνέπεια. Πρέπει σε κάθε αναβάθμιση να μπεις, να ψάξεις και να διαβάσεις σε sites τεχνολογίας αν υπάρχουν φήμες για το πότε ακριβώς και αν θα πάρει αναβάθμιση η συσκευή που χρυσοπλήρωσες...

Αυτό με ενοχλεί προσωπικά.

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, όταν κάποια στιγμή, πάω σε android θα πάρω Samsung. Μου αρέσει πολύ το Ultra. Βλέπω ότι είναι η μόνη android εταιρεία που προσπαθεί να φτιάξει οικοσύστημα και το έχει επιτύχει σε πολύ μεγάλο βαθμό. Αν φτιάξει και τις αναβαθμίσεις... 

Δεν γνωρίζω τους περιορισμούς του hardware γι αυτό. Μπορεί και να υπάρχουν.

Δεν την έλαβε με το ζόρι. Την έλαβε άνετα, απλά στην αρχή ήταν πάρα πολύ προβληματική και κατάφεραν να την κάνουν λειτουργική μετά από αρκετές βελτιώσεις. Μπορεί απλά να μην μπορούσε να γίνει βελτιστοποίηση σε άλλο SOC ή να ήταν οικονομικά ασύμφορο. Σε κάθε περίπτωση δεν βολεύει. Δεν κολλάει με το υπόλοιπο λειτουργικό. Την έχω απενεργοποιήσει, τόσο σε ipad (έχω το M1 pro), όσο και σε Mac (Μ3 pro). 

Κάποιους ίσως τους βολεύει, αλλά για εμένα μοιάζει περισσότερο gimmick, απλά για να δείξουν ότι και αυτοί μπορούν. Ίσως να χρειάζεται εξοικίωση και χρόνο που δεν έχω να της διαθέσω. Τί να πω;... 

Σε κάθε περίπτωση δεν αλλάζει την εμπειρία χρήσης και αυτό είναι η ουσία: η Apple δε σου χαλάει την εμπειρία χρήσης. Θα πάρεις κάθε φορά ότι μπορούν να σου δώσουν, αλλά σχεδόν πάντα θα δουλεύουν σωστά και όπως πρέπει. Για άλλους είναι κακό που δεν πειραματίζεται, όπως άλλοι τεχνολογικοί κολοσσοί, άλλοι εκτιμούν αυτή τη σταθερότητα και τη συνέπεια που έχει. Είναι και ένας από τους βασικότερους λόγους που δεν χάνουν σε τιμή μεταπώλησης. 

Απο τη μία χρονιά στην άλλη ένα iPhone soc δεν έχει μεγαλύτερη διαφορές στο hardware κάποια μικρή αυξη ταχύτητας... Οπότε καταλήγουμε στο γεγονός ότι δεν θέλει η apple να δώσει και στο περσινό...

Όσον αφορά αυτό που έγραψα για το ipad... Μια χαρά θα μπορούσε να το  λάβει  και το προηγούμενο ipad έχει την ιπποδύναμη, επέλεξε  όμως πάλι να μην το δώσει...

Για τις αναβαθμίσεις, η samsung είναι μοναδική σοβαρή εταιρεία που υποστηρίζει τα προϊόντα της... Αν θέλεις να έχεις το ταυτόχρονο που έχει η apple πάς εκεί...

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Απο τη μία χρονιά στην άλλη ένα iPhone soc δεν έχει μεγαλύτερη διαφορές στο hardware κάποια μικρή αυξη ταχύτητας... Οπότε καταλήγουμε στο γεγονός ότι δεν θέλει η apple να δώσει και στο περσινό...

Όσον αφορά αυτό που έγραψα για το ipad... Μια χαρά θα μπορούσε να το  λάβει  και το προηγούμενο ipad έχει την ιπποδύναμη, επέλεξε  όμως πάλι να μην το δώσει...

Για τις αναβαθμίσεις, η samsung μετά την google  είναι μοναδική σοβαρή εταιρεία που υποστηρίζει τις ναυαρχίδες της... Αν θέλεις να έχεις κάτι παρόμοιο αλλά όχι ίδιο που έχει η apple πάς εκεί...

fix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε για μικρή πτώση μπαταρίας, χθες πέρασα την ενημέρωση και άφησα το κινητό το βράδυ με 18% μπαταρία. Σήμερα, μετά από 9 ώρες το κινητό είχε κλείσει... 0%. Χωρίς καμία χρήση προφανώς.

Το φόρτισα και σταμάτησε στο 80%. Με ένα τηλεφώνημα μόνο μέσα σε 4 ώρες, έχει χάσει ήδη 10%. Δεν είχα τέτοια συμπεριφορά πριν.

Επίσης πρόσεξα μια μικρή άνοδο της θερμοκρασίας στην πλάτη.

Κάτι παίζει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις δεν θα σχολιάσει τις ρυθμίσεις που τις κατήργησαν στο AOD ? Πλέον δεν έχει ούτε να επιλέξεις άλλο ρολόι να δείχνει ούτε να επιλέξεις την φωτεινότητα που είχε πριν ! Πατάω να δω και δεν φαίνεται τίποτα στην οθόνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Απο τη μία χρονιά στην άλλη ένα iPhone soc δεν έχει μεγαλύτερη διαφορές στο hardware κάποια μικρή αυξη ταχύτητας... Οπότε καταλήγουμε στο γεγονός ότι δεν θέλει η apple να δώσει και στο περσινό...

Όσον αφορά αυτό που έγραψα για το ipad... Μια χαρά θα μπορούσε να το  λάβει  και το προηγούμενο ipad έχει την ιπποδύναμη, επέλεξε  όμως πάλι να μην το δώσει...

Για τις αναβαθμίσεις, η samsung είναι μοναδική σοβαρή εταιρεία που υποστηρίζει τα προϊόντα της... Αν θέλεις να έχεις το ταυτόχρονο που έχει η apple πάς εκεί...

Δεν είναι μόνο η επεξεργαστική ισχύς. Πχ σε κάποιο Soc ενσωματώνονται τεχνολογίες που δεν είχε το προηγούμενο. Μην το βλέπεις μόνο με νούμερα. 
 

Παρολα αυτά το προηγούμενο iPad είχε 40% λιγότερη ωμή επεξεργαστική ισχύ σε σχέση με το m1. Δεν το λες και λιγο.

https://www.notebookcheck.net/A12Z-Bionic-vs-M1_11937_12937.247596.0.html

οποτε δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν εντάξει. Ένας απλός Α15 τον φτάνει σε ωμή επεξεργαστική ισχύ και τον ξεπερνά στα γραφικά… Μιλάμε για επεξεργαστή κινητού από την ίδια εταιρεία που βγήκε εδώ και 3 χρόνια…

Μια χαρά αναβαθμίσεις έδινε και η Oneplus που είχα. Οικοσύστημα δεν είχε…. Εκεί κερδίζει η Samsung για εμένα.

Παρολα αυτά δεν καταλαβαίνω γιατί ΠΡΕΠΕΙ η Samsung και η κάθε εταιρεία Android κινητού να μην υποστηρίζουν σωστά τα κινητά τους; Γιατί να θεωρείται αυτονόητο ότι μόνο η Apple έχει το ταυτόχρονο; Ειδικά αν σκεφτεί κάποιος ότι σε πολλά μοντέλα η Samsung βάζει και δικά της Soc…

Γιατί να μην πει απλά: πόσες ναυαρχίδες θα υποστηρίξω σε αυτή την αναβάθμιση; Πχ 4 ετών. Στις 15 Απριλίου δίνω αναβάθμιση σε ΟΛΕΣ. Μετά από Χ μήνες θα δώσω στα μοντέλα upper midrange, μετά από Χ μέρες/μηνες θα δώσω στα midrange κτλ. Ποσό δύσκολο είναι για ένα τεχνολογικό κολοσσό με τεχνογνωσία και τεράστιους πόρους; Επίτηδες το κάνει. Δημιουργεί σύγχυση και αστάθεια όσο πιο παλιό είναι το μοντέλο για να πάρεις το πιο νέο. Σε εσένα μπορεί να πιάνει, μπορεί και όχι. Σε αρκετούς πιάνει. Λογικό να το κάνει, αφού κερδίζει από το hardware, κυρίως, των συσκευών της.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tasanton είπε

Δεν ξέρω τι λέτε για μικρή πτώση μπαταρίας, χθες πέρασα την ενημέρωση και άφησα το κινητό το βράδυ με 18% μπαταρία. Σήμερα, μετά από 9 ώρες το κινητό είχε κλείσει... 0%. Χωρίς καμία χρήση προφανώς.

Το φόρτισα και σταμάτησε στο 80%. Με ένα τηλεφώνημα μόνο μέσα σε 4 ώρες, έχει χάσει ήδη 10%. Δεν είχα τέτοια συμπεριφορά πριν.

Επίσης πρόσεξα μια μικρή άνοδο της θερμοκρασίας στην πλάτη.

Κάτι παίζει...

Έχει γ...θεί η μπαταρία και σε εμένα. Μακάρι να το φτιαξουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 3/4/2024 στις 2:59 ΜΜ, SOGOHAN είπε

Κάνεις δεν θα σχολιάσει τις ρυθμίσεις που τις κατήργησαν στο AOD ? Πλέον δεν έχει ούτε να επιλέξεις άλλο ρολόι να δείχνει ούτε να επιλέξεις την φωτεινότητα που είχε πριν ! Πατάω να δω και δεν φαίνεται τίποτα στην οθόνη. 

Κατεβασε το Goodlock και μετα το Lockstar, θα βρεις εκει αυτο που ψαχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2024 στις 6:18 ΜΜ, anax111 είπε

 

Κάνεις λάθος, από το Bixby vision μπορείς να πάρεις με την κάμερα το κείμενο σε οποιαδήποτε γλώσσα, και ελληνικά, και να το μεταφράσεις σε οποιαδήποτε άλλη αυτόματα μέσα από την εφαρμογή. Επιλέγεις στο Bixby Vision κείμενο και μόλις το κάνει OCR επιλογή όλων και μετάφραση!  Λειτουργεί τέλεια και είναι πολύ καλύτερο από την εφαρμογή μετάφραση της Google ! Επίσης το κείμενο που παίρνεις μπορείς να το επικολλήσεις σε οποιαδήποτε εφαρμογή και όχι μόνο στις εφαρμογές Samsung Google. Μόνο η άμεση μετάφραση κλήσης δεν υποστηρίζει ελληνικά αλλά στην ερώτηση που κάνανε οι '"Τρεις στον αέρα" στην παρουσίαση της Samsung τους είπανε ότι θα τα υποστηρίξουν μέσα στο 2024. Ελπίζω να είναι αλήθεια και να μην το είπανε απλά για να κερδίσουν τις εντυπώσεις. 

Εγώ μιλάω για τα νέα χαρακτηριστικά ΑΙ που πρόσθεσε η Samsung από το S24 στο S23 και εσύ αναλύεις πράγματα που τα κάνουν χρόνια τα κινητά και δεν είναι νέα χαρακτηριστικά. Αυτά που λες γίνονται και με OneUI 6.0. Τα καινούρια χαρακτηριστικά AI δεν δουλεύουν στα Ελληνικά. Αυτό είπα.

Στις 3/4/2024 στις 11:09 ΠΜ, kostasfalcon είπε

Η συσκευή είναι όπως one ui 6.0 από πλευράς ταχύτητας και smoothness... Δυστυχώς η διαχείριση μπαταρίας όσο πάει γίνεται χειρότερη... Στον τομέα αυτό η συσκευή ήταν στα καλύτερά της στο 5,1

Είναι η άποψη σου και δεν συμφωνεί η πλειοψηφία των χρηστών παγκοσμίως που αναφέρει αυτό που βλέπω και εγώ. Ότι το κινητό είναι ΠΟΛΥ πιο smooth και γρήγορο. Για την μπαταρία δεν έχω άποψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, VeRDe είπε

Είναι η άποψη σου και δεν συμφωνεί η πλειοψηφία των χρηστών παγκοσμίως που αναφέρει αυτό που βλέπω και εγώ. Ότι το κινητό είναι ΠΟΛΥ πιο smooth και γρήγορο. Για την μπαταρία δεν έχω άποψη 

Την συσκευή την έχω πάνω από ένα χρόνο…. Μπορώ να ξεχωρίσω τις διαφορές από update σε update. Και επαναλαμβάνω και πάλι ότι διαφορές σε ταχύτητα και smoothness Είναι πολύ μικρές. Η συσκευή έτσι κι αλλιώς από την αρχή δεν είχε κάποιο σοβαρό θέμα σε αυτό το κομμάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Την συσκευή την έχω πάνω από ένα χρόνο…. Μπορώ να ξεχωρίσω τις διαφορές από update σε update. Και επαναλαμβάνω και πάλι ότι διαφορές σε ταχύτητα και smoothness Είναι πολύ μικρές. Η συσκευή έτσι κι αλλιώς από την αρχή δεν είχε κάποιο σοβαρό θέμα σε αυτό το κομμάτι

Και εγώ από προ-παραγγελία. Δεν ξέρω πόσο φορτωμένο το έχεις αλλά τρέχω και εταιρικό προφίλ + dual messenger apps με dual sim (ουσιαστικά 3 κινητά σε 1..) μέσα οπότε η διαφορά είναι πασιφανής στο δικό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, VeRDe είπε

Και εγώ από προ-παραγγελία. Δεν ξέρω πόσο φορτωμένο το έχεις αλλά τρέχω και εταιρικό προφίλ + dual messenger apps με dual sim (ουσιαστικά 3 κινητά σε 1..) μέσα οπότε η διαφορά είναι πασιφανής στο δικό μου

Η πλειοψηφία όπως έγραψες παραπάνω δεν νομίζω να έχει εταιρικά προφίλ και εγώ δεν ξέρω τι άλλο...

Έχω περίπου 200 apps μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2024 στις 2:31 ΜΜ, RedEnergy είπε

Η μπαταρία από 85% για προστασία, πήγε σε 80%, που δεν καταλαβαίνω τον λόγο. 

Σύμφωνα με το AccuBattery φόρτιση μέχρι 0-80% ξοδεύει 0.21 κύκλους φόρτισης ενώ 0-85% ξοδεύει 0.31 κύκλους. Προσωπικά με βολεύει η νέα ρύθμιση γιατί έτσι κι αλλιώς είχα πει στο πρόγραμμα να με ειδοποιεί στο 80% της φόρτισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να αναφέρω και άλλα θέματα τα οποία μπορεί να είναι και προσθήκες αλλά πρέπει να τα αναφέρω εδώ σίγουρα. 

1. Μπαταρία, έπειτα από μια εβδομάδα περίπου με το νέο update τώρα που με "έμαθε" το τηλέφωνο πάλι πράγματι βλέπω πτώση στη γενική διάρκεια αλλά βλέπω και αστοχίες. Δηλαδή Π.Χ. πήγα σούπερ μάρκετ, έφαγα περίπου 1 ώρα εκεί μέσα, ελαφριά χρήση και scanning μου έφαγε 10% (76% -> 66%). Μου φάνηκε πολύ αλλά το δούλεψα σε διάφορες συνθήκες και είχε κολλήσει στο 66% μέχρι που είδα απότομη πτώση στο 53%. Αυτά ως τις 4 το απόγευμα. Μετά η χρήση ήταν περιορισμένη, καθαρά μουσική και λίγη βίντεο κλήση και τώρα (9 ώρα Αγγλίας) βρίσκεται στο 34%. Σίγουρα λιγότερο από όσο θα περίμενα. Πριν έπρεπε να φτάσω μεσάνυχτα για να δω τέτοιο νούμερο. 

2. Αστοχίες στο touch. Δεν ξέρω αν είναι θέμα εφαρμογών αλλά βλέπω περίεργα "ωπ δεν το έπιασα αυτό το touch" και αυτό το βλέπω και με το stylus. 

3. Οι ειδοποιήσεις που τραβάς από πάνω πρέπει να πατήσω πλέον 2 φορές για να με πάει στην εφαρμογή επί τόπου αντί για μια. Το πρώτο πάτημα απλά κάνει highlight περί ποιας ειδοποίησης βλέπεις. Μπήκα στο μενού να δω αν έχει κάποια επιλογή αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό οπότε θεωρώ ότι είναι feature για το οποίο δεν είμαι θετικός και θέλω το παλιό. 

4. Κάτι χάλασανε στο πως ελέγχεις τον ήχο με τις συσκευές σου όταν έχεις διαφορετικές εφαρμογές. Αλλη ένταση έχω όταν μιλάω π.χ. σε βίντεο κλήση και δεν μπορώ να ανεβάσω ένταση μιας και σε "κλειδώνει" στην ένταση την οποία άρχισες την βίντεο κλήση και άλλη στην εφαρμογή μουσικής μου. Οκ και πριν δεν ήταν τέλειο και έπρεπε να κάνω αλχημείες ορισμένες φορές αλλά τώρα είναι εντελώς αόριστο και κάνει ότι γουστάρει. 

Δεν είδα κάτι θετικό με την χρήση της ΑΙ. Περίμενα ότι θα το φέρουν στα ίδια με τα Pixel για το πόσο εύστοχος θα είναι ο βοηθός αλλά ξεκάθαρα δεν είναι και δεν προσφέρει τις ίδιες δυνατότητες. Δεν έχω τσεκάρει να δω το transcript ακόμα αλλά δεν το χρειάστηκα κιόλας. 

Κατά τα άλλα πιστεύω ότι το προηγούμενο update ήταν πιο καλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...