Προς το περιεχόμενο

Ο Λευκός Οίκος προτείνει να αποκτήσει δική της ώρα η Σελήνη


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και να μην ξεχάσουμε να αλλάξουμε το χρονομετρικό σύστημα στο Νεπάλ στα Ιμαλάια και στο Περού στις Ανδεις... Ο χρόνος σ'αυτούς που ζουν εκεί κυλάει γρηγορότερα απο αυτούς που ζουν στο επίπεδο της θάλασσας - λόγω μειωμένης βαρύτητας... Σε βάθος χρόνου μπορεί να έχουμε πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάχυνα από πέρσι κι αγόρασα φαρδύτερο παντελόνι περί τα 4 εκατοστά !  Και διαβάζω κάπου εντελώς τυχαία ότι, κάθε χρόνο η σελήνη απομακρύνεται από τη Γη κατά 3,8 εκατοστά !

Τρελάθηκα !!! Δηλαδή μιλάμε ότι, μέσα σε ένα χρόνο έχει ξεφύγει η κοιλιακή μου περίμετρος πιο πολύ απ' ότι ξέφυγε κοτζάμ ουράνιο σώμα !!!

Κοίτα να δεις πόσα μαθαίνεις όταν χαζεύεις εδώ κι εκεί στο διαδίκτυο....

Όσα και να μάθουμε όμως (κατ' αυτόν το συνήθη πλέον τρόπο) χρειάζεται πάντα να είμαστε και σκεπτόμενοι !

Διότι, εκτός από τα θέματα που προκύπτουν με τη μέτρηση του χρόνου εξ' αιτίας της βαρύτητας και της ταχύτητας , είναι κι αυτό το φαινόμενο Dunning-Kruger ..... που πρέπει λιγάκι να μας απασχολεί .....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, MikeKata said:

Δεν είναι στη Γη, όπου όλες οι ζώνες ώρας μετρούν τον ίδιο χρόνο, απλά με μια μετατόπιση της ώρας, μιλάμε για διαφορετική μέτρηση του χρόνου. Από το να κάνεις, λοιπόν, συνεχείς μετατροπές, ανατρέχοντας πίσω στο γήινο χρόνο, είναι πολύ ευκολότερο να δημιουργήσεις μια άλλη βάση μέτρησης. Απλοποιεί κατά πολύ τους υπολογισμούς θέσης (καθώς, για να γνωρίζεις πού βρίσκεσαι, πρέπει να γνωρίζεις ΠΟΤΕ βρίσκεσαι κάπου, με τρομακτική ακρίβεια).

Ναι, αλλά αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις και ξεκινούν τις δράσεις βρίσκονται στην Γη και θα πρέπει αυτοί μετά να κάνουν αναγωγή της σεληνιακής χρονικής ροής σε γήινη...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fanisatt είπε

Πάχυνα από πέρσι κι αγόρασα φαρδύτερο παντελόνι περί τα 4 εκατοστά !  Και διαβάζω κάπου εντελώς τυχαία ότι, κάθε χρόνο η σελήνη απομακρύνεται από τη Γη κατά 3,8 εκατοστά !

Τρελάθηκα !!! Δηλαδή μιλάμε ότι, μέσα σε ένα χρόνο έχει ξεφύγει η κοιλιακή μου περίμετρος πιο πολύ απ' ότι ξέφυγε κοτζάμ ουράνιο σώμα !!!

Κοίτα να δεις πόσα μαθαίνεις όταν χαζεύεις εδώ κι εκεί στο διαδίκτυο....

Εγώ έχω χάσει 3 πόντους απο το ύψος μου απ'την εποχή που είχα βγάλει την ταυτότητα μου πρίν 30 χρόνια. Ευτυχώς και επιτέλους τώρα κατάλαβα γιατί συνέβη αυτό. Όσο απομακρυνόμαστε απο την Σελήνη, τόσο και θα κονταίνω. Φοβάμαι πως θα φτάσω στο ύψος του Κούγια. 🤐

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζικές δολοφονίες και πυροβολισμοί; Μπα!!!!
Χρέη δανείων από αυτοκίνητα και φοιτητικά δάνεια; Τρελός είσαι;
Συρράξεις σε Ουκρανία, Παλαιστίνη και αποκλεισμός στην Ερυθρά Θάλασσα; Δύσκολο μου ακούγεται.
Ας ασχοληθούμε με την Σελήνη, και ας έχει περάσει η Πρωταπριλιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Eloy said:

Ναι, αλλά αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις και ξεκινούν τις δράσεις βρίσκονται στην Γη και θα πρέπει αυτοί μετά να κάνουν αναγωγή της σεληνιακής χρονικής ροής σε γήινη...

Για αυτό χρησιμοποίησα το παράδειγμα με τα συστήματα συντεταγμένων. Και εκεί, εντελώς θεωρητικά, θα μπορούσες στις περισσότερες περιπτώσεις να χρησιμοποιείς ένα και όποτε θες να αναφερθείς σε κάτι άλλο, να κάνεις 100 μετατροπές, να βάζεις προσθέτεις/αφαιρείς άλλα 100 offsets κλπ. Δεν το κάνουμε όμως. Έχουμε διαφορετικά συστήματα για διαφορετικές εφαρμογές γιατί απλοποιουνται εξαιρετικά οι υπολογισμοί. Έχεις μια μετατροπή να κάνεις και μετά συνεχίζεις με το άλλο σύστημα.

Πίστεψέ με, δε θες περισσότερη πολυπλοκότητα. Ήδη έχουμε αρκετή με διαφορετικά χρονικά συστήματα αναφοράς. Το κύριο που χρησιμοποιείται είναι αυτό:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Julian_year_(astronomy)

Από τις πρώτες ασκήσεις στο μεταπτυχιακό που έκανα ήταν οι μετατροπές από Ιουλιανή ημερομηνία (J2000) σε GAST,  GMST κλπ. Αρκετά εκνευριστικα. Βάλε μέσα και τα rotations των δορυφόρων σε διαφορετικές χρονικές περιόδους και δε θέλω να σκεφτώ τι κουβάρι θα γίνει αν πρέπει να κάνουμε και mapping με ακρίβεια στη Σελήνη με το χρόνο να κυλά διαφορετικά.

https://aa.usno.navy.mil/faq/GAST

1 hour ago, fanisatt said:

είναι κι αυτό το φαινόμενο Dunning-Kruger ..... που πρέπει λιγάκι να μας απασχολεί .....

Συμφωνώ απολύτως. Μόνο να δει κάποιος τα περισσότερα ειρωνικά σχόλια του post, θα καταλάβει ότι υπάρχει έλλειψη κατανόησης για το πόσο ο μοντέρνος τρόπος ζωής βασίζεται εδώ και δεκαετίες σε αυτή την εκπληκτική ακρίβεια με την οποία είμαστε, πλέον, ικανοί να μετράμε το χρόνο.

Το πιο απλο. Αν κάποιοι δεν είχαν προβλέψει τα συγκεκριμένα προβλήματα, δε θα υπήρχε location tracking, navigation όπως υπάρχει στη μοντέρνα ναυτιλία και εκατομμύρια άλλες εφαρμογές 

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Eloy είπε

Δηλαδή αν κρατούσαν την ώρα Γκρήνουιτς για τον συντονισμό των δορυφόρων, τι πρόβλημα θα υπήρχε ?

η ταξη ακρίβειας στα gps θα ηταν  50μ, αεροπλανα θα χανονταν, πλοια θα αργουσαν και αυτοκινητα θα τσουγκρούσαν σαν πασχαλιατικα αυγα, πολλοι θα πλουτιζαν ή θα καταστρεφονταν στο ανοιγμα κλεισιμο αγορων, γενικα πτν όλα, εκτος εαν θέλαμε να ζουμε με ρυθμούς 70-80

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Eloy είπε

Και να μην ξεχάσουμε να αλλάξουμε το χρονομετρικό σύστημα στο Νεπάλ στα Ιμαλάια και στο Περού στις Ανδεις... Ο χρόνος σ'αυτούς που ζουν εκεί κυλάει γρηγορότερα απο αυτούς που ζουν στο επίπεδο της θάλασσας - λόγω μειωμένης βαρύτητας... Σε βάθος χρόνου μπορεί να έχουμε πρόβλημα...

Εχεις σκοπο να κανεις κατι στο Νεπαλ που απαιτει ακριβεια ms, η οποια θα επηρεαστει λογω της διαφορας; Μαντεψε αν αυτο ισχυει στην Σεληνη ή οχι.

Επεξ/σία από asmilon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοράσω οικόπεδο στο φεγγάρι και βάλω άλλους να το χτίσουν και άλλους να μείνουν (δεν είμαι τόσο Μαλ…κας να πάω να μείνω ο ίδιος ακόμα να αφήσω το ωραίο κλίμα της Γης (που το έχουνε γαμ..σει οι μαλ…κες) και να πάω να μείνω στο φεγγάρι.)

Η Ερώτηση είναι αφού εκεί ο χρόνος εκεί κυλά διαφορετικά από τη Γη αν θα πρέπει να πληρώνω περισσότερο ΕΝΦΙΑ και πόσο;

Παρακαλώ να μου απαντήσει Λογιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Bourdoulas said:

Insomnia comments 2024, συνεχίζουν να επιβεβαιώνουν τον άγνωστο που είπε για το σύμπαν και την ανθρώπινη βλακεία 

Ο Αϊνστάιν το σκέφτηκε πολύ επιφανειακά το όλο θέμα φίλε μου.

Διότι είμαστε δημιουργήματα αυτού του σύμπαντος και οι ιδιότητές μας βασίζονται στις ιδιότητες του σύμπαντος.

Άρα, αγαπητέ μου φίλε, η βλακεία μας είναι προφανώς καί αυτή μέσα στις ιδιότητες του σύμπαντος.

Δεν θα πώ τώρα ότι το σύμπαν είναι βλάκας για να έβγαλε βλάκες όπως εμάς (τους ανθρώπους), αλλά παίζει να είναι 50-50 οι πιθανότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mitsos_z είπε

πόλεμος στην Ουκρανία?

πόλεμος στη Γάζα?

αποκλεισμός στην ερυθρά θάλασσα ?

όχι... εμείς θα ασχοληθούμε με τη Σελήνη... γιατί έχουμε και λίγο αλτσχάιμερ εκει στο λευκό οίκο... το επόμενο βήμα είναι η Σελήνη από τη Λάμψη του Φώσκολου 😛

Πάντως σε τεχνολογικό φόρουμ βρίσκεσαι όποτε η είδηση δεν καταλαβαίνω γιατί σε εκπλήσσει. Επισης ο πλανήτης μπορεί και συνεχίζει να υπάρχει καη οι δουλειές γίνονται ακόμα και με αυτά τα (θλιβερά όντως) που αναφέρεις. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...