Προς το περιεχόμενο

Πειραματική κάμερα καταγράφει 156,3 τρισεκατομμύρια καρέ το δευτερόλεπτο


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, nepomuk said:

Δηλ δεν υπαρχει οριο στις υποδιαιρεσεις του χρονου ; Φιλοσοφικο το ερωτημα .

Υπάρχει χρόνος; 

Φιλοσοφική η απάντηση. 

  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 hour ago, μαστερ said:

Δλδ τώρα πια παιρνει τα πρωτεία στην ταχύτητα από το κόψιμο;

ΚΑΙ την ταχυτητα μεταδοσης των κακων ειδησεων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Εντάξει, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα αν δεν πείτε την ανάλυση. Μπορεί να φτάνει τα τρισεκατομμύρια fps, αλλά στην πραγματικότητα καταγράφει εικόνες μερικών pixels.

καλα τα λες, αμα ψαξεις στο youtube εχουν καταφερει να γραψουν με καμερα 1.000.000 fps με μεγιστη αναλυση 480p  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποθέτω κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας video ή tracking θα βρίσκει αν εμφανίστηκε και σε ποια frames το επίμαχο σωματίδιο ή φαινόμενο. Όμως δεν μπορεί να μιλάμε για κάμερα όπως τη γνωρίζουμε γιατί αν ο φακός ήταν 1 mm θα έπρεπε να ανοιγοκλείνει με ταχύτητα 500 επί την ταχύτητα του φωτός.

Επεξ/σία από KyrGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τους καημένους τους The Slow Mo Guys σκέφτομαι... πόσο θα ψάχνουν, πόσο θα παρακαλάνε, πόσο θα πληρώσουν αν / μπας και καταφέρουν να πάρουν ένα σετ......
Κλαψ - κλαψ και ξανακλάψ.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Ξεκινάς με λάθος υπόθεση. Είναι κάμερα που θα χρησιμοποιηθεί για να καταγράψει φαινόμενα που είναι αδύνατο να καταγραφούν τώρα. Αλλά και πάλι δεν σε ενδιαφέρει να κάτσεις με την παρέα σου να το δεις σε 60 fps τρώγοντας πατατάκια.

Παραθέτω από το αρχικό, για να κατανοήσεις τη χρήση:
SCARF makes it possible to observe unique phenomena that are ultrafast, non-repeatable, or difficult to reproduce, such as shock wave mechanics in living cells or matter. These advances could potentially be used to develop better pharmaceutics and medical treatments.

Στην Φυσική Επιστήμη ξεκινάμε πάντα με υπόθεση ακόμα και με λάθος υπόθεση αρκεί να καταλήγεις σε λογικά αποτελέσματα.

Τώρα πως μια κάμερα που τραβάει σε ένα δευτερόλεπτο με ταχύτητα τόσο μεγάλη που χρειάζεσαι χίλιους αιώνες  να δεις το video. Καλά σε τι σκληρό αποθηκεύεται και με τι επεξεργαστή διαβάζεται.

SCARF (swept-coded aperture real-time femtophotography)

Από τα λίγα που θυμάμαι είναι ότι

1 Femto=10-15 και 1FemtoMeter=10-15meter

10-10m είναι η τάξη μεγέθους των ατόμων π.χ. ακτίνα του ατόμου
του Η υδρογόνου και

10-14 η τάξη μεγέθους του πυρήνα των ατόμων. Σε λίγο θα μας πείτε ότι τραβάει φωτογραφίες του πυρήνα των ατόμων π.χ. πρωτόνια.

Σημείωση:

Δεν μου αρέσουν τόσο τα πατατάκια όχι ότι δεν τα καταναλώνω βέβαια προτιμώ τα πακοτίνια που είναι από καλαμπόκι. Αχ αυτή η Cheetos με έχει καταστρέψει.

Το παρών δεν είναι διαφημιστικό.

Τώρα πως αυτή η κάμερα θα βοηθήσει την φαρμακοβιομηχανία ένας θεός ξέρει.

Να μου την στείλετε να την πάρω στις διακοπές το καλοκαίρι να τραβάω τα μνημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, alexpap είπε

Τώρα πως μια κάμερα που τραβάει σε ένα δευτερόλεπτο με ταχύτητα τόσο μεγάλη που χρειάζεσαι χίλιους αιώνες  να δεις το video.

...τι;

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alexpap είπε

Αν υποθέσουμε ότι ένα δευτερόλεπτο αυτής της ταχύτητας το μετατρέψουμε σε video 60 fps τότε νομίζω έχουμε.

156,3χ1012/(60x86400x365,25) = 82.547,468 χρόνια (αν δεν έχω ξανακάνει λάθος) για να δει κάποιος το  video ενός δευτερολέπτου αυτή της λήψης με ταχύτητα 60καρέ το δευτερόλεπτο.

Νομίζω ένας άνθρωπος ζει λιγότερο από 100 χρόνια μέχρι τώρα.

Πόσο αποθηκευτικό χώρο θέλω για αυτό το δευτερόλεπτο και τι ταχύτητα αναζήτησης για να μπορώ να το επεξεργαστώ και να είναι αξιοποιήσιμο.

Όπου

86400=τα δευτερόλεπτα της μίας ημέρας και

365,25=πόσες ημέρες έχει ένα χρόνος περίπου με ακρίβεια Ιουλιανού ημερολογίου.

Ενδιαφέρον!

Ήταν πολλά τα τρις της καμερας...μας εκαψες και άλλο.   

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nepomuk είπε

Δηλ δεν υπαρχει οριο στις υποδιαιρεσεις του χρονου ; Φιλοσοφικο το ερωτημα .

Υπάρχει σε όλα όριο και λέγεται μέγεθος Planck. Και στο χρόνο, και στην ενέργεια, και στο χώρο. Για αυτό λέμε ότι ο χώρος είναι κβαντισμενος (quantized). Βέβαια είναι ασύλληπτο μικρό το μέγεθος. Επίσης μπορείς να υπολογίσεις και τη μέγιστη ενέργεια (ή αλλιώς θερμοκρασια) που μπορεί να περιέχει ένα φωτόνιο. Επειδη η ενέργεια ενός φωτονίου εξαρτάται από τη συχνότητα του, αυτή έχει ένα όριο γιατί αλλιώς το διάστημα μεταξύ των 2 άκρων της συχνότητας του θα ήταν μικρότερο από το μέγεθος Planck. Όλα αυτά μπορεί να τα googlareis και να δεις περισσότερες πληροφορίες.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, alexpap είπε

Τώρα πως μια κάμερα που τραβάει σε ένα δευτερόλεπτο με ταχύτητα τόσο μεγάλη που χρειάζεσαι χίλιους αιώνες  να δεις το video. Καλά σε τι σκληρό αποθηκεύεται και με τι επεξεργαστή διαβάζεται.

Η κάμερα είναι απλά η τεχνολογία καταγραφής όχι απαραίτητα για μόνιμη αποθήκευση. Όπως είπαν και αλλά παιδιά μπορεί να χρειάζεται να κρατήσεις μερικά καρέ μόνο. Επίσης, δεν είναι απαραιτητο να το δει άνθρωπος. Όλη την δουλειά μπορεί να την κάνει ένας υπολογιστής με κάποιον εξειδικευμένο αλγόριθμο ή και ΑΙ. Ακόμα  μπορεί το αποτέλεσμα να μην είναι καν εικόνα η κάποια καρέ αλλά κάποιος μαθηματικός τύπος που με τεράστια ακρίβεια προβλέπει ένα γεγονός πχ στην φυσική. 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alexpap είπε

Στην Φυσική Επιστήμη ξεκινάμε πάντα με υπόθεση ακόμα και με λάθος υπόθεση αρκεί να καταλήγεις σε λογικά αποτελέσματα.

Τώρα πως μια κάμερα που τραβάει σε ένα δευτερόλεπτο με ταχύτητα τόσο μεγάλη που χρειάζεσαι χίλιους αιώνες  να δεις το video. Καλά σε τι σκληρό αποθηκεύεται και με τι επεξεργαστή διαβάζεται.

SCARF (swept-coded aperture real-time femtophotography)

Από τα λίγα που θυμάμαι είναι ότι

1 Femto=10-15 και 1FemtoMeter=10-15meter

10-10m είναι η τάξη μεγέθους των ατόμων π.χ. ακτίνα του ατόμου
του Η υδρογόνου και

10-14 η τάξη μεγέθους του πυρήνα των ατόμων. Σε λίγο θα μας πείτε ότι τραβάει φωτογραφίες του πυρήνα των ατόμων π.χ. πρωτόνια.

Σημείωση:

Δεν μου αρέσουν τόσο τα πατατάκια όχι ότι δεν τα καταναλώνω βέβαια προτιμώ τα πακοτίνια που είναι από καλαμπόκι. Αχ αυτή η Cheetos με έχει καταστρέψει.

Το παρών δεν είναι διαφημιστικό.

Τώρα πως αυτή η κάμερα θα βοηθήσει την φαρμακοβιομηχανία ένας θεός ξέρει.

Να μου την στείλετε να την πάρω στις διακοπές το καλοκαίρι να τραβάω τα μνημεία.

Έχεις κάνει κάποια λογικά άλματα και ο συλλογισμός σου δείχνει κάπως επιφανειακή ανάγνωση του άρθρου, αλλά ο σκοπός είναι να καταλάβουμε και να συνεννοηθούμε. Συγχώρεσέ με αν το κάνω να φαίνεται "εξυπνακίστικο" αλλά αυτός ο τρόπος γραφής μου αρέσει περισσότερο εδώ.

Οι λίγες παρατηρήσεις μου:

  1. Femto είναι όντως το 10-15 αλλά εδώ αναφέρεται σε υποδιαίρεση του χρόνου όχι του μήκους. Δείχνει πόσο απέχουν μεταξύ τους τα πιο κοντινά χρονικά καρέ που συλλαμβάνει (όχι διαδοχικά αλλά κάπως παράλληλα) και στη συνέχεια κάπως ταξινομεί μέσω αλγορίθμου η εν λόγω διάταξη.
  2. Αν παρατήρησες τη διάταξη, μόνο φωτογραφική μηχανή ή βιντεοκάμερα δεν το λες. Καμία φορητότητα! Είναι πολλά "εργαλεία" και όργανα, τοποθετημένα με ακρίβεια σε μια βάση. Στη συνέχεια υπάρχει εξειδικευμένο λογισμικό που κάνει το λεγόμενο post processing.
  3. Είναι το "παρόν" (κείμενο). Η λέξη "παρών" είναι μετοχή και κλίνεται όπως τα επίθετα. Το αρσενικό είναι "ο παρών", θηλυκό "η παρούσα", ουδέτερο "το παρόν"
  4. Το πώς θα βοηθήσει τη φαρμακοβιομηχανία ίσως να σχετίζεται με τη μελέτη μεγαλομορίων ή βιοχημικών αντιδράσεων αλλά πιστεύω ότι θα ξέρουν οι επιστήμονες που ασχολούνται και όχι τα τυχαία μέλη του insomnia σαν κι εμένα. Εφόσον υπάρχει θεός και έχει τα χαρακτηριστικά που του αποδίδονται, σίγουρα θα ξέρει και αυτός.
  5. Εννοείται ότι μόλις πάρω κι εγώ μία για να βιντεοσκοπώ τυχαίες γάτες που θα ανεβάζω στο tik tok, θα σου τη στείλω για να τραβάς τα μνημεία ή ό,τι άλλο σου αρέσει να τραβάς. Εδώ μόνο θα σχολιάσω επιπλέον "τι τραβάμε κι εμείς οι insomniacs".
  6. Ωραία τα πακοτίνια αλλά κολλάνε στα δόντια.
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Έχεις κάνει κάποια λογικά άλματα και ο συλλογισμός σου δείχνει κάπως επιφανειακή ανάγνωση του άρθρου, αλλά ο σκοπός είναι να καταλάβουμε και να συνεννοηθούμε. Συγχώρεσέ με αν το κάνω να φαίνεται "εξυπνακίστικο" αλλά αυτός ο τρόπος γραφής μου αρέσει περισσότερο εδώ.

Οι λίγες παρατηρήσεις μου:

  1. Femto είναι όντως το 10-15 αλλά εδώ αναφέρεται σε υποδιαίρεση του χρόνου όχι του μήκους. Δείχνει πόσο απέχουν μεταξύ τους τα πιο κοντινά χρονικά καρέ που συλλαμβάνει (όχι διαδοχικά αλλά κάπως παράλληλα) και στη συνέχεια κάπως ταξινομεί μέσω αλγορίθμου η εν λόγω διάταξη.
  2. Αν παρατήρησες τη διάταξη, μόνο φωτογραφική μηχανή ή βιντεοκάμερα δεν το λες. Καμία φορητότητα! Είναι πολλά "εργαλεία" και όργανα, τοποθετημένα με ακρίβεια σε μια βάση. Στη συνέχεια υπάρχει εξειδικευμένο λογισμικό που κάνει το λεγόμενο post processing.
  3. Είναι το "παρόν" (κείμενο). Η λέξη "παρών" είναι μετοχή και κλίνεται όπως τα επίθετα. Το αρσενικό είναι "ο παρών", θηλυκό "η παρούσα", ουδέτερο "το παρόν"
  4. Το πώς θα βοηθήσει τη φαρμακοβιομηχανία ίσως να σχετίζεται με τη μελέτη μεγαλομορίων ή βιοχημικών αντιδράσεων αλλά πιστεύω ότι θα ξέρουν οι επιστήμονες που ασχολούνται και όχι τα τυχαία μέλη του insomnia σαν κι εμένα. Εφόσον υπάρχει θεός και έχει τα χαρακτηριστικά που του αποδίδονται, σίγουρα θα ξέρει και αυτός.
  5. Εννοείται ότι μόλις πάρω κι εγώ μία για να βιντεοσκοπώ τυχαίες γάτες που θα ανεβάζω στο tik tok, θα σου τη στείλω για να τραβάς τα μνημεία ή ό,τι άλλο σου αρέσει να τραβάς. Εδώ μόνο θα σχολιάσω επιπλέον "τι τραβάμε κι εμείς οι insomniacs".
  6. Ωραία τα πακοτίνια αλλά κολλάνε στα δόντια.

Αυτά γράφετε και μετά δεν έχουμε τι να ποσταρουμε και εμείς οι υπόλοιποι... Γι'αυτό θα σχολιάσω μόνο τα πακοτινια!  Να πίνεις κόκα κόλα μαζί να μην κολλάει τίποτα στα δόντια 😂😂😂

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα το αρχικό άρθρο πολύ διαγώνια ωστόσο το ΕΔΩ άρθρο είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ clickbait.

Η κάμερα έχει την δυνατότητα να στέλνει στο CCD της κάμερα ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ αξίας 156,3τρις καρέ ανά δευτερόλεπτο. Η πληροφορία αυτή δεν είναι αποκλειστικά χωρική αλλά μπορεί να είναι και φασματική και σε πολλά άλλα επίπεδα. Αυτή η πληροφορία γίνεται aggregate και στην συνέχεια με την βοήθεια αλγορίθμων ανάλογα συντάσσεται η εικόνα.

Άρα και τα σχόλια έχουν παραπλανηθεί από τον κακό τίτλο...

Ορίστε και μια εικόνα από τους συγγραφείς τους άρθρου, δεν είναι 1 pixel ούτε 100MP αλλά δεν έχει σημασία καθώς η τεχνική προφανώς και θα μπορούσε να εφαρμοστεί και σε array από CCDs και να πετύχει μεγαλύτερες αναλύσεις.

Screenshot2024-04-08at08-39-46Sweptcodedaperturereal-timefemtophotography.png.89a7dee4f2d125e27f83f9378cc323e7.png

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...