Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το One UI 6.1 που φέρνει τις Galaxy AI λειτουργίες στη σειρά Galaxy S23 και άλλα περσινά μοντέλα της Samsung


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Αυτό είναι μια ένδειξη για τα 7 χρόνια promised updates. Αν δεν μπορέσει με ένα update να στηρίξει πολλαπλές συσκευές θα έχει πιθανότατα καθυστερήσεις στις παλαιότερες συσκευές. Πιθανόν και οι εκδόσεις Snapdragon σε σχέση με Exynos να παίρνουν άλλο firmware. Το 2ο αρνητικό είναι ότι την βασική έκδοση OS την βγάζει η Google, όποτε έχει της έξη επιλογές :

α) Να δώσει resources ώστε σε σχετικά σύντομο χρόνο να βγάλει για 7 γενιές updates μετά από κάθε έκδοση Android.

β) Να δώσει τα updates όλα μαζί με καθυστέρηση

γ) Να δώσει τα updates ανά γενιά σε διαφορετικό χρόνο. (Όπως έκανε)

δ) Να βρει λύση να στηρίξει όλες τις συσκευές με ένα SW update. 

Να το πω κι εγώ για να μην παρεξηγηθώ, φυσικά και είναι καλοδεχούμενη η αναβάθμιση 

Το κάνει επίτηδες. Είναι μεγάλη εταιρεία και δεν έχει τέτοια προβλήματα. Το μόνο θέμα είναι ότι από κάθε κινητό βγάζει χρήματα, κυρίως, από το hardware. Άρα τη συμφέρει να αλλάζεις συχνά κινητό. Το πρόβλημα είναι ότι δε θέλει να σε χάσει και από πελάτη, οπότε τάζει και αναβαθμίσεις λειτουργικού. Συνεπώς θα πρέπει, με κάποιο τρόπο, να σε κάνει να θέλεις εσύ να αναβαθμίσεις συσκευή, οπότε κάνει διακρίσεις στις αναβαθμίσεις. Σίγουρα είναι και τεχνικό το θέμα, αλλά εχει προβλεφθεί να είναι...

Η Apple πχ βγάζει από όλο το οικοσύστημα, οπότε τη συμφέρει να μείνεις στο οικοσύστημα. Γι αυτό δίνει αναβαθμίσεις, όχι γιατί σε αγαπάει. Απλά έκανε πιο έξυπνο στήσιμο από την αρχή.

Και εγώ που είπα ότι είναι καλοδεχούμενη παρεξηγήθηκα... Τί να πεις; Μερικοί άνθρωποι βάζουν φατσούλες όχι όταν γράφεις κάτι λάθος, αλλά όταν γράφεις κάτι που δεν τους αρέσει...

 

2 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Το οτι εδωσε νεες δυνατοτητες σε παλιοτερο μοντελο μόνο θετικο είναι. Γιατι πολλες φορές (βλέπε ακομα και apple κάποιες φορές) δίνονται updates χωρις να δίνουν τα καλούδια του νέου μοντέλου.

Σίγουρα είναι έτσι. Το να μη δίνεις δυνατότητες, λόγω περιορισμού του hardware το καταλαβαίνω. Το πρόβλημα είναι όταν το hardware δεν περιορίζει το software και οι δυνατότητες δεν δίνονται απλά για να αγοράσει ο χρήστης το νεότερο μεντέλο... 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, giorgos_t είπε

Την πηρα την αναβαθμιση αλλα νομιζω μου γ@μησε λιγο την μπαταρια δεν κραταει το ιδιο καλα με πριν

Kαι μένα το ίδιο σε 2 s23 plus που έχουμε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, txcellas είπε

Kαι μένα το ίδιο σε 2 s23 plus που έχουμε.. 

Δώστε του μια εβδομάδα ίσως τρέχει background services. Αν επιμένει όντως μετά την εβδομάδα ίσως όντως να έχει θέμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Δώστε του μια εβδομάδα ίσως τρέχει background services. Αν επιμένει όντως μετά την εβδομάδα ίσως όντως να έχει θέμα.

Μακάρι γιατί έχω ξενερώσει τη ζωή μου. Φορτίζει μέχρι το 80% και θέλει 2ρη φόρτιση για να βγάλει τη μέρα. Μέχρι πριν την αναβάθμιση έβγαζα άνετα τη μέρα ξεκινώντας με 85%..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, txcellas είπε

Η μπαταρία σας όσοι το περάσατε πως σας φαίνεται γιατί σε εμένα παρατηρώ μια πτώση..

Καμία πτώση απολύτως, απλά παραμένει βράχος! Έχω την έκδοση 12/512GB πάνω από μισό χρόνο. Απολαυστικό τηλέφωνο, μακάρι να συνεχίσει έτσι...

Και για τα υπόλοιπα παιδιά που διάβασα για πτώση της μπαταρίας  δώστε του λίγο χρόνο, στο δικό μου βέβαια δεν είδα εξαρχής καμιά απολύτως διαφορά στην διαχείριση της μπαταρίας.

Επεξ/σία από konakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, txcellas είπε

Μακάρι γιατί έχω ξενερώσει τη ζωή μου. Φορτίζει μέχρι το 80% και θέλει 2ρη φόρτιση για να βγάλει τη μέρα. Μέχρι πριν την αναβάθμιση έβγαζα άνετα τη μέρα ξεκινώντας με 85%..

Αυτό ακριβώς και γω με την ιδία χρήση θέλει δεύτερο φορτισμα . Πριν ήταν πένα με καλύπτε φουλ.ελπιζω να βγάλουν κάνα νέο update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, giorgos_t είπε

Αυτό ακριβώς και γω με την ιδία χρήση θέλει δεύτερο φορτισμα . Πριν ήταν πένα με καλύπτε φουλ.ελπιζω να βγάλουν κάνα νέο update

Έχω διαβάσει άπειρα σχόλια για το θέμα με την μπαταρία και αλλού. Κάποιοι λένε και για θερμοκρασία που ανεβάζει το κινητό. Ελπίζω είτε να βγει νέο update είτε να φτιάξει κάπως. Δε νομίζω να μας έκαναν μεροκάματο έτσι απλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ δεν έχω κανένα θέμα με την μπαταρία 3 μέρες τώρα που το χρησιμοποιώ. Ίσως ένα 5% χαμηλότερα κατά την διάρκεια της ημέρας συνολικά αλλά ούτε και για αυτό είμαι σίγουρος. Ενημερώστε όλες τις εφαρμογές σας. Είναι πολύ πιθανόν η κατανάλωση να προέρχεται από κάποια παλιά έκδοση εφαρμογής που δεν συνεργάζεται καλά με την νέα έκδοση. Αν πάντως είναι από το λειτουργικό αργά ή γρήγορα θα το διορθώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους εχουν προβλημα με την μπαταρια καντε ενα wipe cache partition απο το recovery menu μην τυχον εχει σκαλωσει τιποτα στην cache μετα την αναβαθμιση και τρωει μπαταρια.

https://www.galaxys23usermanual.com/wipe-cache-partition-samsung-s23-series/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, floba είπε

Ασεβεια ειναι το οτι δινεται 1300 ευρω για ανδροιντ.Αληθεια γελαει ο κοσμος.Σε αυτα τα χρηματα μονοδρομος το μηλο και ας μην αρεσει σε πολλους.Ανδροιντ και 1300 ευρω πραγματικα γελαει ο κοσμος.

Ο κόσμος γελάει με το ποστ σου.

19 ώρες πριν, anax111 είπε

Η αναβάθμιση είναι εκπληκτική για το S23 Ultra! Ότι έχω δοκιμάσει λειτουργεί άψογα. Στο bixby view κάνει άψογο ελληνικό OCR και μετάφραση το κείμενο που βλέπεις με την κάμερα, στην απευθείας το γράφει σε greeklish, είναι το μόνο bug που εντόπισα. Το S23 Ultra πήρε και την άμεση μετάφραση κλήσης και υποστηρίζει πολλές γλώσσες αλλά όχι ελληνικά ακόμη. Από το 2007 που δουλεύω smartphones (το πρώτο μου ήταν το HTC TyTN II, αυτό ήταν το πρώτο πραγματικό smartphone ότι και να λένε κάποιοι) δεν θυμάμαι εταιρεία να δίνει ενημέρωση σε συσκευή ενός έτους που να προσθέτει τόσα νέα και δυνατά χαρακτηριστικά. Είναι λες και αγόρασα νέα συσκευή. Όσοι λένε ότι η αναβάθμιση αυτή είναι σκέτο marketing ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται ή δεν έχουν δοκιμάσει τις νέες δυνατότητες της συσκευής. Η Samsung περνάει το μήνυμα ότι αξίζει να επενδύσεις σε μια ακριβή συσκευή της (γιατί για επένδυση πρόκειται, λίγοι μπορούν να δίνουν 1.500 € κάθε χρόνο για την αγορά νέας ναυαρχίδας) και ότι αν το κάνεις θα σου το ανταποδώσει με την υποστήριξή της. 

Google lens εδώ και χρόνια...

18 ώρες πριν, Tlykog είπε

Άρα πχ η Apple, που δίνει την αναβάθμιση ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια στιγμή σε όλα τα μοντέλα, ακόμα και αυτά που έχουν 5 χρόνια στην αγορά, δεν κάνουν καλά… Κάτι κάνουν λάθος, θα έπρεπε να περιμένουν μερικούς μήνες και επίτηδες να δίνουν με καθυστέρηση τις αναβαθμίσεις….

Δεν είναι θέμα marketing. Κάθε αναβάθμιση φέρνει καινουρια πράγματα και δε βρίσκω ούτε ένα λόγο να την απαξιώσει κάποιος. Το να πληρώνεις και να δέχεσαι τα λιγότερα, απαξιώνοντας τα περισσότερα δεν το βλέπω λογικό.

Έχε υπόψη σου ότι σε κάθε αναβάθμιση της apple  όλα τα νέα χαρακτηριστικά τα παίρνει το εκάστοτε μοντέλο της τρέχουσας χρονιάς και όχι της προηγούμενης

Την αυξομείωση παραθύρων στο ipad την έλαβε με το Ζόρι το Μ1 πιστεύεις ότι το προηγούμενο μοντέλο δεν είχε τη δυνατότητα αυτή δεν την έδωσε η apple...

18 ώρες πριν, VeRDe είπε

Το κινητό "πετάει" σε σχέση με το UI 6.0

 

Στο δια ταύτα, τα AI που αφορούν τις μεταφράσεις και το transcription είναι άχρηστες καθώς δεν υποστηρίζουν Ελληνικά

Όμως εντυπωσιακό είναι το AI edit των φωτογραφιών που πραγματικά το πάει σε άλλο λεβελ. Είναι ότι καλύτερο έχω δει. Κάνει θαύματα 

Πολύ καλό update (και flawless μέχρι στιγμής)

Η συσκευή είναι όπως one ui 6.0 από πλευράς ταχύτητας και smoothness... Δυστυχώς η διαχείριση μπαταρίας όσο πάει γίνεται χειρότερη... Στον τομέα αυτό η συσκευή ήταν στα καλύτερά της στο 5,1

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, txcellas είπε

Η μπαταρία σας όσοι το περάσατε πως σας φαίνεται γιατί σε εμένα παρατηρώ μια πτώση..

 

17 ώρες πριν, john9 είπε

Μια μικρη θα ελεγα πτωση νομιζω και εγω την βλεπω σε s23 plus

Δίνω και εγώ παρόν. Βλέπω και εγώ μια μικρή πτώση. Με παρόμοια χρήση πριν το update σίγουρα είχα γύρω στο 5% περισσότερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasfalcon είπε

Έχε υπόψη σου ότι σε κάθε αναβάθμιση της apple  όλα τα νέα χαρακτηριστικά τα παίρνει το εκάστοτε μοντέλο της τρέχουσας χρονιάς και όχι της προηγούμενης

Όχι όλα. Συνήθως αυτά με τον περιορισμό στο hardware. Εκτός αυτού αυτό το κάνει και η Samsung και όλες. Εγώ μιλάω για τις αναβαθμίσεις, όπου τις δίνει πχ σήμερα για το S24, σε 2 μήνες για το S23(το ευρωπαϊκο) μετά από μία ακόμη εβδομάδα για το S23 (το αμερικάνικο) και τα υπόλοιπα θα δούμε...

Δεν είναι σοβαρή λογική αυτή εταιρείας τέτοιου μεγέθους. Δεν υπάρχει συνέπεια. Πρέπει σε κάθε αναβάθμιση να μπεις, να ψάξεις και να διαβάσεις σε sites τεχνολογίας αν υπάρχουν φήμες για το πότε ακριβώς και αν θα πάρει αναβάθμιση η συσκευή που χρυσοπλήρωσες...

Αυτό με ενοχλεί προσωπικά.

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, όταν κάποια στιγμή, πάω σε android θα πάρω Samsung. Μου αρέσει πολύ το Ultra. Βλέπω ότι είναι η μόνη android εταιρεία που προσπαθεί να φτιάξει οικοσύστημα και το έχει επιτύχει σε πολύ μεγάλο βαθμό. Αν φτιάξει και τις αναβαθμίσεις... 

1 ώρα πριν, kostasfalcon είπε

Την αυξομείωση παραθύρων στο ipad την έλαβε με το Ζόρι το Μ1 πιστεύεις ότι το προηγούμενο μοντέλο δεν είχε τη δυνατότητα αυτή δεν την έδωσε η apple...

Δεν γνωρίζω τους περιορισμούς του hardware γι αυτό. Μπορεί και να υπάρχουν.

Δεν την έλαβε με το ζόρι. Την έλαβε άνετα, απλά στην αρχή ήταν πάρα πολύ προβληματική και κατάφεραν να την κάνουν λειτουργική μετά από αρκετές βελτιώσεις. Μπορεί απλά να μην μπορούσε να γίνει βελτιστοποίηση σε άλλο SOC ή να ήταν οικονομικά ασύμφορο. Σε κάθε περίπτωση δεν βολεύει. Δεν κολλάει με το υπόλοιπο λειτουργικό. Την έχω απενεργοποιήσει, τόσο σε ipad (έχω το M1 pro), όσο και σε Mac (Μ3 pro). 

Κάποιους ίσως τους βολεύει, αλλά για εμένα μοιάζει περισσότερο gimmick, απλά για να δείξουν ότι και αυτοί μπορούν. Ίσως να χρειάζεται εξοικίωση και χρόνο που δεν έχω να της διαθέσω. Τί να πω;... 

Σε κάθε περίπτωση δεν αλλάζει την εμπειρία χρήσης και αυτό είναι η ουσία: η Apple δε σου χαλάει την εμπειρία χρήσης. Θα πάρεις κάθε φορά ότι μπορούν να σου δώσουν, αλλά σχεδόν πάντα θα δουλεύουν σωστά και όπως πρέπει. Για άλλους είναι κακό που δεν πειραματίζεται, όπως άλλοι τεχνολογικοί κολοσσοί, άλλοι εκτιμούν αυτή τη σταθερότητα και τη συνέπεια που έχει. Είναι και ένας από τους βασικότερους λόγους που δεν χάνουν σε τιμή μεταπώλησης. 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...