Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 120.000 ευρώ στο ηλεκτρονικό κατάστημα perishop.gr για εξαπάτηση καταναλωτών


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια χαρα μεχρι εδω το προστιμο επεσε και τα 120 κ πηγαν στο δημοσιο ,οι καταναλωτες που εχασαν  τα λεφτα τους εκαναν κατι γι αυτο ?

Αν οχι αντε γεια

 

Επεξ/σία από makhs83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 hours ago, Meredoth said:

Και τι να κάνει το κράτος δηλαδή, να αφήσει το site πάνω και να συνεχίσουν κορόιδα να αγοράζουν ? 

Δεν θέλω αστυνόμευση άλλα από την άλλη τρεχάτε κύριε μπάτσε μου με κλεβουνε

 

Απλά να σου πω, ότι για να κατεβάσεις ένα .com domain, ειναι εξαιρετικά δύσκολο. Να κατεβάσεις ενα .gr είναι "ενα τηλέφωνο".

Σκέψου το. Ανεξάρτητα με το συγκεκριμενο domain. Δες το γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, endeavour said:

Απλά να σου πω, ότι για να κατεβάσεις ένα .com domain, ειναι εξαιρετικά δύσκολο. Να κατεβάσεις ενα .gr είναι "ενα τηλέφωνο".

Σκέψου το. Ανεξάρτητα με το συγκεκριμενο domain. Δες το γενικά.

Το να μπλοκάρουν όμως στους DNS servers των παρόχων την πρόσβαση σε όποιο domain θέλουν, είναι εύκολο και γίνεται ήδη. Και οι πιο πολλοί που πέφτουν σε τέτοιες απάτες, σίγουρα δεν ξέρουν να αλλάξουν DNS server σε πχ. google, OPENdns κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, nick_souvlaki said:

Το να μπλοκάρουν όμως στους DNS servers των παρόχων την πρόσβαση σε όποιο domain θέλουν, είναι εύκολο και γίνεται ήδη. Και οι πιο πολλοί που πέφτουν σε τέτοιες απάτες, σίγουρα δεν ξέρουν να αλλάξουν DNS server σε πχ. google, OPENdns κ.α.

Και που τον μπλοκαραν μεσω DNS, τι κερδισαν; Ανοιξε αλλο domain και ειναι online.

Αυτά είναι μέτρα απο αδαείς. Από άσχετους.

Η  κεντρική (ανά κράτος) διαχείρηση DNS δεν είναι για τον σκοπό αυτό. Όλοι όσοι απάντησαν σε μένα εδώ, η αντέδρασαν αρνητικά, δεν βλεπουν το θέμα στο σύνολο. Βλέπουν το συγκεκριμένο θέμα και μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bil79 είπε

  Sorry not sorry φίλε μου. Ούτε εγώ θα ρισκάρω 300€ ή 1000€ σε ένα άγνωστο μαγαζί που αν γίνει κάτι δεν θα βγάλω πότε άκρη. Γι αυτό καταφεύγω στη "Σολομωντεια" λύση του Σκρουτζ. Να έχω κάπου να απευθυνθώ αν συμβεί οτιδήποτε.

  Και δεν φταίνε πάντα οι αγοραστές για τις ακυρώσεις των παραγγελιών. Εγώ σήμερα θα παραλάβω (ελπίζω...) ένα σκληρό δίσκο με καθυστέρηση μιας εβδομάδας και κάτι (πέραν του αναγραφόμενου χρόνου παράδοσης εννοείται που συνήθως είναι 10 μέρες) με 2 αλλαγές στον χρόνο παράδοσης. Αν δεν έγραφε χτες ότι παραδόθηκε στον courier ειλικρινά θα είχα ακυρώσει την παραγγελία.

  

όταν κυνηγάς την ''προσφορά΄΄, που στα 1000 ευρώ που θα δώσεις να πάρεις το τηλέφωνο, σκέφτεσαι τα 60 και τα 70 που θα το βρεις φθηνότερα, τότε θα την πατήσεις κάποια στιγμή. είναι σίγουρο αυτό. όταν θέλω να ξοδέψω τόσα, δεν πάω να αγοράσω σε ένα μαγαζί από την Λάρισα, την Ελευσίνα ή δεν ξέρω και γω από που. προσπαθώ να προστατευθώ και εγώ ο ίδιος. γιατί ξέρεις κάτι; εάν το τηλέφωνο που πήρες χαλάσει, το skroutz θα σου καλύψει την εγγύηση; αμφιβάλλω σε τεράστιο βαθμό. δεν τελειώνει η πώληση μόνο όταν αγοράζεις κάτι και σου φτάνει στα χέρια.

επειδή εγώ έχω κατάστημα, ποτέ δεν πρόκειται να στείλω παραγγελία αξίας αντικαταβολή. γιατί πολλές φορές είτε ο καταναλωτής παραγγέλνει από 2-3 καταστήματα και όποιο φτάσει πρώτο, είτε γιατί κάνουν πλάκα (μου έχει τύχει σε παραγγελίες να βάζουν νούμερα τηλεφώνων και στοιχεία που δεν υπάρχουν), είτε γιατί απλά αγοράζουν κάτι και μετά αποφασίζουν πως δεν το ήθελαν και το γυρνάνε πίσω. για να προστατευτώ εγώ και οι υπόλοιποι πελάτες μου (γιατί θα πρέπει να αναγκαστώ να χρεώνω έξτρα για να καλύπτω αυτά τα περιστατικά), τελειώνει η αντικαταβολή.

και να γνωρίζεις πως γενικότερα η αντικαταβολή θα τελειώσει στο μέλλον. ούτε τα καταστήματα την θέλουν (περιμένουν μία εβδομάδα έως 10 ημέρες να πάρουν τα χρήματα ενώ με κάρτα τα παίρνουν την επόμενη ημέρα) ούτε οι κούριερ τις θέλουν γιατί είναι και ευθύνη και διαχειριστικό κόστος. ήδη πλέον πάνω από τις μισές παραγγελίες που έρχονται είναι με κάρτα (σε σχέση με ένα 20% πριν από 4 χρόνια).

5 ώρες πριν, polaki είπε

Ο Σκρουτζ αν έχεις παραγγείλει από αυτόν με το έξυπνο καλάθι δεν υπήρχε ούτε μια στο δισεκατομμύριο να μην σε καλύψει. 

3-4 φορές μου έχει τύχει να πάρω κάτι και να καθυστερήσει και κάθε φορά είτε με καλύπτει από άλλο κατάστημα είτε μου επιστρέφει όλο το ποσό σε μορφή κουπονιού για να αγοράσω το οτιδήποτε άλλο. 

Μην μπερδεύεις τις περιπτώσεις. Λεφτά χάσανε όσοι ΒΛΑΚΩΔΩΣ στείλανε λεφτά σε τραπεζικό λογαριασμό. 

θα σου καλύψει την εγγύηση το σκρουτζ εάν κάτι χαλάσει εντός εγγύησης και το κατάστημα έχει γίνει καπνός; γιατί εγώ θυμάμαι περιπτώσεις να πετάει αετό, να κρύβει κακές αξιολογήσεις και άλλα τέτοια ωραία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικό παράδειγμα πιστολιάσματος. Μ το συγκεκριμένο, μια φίλη μου είχε παραγγείλει, δεν ήρθανε τα πράγματα της ποτέ και μπήκε και το έγραψε σαν κριτική στο google reviews. Το αστείο ειναι οτι οι ιδιοι εμπαιναν στη κριτική από κατω και την κατηγορούσαν οτι έλεγε ψέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iorant είπε

 

Έλαβα μύνημα από το peristore να μην ανησυχώ... Θα την λάβεις λέει. Άντε να δούμε 

Screenshot_20240403-132927.png

εάν ήσουν πελάτης του προηγούμενου καταστήματος και πήραν το πελατολόγιο και το πήγαν στην νέα εταιρεία, μπαίνει στην μέση η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, endeavour είπε

Και που τον μπλοκαραν μεσω DNS, τι κερδισαν; Ανοιξε αλλο domain και ειναι online.

Αυτά είναι μέτρα απο αδαείς. Από άσχετους.

Η  κεντρική (ανά κράτος) διαχείρηση DNS δεν είναι για τον σκοπό αυτό. Όλοι όσοι απάντησαν σε μένα εδώ, η αντέδρασαν αρνητικά, δεν βλεπουν το θέμα στο σύνολο. Βλέπουν το συγκεκριμένο θέμα και μόνο.

συμφωνώ 100% σε ό,τι είπες !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, endeavour said:

Και που τον μπλοκαραν μεσω DNS, τι κερδισαν; Ανοιξε αλλο domain και ειναι online.

Αυτά είναι μέτρα απο αδαείς. Από άσχετους.

Η  κεντρική (ανά κράτος) διαχείρηση DNS δεν είναι για τον σκοπό αυτό. Όλοι όσοι απάντησαν σε μένα εδώ, η αντέδρασαν αρνητικά, δεν βλεπουν το θέμα στο σύνολο. Βλέπουν το συγκεκριμένο θέμα και μόνο.

Τόση ώρα όμως τα λες μπερδεμένα εδώ. Δεν έχω καταλάβει, και κανένας εδώ, εσύ τι άποψη έχεις

1) Στην αρχή λες ότι κακώς τον μπλόκαραν και με ποιο δικαίωμα το έκαναν. Σου λένε ότι έχουν δικαίωμα να τον μπλοκάρουν, ότι το έκαναν με το σκεπτικό να προστατεύσουν κόσμο που δεν ξέρει ότι έχει γίνει.

2) Μετά λες και τι σημασία έχει και ότι δεν είναι σκοπός αύτος. ΑΥΤΟΣ ακριβώς είναι ο σκοπός του DNS να μπλοκάρουν ένα site, που είπαμε πιο πάνω. 

Το ξέρουμε ότι άνοιξε νέο, και μάλλον θα το μπλοκάρουν και αυτο πιο μετά... αλλα εσύ πριν είπες ότι κακώς το μπλόκαραν το αρχικο... αρά δεν καταλαβαίνω τι θες: να μην τον μπλοκάρουν ή να μπλοκάρουν τα πάντα πιο άμεσα;

Άμα εννοείς η αντίδραση να είναι πιο άμεση και πιο ισχυρή (πχ. αυτόφωρο, φυλάκιση κ.α.) είναι άλλο θέμα.... Σίγουρα το μπλοκάρισμα της σελίδας δεν είναι το ισχυρότερο μέτρο, αλλά είναι κάτι άμεσο και εύκολο να γίνει....είναι μια αρχή.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω παραγγελία από 18 Φεβρουαρίου με το κουπόνι 200€ που μοίραζε σε κακές κριτικές κάποτε...Ξέρω και όλοι ξέρετε τι θα πάρω 💀

Επεξ/σία από DeanThomas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, nick_souvlaki said:

Τόση ώρα όμως τα λες μπερδεμένα εδώ. Δεν έχω καταλάβει, και κανένας εδώ, εσύ τι άποψη έχεις

 

Αγαπητέ φίλε, απαντώ (και τέλος μια και δεν έχει νοημα). Η διαχείρηση DNS δεν ειναι για τον σκοπό αυτό. Να το ανοιγοκλείνεις. Αν δεν το καταλαβαινεις, δεν μπορώ να το εξηγήσω περισσότερο.

Σκέψου πχ. να κλείσουν το dns στο insomnia.gr, επειδή κατι έγινε, απο λάθος η παρεξήγηση πχ.

Επεξ/σία από endeavour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, james01gr said:

 

θα σου καλύψει την εγγύηση το σκρουτζ εάν κάτι χαλάσει εντός εγγύησης και το κατάστημα έχει γίνει καπνός; γιατί εγώ θυμάμαι περιπτώσεις να πετάει αετό, να κρύβει κακές αξιολογήσεις και άλλα τέτοια ωραία.

Δεν έχει την ευθύνη ο Skroutz να σου καλύψει την εγγυση.  
Η αντίστοιχη αντιπροσωπεία όμως έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας κάνουμε όλοι από μια παραγγελία στο νέο κατάστημα, αντικαταβολή.. και ας τον να περιμένει.. μόνο έτσι τους κάνεις καλά κάτι τέτοιους.

Επεξ/σία από jimgeroul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, james01gr said:

θα σου καλύψει την εγγύηση το σκρουτζ εάν κάτι χαλάσει εντός εγγύησης και το κατάστημα έχει γίνει καπνός; γιατί εγώ θυμάμαι περιπτώσεις να πετάει αετό, να κρύβει κακές αξιολογήσεις και άλλα τέτοια ωραία.

Αν το εχεις αγορασει μεσω skroutz καλαθιου φυσικα και θα αναλαβει ολη την διαδιακασια αλλαγης/επισκευης σε καθε περιπτωση, αλλωστε για αυτο υπαρχει το καλαθι.

Αν το εχεις αγορασει μεσω του καταστηματος τοτε ειναι δικη σου η ευθυνη.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...