Προς το περιεχόμενο

περιεργη καταγγελια


megapaixtaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 minutes ago, Chachanoulis said:

εγω παντως πρωτη φορα μεσα εδω ακουσα οτι ειναι εως 40% της προσοψης, εδω βλεπω παρα πολλα σπιτια/πολυκατοικιες να πιανουν ολο ή σχεδον ολο το μηκος. παρανομα ειναι ολα? δυσκολο μου φαινεται

Παράνομα είναι όλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, koutport είπε

Ποτε δεν ειναι αργα! Στη χωρα αυτη μονο οταν υπαρχει επωνυμη καταγγελια ξεκιναει ο ελεγχος! Αλλα επειδη οι περισσοτεροι απο εμας δεν κανουν (που να μπλεξω τωρα ,κλπ) γιαυτο ειμαστε σε ολους τους τομεις 50 χρονια(τουλαχιστο) πισω απο την Δ.Ευρωπη και 100 απο τις ΗΠΑ!

μα δεν ξεκινησε καποιος ελεγχος σε ολο τον δημο,δεν εγινε σωστη διαδικασια.ουτε η καταγγελια εγινε επωνυμα.ουτε ομαδικη ειναι απο δυσαρεστημενους πολιτες,θελω να πω δεν ξεκινησε καποιο κινημα,πρωτος εγω θα ημουν μπροστα..εδω προκειται για αλητεια επι προσωπικου.ασε τις επαναστασεις για αλλο τοπικ.

5 ώρες πριν, stef157 είπε

Μετά απο 6 σελίδες του θέματος καταλαβαίνεις ότι στην Ελλάδα μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις αρκεί να περάσουν 40 χρόνια και να μην ασχοληθεί κανείς. Μετά είσαι νόμιμος ως δια μαγείας και μάλιστα αναρωτιέσαι γιατί το θύμηθηκαν μετά από 40 χρόνια! 🤦‍♂️

ο καθενας οτι καταλαβαινει.εγω δεν ειπα οτι μετα απο 40 χρονια πρεπει να ειναι νομιμο.πρωτον δεν ηξερα οτι ειναι ,μεχρι να με ενοχλησουν.δευτερον δεν εχω προβλημα να το φτιαξω αλλα θελω να γινει για τους σωστους λογους δλδ. για ολο τον δημο επειδη ειναι αποφαση και σαν σωστος πολιτης να  υπακουσω και οχι γιατι ενας πιθηκος δεν του εκατσε το βραδυ η γκομενα του η' γιατι καποιος τον εκλεισε στον δρομο ειτε δεν ξερω τι.

 

μετα απο 6 σελιδες αυτο πρεπει να καταλαβεις..οτι σε ενα σωστο κρατος που εσυ υπερασπιζεσαι ,δεν υπαρχει επιλεκτικη αντιμετωπιση  πολιτη ,ουτε σωστη και ισοτιμη διαδικασια αντιμετωπισης καταγγελιας προς τους πολιτες ενος δημου.

επιχειρηματα εδωσα πολλα..αν διαβαζες ..

5 ώρες πριν, Chachanoulis είπε

 

το νοημα δεν ηταν τοσο οτι τους λειπανε λεφτα για τα ΜΜΜ (αμα θελουν θα βρουν), αλλα πως οτι ΜΜΜ και να βαλεις κολλημενο στη κινηση θα ειναι ή πισω απο κανα διπλοπαρκαρισμενο, σε στροφη, κλπ, και πως πρωτα ή τουλαχιστον ταυτοχρονα με την αυξηση των ΜΜΜ πρεπει να ελλατωθουν και τα οχηματα αλλιως δε θα αλλαξει τιποτα. οποτε ή το αμαξι θα γινει πιο ακριβο και θα το χρησιμοποιουν λιγοτεροι ή "ξεκοβουν" τα αμαξια "με το κακο". πχ μονο ενα αμαξι ανα διαμερισμα

αμα θελουμε να γινουν σωστες οι πολεις καποια στιγμη θα πρεπει να ζοριστουμε, σε καθε αλλαγη θα υπαρχει μια μεταβατικη περιοδος που θα ειναι ολα κολαση, ποσο μαλλον να αλλαξεις το τροπο μετακινησης εκατομμυρια ανθρωπων.

αυτο που δεν καταλαβαινετε ειναι οτι ολα ειναι θεμα παιδειας και ξεκινα απο την νηπιακη ηλικια ,το σχολειο και την οικογενεια και ετσι γινεται τροπος σκεψης και ζωης. στην ελλαδα του ασε μωρε τωρα, του ξερολα ,τηε ρουφιανιας και καντο τωρα ετσι και μετα ποιος ζει..,του ωχ αδερφε μην περιμενετε θαυματα..η ελλαδα ειναι σταυροδρομι αναμεσα στην ανατολη και την δυση.και οσον αφορα το κρατος παλι ειναι αναμεσα ,ενω θα επρεπε να ειναι ευρωπαικη χωρα και να οργανωνεται δυτικα σε ολα τα επιπεδα. ειμαστε μια χωρα χωρις συνχρονη κουλτουρα,μονο υποκουλτουρα και ευκαιριακα ολα ,δωσμενοι ολοι στο ευκολο χρημα και οτι παρεις απο αυτην την ζωη.

αν θες να κανεις κρατος δες αυτο,σιγουρα ολοι εχετε ταξιδεψει και το ειδατε και μετα σιγουρα απαγοητευτηκατε.

https://www.colville-andersen.com/lifesizedcity

επισης και εκει δεν εγιναν ολα συντομα και χωρις μαχες.οι νεοπλουτοι υπαρχουν παντου,οπως και οι παρτακηδες.

https://press.ert.gr/ert3/ert3-to-skandinaviko-oneiro-nea-mini-seira-ntokimanter-paraskeyi-19-noemvrioy-2021-stis-15-00/

δυστυχως η ελλαδα ειναι ενας βουρκος που λιγα καλα γινονται και με ταχυτητα χελωνας και τα περισοτερα με βουρδουλα απο την ευρωπαικη ενωση,εμμεσα η' αμμεσα.

5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Το μόνο που έχει σημασία είναι πως η κατασκευή σου είναι παράνομη και ορθώς σου επέβαλλαν να την γκρεμίσεις, όλα τα άλλα είναι νά 'χαμε να λέγαμε.

ε να αρχισουμε τοτε απο τα δικα σου ,σιγουρα εχεις κατι παρανομο και εσυ, ελληνας εισαι.

υ.γ παντα ετσι απαντας σε ολα τα τοπικ,μαρεσει που παντα βγαζεις τα ψυχολογικα σου εδω.πιανει?

5 ώρες πριν, sotiris123 είπε

Διάβασα το θέμα από την αρχή και απορώ με κάποιες ιδέες. Πως γίνεται να θεωρούμε το ίδιο ένα αμάξι παρκαρισμένο στο δρόμο και μέσα σε ιδιωτικό parking. Ακόμα και από αισθητική άποψη και από άποψη ασφαλείας. Επίσης τα βυθίσματα γίνονται με συγκεκριμένες κλίσεις και προδιαγραφές. Σχετικά με το θέμα και άσχετα με όλες τις αερολογίες που λέμε έχετε σκεφτεί ότι αν τυχόν κάποιος παππούς, ποδήλατο, πατίνι, μηχανάκι "πέσει" πάνω στη "μπάρα" και χτυπήσει  και θέλει να το κυνηγήσει τι πολλαπλάσια λεφτά θα σας πάρει από το να το κάνετε νόμιμα?

καταρχην εννοεις ραμπα και οχι μπαρα. ειναι συχνο λαθος.γιατι δεν μιλαμε για  καμμια μπαρα.δευτερον πως να πεσει πανω αφου ειναι αυτοκινητο,ραμπα,αυτοκινητο,ραμπα δλδ. παντα υπαρχει κατι σε εκεινη τη μερια,οποτε θα παει ειτε απο το πεζοδρομιο που δεν υπαρχει εκει ραμπα απλωμενη καθως ειναι ισα με το πεζοδρομιο και προσφερει και τροπο να κατεβει ενα καροτσι,ειτε θα παει απο την μεση του δρομου και γιαυτο δεν φταινε οι ραμπες αλλα τα ενδιαμεσα παρκαρισμενα αυτοκινητα.

παιδια εγω αν πει ο δημος οτι θελει να κανει βυθιση πεζοδρομιου δεν εχω προβλημα.αλλα ανδρομικα να πληρωσουμε για τις εργολαβιες των υπευθυνων ,οχι δικες μας των ιδοκτητων δεν το δεχομαι.να πει οτι θα τα βυθισει με δικα του εξοδα ναι.θες με δικα μου εξοδα? πολυ ωραια αλλα θα ισχυσει σε ολο τον δημο ΟΧΙ επιλεκτικα σε μια οδο εξαιτιας ενος που εχει θεματα.για μενα αποτελει προσβολη για τον δημο και εκτιθεται που χωρις να ρωτησει ,να ερευνησει τα κινητρα ξεκινα μια διαδικασια αντιμετωπισης καταγγελιας με αυτον τον τροπο.επιλεκτικα.

τελος μετα απο διαμαρτυριες που επεσαν και απο κοντα και εκ τηλεφωνου μας ειπαν ζητηστε μια παραταση ωστε να ξεχαστει.αποτι καταλαβατε προκειται για ενα σοου του δημου που εδειξε ποσο κατωτερος των περιστασεων ειναι.και που ανεδειξε οτι αυτος ο καταγγελων για να ξεκινησει ο δημος μια ανηθικη να πω,ανισοτιμη καλυτερα,αντιμετωπιση της υποθεσης προς του δημοτες, ηξερε καποιον μεσα απο τον δημο ,την εκανε καρφωτη και ο υπευθυνος το δρομολογησε.

ελλαδα το μεγαλειο σου.

 

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

μας ειπαν ζητηστε μια παραταση ωστε να ξεχαστει.

😋🤪🫡😲🤩🤣😂🙃 με τρέλα και κορδέλα...όπως είπε και κορυφαία σουρεάλ παρουσιάστρια...

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, megapaixtaras said:

ε να αρχισουμε τοτε απο τα δικα σου ,σιγουρα εχεις κατι παρανομο και εσυ, ελληνας εισαι.

υ.γ παντα ετσι απαντας σε ολα τα τοπικ,μαρεσει που παντα βγαζεις τα ψυχολογικα σου εδω.πιανει?

Ευχαρίστως, έλα pm να σου δώσω τις συντεταγμένες της δικής μου παράνομης ράμπας ώστε να κάνεις καταγγελία.

Υ.Γ. Η καλύτερη ψυχοθεραπεία είναι να διαβάζω θέματα σαν το δικό σου, ρίχνω τόσο γέλιο που τα ξεχνάω όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κείμενα επί κειμένων ... και ξανά κείμενα... (που σταμάτησα πιά να διαβάζω)  δικαιολογίες επι δικαιολογιών για μια βεβαιωμένη παρανομία...  

Αυτή είναι η Ελλάδα ... με ευθύνη αποκλειστικά δικιά μας...

Και για την ιστορία ... απο μια τέτοια ράμπα πρίν κάποια χρόνια βρέθηκε η σύζυγός μου αντι για την εκκλησία που πηγαίναμε για την Ανάσταση  στο νοσοκομείο με σπασμένο πόδι ... 

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, megapaixtaras είπε

μα δεν ξεκινησε καποιος ελεγχος σε ολο τον δημο,δεν εγινε σωστη διαδικασια.ουτε η καταγγελια εγινε επωνυμα.ουτε ομαδικη ειναι απο δυσαρεστημενους πολιτες,θελω να πω δεν ξεκινησε καποιο κινημα,πρωτος εγω θα ημουν μπροστα..εδω προκειται για αλητεια επι προσωπικου.ασε τις επαναστασεις για αλλο τοπικ.

ο καθενας οτι καταλαβαινει.εγω δεν ειπα οτι μετα απο 40 χρονια πρεπει να ειναι νομιμο.πρωτον δεν ηξερα οτι ειναι ,μεχρι να με ενοχλησουν.δευτερον δεν εχω προβλημα να το φτιαξω αλλα θελω να γινει για τους σωστους λογους δλδ. για ολο τον δημο επειδη ειναι αποφαση και σαν σωστος πολιτης να  υπακουσω και οχι γιατι ενας πιθηκος δεν του εκατσε το βραδυ η γκομενα του η' γιατι καποιος τον εκλεισε στον δρομο ειτε δεν ξερω τι.

 

μετα απο 6 σελιδες αυτο πρεπει να καταλαβεις..οτι σε ενα σωστο κρατος που εσυ υπερασπιζεσαι ,δεν υπαρχει επιλεκτικη αντιμετωπιση  πολιτη ,ουτε σωστη και ισοτιμη διαδικασια αντιμετωπισης καταγγελιας προς τους πολιτες ενος δημου.

επιχειρηματα εδωσα πολλα..αν διαβαζες ..

αυτο που δεν καταλαβαινετε ειναι οτι ολα ειναι θεμα παιδειας και ξεκινα απο την νηπιακη ηλικια ,το σχολειο και την οικογενεια και ετσι γινεται τροπος σκεψης και ζωης. στην ελλαδα του ασε μωρε τωρα, του ξερολα ,τηε ρουφιανιας και καντο τωρα ετσι και μετα ποιος ζει..,του ωχ αδερφε μην περιμενετε θαυματα..η ελλαδα ειναι σταυροδρομι αναμεσα στην ανατολη και την δυση.και οσον αφορα το κρατος παλι ειναι αναμεσα ,ενω θα επρεπε να ειναι ευρωπαικη χωρα και να οργανωνεται δυτικα σε ολα τα επιπεδα. ειμαστε μια χωρα χωρις συνχρονη κουλτουρα,μονο υποκουλτουρα και ευκαιριακα ολα ,δωσμενοι ολοι στο ευκολο χρημα και οτι παρεις απο αυτην την ζωη.

αν θες να κανεις κρατος δες αυτο,σιγουρα ολοι εχετε ταξιδεψει και το ειδατε και μετα σιγουρα απαγοητευτηκατε.

https://www.colville-andersen.com/lifesizedcity

επισης και εκει δεν εγιναν ολα συντομα και χωρις μαχες.οι νεοπλουτοι υπαρχουν παντου,οπως και οι παρτακηδες.

https://press.ert.gr/ert3/ert3-to-skandinaviko-oneiro-nea-mini-seira-ntokimanter-paraskeyi-19-noemvrioy-2021-stis-15-00/

δυστυχως η ελλαδα ειναι ενας βουρκος που λιγα καλα γινονται και με ταχυτητα χελωνας και τα περισοτερα με βουρδουλα απο την ευρωπαικη ενωση,εμμεσα η' αμμεσα.

ε να αρχισουμε τοτε απο τα δικα σου ,σιγουρα εχεις κατι παρανομο και εσυ, ελληνας εισαι.

υ.γ παντα ετσι απαντας σε ολα τα τοπικ,μαρεσει που παντα βγαζεις τα ψυχολογικα σου εδω.πιανει?

καταρχην εννοεις ραμπα και οχι μπαρα. ειναι συχνο λαθος.γιατι δεν μιλαμε για  καμμια μπαρα.δευτερον πως να πεσει πανω αφου ειναι αυτοκινητο,ραμπα,αυτοκινητο,ραμπα δλδ. παντα υπαρχει κατι σε εκεινη τη μερια,οποτε θα παει ειτε απο το πεζοδρομιο που δεν υπαρχει εκει ραμπα απλωμενη καθως ειναι ισα με το πεζοδρομιο και προσφερει και τροπο να κατεβει ενα καροτσι,ειτε θα παει απο την μεση του δρομου και γιαυτο δεν φταινε οι ραμπες αλλα τα ενδιαμεσα παρκαρισμενα αυτοκινητα.

παιδια εγω αν πει ο δημος οτι θελει να κανει βυθιση πεζοδρομιου δεν εχω προβλημα.αλλα ανδρομικα να πληρωσουμε για τις εργολαβιες των υπευθυνων ,οχι δικες μας των ιδοκτητων δεν το δεχομαι.να πει οτι θα τα βυθισει με δικα του εξοδα ναι.θες με δικα μου εξοδα? πολυ ωραια αλλα θα ισχυσει σε ολο τον δημο ΟΧΙ επιλεκτικα σε μια οδο εξαιτιας ενος που εχει θεματα.για μενα αποτελει προσβολη για τον δημο και εκτιθεται που χωρις να ρωτησει ,να ερευνησει τα κινητρα ξεκινα μια διαδικασια αντιμετωπισης καταγγελιας με αυτον τον τροπο.επιλεκτικα.

τελος μετα απο διαμαρτυριες που επεσαν και απο κοντα και εκ τηλεφωνου μας ειπαν ζητηστε μια παραταση ωστε να ξεχαστει.αποτι καταλαβατε προκειται για ενα σοου του δημου που εδειξε ποσο κατωτερος των περιστασεων ειναι.και που ανεδειξε οτι αυτος ο καταγγελων για να ξεκινησει ο δημος μια ανηθικη να πω,ανισοτιμη καλυτερα,αντιμετωπιση της υποθεσης προς του δημοτες, ηξερε καποιον μεσα απο τον δημο ,την εκανε καρφωτη και ο υπευθυνος το δρομολογησε.

ελλαδα το μεγαλειο σου.

 

Δεν θα σχολιάσω το λάθος μου γιατί το κατάλαβες και μόνος σου τι ήθελα να πω. Αν κάποιος περπατάει πάνω στο πεζοδρόμιο και πέσει και θέλει να σας κυνηγήσει θα τον αποζημιώσετε με πολύ περισσότερα για την αυθαιρεσία. Υπεύθυνοι για τη συντήρηση του πεζοδρομίου για ζημιές που δεν προκλήθηκαν από το Δήμο είναι οι ιδιοκτήτες. Και τα έξοδα και η ευθύνη είναι δικιά σας 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2024 στις 12:26 ΠΜ, megapaixtaras είπε

το θεμα εχει ως εξης.εχουμε πυλωτη με αποκλειστικη χρηση  παρκιγνκ με συμβολαιο εδω και 40 χρονια που εγινε η οικοδομη.

για να μπεις απο τον δρομο στην πυλωτη ,οπως ολη η ελλαδα ,φτιαξαμε ραμπα απο τσιμεντο που ενωσαμε με το πεζοδρομιο..ηρθαν χθες 2 υπαλληλοι του δημου και κολλησαν ενα χαρτι που λεει οτι αυτο ειναι παρανομο,μετα απο 40 χρονια το θυμηθηκαν,και οτι πρεπει να γκρεμιστει απο εμας και αν θελουμε μετα να βγαλουμε νομιμη αδεια,με ενα τονο χαρτια,και ενα ποσο ωστε να εχουμε νομιμη εισοδο. αν δεν γινει απο εμας μεσα σε 30 μερες θα γινει απο τον δημο και θα πληρωσουμε εμεις.εντω μεταξυ αυτο γινεται μονο σε 1 οδο.δλδ αν εισαι σε γωνια και εχει και στις 2 πλευρες παρκινγκ ,μονο για την μια θεση εχουν απαιτηση ,και φωτογραφια,για την αλλη οχι.ρωτησαμε γιατι γινεται αυτο και μας ειπαν οι υπαλληλοι οτι θα γινει σε ολο τον δημο μετα.

βεβαια μεσα στην αναφορα στο χαρτι αναφερει οτι αυτο εγινε μεσω καταγγελιας στον ιστοτοπο 4mycity που χρησιμοποιουν ολοι οι δημοι, που εγινε απο καποιον .πηγε ενας φιλος μου που τον αφορα και εκεινον και του ειπαν οτι εγινε καταγγελια και δεν μπορουσαν να την αγνοησουν.

τελικα αντιφασκουν.απο την μια λενε οτι ειναι θεμα καταγγελιας και απο την αλλη λενε οτι ειναι ενα εργο του δημου που θα γινει σε ολο τον δημο.

γινεται αυτο σε καποιον αλλο δημο στην ελλαδα? πως σας φαινεται να θυμουνται κατι που εγινε πριν 40 χρονια τωρα ξαφνικα μετα απο μια καταγγελια?

 

Δυστυχώς φίλε το τόσο απλό πράγμα, δηλ να ρίχνουμε τσιμέντο ώστε να ανεβαίνουν τα οχήματα το πεζοδρόμιο και μετά να μπαίνουν στην πυλωτή είναι παράνομο. Πρέπει να διαμορφώνεται κατάλληλα η κλίση στις πλάκες πεζοδρομίου ώστε αυτές να κάνουν ένα πολύ μικρό δοντάκι με το δρόμο. Και μόνο αυτό. Τρελό αλλά Ελλαδα ειμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δε μιλησα για επαναστασεις! Απο που προκυπτει?  Περιεγραψα τη κατασταση που επικρατει στη χωρα, ουτε εκρινα, απλη περιγραφη... Αν το καταλαβες...

Επεξ/σία από koutport
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, andreaspA είπε

Εχεις καποια φωτογραφια να καταλαβω περι τινος προκειται? 

Σε κάτι τέτοιο αναφέρομαι, και όταν πάει να ανέβει η ρίζα, σηκώνουν το μεταλλικό και πάνε συνεργεία με πριόνια και τροχούς και τις "τροχίζουν"... 

sidewalk.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, magnam είπε

Συγγνώμη που κάποιοι εργαζόμαστε 40χλμ μακριά και πρέπει συνέχεια να ταξιδεύουμε. (Και παράλληλα χρειάζεται αυτοκίνητο για τους υπολοίπους του σπιτιού ώστε να ικανοποιούνται οι δικές τους ανάγκες)

Το γεγονός ότι εσύ μπορείς να εξυπηρετείσαι με ΜΜΜ (και πολύ καλά κάνεις) δεν σημαίνει ότι μπορούν όλοι να εξυπηρετηθούν με αυτα. Δεν μένουμε όλοι κέντρο Αθήνας που υπάρχουν επαρκή δρομολόγια. Ή, ακόμα κι εάν μέναμε όλοι στην Αθήνα, δεν εργαζόμαστε εκεί. Βρες μου μια γραμμή που να συνδέει το Παγκράτι με την Ανάβυσσο, το Πόρτο Ράφτη με τους Θρακομακεδόνες, ή την Κερατέα με την Καλλιθέα. Όλα αυτά είναι εντός Αττικής, ε;

Επιπλέον, για να καλύψεις επαρκώς με ΜΜΜ μια μέση επαρχιακή περιοχή χρειάζεσαι τουλάχιστον τα δεκαπλάσια μέσα από αυτά του κέντρου, δεδομένου του πόσο αραιοκατοικημένες είναι.

Συνεπώς, το πρόβλημα δεν είναι το πόσα αυτοκίνητα έχουμε (εμείς τα πληρώνουμε άλλωστε, δεν μας χαρίζονται ούτε αυτά ούτε τα τέλη κυκλοφορίας τους), αλλά το γεγονός ότι μέχρι και σήμερα εγείρονται πολυκατοικίες δίχως αρκετές θέσεις στάθμευσης σε υπόγεια/πυλωτές. Και ίσως το γεγονός ότι στην Αθήνα έχει μαζευτεί κυριολεκτικά ο μισός+++ πληθυσμός ολόκληρης της χώρας.

Αδερφέ, αρχικά να επισημανω ότι σχεδόν επι λέξει είπα ότι είναι πρόβλημα τα τρία αμάξια ανά οικογένεια και η έλλειψη ΜΜΜ.  Αυτό παρέθεσες. 

Για το δεύτερο, που εν μέρει φταίει και για το πρώτο, βλέπω ότι συμφωνούμε γενικά. Ειδικά, για να καταλάβεις τι εννοώ: Πιστεύω πως ειδικά για την Αττική οι ανάγκες σε ΜΜΜ είναι δεκαπλάσιες (ναι δεκαπλάσιες, μπορεί και παραπάνω) από αυτά που διαθέτουμε στο κέντρο, και μπορεί και εκατονταπλάσιες στο υπόλοιπο Αττικής. Μιλάω για μπάτζετ, όχι στενά για αριθμό λεωφορείων ας πούμε. Αυτά που δίνει το κράτος και οι επιχειρηματίες για την μετακίνηση του εργατικού δυναμικού είναι τα απαραίτητα ίσα που για να τσουλάει υποτυπωδώς η κατάσταση, και πάλι ακόμα και για αυτό το στόχο είμαστε τρία τέσσερα χρόνια πίσω στη συντήρηση. (Ήμουν στο συρμό του μετρό που πήρε φωτιά στο Σύνταγμα πριν λίγους μήνες και μας άφησε στο Αιγάλεω, όπου μετά άργησε να περάσει ο επόμενος και κανένα εικοσάλεπτο, προφανώς γιατί υπήρχε θέμα. Άργησα μισή ώρα στην δουλειά μου, μιλάμε για τριτοκοσμικό σκηνικό. Το φέρνω ως ενδεικτικό παράδειγμα.)

 Για το πρώτο σκέλος. Δεν είπα οι οικογένειες που έχουν τρία αμάξια είναι το πρόβλημα, αναφέρθηκα στο  φαινόμενο ως πρόβλημα. Δεν είπα ούτε να τις φορολογήσουμε, ούτε να τις βάλουμε φυλακή, ούτε να τους πάρουμε τα αμάξια. Αλλά επειδή είναι στημένο εξαρχής έτσι το κράτος και οι υποδομές, έχουμε φτάσει στο φαινόμενο τρία αμάξια ανά οικογένεια ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ. 

 Επίσης δεν δουλεύει όλη η Αθήνα στο Κορωπί, και δεν είναι ο κανόνας να έχουμε ένα αμάξι για δουλειά και άλλο ένα για ανάγκες όπως το να πάνε τα παιδιά σχολείο φροντιστήριο. Επειδή υπάρχει αυτή η εγκατάλειψη της ιδέας μιας σωστά οργανωμένης πόλης, εγώ θυμάμαι φουλ δεκαοχτάχρονα και φοιτητές που ανέβαιναν στην σχολή με αμάξι.

Στην πολυκατοικία μου είναι 7 όροφοι, εννιά διαμερίσματα. Τα δύο διαμερίσματα (που έχουμε και στην ιδιοκτησία μας δύο θέσεις πάρκινγκ και τις έχουμε παραχωρήσει, ούτε καν νοικιάσει σε κάποια άλλα που είναι φίλοι μας) δεν οδηγούμε, και δεν έχουμε αμάξι αυτήν την περίοδο. Στον πρώτο μένει φοιτητής που δεν έχει αμάξι. Άρα το πάρκινγκ της πολυκατοικίας το χρησιμοποιούν έξι διαμερίσματα.  Υπάρχουν 4 θέσεις πάρκινγκ στην πυλωτή και έξι κάτω. Σύνολο δέκα.  ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΟΥΝ. Έχουν 20 αμάξια και τρία μηχανάκια. 23 οχήματα έξι διαμερίσματα. Μην κοροϊδευόμαστε. 

Δουλεύω στο Αιγάλεω, ενώ μένω Γούβα. Εγώ έρχομαι με το μετρό  στη δουλειά και όλοι όσοι μένουν κοντά έρχονται με αμάξι ακόμα κι αν μένουν είκοσι λεπτά με τα πόδια. 

Στο δρόμο για το μετρό, περνάω σύνολο περίπου δεκα με δεκαπέντε οδούς και δύο (2)  διαβάσεις. Η μία στη Βουλιαγμένης η άλλη στην Ηλιουπόλεως, που έχουν φανάρι. Όλοι οι ενδιάμεσοι δρόμοι δεν έχουν ούτε μια διάβαση. Ολόκληρα τετράγωνα χωρίς διαβάσεις. Κανονικά δεν υπάρχει νόμιμος τρόπος να περάσω απέναντι. Λες και είμαστε σε οδικό σύστημα με ΚΟΚ του '30 και του '40, που κυκλοφορούσαν τριάντα άλογα, είκοσι κάρα και ένα αμάξι την ώρα.

Η Βουλιαγμένης έχει φανάρι κάθε μισό με ένα χιλιόμετρο αντί για κάθε εκατό μέτρα, με αποτέλεσμα οι περισσότεροι πεζοί να την περνάνε χύμα όποτε έχει κενό ανάμεσα στα αμάξια. Αυτό συμβαίνει γιατί αν είχε τα φανάρια που έπρεπε (και έχει ΚΑΘΕ σοβαρή ευρωπαϊκή πόλη), δεν θα έφταναν όλες αυτές οι ορδές των αμαξιών ποτέ στο κέντρο (κυριολεκτικά χιλιάδες, δεκάδες, εκατοντάδες χιλιάδες αμάξια κάθε πρωί σε δύο τρεις βασικούς οδικούς άξονες: Κηφησίας, Εθνική, Βουλιαγμένης, τα γνωρίζετε.) Αν είχε τις απαραίτητες διαβάσεις ενδιάμεσα, δε θα μπορούσαν να παρκάρουν στις γωνίες. 

Τα παραδείγματα είναι άπειρα, μην κοροϊδευόμαστε. Και εγώ έχω δίπλωμα και έχω οδηγήσει στην Αθήνα. Η κατάσταση είναι τριτοκοσμική, μη βιώσιμη και δε λύνεται με το να βάλουμε υποχρεωτικό τριόροφο γκαράζ στις πολυκατοικίες για να βάζει ο άλλος τα τρία και τα πέντε οχήματά του.

Πρέπει να φτιάξουμε σοβαρά ΜΜΜ, και να αλλάξει με τη σειρά της και η νοοτροπία μεγάλου κομματιού του πληθυσμού. Αλλά για να γίνει το πρώτο, πρέπει να διαμαρτυρηθεί και κάποιος. Στα Τέμπη πέθαναν 60 άνθρωποι ακριβώς λόγω αυτής της πρόχειρης, τριτοκοσμικής κατάστασης και πέρα από κάποια αρχική αντίδραση το μόνο που έμεινε είναι ατομικά να μην στέλνουν τα παιδιά τους με το τρένο και να παίρνουνε το ΚΤΕΛ. Δεν θα αλλάξει προφανώς κάτι έτσι, συμφωνούμε σε αυτό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Chachanoulis είπε

εγω παντως πρωτη φορα μεσα εδω ακουσα οτι ειναι εως 40% της προσοψης, εδω βλεπω παρα πολλα σπιτια/πολυκατοικιες να πιανουν ολο ή σχεδον ολο το μηκος. παρανομα ειναι ολα? δυσκολο μου φαινεται

Υπάρχει νόμος που λέει μέγιστα μέτρα τα οποία είναι κάπου μέχρι 4. Το έχουμε συζητήσει κάπου εδώ μέσα αλλά δεν το βρίσκω τώρα. 

Για περισσότερα μέτρα θέλει άδεια ξεχωριστή από την πολεοδομία κ αφού αποδείξεις ότι υπάρχει όφελος για το κοινό καλό. Πχ τρώω 4 μέτρα αλλά εξασφάλιζω επιπλέον 3 θέσεις στάθμευσης 

5 ώρες πριν, magnam είπε

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά λύσεις μπορούν να υπάρξουν πολλές. Ένα απλό παράδειγμα: όπως απαιτείς σε κάθε νέα ανέγερση σπιτιού να ανήκει σε κάποια υψηλή βαθμίδα ενεργειακής απόδοσης, έτσι να απαιτείς και την ύπαρξη αρκετών θέσεων στάθμευσης (αναλογικά με την οριζόντια-κάθετη ιδιοκτησία). Είτε σε πυλωτές, είτε σε υπόγεια μορφή.

Αντίστοιχα, η δημοτική αστυνομία να φροντίζει ώστε να απελευθερώνει όλες τις παράτυπα "κρατημένες" θέσεις στάθμευσης (που βλέπουμε μπροστά από αποθήκες κάτι αστείες επιγραφές ΟΧΙ PARKING ή καρέκλες και κώνους).

Και δεν θα αναφερθώ καν στο γεγονός ότι δεν διαθέτουμε πολυόροφα πάρκινγκ, όπου ένα μόνο είναι αρκετό για να αποσυμφορηθεί ολόκληρη η περιοχή σε τεράστια ακτίνα.

Η λύση δεν (πρέπει να) είναι τύπου "πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι".

Εδώ κ 15 χρόνια είναι υποχρεωτική η θέση στάθμευσης για κάθε διαμέρισμα. Αν δεν το κάνει ο κατασκευαστης πληρώνει πρόστιμο για κάθε θέση που δεν έφτιαξε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, magnam είπε

Ακριβώς αυτό λέω. Αν θέλεις φίλε να σηκώσεις 8 ορόφους, μερίμνησε ώστε να υπάρχουν και αντίστοιχες θέσεις πάρκινγκ. Θυμάμαι, όταν αγόρασα το σπίτι μου, μαζί με το συμβόλαιο μεταβίβασης της κατοικίας, μού έγινε και συμβόλαιο μεταβίβασης του δικαιώματος στάθμευσης ενός οχήματος επί της οδού που βρισκόταν το σπίτι. Άρα 2 θέσεις που είχε το γκαράζ + μία που αγόρασα μαζί με το σπίτι= 3.

Ωραία και καλά τα λες αλλά λύσε μου την απορία που μου δημιουργήθηκε: Έχεις συμβόλαιο για αποκλειστική χρήση θέσης εκτός του οικοπέδου; Στον (κοινόχρηστο) δρόμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haga είπε

Ωραία και καλά τα λες αλλά λύσε μου την απορία που μου δημιουργήθηκε: Έχεις συμβόλαιο για αποκλειστική χρήση θέσης εκτός του οικοπέδου; Στον (κοινόχρηστο) δρόμο;

Αποκλειστική. Για στάθμευση ενός οχήματος όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, magnam είπε

Αποκλειστική. Για στάθμευση ενός οχήματος όμως.

Δεν θέλω να στενοχωρηθείς αλλά πλήρωσες τζάμπα χρήματα για μία θέση που μπορεί να παρκάρει οποιοσδήποτε το αυτοκίνητο του και δεν μπορείς να του πείς τίποτα. Οι μόνες θέσεις που απαγορεύεται η στάθμευση άλλου αυτοκινήτου είναι οι θέσεις αναπηρικού αυτοκινήτου, που και αυτές δεν χρειάζονται κανένα συμβόλαιο. Τις χωροθετεί ο Δήμος.

Επεξ/σία από haga
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haga είπε

Δεν θέλω να στενοχωρηθείς αλλά πλήρωσες τζάμπα χρήματα για μία θέση που μπορεί να παρκάρει οποιοσδήποτε το αυτοκίνητο του και δεν μπορείς να του πείς τίποτα. Οι μόνες θέσεις που απαγορεύεται η στάθμευση άλλου αυτοκινήτου είναι σε οι θέσεις αναπηρικού αυτοκινήτου, που και αυτές δεν χρειάζονται κανένα συμβόλαιο. Τις χωροθετεί ο Δήμος.

Θα σου δώσω περισσότερες πληροφορίες σε πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...