Προς το περιεχόμενο

προιοντα για μια ζωη (θεωρητικα)


kr0m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, vali said:

Χύτρα ταχύτητας SEB, αγορασμένη το 1983 από την μητέρα μου. Τα τελευταία 10 χρόνια είναι το κυρίως σκεύος μαγειρικής της δικής μου 6μελούς οικογένειας. Μόνο την φλάντζα στο καπάκι άλλαξα όταν μου την έδωσε και αυτό προληπτικά.

 

Έτσι, μπορεί να σπάσαμε τη λαβή, αλλά από λειτουργία, άψογη!
 

20 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Τα ειχα παρει οταν ημουν Σκωτια καπου £120 χωρις αποδειξη, κανονικα ειχαν £160.

Ρε τους Σκωτσέζους τι σκαρφίζονται!

 

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JSD είπε

Πιο παλιά από την ελληνική δημοκρατία... Από γενιά σε γενιά...

 

1000012246.jpg

Αυτά μάλλον είναι κτερίσματα από αρχαίο τάφο δεν παίζει να φοριούνται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JSD είπε

Πιο παλιά από την ελληνική δημοκρατία... Από γενιά σε γενιά...

 

1000012246.jpg

Αυτά τα φόραγε η Ευα όταν δάγκασε το μήλο.Και ήταν ήδη δευτερο χέρι.

  • Haha 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zippo. Βιβλία. 

Οτιδήποτε δερμάτινο (μπουφάν, παπούτσια).

Οτιδήποτε σε εργαλεία, από γερμανικά, άλεν, καστάνιες, makita μέχρι jack stands.

Εν γένει ό,τι πληρώνεις παίρνεις και σε αρκετά πράγματα η φτήνια τρώει τον παρά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, lector said:

Αυτη τη νοοτροπια εχουν και οσοι αγοραζουν iphone, αν και το "πιο πολλά φίτσουρς (και πιο όμορφο)" ελεγχεται ως πιθανως ψευδες.

Από πότε είναι αυτή η εφημερίδα; Έτσι λέγαμε το 2012. Αργότερα συνειδητοποιήσαμε ότι κάποιος μπορεί να 'ναι είτε σκληρός trend follower, ή ν' αλλάζει κινητό κάθε 10 γενιές, ανεξάρτητα λειτουργικού. Επίσης, όχι, τα "φίτσουρς" δεν είναι ούτε ψευδή, ούτε υποκειμενικά. Το αν κάποιος χρειάζεται κάτι ή όχι είναι άλλο ζήτημα. 

Στο θέμα πλυντήριο, αν το δικό μου είχε καθυστερημένη έναρξη μπορεί να μην σκεφτόμουν γι' αλλαγή. Το θέλω, ή μου χρειάζεται; Ναι, σαφώς. Θα ζούσα χωρίς αυτό (όπως ζω μέχρι σήμερα); Πάλι σαφώς. Αλλά το να "παγιδευτώ" σ' ένα πλυντήριο (ή οτιδήποτε) το οποίο πλέον δε με καλύπτει, επειδή πριν 15 χρόνια το πλήρωσα 5 μισθούς, αυτό σίγουρα δε το θέλω.

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω μανία με τα προϊόντα που αντέχουν στον χρόνο. Από τα πιο απλά, όπως πένα αντί για στυλό, κλασσική μηχανή ξυρίσματος αντί για πλαστικό ξυραφάκι μέχρι το κινητό ή τα ρούχα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, sphinxgr said:

Προϊόν για 3 ζωές:

 

image.png.1697086bdff1a99dfaedb4651c22514a.png

Ειδικά αν ρωτήσεις τους μαγκίτες μπούμερ βρουμ-βρουμ τιτα-μπρικι του ινσόμνια, προϊόν για 7 γενιές.

Όσο τσουλάει σε κατηφόρα, θα λένε "δεν τα σιάνουν όπως παλιά τα αμάξα" στα θρεντ της τέσλα και της BYD.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/04/2024 at 12:38, $Gkuts said:

Τάπερ της Tupperware

Μερικά της μητέρας μου έχουν προλάβει την μεταπολίτευση.

Πάντως ισχύει ο σχεδιασμός με χρόνο ζωής... Ως μηχανικός σχεδιάζουμε με τέτοια πρόβλεψη.

Έχω τάπερ της μάνας μου πιο ηλικιωμένα από μένα. Τα πολύ ποιοτικά τάπερ των πρώτων γενιών φάνηκε ότι έχουν καρκινογόνα ουσία που τα καθιστά ακατάλληλα.

2 hours ago, sphinxgr said:

Προϊόν για 3 ζωές:

 

image.png.1697086bdff1a99dfaedb4651c22514a.png

Το κόμπλεξ των τογιοτακηδων δεν έχει πυθμένα....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2024 στις 3:11 ΜΜ, patatasc είπε

Οι συσκευές miele.

Ετσι νόμιζα κ εγώ αλλά... NOT

Στις 16/4/2024 στις 6:46 ΜΜ, csontheline είπε

Σε γενικές γραμμές Jumbo + κινέζικα (και όλα τα 1-2€ stores και το TEMU) είναι ΧΩΜΑΤΕΡΕΣ. Μόνο για να μολύνουν το περιβάλλον και να γεμίζουν οι τσέπες των ιδιοκτητών. Σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις αξίζουν, αλλά θα είχαμε έναν καλύτερο και πιο οικολογικό κόσμο, αν δεν υπήρχαν καθόλου.

Ανεξάρτητα από την αντοχή τους... αν δεν υπήρχαν καθόλου τα κινέζικα, με τους μισθούς Βουλγαρίας που έχουμε και την ασύλληπτη ακρίβεια, θα φορούσαμε τρύπια παπούτσια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...