Προς το περιεχόμενο

Πειραματική κάμερα καταγράφει 156,3 τρισεκατομμύρια καρέ το δευτερόλεπτο


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, nepomuk είπε

Δηλ δεν υπαρχει οριο στις υποδιαιρεσεις του χρονου ; Φιλοσοφικο το ερωτημα .

Φυσικά και υπάρχει. Ο "χρόνος" ως ένα σύνολο χρόνων / ημερών / ωρών / λεπτών κ.τ.λ είναι ένα όρισμα ανθρώπινης προέλευσης για την μέτρηση γεγονότων. Στην πραγματικότητα όλα έχουν να κάνουν με την ενέργεια. Άρα το απόλυτο όριο είναι o χρόνος χρειάζεται ένα κβάντο ενέργειας να μετακινηθεί 1 Planck.

Στην ερώτηση "Ναι αλλά υπάρχει μονάδα μήκους μικρότερη του 1 Planck;" η απάντηση είναι... ναι θα μπορούσε αλλά η χρήση της σε μετρήσεις θα είχε μεγάλη πιθανότητα λάθους λόγω κβαντικής αβεβαιότητας.

Δυστυχώς εκεί μόνο η Marvel μπορεί να μας απαντήσει 😆

Επεξ/σία από skapodis
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 hours ago, alexpap said:

Αν υποθέσουμε ότι ένα δευτερόλεπτο αυτής της ταχύτητας το μετατρέψουμε σε video 60 fps τότε νομίζω έχουμε.

156,3χ1012/(60x86400x365,25) = 82.547,468 χρόνια (αν δεν έχω ξανακάνει λάθος) για να δει κάποιος το  video ενός δευτερολέπτου αυτή της λήψης με ταχύτητα 60καρέ το δευτερόλεπτο.

Νομίζω ένας άνθρωπος ζει λιγότερο από 100 χρόνια μέχρι τώρα.

Πόσο αποθηκευτικό χώρο θέλω για αυτό το δευτερόλεπτο και τι ταχύτητα αναζήτησης για να μπορώ να το επεξεργαστώ και να είναι αξιοποιήσιμο.

Όπου

86400=τα δευτερόλεπτα της μίας ημέρας και

365,25=πόσες ημέρες έχει ένα χρόνος περίπου με ακρίβεια Ιουλιανού ημερολογίου.

Ενδιαφέρον!

Έχεις σοβαρό λάθος.

Τραβήξαμε λοιπόν σε ένα δευτερόλεπτο 156,300,000,000,000 καρέ

Αν λοιπόν βάλουμε 60 καρέ ανά δευτερόλεπτο τότε το βίντεο που προκύπτει είναι διάρκειας 156,300,000,000,000/60 =2,605,000,000,000 (2 τρισεκατομμύρια 605 δισεκατομμύρια δευτερόλεπτα).

Άρα πόσα λεπτά θα είναι? Θα είναι 2,605,000,000,000/60 = 43,416,666,666 (43 δις 416 εκατομμύρια και κάτι ψιλά σε λεπτά)

Άρα πόσες ώρες? 43,416,666,666/60 = 723,611,111 ώρες

Πόσες μέρες? 723,611,111/24 = 30,150,462 μέρες

Πόσα χρόνια? 30,150,462/365 = 82,604 χρόνια

Όχι 82,547 που έγραψες εσύ.

Μιλάμε για απόκλιση 57 ολόκληρα χρόνια.

Αν ο άλλος κάτσει να δεί το βίντεο αυτό, 57 χρόνια απόκλιση μπορεί να τον βγάλει τελείως εκτός προγράμματος. Μπορεί να έχει να πάει τραπέζι μετά.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πραγματικός χρόνος καρδιά μου δεν έχει 365 ημέρες ξεχνάς τα δίσεκτα έτη και κάποιες χρονομαλ..κίες που δεν είναι καθόλου απλές.

Ο πραγματικός χρόνος στο Ιουλιανό ημερολόγιο είναι 365,25 αφού κάθε τέσσερα χρόνια έχουμε δίσεκτο έτος.

Εμείς όμως ζούμε στο Γρηγοριανό ημερολόγιο που έχει πόσες πραγματικές μέρες 365,Χ όπου χ<0,25 να ένα ωραίο πρόβλημα να λύσετε.

Σημείωση:

Αφού το λύσετε να μου το υπολογίσετε και στο καινούριο Σεληνιακό ημερολόγιο που θα φτιάξουν.

Τον ίδιο χρόνο υπολογίζουμε και οι δύο.

Σε αυτή την περίπτωση 82,604χρόνια(δικά σου)=82,547 (χρόνια δικά μου). Απλά και οι δυο μετράμε το χρόνο λίγο διαφορετικά ο ένας από τον άλλο με Διαφορετικό Ημερολόγιο=Διαφορετικό Μετρικό σύστημα χρόνου.

Επεξ/σία από alexpap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, alexpap said:

Ο πραγματικός χρόνος καρδιά μου δεν έχει 365 ημέρες ξεχνάς τα δίσεκτα έτη και κάποιες χρονομαλ..κίες που δεν είναι καθόλου απλές.

Ο πραγματικός χρόνος στο Ιουλιανό ημερολόγιο είναι 365,25 αφού κάθε τέσσερα χρόνια έχουμε δίσεκτο έτος.

Εμείς όμως ζούμε στο Γρηγοριανό ημερολόγιο που έχει πόσες πραγματικές μέρες 365,Χ όπου x<0,25 να ένα ωραίο πρόβλημα να λύσετε.

Σημείωση:

Αφού το λύσετε να μου το υπολογίσετε και στο καινούριο Σεληνιακό ημερολόγιο που θα φτιάξουν.

Δηλαδή 30,150,462/365.25 = 82,547.466119096509240246406570842

Εσύ γράφεις 82,547.468

Έχουμε ακόμα διαφορά 0.001880903490759753359342915811088 χρόνια

Οφείλεται στις χρονοτέτοιες που λές?

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 hours ago, alexpap said:

Στην Φυσική Επιστήμη ξεκινάμε πάντα με υπόθεση ακόμα και με λάθος υπόθεση αρκεί να καταλήγεις σε λογικά αποτελέσματα.

Τώρα πως μια κάμερα που τραβάει σε ένα δευτερόλεπτο με ταχύτητα τόσο μεγάλη που χρειάζεσαι χίλιους αιώνες  να δεις το video. Καλά σε τι σκληρό αποθηκεύεται και με τι επεξεργαστή διαβάζεται.

SCARF (swept-coded aperture real-time femtophotography)

Από τα λίγα που θυμάμαι είναι ότι

1 Femto=10-15 και 1FemtoMeter=10-15meter

10-10m είναι η τάξη μεγέθους των ατόμων π.χ. ακτίνα του ατόμου
του Η υδρογόνου και

10-14 η τάξη μεγέθους του πυρήνα των ατόμων. Σε λίγο θα μας πείτε ότι τραβάει φωτογραφίες του πυρήνα των ατόμων π.χ. πρωτόνια.

Σημείωση:

Δεν μου αρέσουν τόσο τα πατατάκια όχι ότι δεν τα καταναλώνω βέβαια προτιμώ τα πακοτίνια που είναι από καλαμπόκι. Αχ αυτή η Cheetos με έχει καταστρέψει.

Το παρών δεν είναι διαφημιστικό.

Τώρα πως αυτή η κάμερα θα βοηθήσει την φαρμακοβιομηχανία ένας θεός ξέρει.

Να μου την στείλετε να την πάρω στις διακοπές το καλοκαίρι να τραβάω τα μνημεία.

Προφανώς δεν θα δουν το βίντεο σε 60 fps, θα βάλουν το βίντεο σε κάποιο πρόγραμμα τεχνητής νοημοσύνης να βρει το σημείο που ενδιαφέρει ώστε να δουν μόνο εκείνο το σημείο, ο ρυθμός που θα το δουν θα είναι τέτοιος ώστε να βλέπουν το φαινόμενο σε μία λογική κίνηση, δεν είναι απαραίτητο να βλέπεις playback 60fps.

Ο ρυθμός δειγματοληψίας οφείλει να είναι τουλάχιστον διπλάσιος του ρυθμού ανανέωσης ενός σήματος για να μπορεί να το αναπαραστήσει

Σκέψου το αλλιώς, αν τραβάς εσύ βίντεο 240fps είσαι πάντα υποχρεωμένος να το μετατρέπεις σε 60fps για να το δεις; Μπορεί να το δεις σε πραγματικό χρόνο στα 240fps ακόμα και με drop frames (να βλέπεις ένα καρέ και να πετάς τρία) ή να το δεις σε μισή ταχύτητα στα 120fps και μετά να το πας όσο αργά θέλεις.

~~
Προφανώς εγείρονται πολλά ερωτήματα με αυτή την κάμερα που δεν τα διαπραγματεύεται το άρθρο, αλλά η χρήση της θα είναι σε συνδυασμό με κάποιον υπερυπολογιστή, αυτό θα λύσει και το πρόβλημα που έγραψε κάποιος άλλος για την αποθήκευση, αν η επεξεργασία του βίντεο γίνεται με τεχνητή νοημοσύνη σε πραγματικό χρόνο άνετα θα κρατούσε μόνο το σημείο αναφοράς που μας ενδιαφέρει, εφόσον θα μπορούσε να το αναγνωρίσει.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φήμες λένε ότι ο Mario Salieri έχει ήδη προ παραγγείλει για τα γυρίσματα των νέων ερωτικών ταινιών του…

αυτά είναι νέα ! 

Και εσείς κάθεστε και μου μετράτε τα ποσά χρόνια είναι το 1 δευτερόλεπτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...