Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το One UI 6.1 που φέρνει τις Galaxy AI λειτουργίες στη σειρά Galaxy S23 και άλλα περσινά μοντέλα της Samsung


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
10 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Εχω να αναφέρω και άλλα θέματα τα οποία μπορεί να είναι και προσθήκες αλλά πρέπει να τα αναφέρω εδώ σίγουρα. 

1. Μπαταρία, έπειτα από μια εβδομάδα περίπου με το νέο update τώρα που με "έμαθε" το τηλέφωνο πάλι πράγματι βλέπω πτώση στη γενική διάρκεια αλλά βλέπω και αστοχίες. Δηλαδή Π.Χ. πήγα σούπερ μάρκετ, έφαγα περίπου 1 ώρα εκεί μέσα, ελαφριά χρήση και scanning μου έφαγε 10% (76% -> 66%). Μου φάνηκε πολύ αλλά το δούλεψα σε διάφορες συνθήκες και είχε κολλήσει στο 66% μέχρι που είδα απότομη πτώση στο 53%. Αυτά ως τις 4 το απόγευμα. Μετά η χρήση ήταν περιορισμένη, καθαρά μουσική και λίγη βίντεο κλήση και τώρα (9 ώρα Αγγλίας) βρίσκεται στο 34%. Σίγουρα λιγότερο από όσο θα περίμενα. Πριν έπρεπε να φτάσω μεσάνυχτα για να δω τέτοιο νούμερο. 

2. Αστοχίες στο touch. Δεν ξέρω αν είναι θέμα εφαρμογών αλλά βλέπω περίεργα "ωπ δεν το έπιασα αυτό το touch" και αυτό το βλέπω και με το stylus. 

3. Οι ειδοποιήσεις που τραβάς από πάνω πρέπει να πατήσω πλέον 2 φορές για να με πάει στην εφαρμογή επί τόπου αντί για μια. Το πρώτο πάτημα απλά κάνει highlight περί ποιας ειδοποίησης βλέπεις. Μπήκα στο μενού να δω αν έχει κάποια επιλογή αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό οπότε θεωρώ ότι είναι feature για το οποίο δεν είμαι θετικός και θέλω το παλιό. 

4. Κάτι χάλασανε στο πως ελέγχεις τον ήχο με τις συσκευές σου όταν έχεις διαφορετικές εφαρμογές. Αλλη ένταση έχω όταν μιλάω π.χ. σε βίντεο κλήση και δεν μπορώ να ανεβάσω ένταση μιας και σε "κλειδώνει" στην ένταση την οποία άρχισες την βίντεο κλήση και άλλη στην εφαρμογή μουσικής μου. Οκ και πριν δεν ήταν τέλειο και έπρεπε να κάνω αλχημείες ορισμένες φορές αλλά τώρα είναι εντελώς αόριστο και κάνει ότι γουστάρει. 

Δεν είδα κάτι θετικό με την χρήση της ΑΙ. Περίμενα ότι θα το φέρουν στα ίδια με τα Pixel για το πόσο εύστοχος θα είναι ο βοηθός αλλά ξεκάθαρα δεν είναι και δεν προσφέρει τις ίδιες δυνατότητες. Δεν έχω τσεκάρει να δω το transcript ακόμα αλλά δεν το χρειάστηκα κιόλας. 

Κατά τα άλλα πιστεύω ότι το προηγούμενο update ήταν πιο καλό. 

To 1 δυστυχως ισχυει. Δεν το θεωρω deal breaker, παλι ειμαι ευχαριστημενος με την διαρκεια της μπαταριας, αλλα ειναι λιγο χειροτερη.

2. Δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο

3. Δεν ισχυει αυτο, αν δεν εχεις ενεργοποιησει τιποτα κατα λαθος απο το μενου του Accessibility, κανε ενα Clear Cache μηπως δεν εχει κατσει κατι καλα (σε συνδυασμο με το 2)

4. Δεν εχω αποψη για αυτο, δες οπως μηπως εχει καμια ρυθμιση το Good Lock μεσω Sound Assistant.

Τα ΑΙ ουτε εμενα με εντυπωσιασαν. Αφου δεν δουλευει στα ελληνικα δεν εχει πολυ νοημα. Το μονο χρησιμο που βρηκα (για την δικη μου χρηση προφανως) ειναι την αυτοματη μεταφραση στα chat. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 4/4/2024 στις 3:46 ΜΜ, stormrain είπε

Κατεβασε το Goodlock και μετα το Lockstar, θα βρεις εκει αυτο που ψαχνεις.

Αυτο εκaνα φιλε μου ! Αλλα το θεμα δεν ειναι να κανω αυτην την διαδικασια για να δουλεψει σωστα παλι το AOD !

1 λεπτό πριν, SOGOHAN είπε

Αυτο εκανα φιλε μου ! Αλλα το θεμα δεν ειναι να κανω αυτην την διαδικασια για να δουλεψει σωστα παλι το AOD ! Το θεμα ηταν να μην ειχε αυτο το bug μετα απο την αναβαθμιση . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγες μέρες μετά το update, η μπαταρία έχει κάπως ισορροπήσει αλλά σε κάπως χαμηλότερα επίπεδα διάρκειας. Γύρισα τη φόρτιση σε Basic (100%) γιατί το 80% δεν μου αρκούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...