Προς το περιεχόμενο

Κατάστημα JMC Tech


Annaa_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kyr123 είπε

Προτιμήστε να δώσετε και να βοηθήσετε έναν επαγγελματία 20,30,50ε παραπάνω που έχει κάνει επένδυση και έχει βάλει τα λεφτά του σε ρίσκο.

Συμφορουμίτη, αν ήταν μονο 20ευρώ διαφορά, δεν θα ασχολούταν κανεις με τέτοια καταστήματα.

Ειδικά σε κινητά, βγάζουν ματι οι τιμές. Μιλάμε για κοντά 300ευρώ διαφορά σε σχέση με skroutz

image.png.30fa2b961bb94781cfb4aa63128776a6.png

image.png.99e31cd4dd151d76ce977282e39f0164.png

image.png.ea409f2c3a311c19650e65787a68c19c.png

image.png.5b8ecc19e443b3d1bc688b0b12aec98a.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Συμφορουμίτη, αν ήταν μονο 20ευρώ διαφορά, δεν θα ασχολούταν κανεις με τέτοια καταστήματα.

Ειδικά σε κινητά, βγάζουν ματι οι τιμές. Μιλάμε για κοντά 300ευρώ διαφορά σε σχέση με skroutz

image.png.30fa2b961bb94781cfb4aa63128776a6.png

image.png.99e31cd4dd151d76ce977282e39f0164.png

image.png.ea409f2c3a311c19650e65787a68c19c.png

image.png.5b8ecc19e443b3d1bc688b0b12aec98a.png

 

Όντως τώρα είδα την απίστευτη διαφορά τιμής.Ακόμα χειρότερα που το έχει 300ε κάτω από το πιο τζαμπατζίδικο του Skroutz. Στην τιμή που τα πουλάει δεν αγοράζουν ούτε κατά διάνοια οι μεγάλες αλυσίδες από την ίδια την Apple που μιλάμε για χιλιάδες κομμάτια.

Εξάλλου υπάρχει λόγος που το συγκεκριμένο κατάστημα έχει φάει άκυρο από το Skroutz στα κινητά. Δεν ξέρω τι να πω εγώ δεν θα αγόραζα ποτέ από τέτοιο μαγαζί. Θα δώσω και 300ε παραπάνω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Όποιος έχει να δώσει 1000 για κινητό έχει να δώσει και 1300. Εγώ δεν έχω γενικά πάντως 😋

 

Επεξ/σία από kyr123
  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kyr123 είπε

Όντως τώρα είδα την απίστευτη διαφορά τιμής.Ακόμα χειρότερα που το έχει 300ε κάτω από το πιο τζαμπατζίδικο του Skroutz. Στην τιμή που τα πουλάει δεν αγοράζουν ούτε κατά διάνοια οι μεγάλες αλυσίδες από την ίδια την Apple που μιλάμε για χιλιάδες κομμάτια.

Εξάλλου υπάρχει λόγος που το συγκεκριμένο κατάστημα έχει φάει άκυρο από το Skroutz στα κινητά. Δεν ξέρω τι να πω εγώ δεν θα αγόραζα ποτέ από τέτοιο μαγαζί. Θα δώσω και 300ε παραπάνω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Όποιος έχει να δώσει 1000 για κινητό έχει να δώσει και 1300. Εγώ δεν έχω γενικά πάντως 😋

 

τι εννοείς το κεφάλι σου ήσυχο; Πληρώνεις με κάρτα και αν δεν στο φέρουν στον ένα μήνα που λένε (ή 1 μήνα και 5-10 μέρες ανάλογα την υπομονή που έχεις) κάνεις ακύρωση (γίνεται μέσα από το site του μαγαζιού) και στα γυρνάνε πίσω στην κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

τι εννοείς το κεφάλι σου ήσυχο; Πληρώνεις με κάρτα και αν δεν στο φέρουν στον ένα μήνα που λένε (ή 1 μήνα και 5-10 μέρες ανάλογα την υπομονή που έχεις) κάνεις ακύρωση (γίνεται μέσα από το site του μαγαζιού) και στα γυρνάνε πίσω στην κάρτα.

Εμ δεν είναι μόνο η πληρωμή φίλε μου και εν τέλη εάν πάρεις το προϊόν η όχι.

Είναι και η εγγύηση.Που δυστυχώς οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα. Μία βόλτα στις κριτικές Google του καταστήματος να κάνεις θα δεις ότι αρκετοί έχουν θέμα με την εγγύηση.

Το κατάστημα δεν αναγνωρίζει το πρόβλημα και φυσικά όταν απευθύνεται ο κόσμος στις αντιπροσωπείες τρώει την πατάτα και το άκυρο όταν μαθαίνει ότι τα προϊόντα είναι εκτός Ε.Ε και δεν αναγνωρίζετε η εγγύηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kyr123 είπε

Εμ δεν είναι μόνο η πληρωμή φίλε μου και εν τέλη εάν πάρεις το προϊόν η όχι.

Είναι και η εγγύηση.Που δυστυχώς οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα. Μία βόλτα στις κριτικές Google του καταστήματος να κάνεις θα δεις ότι αρκετοί έχουν θέμα με την εγγύηση.

Το κατάστημα δεν αναγνωρίζει το πρόβλημα και φυσικά όταν απευθύνεται ο κόσμος στις αντιπροσωπείες τρώει την πατάτα και το άκυρο όταν μαθαίνει ότι τα προϊόντα είναι εκτός Ε.Ε και δεν αναγνωρίζετε η εγγύηση

οκ fair point. Ωστόσο η εγγύηση στην Ελλάδα είναι ένα μελανό σημείο. Ακόμη και μεγάλες αλυσίδες προσπαθούν να την αποφύγουν, ειδικά αν πέσουν σε κάποιον που δεν ξέρει και πιστέψει ότι τους πει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

οκ fair point. Ωστόσο η εγγύηση στην Ελλάδα είναι ένα μελανό σημείο. Ακόμη και μεγάλες αλυσίδες προσπαθούν να την αποφύγουν, ειδικά αν πέσουν σε κάποιον που δεν ξέρει και πιστέψει ότι τους πει. 

Από εκεί πλουτίζουν αυτοί οι άνθρωποι αδερφέ μου. Από την άγνοια των καταναλωτών και φυσικά την απουσία του κράτους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2024 στις 11:21 ΜΜ, nickol-us είπε

Εν αναμονή παραγγελίας κι εγώ αλλά μόλις στην 3η εβδομάδα.

Στο παρελθόν είχα πολύ θετική εμπειρία από τον εν λόγω μαγαζί καθώς είχα πάρει τον 9600kf στο ιστορικό χαμηλό του από εκεί. Δε χρειάστηκε ούτε προπληρωμή καθώς τότε είχε ανοιχτό το δικαίωμα της αντικαταβολής ακόμη και στα μη διαθέσιμα προϊόντα.

Γενικά διαβάζω πολύ συχνά πλέον αρνητικά σχόλια, κρατάω ωστόσο πάντα πισινή.... θα ξέρω σε λίγο καιρό αν και απ'οτι καταλαβαίνω η φάση είναι και λίγο τζακπότ. Τουλάχιστον αισθάνομαι μια ασφάλεια οτι στη χειρότερη θα πάρω τα λεφτά μου πίσω.

Προσωπικά παρήγγειλα κάρτα γραφικών στα 190€ (από 215€ τιμή σκρούτζ για 4-10 μέρες παράδοση) και για να είμαι ειλικρινής, έχω αρχίσει σοβαρά να σκέφτομαι αν όντως αξίζει τον κόπο αυτό το ~10%.

 

 

Όλα καλά με την δική μου παραγγελία η οποία εκπληρώθηκε με επιτυχία.

Τρομάζω ναι μεν με τα σχόλια, ωστόσο και η δεύτερη εμπειρία μου με το κατάστημα εξελίχθηκε θετικά (η πρώτη ήταν 3 χρόνια πίσω, όταν υπήρχε ακόμη η δυνατότητα αντικαταβολής).

Παραλαβή ακριβώς σε 1 ημερολογιακό μήνα, η ανταπόκριση στα email (ένα για επιβεβαίωση παραγγελίας και ένα για την εξέλιξη της) ήταν άμεση.

Αν αξίζει κανείς να περιμένει τόσο διάστημα, με πιθανότητα ενδεχομένως να μην παραλάβει θα πρέπει να το κρίνει ο ίδιος, σύμφωνα με τα λεφτά που γλιτώνει.  Εγώ για κέρδος 20-25€ στα 210€ (~10%) θα έλεγα οτι μπορεί και να μην άξιζε αλλά πήραμε την υλοποίηση που θέλαμε στην χαμηλότερη τιμή της αγοράς.

 

1.png.f329e1229ac4adf5dca1861931517096.png2.png.7aade953dfb8f50b9aa19eb80988ac9a.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει αρκετές φορές από εκεί. Κάτι που το βιαζόμουν πολύ πήρα τηλέφωνο, με βεβαιωσαν οτι υπάρχει άμεσα διαθέσιμο κ όντως την επόμενη μέρα ήταν Αθήνα.

Γενικά έχω πολύ θετική άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kyr123 είπε

Προτιμήστε να δώσετε και να βοηθήσετε έναν επαγγελματία 20,30,50ε παραπάνω που έχει κάνει επένδυση και έχει βάλει τα λεφτά του σε ρίσκο.

Εγώ προτιμώ να περιμένω, δεν μου περισσεύουν 50ευρα να πληρώνω την εμπορική αισχροκέρδεια του Έλληνα επαγγελματία. Αλλά τουλάχιστον παίρνω πάλι από ελληνικό κατάστημα και όχι από εξωτερικό.

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, Strategos said:

απλά εμένα στην πρώτη παραγγελεία πάλι Πάσχα με είχανε στο περίμενε 25 μέρες και στο τέλος μου κάνανε επιστροφή χρημάτων γιατι δεν βρίσκανε το προιον.

Εδω ειναι για μενα το πρωτο μελανο σημειο και απο οτι βλεπω και διαβαζω μπορει και να μην ειναι αμελητεο το ποσοστο.Η αγορα δεν ειναι μονο χρηματα ειναι και η ψυχικη διαθεση να πιασεις στα χερια σου το προιον που σου αρεσει και σου κινησε το ενδιαφερον αγοραστικα.Αν ειναι να περιμενεις μηνες,ειναι σπασιμο.

Δευτερο,αν παραλαβω κατι απολυτα χρησιμο για τον υπολογιστη μου,ας πουμε τροφοδοτικο,και μου ερθει DOA οπως μου συνεβει πριν μερικες μερες,θα πρεπει να περιμενω μηνα η μηνες για να επανελθει στη χρηση το μηχανημα μου που το χρησιμοποιω και για δουλεια και για διασκεδαση? Ενω σε ενα γνωστο,καταστημα - αλυσιδα, το παρελαβαν,του εδωσαν προτεραιοτητα λογω DOA 7 ημερων,εβγαλαν πορισμα και σε 2 ημερες ειχα τα χρηματα μου πισω,για να αγορασω και απο αλλου αν θελω.

Για μενα αξιζει να δωσεις λιγα χρηματα παραπανω για να εχεις και ποιοτητα στην τεχνικη υποστηριξη. Τετοιου τυπου μαγαζια, σαν το εν λογω του θεματος,δεν νομιζω να υπαρχουν  ουτε στο Πακισταν,χωρις να θελω να προσβαλλω καποιον,απλα το λεω γιατι ειναι πολυ φτωχη χωρα.

Καταστημα σημαινει ταχυτητα,ποιοτητα προιοντων,σεβασμο στον πελατη και καλη και προπαντως γρηγορη τεχνικη υποστηριξη μετα την πωληση. Παντως ετσι και αλλιως,ποτε δεν σκοπευω να αγορασω ακριβο προιον,γιατι απλα  για μενα τιποτε ακριβο δεν ειναι value for money,οποτε για την δικη μου κατηγορια πελατων,με αφηνει αδιαφορο το JMC. (Δεν προκειται για αυτα που ενδιαφερουν εμενα να βρω εκει προιον με διαφορα 200 και 300 ευρω.)

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία παραγγελία cpu που είχα κάνει πριν 3 χρόνια πήγε καλά.

Νομίζω πως αναλύθηκε πλήρως το θέμα. Ή διαλέγεις JMC , έχεις χαμηλότερη τιμή  όμως δεσμεύεις τα λεφτά σου και περιμένεις πότε θα παραλάβεις ή πότε θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω αν δεν παραλάβεις. Διαφορετικά πληρώνεις ακριβότερα με αντικαταβολή και παραλαμβάνεις πιο γρήγορα από ένα άλλο (αξιόπιστο) κατάστημα. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kyr123 είπε

Όποιος έχει να δώσει 1000 για κινητό έχει να δώσει και 1300. Εγώ δεν έχω γενικά πάντως 😋

Πάλι καλά που το σχολίασε και κάποιος γιατί νόμιζα ότι μόνο σε μένα έκανε εντύπωση... 😇

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mitsos_z είπε

Πάλι καλά που το σχολίασε και κάποιος γιατί νόμιζα ότι μόνο σε μένα έκανε εντύπωση... 😇

 

Χορτάσαμε κουβέντες και ποζερια φίλε,όλοι έχουν ατελείωτα λεφτά αλλά βάζουν 10€ βενζίνη στο 3008 που πήραν 35.000 με 120 δόσεις.Τα έχουν όλα απλήρωτα αλλά η πόζα πόζα.

Δεν μιλάω συγκεκριμένα για το μέλος που το έγραψε,μια γενική παρατήρηση κάνω.Οποιος δείχνετε και διαφημίζει τα πολλά λεφτά που έχει,δεν έχει δεύτερο βρακί να βάλει,κανόνας.Τεσπα,για το κατάστημα όπως λέει και ο Φώτης τα αναλύσαμε,δεν υπάρχει κάτι άλλο να πούμε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εκανα και εγώ αγορά με παράδοση 10-30 ημέρες:

25 ημέρες μετά την αγορά: πήρα τηλ, μου είπαν έρχεται στις 30,

30 ημέρες μετά την αγορά:  πήρα τηλ, πάντα έπεφτε η γραμμή,

35 ημέρες μετά την αγορά: έστειλα ακύρωση, ήρθε email ότι η επιστροφή ποσού θα γίνει εντός 14 (!) ημερών

55 ημέρες μετά την αγορά: εστειλα mail ότι αν δεν λάβω τα χρήματα θα προβώ σε καταγγελία 

58 ημέρες μετά την αγορά: είδα τα χρήματα πίσω στην κάρτα

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: σχεδόν 2 μήνες δωρεάν δανεισμός. Το παραπάνω αποτελεί αθέμιτη εμπορική πρακτική η οποία θα σταματήσει μόνο με καταγγελίες (για αυτό τις φοβούνται και πήρα τα χρήματά μου πίσω). Το εμπόριο δεν είναι τζόγος-αγοράζω και αν μου κάτσει παράδοση καλώς.

όσοι λοιπόν έχετε παρόμοια  εμπειρία, αφιερώστε λίγα λεπτά από το χρόνο σας, κάντε μια καταγγελία, ώστε οι τιμές να γίνουν κανονικές και συγκρίσιμες και να μη συζητάμε για άσχετα πράγματα.

Επεξ/σία από bower
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bower είπε

30 ημέρες μετά την αγορά:  πήρα τηλ, πάντα έπεφτε η γραμμή,

είναι αυτό που λένε "μπαίνω μέσα σε τούνελ...δε σας ακούω" και τον έχεις πάρει στο σταθερο 😄

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...